Po wielu zawirowaniach i doniesieniach prasowych, ostatecznie gliwicka fabryka Opla została sprzedana Francuzom. Co to oznacza dla osób, które są w niej zatrudnione? Czy praca w Gliwicach w Oplu jest niezagrożona?

Umowa pomiędzy GE a PSA

Na mocy zawartej pomiędzy właścicielem Opla, koncernem General Motors, a francuskim Peugeot Société Anonyme (PSA) umowy ramowej, opiewającej na 2,2 mld euro, dwanaście zakładów Opla i jego brytyjska marka Vauxhall znalazły się we francuskich rękach. Tym samym potwierdziły się niedawne doniesienia światowych agencji. Wśród przejętych przez Francuzów zakładów Opla znalazł się również ten w Gliwicach, gdzie zatrudnionych jest około 3000 osób, głównie mieszkańców tego miasta i okolic. Pracownicy obawiają się teraz, że nowy właściciel rozpocznie redukcję zatrudnienia.

Przyszłość pracowników w Gliwicach

Dyrektor generalny zakładu General Motors Manuf-facturing Poland uspokaja nastroje związkowców z Solidarności w Gliwicach. Powiedział, że wszystkie porozumienia pracownicze zachowają swoją ważność. Potwierdza to tekst oświadczenia wydanego przez Europejską Radę Zakładową Opla. PSA przejmujące polskie fabryki Opla – w Gliwicach i w Tychach, uspokaja nastroje pracowników w swoim komunikacie. Jego szef, Carlos Tavares powiedział, że firma dotrzyma zobowiązań podjętych przez General Motors wobec pracowników firmy Opel/Vauxhall. 

Do końca roku Opel w Gliwicach pozostaje pod władzą GM i dla pracowników nic się nie zmieni. Oni sami byliby jednak spokojniejsi, jeśli dostaliby od nowego właściciela zakładów gwarancję zatrudnienia na piśmie. Fabryka Opla w Gliwicach jest już po restrukturyzacji, dlatego zatrudnienie wydaje się stabilne, a pracownicy nie powinni być zaskakiwani żadnymi negatywnymi zmianami. Praca w fabryce idzie pełną parą. Kilkanaście miesięcy temu rozpoczęto tu produkcję dobrze sprzedającego się w salonach, nowego modelu Opla Astry V. To auto kompaktowe, popularne w Europie, jak i na świecie.

Gliwickie zakłady Opla istnieją od 1998 roku, kiedy po zaledwie 22 miesiącach budowy wzniesiono fabrykę i zatrudniono pierwszych pracowników. Opel stał się ważnym punktem dla rozwoju gliwickiej podstrefy KSSE i całego miasta. Dzięki niemu pracę w Gliwicach znalazło wielu specjalistów i szeregowych pracowników. Fabryka produkowała kolejno takie samochody jak Opel Astra Classic, Microvan Agila, Astra I, Astra II, Zafira, czy Astra III Sedan.

Praca w Gliwicach – gdzie najlepiej jej szukać?

Jeżeli chcemy szybko znaleźć dobrą pracę w Gliwicach, to powinniśmy odpuścić sobie korzystanie z półśrodków. Tradycyjne metody, takie jak Powiatowy Urząd Pracy czy agencje zatrudnienia tymczasowego, z całą pewnością nie będą należały do najskuteczniejszych z opcji.

Zdecydowanie najbardziej efektywną metodę przedstawia skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie przebrnięcie przez proces rekrutacji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_15485253_wiersz-z-nowych-samochod%C3%B3w-opla-w-aso.html

Oceń artykuł
0/5 (0)