Jedną z branż zgłaszającą największe zapotrzebowanie na fachowców jest w Bydgoszczy branża IT. Doświadczeni specjaliści z odpowiednio wysokimi kwalifikacjami mogą liczyć na bardzo ciekawe propozycje zatrudnienia wiążące się z atrakcyjnymi warunkami płacowymi. Warto zatem skorzystać z rozwiązań mających na celu  zdobycie lub wzmocnienie kompetencji zawodowych we wspomnianym sektorze.

Deficyty w branży IT w Bydgoszczy

Jak wynika z badania Barometr zawodów przeprowadzonego w Bydgoszczy na przełomie III i IV kwartału 2016 r., w gronie zawodów deficytowych znaleźli się specjaliści IT – administratorzy stron internetowych,  projektanci i administratorzy baz danych, programiści, a także analitycy, testerzy oraz operatorzy systemów teleinformatycznych etc. Jest to grupa zawodowa, która w 2017 r. może liczyć na najwięcej ofert pracy w Bydgoszczy.

Pracodawcy stawiają jednak kandydatom na poszczególne stanowiska wymogi dotyczące stosownych kwalifikacji. Bardzo dużą bolączką bydgoskiego rynku pracy jest bowiem brak ekspertów – dotyczy to zresztą zarówno branży IT, jak i wielu innych. I nie tylko województwo kujawsko-pomorskie musi stawiać czoła niedoborom w tym obszarze – jest to problem na skalę ogólnopolską.

Szkolenia szansą dla bezrobotnych

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy we współpracy z tutejszym Powiatowym Urzędem Pracy podjęła się realizacji projektu o nazwie „Administr@tor sieci – pewna praca, lepszy start! Program mobilności ponadnarodowej”. Aby wziąć w nim udział należy:

  • być niepracującą osobą mieszczącą się w przedziale wiekowym od 18 do 35 lat,
  • mieszkać na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
  • znać język angielski na poziomie podstawowym,
  • nie być uczestnikiem kształcenia formalnego w trybie stacjonarnym,
  • nie być uczestnikiem szkoleń w okresie 4 tygodni przed przystąpieniem do projektu.

Zainteresowane osoby spełniające powyższe kryteria odbywają najpierw szkolenie zawodowe z branży IT oraz z branżowego języka angielskiego, a następnie są kierowane na zawodowe dwumiesięczne staże w firmach w Holandii. Wszelakie związane z tym koszty pokrywają organizatorzy, którzy oferują ponadto kursantom pomoc w znalezieniu pracy w Bydgoszczy.

Projekt realizowany będzie do końca września 2017 r. Jest to rozwiązanie służące aktywizacji osób pozostających bez zatrudnienia. Współfinansowane jest ono ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Poszukując zatrudnienia możemy skorzystać z wielu możliwości, spośród których te najbardziej tradycyjne, takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy agencje zatrudnienia tymczasowego, zdecydowanie nie są najbardziej efektywne.

We współczesnym świecie największą skutecznością odznaczają się nowoczesne rozwiązania, takie, jak na przykład skorzystanie z jednego z portali ogłoszeniowych. Najlepszym tego przykładem jest GoWork.pl, gdzie atrakcyjne oferty pracy z całej Polski pojawiają się zdecydowanie najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_91365151_znudzony-m%C4%99%C5%BCczyzna-w-formalnym-garniturze-siedzi-na-krze%C5%9Ble-biurowym-w-poczekalni-z-dokumentem-lub.html

Oceń artykuł
0/5 (0)