Badanie Barometru zawodów stanowi jednoroczną prognozę sytuacji w poszczególnych zawodach. Dzięki temu możliwe jest określenie kierunku rozwoju danego rynku pracy – informacje te są cenne zarówno dla instytucji zajmujących się zwalczaniem bezrobocia, jak i dla osób poszukujących zatrudnienia. Z raportów opracowanych na potrzeby wspomnianego badania wynika, iż w 2017 r. bardzo duże szanse na znalezienie pracy w Bytomiu będą mieć pracownicy socjalni. Szczegóły w artykule.

Pracownik socjalny – zawód deficytowy w Bytomiu

Bytom jest miastem o jednym z najwyższych w Polsce wskaźników bezrobocia – w lutym 2017 r. wyniosło ono 15,7 proc. Lokalny rynek pracy odznacza się bardzo dużą chłonnością, o czym świadczy chociażby długa lista zawodów pozostających w równowadze. Specjaliści z wielu dziedzin są w stanie bez problemu znaleźć pracę w Bytomiu, aczkolwiek wymienić należy i takie obszary, gdzie wyraźnie widoczne są braki. Pracownik socjalny został zaliczony przez ekspertów do grona zawodów deficytowych, co nie powinno być zaskoczeniem, zważywszy na sytuację w Bytomiu.

Bytom boryka się z wieloma problemami społecznymi. Działania podjęte w kierunku ich rozwiązywania są w ocenie NIK prowadzone rzetelnie, niemniej ich efekty nie są takie, jakby się tego spodziewano. W Bytomiu pogłębia się długotrwałe bezrobocie, mieszkańcy miasta ubożeją, mnóstwo osób zagrożonych jest wykluczeniem społecznym, biedą etc. W takich okolicznościach nie dziwi to, iż pracowników socjalnych jest w Bytomiu za mało.

Jak zostać pracownikiem socjalnym?

Podstawowym obowiązkiem pracowników socjalnych jest prowadzenie działalności na rzecz osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Sprawują oni opiekę nad ludźmi bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych, niepełnosprawnymi, chorymi itp.

Aby zostać pracownikiem socjalnym, trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie. Umożliwiają to:

  • kolegia pracowników służb społecznych,
  • uczelnie wyższe na kierunkach: praca socjalna bądź innych przygotowujących do pracy na omawianym stanowisku takich jak np. pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia czy nauka o rodzinie.

Warto też pomyśleć nad ukończeniem kursu specjalizacyjnego I i II stopnia, ale w tym przypadku niezbędne jest sprostanie wymogom dotyczącym m.in. stażu pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub w podmiotach, instytucjach i jednostkach mających na celu przeciwdziałanie bezrobociu, szpitalach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zakładach karnych w zakresie pomocy społecznej. Przeciętne zarobki pracownika socjalnego kształtują się obecnie na poziomie 3 411 zł netto miesięcznie.

Aktualne oferty pracy w Bytomiu i okolicach dla pracowników socjalnych można znaleźć w serwisie GoWork.pl, z którym współpracuje wielu lokalnych pracodawców.

Oceń artykuł
0/5 (0)