Michael Page przeprowadziło w wielu miastach w Polsce badanie Confidence Index. Wykazało ono, że 57,7 proc. respondentów z całego kraju jest w stanie znaleźć sobie nową pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące. Subiektywne odczucia respondentów wskazują, że o dokonanie takiej zmiany najłatwiej w Krakowie.

Wyniki badania Confidence Index

Ciekawych ofert pracy w Krakowie nie brakuje. Być może dlatego w badaniu Confidence Index aż 66,7 proc. ankietowanych ze stolicy województwa małopolskiego deklarowało spory optymizm w kwestii możliwości szybkiej zmiany pracy.

Po Krakowie na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się: Wrocław, Śląsk oraz, rzecz jasna, Warszawa. Perspektywy znalezienia, utrzymania lub zmiany pracy w Krakowie są bardzo duże, dlatego warto właśnie tu szukać odpowiedniego dla siebie zatrudnienia.

W przypadku drugiego w rankingu Wrocławia odsetek osób, które uważają, że znajdą pracę szybciej niż w trzy miesiące, wyniósł 64,8 proc.; dla aglomeracji śląskiej – 59,3 proc., a dla Warszawy – 50,8 proc. Zmiana miejsca pracy w Krakowie podyktowana jest chęcią zwiększenia swojego wynagrodzenia, uzyskania awansu zawodowego czy zdobycia zupełnie nowych, interesujących umiejętności.

Malejące bezrobocie w Krakowie i w całej Polsce

Eurostat, europejski urząd statystyczny, podaje, że w październiku 2017 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła zaledwie 4,6 proc. Oznacza to, że z roku na rok maleje w naszym kraju liczba osób pozostających bez pracy. Takie bezrobocie nazywa się strukturalnym lub naturalnym i interpretowane jest w taki sposób, że nie pracuje ten, kto nie chce pracować. Pracodawcy, również w Krakowie, mają poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich dla specyfiki swojej działalności gospodarczej pracowników.

W województwie małopolskim pod koniec października 2017 roku odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 5,3 proc., a w całej Polsce (według GUS) było 6,6 proc. osób pozostających bez pracy. W Krakowie z kolei bezrobocie jest marginalnym problemem, bowiem w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego, wskazana przez Wojewódzki Urząd Pracy, wynosiła zaledwie 2,8 proc. W urzędzie tym zarejestrowanych było 13 111 osób pozostających bez pracy, z czego 6821 to kobiety. W październiku do tego samego urzędu pracodawcy zgłosili aż 3848 nowych ofert pracy w Krakowie i jego okolicy.

Oceń artykuł
0/5 (0)