O współpracy kierowców, firm spedycyjnych oraz samych docelowych magazynów i sklepów mówi się od dawna i mówi się naprawdę wiele. Często najwięcej kontrowersji budzą obowiązki kierowcy CE, od którego wymaga się coraz więcej, niekoniecznie dając dodatkowe pieniądze czy możliwość przeszkolenia. Więcej na ten temat w artykule.

Załadunek i rozładunek

Według wszystkich zasad kierowca CE odpowiedzialny jest przede wszystkim za terminowe i punktualne postawienie się w firmie na rozładunek. Dodatkowo kierowca musi być zawsze obecny przy wykonywanym przez magazynierów załadunku. Podczas załadunku musi również nadzorować pakowane produkty oraz pilnować, aby rozłożenie masy w tonach było właściwe – nieodpowiednio rozmieszczony towar może bowiem doprowadzić do przeciążenia którejś z osi pojazdu, co z kolei po przejechaniu przez wagę drogą czy podczas kontroli ITD jest punktem wyjścia do wystawienia mandatu.

Jak wszystko wygląda w praktyce?

Nie zawsze jednak to magazynierzy ładują czy rozładowują naczepy i niestety nie zawsze informacja o takiej konieczności znajduje się w liście przewozowym. Czasem kierowcy, którym wręcza się wózki widłowe, nie są nawet pytani o posiadanie odpowiednich uprawnień do ich obsługiwania. Kierowcy są więc zmuszeni nie tylko do pracy w określonych ramach czasowych, do rozporządzania i kierowania odpowiednio ładunkiem, rozwiązywania problemów technicznych, ale czasem również wykonywania obowiązków magazyniera. Jest to nie tylko niewłaściwe, ale rówież niezgodne z prawem. Gdy kierowca znajdzie się w takiej sytuacji, powinien niezwłocznie poinformować o tym swojego przełożonego. Nieumiejętna obsługa wózka widłowego może bowiem doprowadzić do wypadku, którego konsekwencje poniesie zarówno kierowca, jak i pracodawca oraz kontrahent.

O takich sytuacjach wyzwaniach powinien wiedzieć sam kandydat na kierowcę, który stara się zdobyć niezbędne kwalifikacje i uprawnienia w zawodzie. W rzeczywistości jest to bowiem praca trudna i wymagająca mimo nierzadko dobrych warunków finansowych. Od kierowcy będzie wymagać się odpowiedzialności i odporności na stres podczas różnych, niespodziewanych sytuacji.

Interesuje Cię praca dla kierowcy CE z Warszawy? Odwiedź stronę GoWork.pl, na której znajdziesz wiele ciekawych ofert nie tylko ze stolicy, ale także z całego kraju.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_33894232_kierowca-ci%C4%99%C5%BCar%C3%B3wki-pochodz%C4%85cych-z-toru.html

Oceń artykuł
0/5 (0)