O zawodzie leśnika niewiele się mówi, bo powszechnie i niewiele się wie na temat tego zawodu. Kojarzony jest zwykle z niewielką, koniecznie drewnianą chałupką ukrytą wśród zielonych, leśnych gąszczy oraz z człowiekiem chodzącym po lesie, obserwującym ptaki i zwierzęta, a także przeganiającym nieodpowiednich gości. Jak wygląda ten zawód realnie w miejscach, gdzie lasów nie brakuje, czyli w okolicach Rzeszowa?

Państwowa posada zawsze w cenie

Obecnie pensja leśniczego Lasów Państwowych wynosi czterokrotność najniższej krajowej – bez mała 7 800 złotych – takie są podawane średnie zarobki w tym zawodzie. Sam podleśniczy, a więc niższy rangą, może zarabiać nawet 4 882 zł brutto, leśniczy 5 933 zł brutto wraz z dodatkiem funkcyjnym, który waha się między 507 a 1305 złotych. Nadleśniczy zarabia nawet 8 700 złotych brutto, a jego dodatek funkcyjny waha się w granicach od 2 900 do nawet 5 800 złotych. Dodatkowo leśniczemu przysługuje praw do posiadania mieszkania funkcyjnego, za który nie muszą płacić – dokonują jedynie opłaty za zużyte media według liczników. Trzeba jednak pamiętać, że te koszta również są wliczane sprytnie do pensji. Leśniczy dostaje również inne dodatki, takie jak deputat opałowy, odbierany również w gotówce, a także zwrot kosztów poniesionych za kupione i spalone paliwo.

Co trzeba zrobić, żeby zostać leśnikiem?

Aby zostać podleśniczym, konieczne jest minimum średnie wykształcenie leśne. Do wakatu leśniczego potrzebne jest wykształcenie wyższe, leśne, a także konieczność odbycia dwóch lat pracy w leśnictwie, albo średnie wykształcenie leśne oraz cztery lata pracy w wybranym leśnictwie. Nadleśniczym można zostać posiadając wyższe wykształcenie kierunkowego oraz osiem lat pracy w służbie lasu.

Oceń artykuł
1/5 (1)