Sucha Beskidzka to malownicza miejscowość położona w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Znajduje się w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, tuż u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Turystów przyciąga pięknymi widokami, ciekawymi zabytkami i cykliczny imprezami. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co sprawia, że warto przyjechać do Suchej Beskidzkiej.

Najciekawsze zabytki w Suchej Beskidzkiej

Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej

Do najciekawszych zabytków znajdujących się na terenie Suchej Beskidzkiej należą między innymi:

  • Zamek Suski – renesansowy zamek, popularnie zwany Małym Wawelem, który obecnie stanowi centrum kultury, sztuki i nauki. W swojej prawie sześciowiekowej historii był własnością aż pięciu rodzin szlacheckich. Najstarsza część zamku powstała w latach 1554-1558. Był to niewielki, kamienny dwór obronny, przypominający dawne fortalicium szlacheckie. W kolejnych latach został przekształcony w okazałą rezydencję magnacką w stylu renesansowym, wzorowaną na zamku królewskim w Krakowie.
  • Park Zamkowy – przylega do Zamku Suskiego od strony południowej i tworzy integralną część z górą Jasień. Początkowo miał formę barokowego ogrodu w stylu francuskim z symetrycznie rozplanowanymi ścieżkami. W późniejszych latach został przekształcony w angielski park krajobrazowy. W parku znajduje się także oranżeria i szklarnia. Na jego terenie rosną dęby, lipy, klony oraz wiele innych gatunków drzew. Park do dziś zachował swój dawny charakter i styl.
  • Oranżeria – wybudowana w 2. poł. XIX wieku w parku zamkowym w stylu neogotyckim. Hodowano w niej unikatowe gatunki roślin egzotycznych  i cytrynat, które służba zamkowa sprzedawała na Rynku Kleparskim w Krakowie.
  • Domek Ogrodnika – wydłużony budynek na terenie Parku Zamkowego, w którym mieści się ekspozycja etnograficzna. Powstał po scaleniu dwóch odrębnych obiektów, zamieszkiwanych niegdyś przez zamkowego ogrodnika. 
  • Zespół Kościelno-Klasztorny – zaprojektowany przez wybitnego polskiego architekta Teodora Talowskiego, została wzniesiona ze środków, ufundowanych przez hr. Annę Branicką i jej syna Władysława Michała, przy znaczącej pomocy mieszkańców miasta, a szczególnie suskich kolejarzy w latach 1895 -1907. Z czasem powiększona o drewnianą nadbudowę, które pełni funkcję dzwonnicy i krypty grobowej. Na terenie zespołu kościelno klasztornego umiejscowione zostały dwie figury z wyobrażeniem św. Jana Nepomucena oraz figura z przedstawieniem Chrystusa Króla.
  • Karczma Rzym – powstała w 2 poł. XVIII wieku, a jej historia owiana jest legendą. Została wzniesiona za przyzwoleniem Wielopolskich, którzy wystarali się u króla polskiego o przywileje do odbywania się w Suchej 12 jarmarków w ciągu roku. Karczma jest budowlą drewnianą, zrębową, pokrytą czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony elewacji frontowej. Wnętrze karczmy cechuje się wystrojem regionalnym, nawiązującym do ludowej tradycji górali żywieckich i babiogórskich.

Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera, czyli wizytówka Suchej Beskidzkiej

Centrum Kultury i Filmu

Centrum Kultury i Filmu im. Billy’ego Wildera w Suchej Beskidzkiej to miejsce, w którym organizowane są:

  • koncerty, recitale, spektakle;
  • projekcje filmowe;
  • festiwale przeglądy i konkursy;
  • wystawy, prezentacje, spotkania;
  • zajęcia stałe i warsztaty;
  • imprezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych;

Ten nowoczesny budynek może się bowiem pochwalić ogromną salą widowiskowo-kinową, która wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt nagłaśniający oraz wielofunkcyjne oświetlenie i projektor, a do tego pomieści aż 300 osób. Imię centrum zostało nadane na cześć Billy’ego Wildera – najsłynniejszej osoby pochodzącej z Suchej Beskidzkiej. Wilder jeszcze przed II wojną światową trafił do Hollywood, gdzie rozwinął swoje reżyserskie skrzydła. To jemu kino zawdzięcza legendy, takie jak film Pół żartem, pół serio, Bulwar zachodzącego słońca, Garsoniera. Wilder współpracował z najsłynniejszymi aktorami ówczesnego pokolenia – Marylin Monroe, Jackiem Lemmonem i Audrey Hepburn. W ciągu swojej kariery został uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi trzykrotnym Oscarem i Złotymi Globami.

