Zastanawiając się nad rozpoczęciem własnego biznesu, wielu z nas poszukuje sektora, w którym mogłoby zacumować na dłużej. Jednocześnie chcielibyśmy czerpać ze swojego przedsiębiorstwa jak najwięcej satysfakcji, chcielibyśmy czegoś „z duszą”. Własna sala weselna spełnia oba z tych wymagań. Właściwie prowadzona może stanowić stabilny dopływ gotówki na długie lata, jednocześnie zadowalając nas każdą, piękną uroczystością, której autorstwo w dużej mierze możemy sobie przypisać. Jakie wymagania trzeba spełnić, by założyć salę weselną i jakim budżetem trzeba by dysponować? Jakie są rodzaje domów weselnych i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, startując z takim biznesem? Sala weselna – pomysł na biznes idealny, czy inwestycyjna pułapka? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Sala weselna - pomysł na biznes

Sala weselna – co trzeba wiedzieć, wchodząc w taki biznes?

Przede wszystkim, rozważając otwarcie własnej sali weselnej, trzeba mieć na uwadze, że nie jest to biznes dla osób dysponujących niewielkim kapitałem. W przypadku wielu biznesów, wynajęcie lokalu zamiast kupna będzie wystarczające – w przypadku sali weselnej, jest to w sposób oczywisty niemożliwe. Do tego dochodzi oczywiście jej wyposażenie i zatrudnienie pracowników obsługujących imprezę, a mówimy przecież wyłącznie o podstawowych kosztach, które nie zakładają na przykład posiadania miejsc noclegowych dla gości.

Kolejną rzeczą, jaką rozważyć należy na etapie biznesplanu, jest długość zwrotu inwestycji. Choć sam biznes jest de facto stabilny, to zważywszy na początkowe koszty, przyjdzie nam poczekać wiele lat na moment, w którym nasza sala weselna zacznie generować czysty zysk, abstrahujący od startowego wkładu. Możemy ten czas przyspieszyć dbając o staranny marketing, ale są to oczywiście dodatkowe koszty.

Tym, co wielu z nas chciałoby rozważać w pierwszej kolejności, a co na pewno musi znaleźć się w Twoim biznesplanie, jest oczywiście rodzaj zakładanej sali weselnej oraz jej bazowy styl. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować lokalny rynek pod kątem domów weselnych już na nim obecnych. Nie zawsze warto rzucać rękawicę przedsiębiorcom o dużym stażu – czasem lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie własnej niszy.

Rodzaje sal weselnych

Przed wybraniem stylu, w jakim bazowo będziesz dekorować swoja salę weselną, zastanów się najpierw nad rodzajem nieruchomości, którą niedługo nabędziesz (lub już posiadasz). W dużym stopniu będzie ona determinowała najlepiej pasujące style. Wyróżniamy cztery, podstawowe rodzaje domów weselnych, z których jeden, paradoksalnie, zorientowany jest na organizację imprez plenerowych.

Sala bankietowa

Sala bankietowa zdecydowanie należy do najbardziej tradycyjnych i najczęściej wybieranych miejsc dla zorganizowania wesela. Najczęściej dekoruje się ją w eleganckim, romantycznym wręcz stylu, choć w zasadzie można by uznać, że przy odpowiednim zmyśle estetycznym, każdy styl sprawdzi się doskonale.

Teoretycznie, zakup sali bankietowej jest też jedną z tańszych opcji, ponieważ nie musisz nabywać całej nieruchomości, a jedynie jej część – chociaż nie zawsze będzie to możliwe, wszystko zależy od lokalizacji budynku, jego rodzaju i nastawienia aktualnego właściciela.

Dworek

W odróżnieniu od sal bankietowych, wszelkiej maści dworki, zamki i pałacyki, stanowią najrzadszy rodzaj domów weselnych i są bezapelacyjnie najdroższym typem inwestycji w tej branży – koszt zakupu nieruchomości trzeba będzie liczyć minimum w kilku, jak nie kilkunastu milionach złotych.

