Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w połowie stycznia 2017 roku ogłosił przyszły nabór wniosków od beneficjentów na stworzenie miejsc pracy w Bielsku-Białej w przedsiębiorstwach społecznych – spółdzielniach socjalnych. Nabór odbędzie się w dniach od 1 do 14 lutego bieżącego roku.

Dla kogo dofinansowania?

Najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości pojawią się nowe oferty pracy w Bielsku-Białej w spółdzielniach socjalnych, za sprawą dofinansowań z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który wypłaci określone świadczenia dla osób tworzących przedsiębiorstwa społeczne. Mogą się o to ubiegać osoby fizyczne planujące utworzenie spółdzielni socjalnej osób fizycznych oraz osoby prawne, które z kolei mają w planach utworzenie spółdzielni socjalnej osób prawnych.

Dotacje na stworzenie miejsc pracy w Bielsku-Białej w spółdzielniach socjalnych zostaną wypłacone osobom:

  • bezrobotnym, które kwalifikują się na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy do trzeciego profilu pomocy,
  • o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o zatrudnieniu socjalnym, m.in. bezdomnych, osób uzależnionych od alkoholu, po zakończeniu programu psychoterapii, czy dla osób opuszczających zakład karny itp.,
  • niepełnosprawnym, których definicja ujęta jest w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w tym w szczególności osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Co zrobić, by uzyskać dotację?

Osoby chcące otrzymać dotację na założenie spółdzielni socjalnej w Bielsku-Białej powinny wypełnić niezbędne dokumenty rekrutacyjne, które obowiązują w ogłoszonym naborze. Mogą one skorzystać ze wsparcia i konsultacji pracowników OWES, w Stowarzyszeniu Bielskim Centrum Przedsiębiorczości. Finalnie takie osoby nie tylko same staną się aktywne zawodowo i będą wykonywać pracę w Bielsku-Białej, ale jednocześnie będą pracodawcami. Przyczyni się to do dalszego obniżania poziomu bezrobocia rejestrowanego w tym mieście na Śląsku, który jest już i tak bardzo niski. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego wynosi on zaledwie 3,1 proc. Eksperci twierdzą, że przy tak niskim bezrobociu nie pracuje tylko ten, kto raczej nie chce lub ma bardzo trudną sytuację zawodową – niskie kwalifikacje lub inne problemy, uniemożliwiające zdobycie pracy w normalnym trybie.

Gdzie jeszcze szukać pracy w Bielsku-Białej?

Pośród wielu rozmaitych sposób na znalezienie zatrudnienia, nie da się ukryć, że nowe oferty pracy w Bielsku-Białej najczęściej pojawiać się będą na rozmaitych portalach ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork. To właśnie tam przedsiębiorcy udają się w pierwszej kolejności, gdy przychodzi im szukać nowych rąk do pracy – mają bowiem świadomość, że dzięki asyście naszego serwisu proces rekrutacji będzie najszybszy, jednocześnie oferując najbogatszą pulę kandydatów.

Z kolei osoby poszukujące zatrudnienia mogą w sposób znaczny zwiększyć swoje szanse na jego zdobycie, zwyczajnie odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt właściwych dla nich ogłoszeń dziennie.

Praca w Bielsku-Białej w 2024 – zawody deficytowe

Praca w Bielsku-Białej w 2024 roku jest stosunkowo łatwo dostępna i to w wielu sektorach. Potwierdzają to zarówno oferty pracy publikowane na łamach naszego serwisu, jak i obecność wielu zawodów deficytowych w raportach publikowanych przez Barometr Zawodów.

Jak możemy się dowiedzieć z rzeczonych list, zdecydowanie najwięcej rąk do pracy potrzeba w sektorze transportowym, budowlanym, produkcyjnym, medycznym i w edukacji. Bez trudu można jednak zdobyć zatrudnienie także w sektorze finansowym czy IT.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58892220_pracownik.html

Oceń artykuł
5/5 (1)