W dzisiejszym świecie utarło się przekonanie, że najlepszym wyborem po ukończeniu szkoły średniej musi być pójście na studia. Jednak dawno już “papierek” wyższej uczelni nie gwarantuje znalezienia dobrze płatnej pracy w zawodzie. A właściwie jakiejkolwiek… Co więcej, rynek przesycony jest już różnego typu specjalistami, nie tylko z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, ale nawet niektórych ścisłych. Czasem warto postawić zatem na bardziej praktyczne umiejętności. A te zyskasz właśnie w szkole policealnej!

bez matury edukacja

Czy powinienem wybrać szkołę policealną?

Kierunek, który wybierzemy po ukończeniu szkoły, to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Dlatego nie warto się z nią spieszyć! Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien, jaki zawód pozwoli Ci spełniać marzenia, zastanów się, co lubisz robić i w czym jesteś dobry. Czy na pewno kierunek, na który namawiają Cię rodzice albo który sugerują znajomi jest tym odpowiednim? Może zamiast zostać jednym z wielu absolwentów popularnego fakultetu, lepiej wybrać szkołę dającą praktyczny zawód, poszukiwany na rynku pracy?
Pamiętaj też, że w grę wchodzi Twoja przyszłość – i niczyja inna. Musisz sam zastanowić się, czego chcesz od życia i jeżeli widzisz siebie raczej w roli masażysty niż specjalisty ds. marketingu, po prostu zrób krok w tę stronę. Albo połącz szkołę policealną ze studiami z zarządzania i spróbuj otworzyć własny gabinet, który kiedyś może przynieść Ci duże dochody.

Czy potrzebuję matury?

Szkoła policealna może być zarówno opłacalnym dodatkiem do studiów, jak i samodzielnym wyborem. Powinny ją także rozważyć osoby, którym powinęła się noga na maturze – to nic strasznego, a egzamin dojrzałości zawsze można zdać w następnym terminie! Jednak rok dzielący nas od drugiego podejścia warto spożytkować na poznawanie tajników interesującego zawodu. W ten sposób nie wypadniemy “z rytmu”, odzwyczajając się od regularnej nauki oraz zdobędziemy nowe umiejętności. Obawiasz się, że nie stać Cię na taki krok i wolisz iść do pracy? W GoWork zajęcia w szkołach policealnych prowadzimy również w trybie zaocznym, często za… 0 zł! Jest to więc doskonały wybór również dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na studia na uczelni wyższej.

Kim mogę zostać?

Szkoły policealne oferują szeroki wachlarz kierunków, dzięki czemu bez trudu znajdziemy coś dla siebie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swoje zainteresowania i naturalne zdolności. Zastanówmy się także, na jakich warunkach pracy nam zależy i co sprawia nam radość. Jeżeli lubimy pracę z ludźmi i zawsze zależy nam, by czuli się dobrze w naszym towarzystwie, pomyślmy o zawodzie asystentki bądź higienistki stomatologicznej. Masażysta to praca dla tych z nas, którzy chcieliby głównie pomagać innym, zarówno poprzez przywracanie sprawności fizycznej, jak i zwykły relaks po ciężkim dniu. Tym z nas, których interesuje przede wszystkim dbanie o urodę, do gustu powinien przypaść kierunek “technik usług kosmetycznych”, a miłośnikom zdrowego trybu życia spodoba się zawód dietetyka.

Jaką pracę znajdę?

Jak będzie wyglądała nasza praca po takiej szkole? Asystentka stomatologiczna odpowiada za obsługę pacjenta czy prowadzenie dokumentacji medycznej, kreując profesjonalny wizerunek gabinetu, natomiast higienistka dodatkowo asystuje przy zabiegach, a niektóre, jak np. skaling czy piaskowanie, może wykonać samodzielnie, choć pod kontrolą lekarza stomatologa. Z kolei masażysta pracuje nie tylko w salonach SPA, ale też pomaga odwiedzającym go klientom m.in. pozbyć się dolegliwości bólowych i usprawnia proces rehabilitacji. Technik usług kosmetycznych to prawdziwy specjalista od urody, który poprawia wygląd i samopoczucie, pomagając innym zadbać o siebie. Dietetyk ułoży odpowiednią dietę, służącą zarówno utracie wagi i zyskaniu zgrabnej sylwetki, jak i profilaktyce czy nawet zwalczaniu różnego typu problemów ze zdrowiem. Każdy z tych zawodów jest niezwykle poszukiwany na rynku pracy, a przy tym pozwala spełniać się, pomagając innym!

Szkoła policealna to doskonały wybór nie tylko dla świeżo upieczonych absolwentów szkoły średniej, ale też dla studentów, pragnących poszerzyć swoje kwalifikacje, osób potrzebujących zmiany profesji, a także specjalistów, chcących zdobyć uprawnienia, które otrzymają po zdaniu egzaminu kończącego naukę na zajęciach w GoWork. Szukasz opłacalnego, pożądanego na rynku pracy zawodu? Znajdziesz go u nas!