Zadając pytanie, czy ochrona oraz praca w niej w ogóle się opłaca, nasuwają się na myśl różne rodzaje ochrony oraz różne sytuacje, w których jest ona konieczna. Ochroniarz ochroniarzowi nierówny, o czym można przekonać się w zasadzie na każdym kroku, obserwując pracowników budek strażniczych, czy w takich miejscach, jak salony samochodowe, gdzie ochrona jest zwyczajnie potrzebna przez całą dobę. Inni rodzaj ochrony to wszelkie wydarzenia kulturalne, mecze czy koncerty, na których możemy znaleźć silnych, wysportowanych mężczyzn, nie bojących się żadnego zadania.

Kto może pracować jako ochroniarz?

W tej branży nie znajdziemy podziałów – ochroniarzem może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, chociaż z oczywistych przyczyn częściej zatrudniają się w tej roli panowie. Każdy kandydat powinien być sprawny fizycznie i mieć dobrą kondycję, być pewnym siebie, wiedzieć, jak się zachować w każdej, nawet w kryzysowej sytuacji, musi być odważny, uważny oraz spostrzegawczy. Taki opis jednak kłóci się z tym, jakich ochroniarzy spotykamy przy wjazdach do firm. Może właśnie w ten sposób można rozróżnić rodzaje ochroniarzy, przyjmowanych do pracy na poszczególnych miejscach.

Czy potrzebne są kwalifikacje zawodowe?

Chociaż do większości firm ochroniarskich można przyjąć się bez ich posiadania, to jednak dobrze widziane jest ukończenie szkoły ochroniarskiej, zyskując dyplom potwierdzający posiadane umiejętności. Tutaj zacznie się również kwestia związana z tym, czy chcemy stanowić ogniwo profesjonalnej ochrony, stawiającej na stały rozwój umiejętności i wiedzy, czy zwykłym ochroniarzem.

Oceń artykuł
5/5 (2)