Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na początku 2017 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,5 proc. W województwie świętokrzyskim sytuacja była nieco gorsza, ponieważ poziom bezrobocia osiągnął tu 11 proc. To jednak nie znaczy, że w regionie przybywa bezrobotnych. Jest ich znacznie mniej niż w 2016 roku.

Informacje z WUP w Kielcach

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach poinformował, że liczba bezrobotnych w regionie spadła w lutym 2016 roku o blisko 900 osób i wynosiła nieco ponad 58 600 osób. Bezrobocie spadło, choć w porównaniu z przeciętną stopą osób pozostających bez pracy w Polsce nadal było dosyć wysokie. W lutym 2016 roku w województwie świętokrzyskim było o ponad 11 tys. bezrobotnych więcej, a to jest już zdecydowanie pozytywna informacja dla wszystkich pracowników poszukujących pracy. Z danych zgromadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach wynika, że do wszystkich powiatowych urzędów pracy w regionie w lutym 2016 roku pracodawcy zgłosili blisko 4,5 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 1200 więcej niż w styczniu.

Ocena świętokrzyskiego rynku pracy

W samych Kielcach pracy jest więcej niż w przyległych do stolicy województwa świętokrzyskiego powiatach. Widać wyraźnie, że tutejszy rynek pracy zależny jest od sezonowych wahań, choć w mniejszym stopniu niż jeszcze kilka lat temu. Koniunktura gospodarcza w całej Polsce ma na niego zdecydowany wpływ. Największe szanse na pracę mają w Kielcach i w województwie świętokrzyskim przedstawiciele tzw. deficytowych zawodów.

Zalicza się do nich takie profesje jak: m.in. spawacze, fachowcy budowlani, operatorzy maszyn sterowanych numerycznie, jak i kierowcy w transporcie towarów i osób, wykwalifikowani księgowi, czy pracownicy branży medyczno-opiekuńczej i motoryzacyjnej. Natomiast oferty pracy w Kielcach pojawiają się bardzo rzadko w urzędach pracy, w serwisach i w prasie ogłoszeniowej w takich zawodach jak rolnik, specjalista nauczania i wychowania, pracownik administracyjno-biurowy czy politolog, historyk i socjolog. 

Województwo świętokrzyskie dysponowało na 2017 rok około 182 milionami złotych na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. W powiatowych urzędach pracy można korzystać z ofert na staże, prace interwencyjne, ubiegać się o pieniądze na doposażenie stanowisk pracy czy o bony stażowe, na zatrudnienie oraz na zasiedlenie. Realizowane są tu unijne programy, do jakich wdrażania w województwie świętokrzyskim został powołany Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach.

Na początku 2023 roku stopa bezrobocia w Kielcach wynosi 4,6 proc. Stosunek osób pozostających bez zatrudnienia do wszystkich osób w wieku produkcyjnym jest znacznie wyższy w skali całego województwa i wynosi 8 proc. Dlatego też oferty pracy z Kielc często przyciągają mieszkańców okolicznych powiatów. Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową i przyjeżdża do stolicy województwa świętokrzyskiego. Niemniej jeszcze niższą stopę bezrobocia niż Kielce, w kwietniu 2023 roku zanotował powiat buski położony na południu regionu. Aktualnych ofert warto szukać na stronie GoWork.pl. Oprócz ogłoszeń, zawiera ona opinie o pracodawcach oraz umożliwia zapisanie się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach pracy z Kielc i okolic.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_123769352_pracownik-przemys%C5%82owy-w-kasku-i-r%C4%99kawiczkach-spawalniczych-konstrukcji-stalowych-w-fabryce-strza%C5%82.html

Oceń artykuł
0/5 (0)