Imprezę weselną w dworku czy pałacyku, najchętniej urządzi klient zamożny, zapraszający przy okazji sporą ilość gości, więc paradoksalnie, dworek może Ci pozwolić na najszybszy zwrot inwestycji, a później na największe zyski. Pod kątem wystroju będziesz jednak musiał dostosować się do zastanej architektury – w innym przypadku efekt może być co najmniej niezadowalający.

Plener

Organizacja zabawy weselnej w plenerze, również może być cechą charakterystyczną dla Twojego przedsiębiorstwa. Na pewnym etapie rozwoju firmy, warto włączyć tę usługę do swojej oferty, nawet wówczas, gdy posiadamy już lokal użyczany gościom.

Jedyne, czego potrzebujesz by świadczyć tego rodzaju usługi, to plenerowa kuchnia, eleganckie namioty i możliwość przewiezienia tego wszystkiego do punktu docelowego. Wbrew pozorom nie są to małe koszty, ale z całą pewnością pozwolą Twoim klientom cieszyć się niezapomnianymi chwilami na przykład nad morzem. Styl boho sprawdzi się w tym przypadku zdecydowanie najlepiej.

Karczma

Wszelkiego typu karczmy czy zajazdy, zajmują drugie miejsce na liście domów weselnych pod kątem popularności. Bardzo często najzwyklejsze sale bankietowe przygotowywane są w taki sposób, by przypominały przytulną, rustykalną gospodę, co w przypadku samego rodzaju domu weselnego wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem.

Opisywane rozwiązanie stanowi idealny balans pomiędzy uszczuplającym się kapitałem początkowym, a trafieniem w idealną niszę rynkową, zapewniającą możliwie najprędszy zwrot inwestycji.

Style domów weselnych

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rodzaj architektury nieruchomości, w której zakładasz swój dom weselny, determinuje jeden lub kilka dostępnych dla Ciebie styli. Warto zapoznać się w ich charakterystyką, by już na wstępie właściwie rozplanować swoją marketingową strategię.

Rustykalny

Styl rustykalny jest jednym z najczęściej spotykanych typów wystroju sal weselnych. Czerpie on inspirację z dziewiętnastowiecznego, stoickiego, wiejskiego życia – dominuje więc drewno i akcenty roślinne, w taki sposób, by efekt finalny przywodził na myśl starodawną karczmę.

Nowoczesny

W przeciwieństwie do stylu rustykalnego, styl nowoczesny kładzie nacisk na teraźniejszość i elegancję znaną nam z dzisiejszych salonów. Trudno jednak mówić tu o monotematyczności – styl nowoczesny umożliwia kunsztowne wystrojenie sali na dziesiątki rozmaitych sposobów.

Boho

Po styl boho sięgają najczęściej ci przedsiębiorcy, którzy urządzają plenerowe zabawy weselne. Jest on zwiewny i delikatny, pełen plecionek, frędzli, drewna i dywanów. Jego ogólna prezencja przywodzi na myśl lata 60’, nie bez przyczyny kojarząc się z ruchem hippisowskim.

Glamour

W przypadku stylu glamour, dominującymi cechami są przepych, bogactwo i przestrzeń – wszystko w stonowanej kolorystyce, w ostatecznym rozrachunku przywodzącym na myśl stereotypowy dom miliardera. Do stylu glamour pasuje mnóstwo najrozmaitszych gadżetów uświetniających imprezę, takich, jak na przykład fontanna z czekoladą.

Retro/Vintage

Zarówno styl retro jak i Vintage, mają za zadanie cofnąć nas do czasów sprzed kilku dziesięcioleci – stylów tych jednak nie należy mylić z boho. O ile boho koncentruje się na aspekcie etnicznym właściwym dla Romów, o tyle retro i Vintage prezentuje po prostu ówczesne standardy, które po prostu dobrze się zestarzały.

Morski

W tym przypadku nie ma żadnych niedomówień – węzły, siatki i wszelkie dekoracje, kojarzące nam się z marynarskim życiem. Styl morski sprawdzi się oczywiście najlepiej w przypadku imprez plenerowych, organizowanych w pobliżu większych wód, ale nie jest to zasada.

