Obecnie znalezienie dobrej pracy jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Tyle rzeczy musimy wziąć pod uwagę, zdobyć nową wiedzę. Na szczęście Internet jest źródłem cennych informacji, które warto poznać. Aby nie utonąć w nadmiarze informacji, trzeba wiedzieć gdzie szukać. Przygotowaliśmy zestawienie stron internetowych, które pomogą zdobyć Ci niezbędną wiedzę. Podpowiemy też  na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę.

jobs

Portale opinii o pracodawcach

praca

Jeśli szukamy pracy to z pewnością Internet jest źródłem cennych informacji, które warto poznać.

W Polsce największym serwisem opinii o pracodawcach jest GoWork.pl, który zebrał już 2,5 miliona wpisów. Tego typu portale z pewnością naprowadzą Cię na właściwy kierunek i pomogą wyrobić sobie opinie o poszukiwanej firmie. Jeden niepokojący wpis nie powinien Cię jeszcze odstraszyć, ale jeżeli negatywne opinie – zwłaszcza poparte przykładami – przeważają nad pozytywnymi, lepiej uważać. Warto też zwrócić uwagę na to czy sami pracodawcy pojawiają się na forum, czy wchodzą w interakcję z piszącymi. To pokazuje jak bardzo otwarta jest dana firma, pomaga wniknąć w jej atmosferę.

Facebook

Wiele o firmie mówi jej fanpage. Znajdziesz tam informacje o bieżących poczynaniach danej instytucji, ale też wiele ciekawostek, które mogą się przydać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Coraz częściej firmy informują w ten sposób o aktualnych rekrutacjach. Możemy więc dowiedzieć się o interesującym nas stanowisku jeszcze zanim trafi ono do szerszego grona zainteresowanych.

Google News

Dzięki tej stronie jesteś w stanie wejrzeć w publikacje na temat wybranej firmy. Wszystkie artykuły i medialne doniesienia na temat np. nagród, nominacji lub niepowodzeń dostarczają nowej wiedzy, której próżno szukać w firmowych zakładkach „o nas”.

Portale pracy

Nie znajdziesz tam może informacji, które możesz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale sprawdzając ile i jakie ogłoszenia zamieszcza dany pracodawca, pomoże Ci zrozumieć w jakiej fazie rozwoju się akurat znajduje. Do myślenia powinna dać ci sytuacja, w której np. od dwóch lat, regularnie co kilka miesięcy prowadzona jest rekrutacja na jedno stanowisko. Albo to fikcyjne ogłoszenie, albo jakiś negatywny czynnik powoduje, że ludzie szybko rezygnują ze swojej pracy.

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz poszukiwania nowej pracy czy idziesz na kolejną rozmowę, zdobycie jak największej ilości pożytecznej wiedzy leży w twoim interesie. Wiedza pozwoli ci nie tylko na zadawanie bardziej trafnych pytań, pozwoli także na podniesienie twojej samooceny i pewności siebie.

Autor wpisu: GoWork.pl