Nic nie można poradzić na fakt, że Toruń kojarzy nam się jednoznacznie z duchową, religijną stolicą Polski. To również najlepsze miasto do opisu świeckiej posługi w kościele, za którą otrzymuje się zwykłą pensję.

Wedle kościoła bycie kościelnym jest bardziej posługą oraz funkcją, niż zawodem w prawnym rozumieniu tego słowa, niemniej posiada on zakres swoich obowiązków, które musi wykonać. Aby zostać kościelnym nie jest potrzebne żadne wyższe wykształcenie. Osoba musi być jedynie zaakceptowana i uważana za osobę godną pełnienia swojej funkcji przez właściwego księdza proboszcza, zarządzającego daną parafią.

Jakie obowiązki musi wypełniać kościelny?

Na liście zadańko wykonania, jakie ma kościelny, można znaleźć na przykład otwieranie oraz zamykanie drzwi od kościoła, odpowiedzialność za dzwonienie przed mszą oraz kiedy chodzi procesja, utrzymywanie w czystości i porządku zarówno posesji wokół kościoła, jak i samego kościoła, do tego przygotowania przed mszą oraz w trakcie i po jej zakończeniu : szat oraz naczyń liturgicznych, zakładanie i zdejmowanie szat księdzu, bycie przygotowanym do zastępowania ministrantów, jeśli przyjdzie taka potrzeba oraz pomoc podczas chrztów, ślubów, pogrzebów i innych obrzędów.

Na ile wyceniana jest posługa kościołowi?

Średnie zarobki kościelnego wynoszą około 3200 złotych brutto. Zakres zarobków waha się między 3000 a 4500 złotych brutto. Niektórzy jednak, a dokładniej 10% przedstawicieli tego zawodu podaje, że jego zarobki są niższe niż 2400 złotych brutto. Najwyższe zarobki są rzędu 5000 złotych, jednak 10% wszystkich zarabia jeszcze więcej.

Oceń artykuł
4.7/5 (3)