Jak założyć dom weselny?

Sala weselna – koszty założenia biznesu

Głównym kosztem, jaki należy ponieść w ramach otwarcia własnego domu weselnego, jest oczywiście kupno lub budowa samego lokalu. Najtańszą z opcji będzie wykupienie sali wraz z kuchnią w określonym budynku, choć jest to rzadkość i to w dodatku niepolecana – znacznie uszczupli Twoje możliwości rozwoju, jednocześnie stawiając pod dużym znakiem zapytania Twoją konkurencyjność. Znacznie lepiej jest postawić na kupno całej nieruchomości, lub wybudować ją od zera. Wbrew pozorom, koszty w obu przypadkach nie będą się od siebie diametralnie różnić.

Miej jednak na uwadze, że mówimy tutaj o inwestycji, która potencjalnie może pochłonąć nawet kilka milionów złotych, choć mniejsze posiadłości zdołasz nabyć w granicach do 750 000 złotych – zależnie oczywiście od ich lokalizacji. W poczet kosztów zaliczyć należy ewentualną modernizację budynku i remonty – dobre okazje rzadko kiedy przychodzą bez wad.

Wyposażenie sali to oczywiście kolejny z niezbędnych elementów. Chodzi nie tylko o stoły czy krzesła, ale także o materiały dekoracyjne, gdzie ich zbiór może być naprawdę pokaźny. Skoncentruj się na jednym, preferowanym przez siebie stylu, ale pamiętaj też o tym, by pozostać elastycznym – jeżeli organizatorzy zabawy zapytają o możliwość zmiany stylu na inny od bazowego, warto żebyś był na tę okoliczność przygotowany.

Jeżeli planujesz wzbogacenie swoje oferty o imprezy plenerowe, niezbędnym będzie zaopatrzenie się nie tylko w namioty (lub inne, ograniczone Twoją kreatywnością pomieszczenia bawialne) oraz dodatkowe wyposażenie i dekoracje, ale też flotę, dzięki której bez trudu dotrzesz w każde miejsce w Polsce. Niezbędnym może się okazać zatrudnienie dodatkowych pracowników.

Podsumowując, w tym biznesie jest zbyt wiele zmiennych by łatwo wykalkulować niezbędną wysokość kapitału inwestycyjnego. Niemniej, możesz się spodziewać, że startując od zera, nawet najbardziej optymistyczny scenariusz przekroczy milion złotych – w innych przypadkach, liczba ta może zwiększyć się kilkukrotnie.

O co trzeba zadbać, zakładając salę weselną?

Przygotowując się do najistotniejszego elementu przedsiębranej inwestycji, a więc zakupu nieruchomości, stanowiącej główną oś naszego biznesu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów. Lokalizacja przybytku, jego cena, a także ogólny stan (pod kątem, na przykład, przeprowadzenia koniecznych napraw i remontów) to oczywiście najważniejsze z kryteriów, jednak poza tymi podstawowymi wymogami, są jeszcze pewne detale, na które bezwzględnie należy mieć baczenie.

Akustyka

Oprócz szczęśliwej, młodej pary, muzyka jest chyba najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na pozytywną ocenę weselnej zabawy. Właściciel sali weselnej nie ma oczywiście obowiązku organizowania orkiestry i rzadko kiedy się tym zajmuje, jednak powinien dołożyć wszelkich starań, by jego sala weselna spełniała akustyczne standardy. Na niektórych obiektach dźwięk po prostu źle się niesie – słowa są niewyraźne, a sama muzyka, choćby grana przez najwybitniejszych artystów, przypomina raczej bezładny zlepek szumów i stukotów.

Sprawdzenie akustyki obiektu może być czasochłonne, ale to tylko powinno upewnić Cię w tezie, że z zakupem sali weselnej nie warto się spieszyć. Pamiętaj, że z nabytym obiektem prawdopodobnie zwiążesz się na długie lata i uzależnisz od niego swój standard życia – nie pozwól, by pochopna decyzja kosztowała Cię zbyt wiele.

