Dane pochodzące z Barometru zawodów dla Poznania w 2017 roku wskazują, że jednym z deficytowych profesji w tym mieście są opiekunowie osób starszych. Brak osób do pracy w tej branży jest spowodowany takimi czynnikami jak niskie zarobki, konieczność posiadania odpowiednich kompetencji psychologicznych, a także wysokie zapotrzebowanie na tego typu usługi w krajach zachodnich, które stwarzają ogromną konkurencję dla poznańskiego rynku.

Deficyt opiekunów w Poznaniu

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na luty 2017 mediana miesięcznego wynagrodzenia dla opiekuna osoby starszej wynosi 2080 zł brutto. Nie jest to wiele jeżeli weźmiemy pod uwagę charakter takiej pracy i koszty psychologiczne, które ponosi opiekun. Tego typu zawód często wymaga:

  • pozostawiania do dyspozycji osoby starszej nawet w późnych godzinach nocnych,
  • kompleksową opiekę obejmującą zarówno wspólne spędzanie czasu, jak i pomoc w toalecie.

Często opieka dotyczy osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, chorych, z demencją starczą. Odpowiedzialność opiekuna jest bardzo duża, a zarobki nieadekwatne do poświęcenia, które jest wymagane od pracownika.

Zapotrzebowanie na pracę opiekunów w krajach zachodnich

Przyczyną deficytu pomocniczego personelu medycznego w Poznaniu jest również fakt, że takie osoby bez problemu mogą znaleźć pracę w swoim zawodzie za granicą. Do wyjazdu przekonują pracowników zarobki znacznie wyższe niż w Polsce, a także większy szacunek do tego typu pracy. Społeczeństwa krajów zachodnich starzeją się, co sprawia, że zapotrzebowanie na pracę opiekunów stale rośnie. Dodatkowo opiekunowie z krajów zbliżonych kulturowo są znacznie bardziej pożądani niż pracownicy z Turcji czy innych krajów muzułmańskich. Ta sytuacja sprawia, że nic nie wskazuje na to, że liczba pracowników opieki w Poznaniu zwiększy się w kolejnych latach.

Praca opiekuna a kompetencje psychologiczne

Praca opiekuna do osób starszych wymaga posiadania specyficznych kompetencji psychologicznych. Konieczna jest w niej ogromna odporność na stres, cierpliwość czy wysoki poziom umiejętności interpersonalnych. Opiekun musi być dyspozycyjny, ponieważ pracuje w niestandardowych godzinach. Dane statystyczne pokazują, że ponad osiemdziesiąt procent opiekunów osób starszych stanowią kobiety. Połączenie tego typu pracy z życiem rodzinnym może sprawiać duże problemy organizacyjne. Wszystkie te kwestie sprawiają, że nie przybywa osób, które wiązałyby swoją przyszłość z opieką nad starszymi osobami.

Na stanowisku opiekuna chętnie widzi się osoby, które posiadają wiedzę medyczną, dotyczącą podawania leków, czy udzielania pomocy. Jest to ważna cecha, ponieważ osoby starsze zwykle muszą zmagać się z wieloma dolegliwościami, będąc pod stałą kontrolą specjalistów. W przypadku pracy za granicą niezbędna jest też umiejętność posługiwania wybranym językiem obcym. Na uwagę zasługuje również fakt, że osoby chętne do wyjazdu powinny wcześniej poznać obowiązującą w danym kraju kulturę i obyczaje. W ten sposób można uniknąć wiele kłopotliwych sytuacji podczas sprawowania opieki.

W jakich jeszcze zawodach można szukać pracy w Poznaniu?

Jak pokazuje szereg ogólnodostępnych danych, ogłoszenia o pracę w Poznaniu dotyczą również wielu innych zawodów, z wielu rozmaitych sektorów. Dominuje branża budowlana, transport, oraz sektor handlowo-usługowy, ale odpowiednie zajęcie dla siebie bez większych problemów znajdą także osoby o wykształceniu wyższym – przede wszystkim w branży IT czy w sektorze finansowym.

Najciekawsze oferty pracy z ostatnich dni możesz przejrzeć w naszym serwisie. Jest to jednocześnie najbardziej efektywna metoda dla szybkiego zdobycia zatrudnienia – jest tak dlatego, że to właśnie z niej przedsiębiorcy korzystają najczęściej, gdy chcą pozyskać nowych pracowników. Pracodawca może przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, a Ty możesz w ciągu jednego tylko dnia odpowiedzieć swoim CV na dziesiątki rozmaitych ogłoszeń, w pełni trafiających w Twoje gusta.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_98866880_starszy-niewzruszony-m%C4%99%C5%BCczyzna-w-okularach-le%C5%BC%C4%85cy-na-%C5%82%C3%B3%C5%BCku-patrz%C4%85cy-w-g%C3%B3r%C4%99-i-bior%C4%85cy.html?vti=o5qcm4h6l6l478cfm5-1-16

Oceń artykuł
5/5 (1)