W całym kraju okresowo odbywają się targi pracy i przedsiębiorczości, których głównym celem jest skonfrontowanie ze sobą pracodawców i pracowników oraz udzielenie odpowiednich rad osobom poszukującym pracy, bądź chcącym się usamodzielnić, zakładając własną działalność gospodarczą. W kwietniu takie targi miały miejsce w Olsztynie.

O olsztyńskich targach

W dniu 11 kwietnia 2017 roku w siedzibie Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Żołnierskiej 15 w Olsztynie, zorganizowano Olsztyńskie Targi Pracy.

Wydarzenie było okazją do zapoznania osób szukających zatrudnienia z aktualnymi, dostępnymi ofertami pracy. Z drugiej strony także i pracodawcy mieli szansę do nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracownikami. Bezrobotni odwiedzający Olsztyńskie Targi Pracy mogli uzyskać informacje na temat możliwości dalszego kształcenia i zdobywania cennych na rynku pracy w Olsztynie i nie tylko, kwalifikacji zawodowych, ułatwiających późniejsze znalezienie zatrudnienia.

Podczas konferencji towarzyszących targom dyskutowano m.in. na temat zmian zachodzących na rynku pracy oraz o zjawisku mobilności pracowniczej w wymiarze zawodowym i geograficznym.

Organizatorami Olsztyńskich Targów Pracy byli Miejski Urząd Pracy w Olsztynie, Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego w Olsztynie, Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.

Patronat honorowy nad Olsztyńskimi Targami Pracy objęli Wojewoda  Warmińsko – Mazurski – Artur Chojecki, Prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz i Starosta Olsztyński -Małgorzata Chyziak. Patronat medialny nad targami objęły natomiast media: TVP S.A. oddział Olsztyn, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio Eska, Grupa wm.

Podsumowanie targów

W tegorocznych targach pracy w Olsztynie wzięło udział 38 wystawców, prezentujących łącznie 573 oferty zatrudnienia dla odwiedzających, którymi były nie tylko osoby bezrobotne, ale i poszukujące pracy oraz młodzież stojąca przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty pracy w służbach mundurowych.

W ramach targów zorganizowano warsztaty dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, warsztaty dla uczniów oraz debatę pod tytułem „Edukacja w szkole zawodowej odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”, w której udział wzięło 90 osób. Olsztyńskie Targi Pracy zostały pozytywnie ocenione przez uczestników – głównie pracodawców, jak i osoby odwiedzające, które zapoznały się z możliwościami zatrudnienia w Olsztynie i w okolicy oraz z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców.

Wzięcie udziału w targach jest doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy w Olsztynie, ale także do porozmawiania z przedstawicielami ciekawych firm w nieco luźniejszej atmosferze, niż ma to miejsce podczas oficjalnej rozmowy rekrutacyjnej. To zawsze wartościowe uzupełnienie procesu poszukiwania zatrudnienia.

Warto tu zwrócić uwagę na formę całego wydarzenia, które sprzyja znalezieniu dobrej pracy. Podczas targów kandydaci mają okazję do spotkania wielu pracodawców z całego regionu. To znacznie upraszcza i skraca czas poszukiwania stabilnego zatrudnienia w mieście lub w okolicach.

Zanim jednak kandydaci wyruszą na tego typu wydarzenie, powinni dobrze przygotować swoje dokumenty aplikacyjne. Tutaj istotne będzie CV dopasowane do różnych stanowisk, w których dana osoba chce znaleźć pracę. Przed targami warto też stworzyć krótką prezentację swojej osoby, aby podczas rozmowy z potencjalnymi pracodawcami zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_115336560_rozmycie-targ%C3%B3w-wystawowych-hala-wystawiennicza-dla-koncepcji-t%C5%82a.html?vti=mehchzqjlnk4hob5bg-1-29

Oceń artykuł
0/5 (0)