Dla wielu laików pojęcie programisty oraz informatyka jest używane zamiennie. Oba terminy przez ekspertów traktowane są podobnie jak do określeń poszczególnych lekarzy – zarówno weterynarz, jak kardiolog uważani są za lekarzy, jednak nie wszystko będą w stanie wyleczyć. Znają się za to na podstawowych mechanizmach działania organizmu człowieka. Podobnie jest z informatykiem oraz programistą – obaj są związani ze światem IT, jednak nie każdy z nich potrafi dokładnie to samo.

Każdy ma swoje zadanie

Informatyka jest traktowana ogólnie jako bardzo rozległa dziedzina, w której mogą wykazać się różni specjaliści. Ogólnie rzecz biorąc informatyk to osoba, która przede wszystkim zna doskonale budowę oraz zasady działania komputera i jest w stanie wskazać źródło problemów z działaniem, jest także w stanie za pomocą dostępnych programów komputerowych przekształcać, tworzyć oraz przekazywać dane.

Z programistami jest nieco inaczej

Programista i jest, i nie jest informatykiem. Zalicza się oczywiście do grona amatorów tego zagadnienia, zna podstawy i zasady działania i pod tym względem z grona informatyków wykluczyć go nie można w żaden sposób. Jego głównym zadaniem nie jest jednak przetwarzanie danych, a tworzenie – programów komputerowych, oprogramowań, systemów, stron internetowych, rozbudowanych serwisów oraz sklepów. Zakres kompetencji programisty jest więc nieco inny niż w przypadku samego informatyka w klasycznym rozumieniu tego słowa. Niezmiennie jednak tmat ten poddawany jest wielu dyskusjom.