Jedną z najpopularniejszych form przeciwdziałania bezrobocia w Gdańsku jest zachęcanie osób pozostających bez zatrudnienia do uruchamiania własnej działalności biznesowej. O powodzeniu takiego przedsięwzięcia decyduje szereg rozmaitych czynników, zaś jedną z najbardziej palących kwestii jest pozyskanie środków na rozruch firmy.

Gdańsk – dynamicznie rozwijające się miasto

Gdańsk to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast, o czym świadczy m.in. niski wskaźnik bezrobocia wynoszący 3,7 proc. Dobra koniunktura nie tylko przyciąga inwestorów rodzimych i zagranicznych, ale również stanowi zachętę dla wielu osób pragnących sprawdzić się w roli przedsiębiorcy. Niejednokrotnie na przeszkodzie staje brak pieniędzy, które są potrzebne, aby ruszyć z jakąkolwiek działalnością – bez względu na jej charakter i zakres.

Dotacje z Gdańskiego Urzędu Pracy

Sporym zainteresowaniem niezmiennie od lat cieszą się specjalne dotacje z urzędu pracy, dzięki którym osoby bezrobotne mogą – oczywiście pod pewnymi warunkami – zainwestować w zakup środków trwałych  dla swojej firmy.

Jak informuje Gdański Urząd Pracy, w 2017 r. planowane jest objęcie omawianą formą wsparcia ok. 450 zarejestrowanych bezrobotnych. Maksymalna wysokość dotacji to 17000 zł. Lutowy oraz kwietniowy nabór wniosków został już zamknięty – pozostały jednak jeszcze dwa terminy, czerwiec i wrzesień. Istotnym zastrzeżeniem jest to, że o wsparcie aplikować mogą jedynie te osoby, wobec których ustalony został I lub II profil pomocy.

Inne sposoby na pozyskanie środków na działalność

Co w sytuacji, gdy ktoś nie może liczyć na dotację z Gdańskiego Urzędu Pracy, ponieważ nie odpowiada kryteriom programu pomocowego? Jest kilka innych sposobów, spośród których wymienia się m.in.:

  • zwrotną lub bezzwrotną pożyczkę od rodziny,
  • własne oszczędności,
  • kredyt na działalność gospodarczą,
  • finansowanie społecznościowe,
  • dotacje z Unii Europejskiej,
  • spółdzielnie socjalne,
  • pozyskanie wspólnika bądź inwestora,
  • Anioły Biznesu.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – temat godny uwagi

Przy tej okazji warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu jakim są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. W ich ramach co prawda nie uzyskuje się środków finansowych, ale można prowadzić firmę bez rejestracji i składek ZUS. Wariant ten – podobnie jak wszystkie zaprezentowane powyżej – ma plusy i minusy.

Zlokalizowany jest przy Uniwersytecie Gdańskim inkubator AIP to najstarszy w Trójmieście inkubator z kilkunastoletnim doświadczeniem. Nie należy zbytnio sugerować się nazwą – jego oferta jest bowiem adresowana nie tylko do studentów, nie ma tu ograniczeń wiekowych. AIP to dobra metoda na sprawdzenie pomysłu na biznes stosunkowo niewielkim kosztem.

Czy warto rozwijać własny biznes?

Jak widać, nie trzeba dysponować dużymi oszczędnościami, aby podjąć się otworzenia własnej działalności. Bardziej od funduszy liczy się dobry pomysł i odpowiednie przygotowanie. Każdy z wymienionych czynników jest równie ważny. Sam pomysł powinien odzwierciedlać potrzeby rynku w Gdańsku. Z kolei właściwe przygotowanie polega na stworzeniu biznesplanu, który wskaże wszystkie mocne i słabe strony projektu. Oszacuje również koszty i tym samym pozwoli ocenić opłacalność całej inwestycji.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_133280811_du%C5%BCo-polskich-pieni%C4%99dzy-w-z%C5%82ot%C3%B3wkach.html?vti=lbga3ekghdi1wctn5h-1-24

Oceń artykuł
5/5 (1)