Praca niewolnicza także w Polsce. „The 2016 Global Slavery Index” jest dla Polski bezlitosny.

Z raportu  „The 2016 Global Slavery Index” wynika że aż 46 milionów ludzi na świecie doświadcza niewolniczej pracy. Aż 60% współczesnych niewolników pochodzi z Azji. W tym zestawieniu znalazły się także Ukraina i Polska. Wyniki raportu opierają się na 42 tysiącach rozmów z pracownikami. Praca niewolnicza to m.in. wyzysk w sektorze rolniczym, pracy przetwórczej, rybołówstwie,  oraz usługi seksualne.

polska niewolnictwo dane

Dane dotyczące niewolniczej pracy w Polsce, źródło: www.globalslaveryindex.org

W raporcie zasugerowano, by walczyć z niewolnictwem za pomocą kar dla pracodawców za nadużycia. Chwali się kraje azjatyckie, które już zastosowały takie rozwiązanie. Jako niechlubny wyjątek podano Koreę Północną.

W raporcie znajduje się zestawienie 167 krajów,  gdzie mamy do czynienia z pracą niewolniczą.  Pierwsza piątka zestawienia to  Indie, Chiny, Pakistan, Bangladesz i Uzbekistan. W zestawieniu pojawiła się także Polska na 38 miejscu. W Polsce wykorzystywanych zawodowo miałoby być  181 tys. osób. Polacy według raportu zarabiają niewspółmiernie do wykorzystywania ich czasu i zaangażowania. Grozi się im także konsekwencjami za odejście z pracy. Polscy pracodawcy mają stosować mobbing. Grupy przestępcze polskiego pochodzenia wykorzystują również trudną sytuacją finansową Polaków oraz luki w prawie, skłaniając ludzi do niewolniczej pracy. Według autorów raportu wciągają w sidła już nie tylko pojedyncze osoby, ale całe rodziny.

Autorzy raportu ostrzegają, że statystyki  będą pogorszą się z powodu kryzysu imigracyjnego. Spośród zarejestrowanych 10 000 dzieci imigrantów kilka tysięcy już zaginęło bez wieści.

Autor: GoWork.pl