Kuchnia

O wyposażenie kuchni będziesz musiał zadbać samodzielnie, więc zarówno sprzęt AGD jak i podstawowe narzędzia kulinarne, umieść w swoim biznesplanie w odpowiedniej rubryce. Kupując lokal, spójrz na kuchnię pod kątem architekturalnym. Przede wszystkim musi być duża i umożliwiać wygodną pracę całemu zespołowi kucharzy. Bez względu na to jakie menu zamierzasz serwować, upewnij się, że kompleksowe, nawet najbardziej egzotyczne wyposażenie kuchni, będzie w pełni możliwe.

Warto w tym miejscu nadmienić, że choć może wydawać się to dziwne, to nie wszystkie domy wesele zatrudniają własnych kucharzy, zamiast tego decydując się udostępnienie przestrzeni firmie cateringowej, zatrudnianej przez młodą parę. Z punktu widzenia biznesowego może to nie być najlepsza decyzja, chyba, że wejdziesz w stałą współpracę z innym przedsiębiorcą.

Nie zapomnij też o tym, że w związku z charakterem prowadzonej działalności, kuchnia w Twojej nieruchomości będzie musiała spełniać określone wymagania sanepidu – warto zawczasu upewnić się, że nie będzie problemów z otrzymaniem pozytywnej decyzji. W przeciwnym razie mogą Cię czekać dodatkowe wydatki, związane z kompleksowym remontem pomieszczenia.

Pojemność sali

Pojemność sali w sposób oczywisty będzie decydującym czynnikiem, pozwalającym Ci na obliczenie potencjalnych zysków przedsiębiorstwa. Warto już na wstępie obiektywnie ocenić jej możliwości, uwzględniając podział na część jadalną i część taneczną.

Zasada „im więcej tym lepiej” wcale nie jest tutaj dominującą. W ostatnich latach, coraz częściej można było spotkać się z opiniami, że kameralne wesela przebijają swym urokiem huczne imprezy, co wiele młodych par udowadniało swoimi wyborami. Być może sala, która zdoła pomieścić 50 osób zamiast 200, będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę?

Preferowany wystrój

Przed zakupem wymarzonego lokalu, warto byłoby zastanowić się nad preferowanym stylem jego wystroju – warto przecież by pasował do architektury całego budynku. W swoich analizach możesz wziąć pod uwagę domy weselne, które już funkcjonują w okolicy – dużo łatwiej będzie Ci rzucić im rękawicę, jeżeli stworzysz coś innowacyjnego dla regionu.

Nocleg dla gości

Miejsca noclegowe dla gości nie są wymogiem dla prowadzenia domu weselnego, ale powoli stają się branżowym standardem. Dla wielu młodych par, taka opcja może być jednym z decydujących czynników, gdy przyjdzie im wybierać właściwy dom weselny – jest to solidne odciążenie logistyczne w przypadku tych uczestników zabawy, którzy przyjadą z daleka i w innym wypadku musieliby przepłacać za miejsca w hotelu.

Jak reklamować swoją salę weselną?

Odpowiednio dobrana, przemyślana strategia marketingowa, stoi za sukcesem większości biznesów – w przypadku domów weselnych wcale nie jest inaczej. Choć mogłoby się wydawać, że sala weselna promuje się głównie poprzez marketing szeptany, uszczuplając swoje możliwości względem innych sektorów, to wcale nie jest to prawda. Możemy wyróżnić kilka niebywale skutecznych działań, które powinieneś wdrażać w życie jak najprędzej.

Główną osią Twojej reklamy, powinien być internet. Na samym wstępie swojej przygody z weselnym biznesem, zadbaj o estetyczną, przejrzystą stronę internetową, na której Twoi potencjalni klienci będą mogli zapoznać się z przygotowaną przez Ciebie ofertą. Umieść na niej szereg zdjęć, pokazujących Twoją salę weselną od jak najlepszej strony. Możesz też poprosić Twoich byłych klientów o upublicznienie niektórych zdjęć z ich wesela, w zamian proponując atrakcyjne zniżki. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie czynić tego kroku bez wyraźnej zgody zainteresowanych – nie tylko byłby to czyn niezgodny z prawem, ale gdyby wieść się rozeszła, to również gwóźdź do trumny całego przedsiębiorstwa.