Platforma widokowa na zboczu Mioduszyny 

Kolejnym punktem obowiązkowym jest platforma widokowa ze schronem turystycznym. Znajduje nad osiedlem Garce, na zboczu Mioduszyny, zamykającej od wschodu kotlinę, w której położona jest Sucha Beskidzka. Platforma jest celem zarówno miłośników pieszych wycieczek, jak i doskonałym terenem dla fotografów. Stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Suchej Beskidzkiej, położonej w malowniczej kotlinie śródgórskiej, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy z królującym u podnóży Jasienia Zamkiem Suskim. Dzięki nowo wybudowanemu szlakowi wejście na platformę nie sprawia większych trudności i zajmuje zaledwie 25 minut pieszo. Platforma jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie przez cały rok.

Obiekty sportowe w Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka słynie również z ciekawych obiektów sportowych. Jednym z nich jest Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji „Babia Góra”, które jest jednym z największych obiektów sportowo-rekreacyjnych w regionie. Posiada stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z bieżnią z atestem PZLA, pełnowymiarowym boiskiem treningowym ze sztuczną nawierzchnią, małym boiskiem treningowym z nawierzchnią naturalną, dwoma kortami tenisowymi ze sztuczną nawierzchnią oraz Orlikiem, na którym zimą montowane jest sztuczne lodowisko. 

Na uwagę zasługuje również Kryta Pływalnia. Zaprojektowała ją Pracownia Architektoniczna z Ostrowa Wielkopolskiego jako budynek dwubryłowy, wolnostojący. Bryły nakładają się na siebie, tworząc ciekawą kompozycję architektoniczną. W obiekcie, oprócz głównego basenu, znajdują się m.in.: basen rekreacyjny wyposażony w tryskacze wodne brzegowe, kaskadę brzegową oraz masaż ścienny czterodyszowy. Jest także mała niecka dla dzieci wyposażona w grzybek wodny, zjeżdżalnia wewnętrzna o dł. ok. 60 m oraz jacuzzi. Pływalnia posiada również widownię dla publiczności z 174 miejscami siedzącymi.

Cykliczne wydarzenia w Suchej Beskidzkiej

Memoriał Edwarda Szkalrczyka

Dużymi i ciekawymi wydarzeniami odbywającymi się każdego roku w Suchej Beskidzkiej są:

  • Koncert Noworoczny – Gala Noworoczna to wydarzenie kulturalne o szczególnej randze, dzięki któremu w Suchej Beskidzkiej goszczą wybitni śpiewacy i światowej sławy muzycy. Rokrocznie Koncerty Noworoczne cieszą się niezmiennie ogromnym powodzeniem i popularnością. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka.
  • Dni Ziemi Suskiej – wydarzenie rozpoczyna się od Wielkiej Gry Miejskiej przygotowywanej co roku przez Bibliotekę Suską. Impreza cieszy się ogromną popularnością i przyciąga tłumy mieszkańców,  na których czekają zawsze warsztaty, pokazy, koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych, takie jak zjeżdżalnie czy trampoliny.  
  • Mityng Lekkoatletyczny Memoriał Edwarda Szklarczyka „I Ty możesz zostać mistrzem” – wydarzenie stanowi hołd zmarłemu olimpijczykowi Edwardowi Szklarczykowi, który specjalizował się w biegu na 3000 m z przeszkodami. Zdobył wiele medali, w tym pięć razy został mistrzem Polski. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. W 2005 roku Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej nadała mu, w uznaniu za jego osiągnięcia sportowe, honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Sucha Beskidzka”. Z tej okazji co roku organizowane są zawody, które mają uczcić pamięć słynnego sportowca i podtrzymywać ducha rywalizacji wśród Polaków.

Zdjęcia w artykule pojawiły się dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej.

Oceń artykuł
5/5 (1)