Na pewno każdy z Was chociaż raz obejrzał jakiś skecz dotyczący pracy. I śmiał się ze scen czytania gazety, która zawierała ogłoszenia rekrutacyjne oraz prezentowanych w krzywym zwierciadle spotkań kwalifikacyjnych. Jednakże tym razem chciałabym zaprezentować film, gdzie ukazana jest ciekawa rozmowa między urzędnikiem a młodym mężczyzną, który chce podjąć zatrudnienie.

„Co Pan potrafi?”

Mamy w tej krótkiej scenie spotkanie dwóch osób – starszego pracownika urzędu oraz petenta, czyli bezrobotnego, młodego człowieka, zachowującego się bardzo beztrosko. Pierwszy z rozmówców zadaje podstawowe pytania, które mają na celu określenie kwalifikacji zawodowych.

Odpowiedzi drugiej osoby pokazują wyraźne braki w wykształceniu i kompetencji zawodowych. Mimo to starszy mężczyzna postanawia sprawdzić niektóre umiejętności swojego towarzysza. Zakończenie tej rozmowy oraz ostatnia wypowiedź urzędnika zawiera bardzo wyraźną pointę dotyczącą tematu zatrudnienia i pracy

Wyobrażenie a rzeczywistość

Dlaczego ten młody mężczyzna nie wyszedł z urzędu, mając ze sobą ofertę zatrudnienia i kontakt do pracodawcy? Czy to z powodu niezbyt uprzejmego zachowania urzędnika, który wypowiada bardzo charakterystyczne kwestie – jak przykładowo ta: „byłem dwa lata ministrantem, ale księdzem nie zostałem”, tuż po usłyszeniu odpowiedzi na pytanie o wykształcenie? A może dlatego, że nie posiadał wystarczających umiejętności, potrzebnych do podjęcia zatrudnienia? Na te pytania ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale chciałabym zwrócić uwagę na inną kwestię. Można określić przedstawioną scenę w urzędzie pracy jako stereotypowe wyobrażenie o poszukiwaniu pracy przez młodych ludzi, którzy nie mają doświadczenia zawodowego.

Wydaje się, że większość z tych starań musi mieć podobne zakończenie, jak w przypadku młodszego bohatera tego filmu – jest to nieprawdą, ponieważ tego rodzaju sytuację można zmienić, wystarczy tylko odrobina chęci. Zapisy na kursy i szkolenia zawodowe, uczestnictwo w wolontariacie czy też podjęcie zatrudnienia w formie stażu mogą pomóc młodym w znalezieniu odpowiedniej dla siebie posady. Warto też na ten temat przeczytać artykuł „Staże dla młodych, czyli nauka i doświadczenie.”

O czym pamiętać w CV by zachęcić do siebie pracodawcę?

Rozmowa rekrutacyjna wielu z nas spędza sen z powiek, jawiąc się jako coś wyjątkowo stresującego. Często obawiamy się, że nasze kwalifikacje zawodowe nie są wystarczające, nawet pomimo obecności w nich wszystkich wymaganych i nawet dodatkowych uprawnień i umiejętności.

Warto w tym kontekście pamiętać o tym, że na współczesnym rynku pracy ogromną rolę odgrywają kompetencje miękkie osób zatrudnionych, takie jak na przykład komunikatywność, zdolność do logicznego myślenia, odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu. Warto unaocznić te cechy w swoim CV, a pracodawca na pewno spojrzy na naszą aplikację przychylniejszym okiem.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_127733218_pewny-siebie-sprzedawca-wyja%C5%9Bniaj%C4%85cy-biznesplan-przedsi%C4%99biorcom-p%C5%82ci-m%C4%99skiej-i-%C5%BCe%C5%84skiej-podczas.html

Oceń artykuł
0/5 (0)