Urząd Pracy miasta stołecznego Warszawy podpisał w marcu 2017 roku umowę o dofinansowanie projektu w ramach Działania 8.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020, pomiędzy Województwem Mazowieckim a Miastem Stołecznym Warszawa – Urzędem Pracy m.st. Warszawy. Mowa tu o projekcie „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w m. st. Warszawa”.

Konstrukcja projektu

Na podstawie zawartej uprzednio umowy Urząd Pracy w Warszawie realizuje projekt „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w m.st. Warszawa (II)”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu beneficjenci mogą skorzystać z:

  • poradnictwa zawodowego,

  • pośrednictwa pracy,

  • sformułowania Indywidualnego Planu Działania,

  • szkoleń,

  • staży,

  • środków przeznaczonych na podjęcie działalności gospodarczej,

  • refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Całkowita wartość tego projektu wynosi 11 526 317,48 zł, w tym ze środków wspólnotowych pochodzi 80 proc. wydatków kwalifikowanych, czyli 9 221 054 zł.

Dla kogo pomoc w ramach projektu?

Urząd Pracy w Warszawie informuje, że projekt „Aktywizacja osób w wieku 30 i więcej lat, pozostających bez pracy w m. st. Warszawa” skierowany jest do osób bezrobotnych z ustalonym I lub II profilem pomocy, którzy zarejestrowani są w ww. urzędzie i mają 30 lub więcej lat. Ponadto osoby te powinny należeć do przynajmniej jednej z poniższych grup:

  1. osoby mające 50 i więcej lat,

  2. osoby niepełnosprawne,

  3. osoby długotrwale bezrobotne,

  4. osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych (do wykształcenia średniego włącznie),

  5. kobiety.

Przez pojęcie „osób długotrwale bezrobotnych” należy rozumieć, zgodnie z definicją przyjętą przez Komisję Europejską, osoby bezrobotne, które nie pracowały przez ponad 12 miesięcy nieprzerwanie. Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych to zaś ci bezrobotni, którzy mają wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, średnie ogólnokształcące, średnie zawodowe lub zasadnicze zawodowe.

Cykliczne wsparcie

Z końcem grudnia 2022 roku zakończyła się kolejna edycja tego programu. Jak podaje Urząd Pracy m.st. Warszawy, tym razem skorzystało z niego prawie 700 osób.  Dzięki różnorodnym formom wsparcia takim jak szkolenia, dotacje, staże czy doposażenie stanowiska pracy, osoby pozostające bez zatrudnienia znacząco zwiększyły swoje szanse na skuteczne poruszanie się na rynku pracy w Warszawie.

Oceń artykuł
0/5 (0)