Ministerstwo  Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców.

Zapowiadane zmiany to odpowiedź na coraz większą ilość fałszywych oświadczeń o zamiarze powierzania pracy cudzoziemcom.  Jak informuje PulsHR, odnotowuje się coraz więcej przypadków, gdy takie oświadczenia składane są dla pozoru przez osoby nie wykazujące

żadnych dochodów z działalności gospodarczej. Składają je np. nielegalni pośrednicy, bezrobotni i bezdomni. Chcą w ten sposób uzyskać od cudzoziemca korzyść majątkową.

Przepisy miałyby być tak znowelizowane, aby uniemożliwić składanie takich fałszywych oświadczeń. Zmiany miałyby wejść w życie wraz z wejściem w życie dyrektywy unijnej dotyczącej zatrudniania cudzoziemców do pracy sezonowej (2014/54). Polska jest zobowiązana do takiej nowelizacji przepisów w ramach unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE w sprawie warunków wyjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Obecnie cudzoziemcy nie potrzebują pozwolenia na podjęcie pracy. Mogą ją podjąć w dowolnej branży, mogą pracować każdego roku maksymalnie sześć miesięcy. Najwięcej oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom składa się wobec Ukraińców – w zeszłym roku złożono ich dla nich ponad 760 tysięcy. Z procedury powierzenia pracy korzystają bardzo chętnie polscy rolnicy, którzy potrzebują dużych nakładów pracy ręcznej.

Jak pisaliśmy w artykule Paca dla imigrantów – czy są nam potrzebni?,  w 2014 padł rekord jeśli chodzi o udzielone pozwolenia na pracę dla cudzoziemców w naszym kraju– 43663 (wzrost o 11,7%), z czego 60% wydano Ukraińcom, 5% Wietnamczykom, 4,89% Chińczykom i 4,20% Białorusinom. Branże w których je wydawano to m. in. budownictwo (7041), handel (6610), gospodarstwa domowe (5780 i w transporcie oraz gospodarce magazynowej (4291). Pojawiło się również dużo zezwoleń w branży gastronomicznej i działalności związanej z zakwaterowaniem (2835) oraz w przetwórstwie przemysłowym 2167. Co ciekawe do pracy w leśnictwie, łowiectwie rolnictwie i rybactwie wydano cudzoziemcom 2333 pozwoleń. Wydano również 2003 pozwoleń na pracę w sektorze naukowym i technicznym. Najpopularniejsze zawody to m. in. opiekunka domowa kierowca, kucharz, spawacz, rzeźnik-wędliniarz i przedstawiciel handlowy. Ponad połowę wszystkich pozwoleń wydawano w województwie mazowieckim. Powyższe dane pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wszyscy – zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy – pracy moga poszukać na stronie GoWork.pl. Ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można filtrować pod kątem interesujących użytkownika kryteriów. Do wyboru są m.in. rodzaj umowy, tryb pracy i wymiar etatu. Poza tym, na portalu znajdują się opinie o ogłaszajacych się pracodawcach. Piszą je byli i obecni pracownicy oraz osoby, które odbyły rozmowy rekrutacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się więcej na temat firmy, do której zamierza się aplikować. Można również zapisać się do newslettera. Gdy pojawi się nowa oferta z danego regionu, dostanie się powiadomienie drogą mailową.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_127394379_siedz%C4%85cy-afroamerykanin-pracuj%C4%85cy-w-kierowniku-call-center-z-komputerem-konsultantem-w-miejscu.html

Oceń artykuł
0/5 (0)