Kiedy wysłać list motywacyjny? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów. W niektórych sytuacjach, dołączenie go do CV pomoże wyróżnić się na tle konkurencji, a w innych przyniesie więcej szkody niż pożytku. Sprawdź w naszym artykule, czy warto i kiedy pisać list motywacyjny.

List motywacyjny – kiedy piszemy ? Sytuacje

Wiele osób zastanawia się, kiedy pisać list motywacyjny. Istnieje kilka sytuacji, w których z całą pewnością należy dołączyć go do CV:

  • gdy w ofercie pracy wyraźnie zaznaczono taką konieczność,
  • gdy o list motywacyjny prosi rekruter lub pracodawca po rozmowie telefonicznej lub spotkaniu,
  • gdy kandydat jest osobą z polecenia,
  • gdy kandydat aplikuje bezpośrednio do konkretnej osoby.

Szczególnie w dwóch pierwszych sytuacjach pominięcie listu motywacyjnego niemal na pewno zakończy się odrzuceniem kandydatury. Osoba, która nie czyta uważnie ogłoszeń o pracę i nie wykonuje zawartych w nich poleceń, zostaje uznana za niedokładną. I nic dziwnego: jej postawa świadczy o tym, że nie zależy jej na stanowisku. Nie zaskakuje więc, że zostaje z góry przekreślona przez rekrutera.

Kiedy list motywacyjny nie jest konieczny?

Kandydaci często spotykają się również z odwrotną sytuacją. Czy pisać list motywacyjny, skoro pracodawca o niego nie poprosił? Jeśli w treści ogłoszenia o pracę brakuje wzmianki o wymogu dołączenia listu motywacyjnego, oznacza to, że pracodawcę lub rekrutera interesuje wyłącznie CV. Wysłanie go nie będzie oczywiście niestosowane, a wręcz może sprawić, że kandydat wyróżni się na tle konkurencji. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że  zostanie odebrany jako osoba nadgorliwa. Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto je podjąć.

List motywacyjny: pisać czy nie?

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, kiedy dołączenie listu motywacyjnego do CV może się opłacić. Kiedy wysłać list motywacyjny? Mowa o aplikowaniu do firmy, która nie prowadzi obecnie rekrutacji na interesujące nas stanowisko. Wówczas taki dokument pomaga w przedstawieniu motywacji do podjęcia pracy i wskazaniu pożądanych obszarów rozwoju zawodowego. Na podstawie samego CV pracodawca mógłby mieć trudność z domyśleniem się, na jakim stanowisku kandydat chciałby zdobywać doświadczenie w firmie oraz co wartościowego może do niej wnieść. Wysłanie listu motywacyjnego w takiej sytuacji pokazuje, że kandydat jest zaangażowany i zależy mu na pracy w danym miejscu.

Zobacz także: Jak napisać CV? Profesjonalny przewodnik

Warto napisać list motywacyjny, ale tylko starannie

Istnieje pewna złota zasada, która mówi, że więcej nie znaczy lepiej. Pisanie listu motywacyjnego „na kolanie” przyniesie więcej szkody niż pożytku. Rekruterzy dostają dziennie setki nudnych, sztampowych i niechlujnie napisanych dokumentów aplikacyjnych. Jeden rzut okiem często wystarcza, aby całkowicie przekreślić kandydata.

Wysyłając aplikację, która niczym się nie wyróżnia, trzeba liczyć się z tym, że szanse na otrzymanie etatu są minimalne. Z tego powodu lepiej dopracować CV, które dla wielu pracodawców jest dokumentem nadrzędnym. W takim razie czy warto pisać list motywacyjny? Tak, o ile mamy czas i motywację, żeby zrobić to rzetelnie i profesjonalnie.

Oceń artykuł
0/5 (0)