Według najnowszych szacunków, w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy w październiku pozostawało mniej osób bez pracy, dzięki czemu stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu. Dziś w Bydgoszczy to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy. Szczegóły w artykule.

Dane statystyczne dotyczące bezrobocia w Bydgoszczy

Tak niskiej stopy bezrobocia nie notowano w Bydgoszczy od lat. Powiatowy Urząd Pracy podaje, że stopa bezrobocia w samym mieście na koniec października wyniosła zaledwie 4 proc. W rejestrze PUP w Bydgoszczy w tym samym miesiącu było zarejestrowanych 9 322 bezrobotnych, z czego 6 667 to mieszkańcy samej Bydgoszczy, a pozostałe 2 655 mieszka w okolicznych gminach. W porównaniu do danych z września tego samego roku w Bydgoszczy ubyło 310 osób bezrobotnych, a w powiecie bydgoskim z rejestru bezrobotnych wyrejestrowały się 33 osoby.

Wskaźnik bezrobocia na poziomie 4 proc. jest najniższy od 2000 roku. To właśnie wtedy Główny Urząd Statystyczny zaczął liczyć stopy bezrobocia dla wszystkich powiatów w Polsce.

Z czego wynika spadek bezrobocia w Bydgoszczy?

Coraz mniejszy (z miesiąca na miesiąc) poziom bezrobocia w Bydgoszczy i w powiecie bydgoskim sprawia, że mamy tu do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Zdaniem władz miasta taki wynik jest efektem podejmowania dużych inwestycji w mieście i okolicach. Najważniejsze z nich powstają w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

Już od początku roku sukcesywnie zmniejsza się liczba bezrobotnych bydgoszczan zarejestrowanych w PUP. Przez ostatnie 10 miesięcy ubyło ich aż 1 345. Zmniejsza się wyraźnie wśród ogółu zarejestrowanych bezrobotnych w Bydgoszczy liczba osób z orzeczoną niepełnosprawnością oraz po 50. roku życia. Wciąż bez pracy pozostaje jednak zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, choć – zdaniem ekspertów – może wynikać to z faktu, że panie poświęcają się macierzyństwu i wychowywaniu dzieci, a rejestrację w PUP traktują jako szansę na uzyskanie bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

O ile w Bydgoszczy stopa bezrobocia wynosi 4 proc., o tyle w Polsce ogólny poziom bezrobocia na koniec października to 6,6 proc. Najwięcej bezrobotnych jest w województwie warmińsko-mazurskim, zaś w województwie kujawsko-pomorskim bezrobocie wynosi 9,8 proc. i jest jednym z najniższych w kraju.

Osoby, które nadal pozostają bez zatrudnienia, zachęcamy do odwiedzenia serwisu GoWork.pl, który grupuje aktualne oferty pracy w Bydgoszczy i okolicach. Regularne przeglądanie ogłoszeń zwiększa bowiem szansę na rychłe znalezienie wakatu.

Rynek pracy w Bydgoszczy w 2024 roku – jak wygląda?

O bydgoskim rynku pracy można wypowiadać się raczej w samych superlatywach – warunki zatrudnienia poprawiają się z roku na rok (umowa o pracę stanowi standard w większości przedsiębiorstw), średnie wynagrodzenia rosną, a stopa bezrobocia jest coraz niższa.

Praca zdalna dominuje coraz większą ilość sektorów (nie tylko IT i marketing) poszerzając możliwości rekrutacyjne mieszkańców. Przedsiębiorcy coraz częściej oferują osobom zatrudnionym rozmaite benefity pozapłacowe, takie jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne czy rozmaite kursy i szkolenia.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_113347211_bydgoszcz-polska-31-maja-2018-architektura-wyspy-m%C5%82y%C5%84skiej-w-bydgoszczy-nad-rzek%C4%85-brd%C4%85.html

Oceń artykuł
5/5 (1)