Naturalnie, własna strona internetowa nie powinna stanowić wyłącznie banneru reklamowego dla szczęśliwych znalazców, ale samodzielnie generować wartościowy ruch. Żeby to osiągnąć, powinieneś zaangażować do współpracy pozycjonerów SEO i copywriterów, dzięki którym Twoja strona osiągnie dużo wyższe pozycje w internetowych wyszukiwarkach. Nie zapomnij też o reklamach w Google – zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, będą one działać bardzo skutecznie, przekładając się na solidny wzrost zarobków przy relatywnie niskiej cenie.

Warto umożliwić przyszłej młodej parze spotkanie na miejscu, dzięki czemu będziesz miał szansę nie tylko na rozbudzenie ich wyobraźni względem nadchodzącej uroczystości, ale również zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań, dzięki czemu będziesz mógł zaproponować szereg rozwiązań, sprawiających, że zbliżające się wesele na długo zapadnie w pamięć wszystkim zgromadzonym.

Jak założyć dom weselny krok po kroku?

Jeżeli dysponujesz już odpowiednim budżetem na założenie sali weselnej, a biznesplan udało Ci się dopiąć na ostatni guzik, to z formalnościami nie powinieneś mieć większych problemów. W zasadzie, można by zaryzykować stwierdzenie, że rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej nie różni się w tym przypadku od większości innych sektorów.

Oczywiście, nikt z nas nie przepada za biurokracją – każdemu z nas kojarzy się ona wyłącznie z bólem głowy i nachalną myślą, że „coś” na jakimś etapie pójdzie niezgodnie z naszymi wyobrażeniami. Na szczęście, dzięki poradnikowi który przygotowaliśmy niżej, możemy Cię zapewnić, że zarejestrujesz swoją firmę w mgnieniu oka i już niedługo będziesz mógł liczyć zyski.

Złóż formularz CEiDG-1

Pierwszy krok każdorazowo stanowi wypełnienie formularza CEiDG-1 i złożenie go we właściwym dla siebie urzędzie miasta lub gminy. Jest to najistotniejszy i niezbędny krok dla formalnego zarejestrowania własnego biznesu – dzięki temu otrzymasz NIP oraz REGON, a także znajdziesz się w bazie ewidencyjnej polskich przedsiębiorstw.

Samo wypełnienie formularza nie powinno być skomplikowane – wszak musisz jedynie podać kilka podstawowych informacji. Jedynym, co może przysparzać problemów, jest określenie profilu swojej działalności poprzez numer PKD. Nie martw się – sprawdziliśmy go za Ciebie! W przypadku sal weselnych, najodpowiedniejszym będzie 93.29.A.

Wypełnij formularz VAT-R

Po drugie, musisz udać do urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć w nim formularz VAT-R. Ważnym jest, abyś dokonał rejestracji przynajmniej na jeden dzień przed faktycznym rozpoczęciem świadczenia usług – w przeciwnym wypadku, możesz narazić się na nieprzyjemności ze strony urzędników, a w skrajnych przypadkach nawet na konsekwencje prawne.

Pamiętaj, że zgłoszenia do urzędu skarbowego musi dokonać nawet ten przedsiębiorca, który z dowolnych względów zamierza skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Zarejestruj się w ZUS

Ostatnią z przeszkód, jakie mogą stać Ci na drodze do rozpoczęcia własnego biznesu, jest zarejestrowanie się w ZUS. Na szczęście, w tym również nie ma nic trudnego. Do dyspozycji masz jeden z dwóch formularzy – ZUS ZUA oraz ZUS ZZA.

ZUS ZUA wypełnia się wówczas, gdy zależy nam zarówno na ubezpieczeniu zdrowotnym, jak i społecznym. Z kolei ZUS ZZA należy wypełnić, gdy chcemy zgłosić się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Naturalnie, w przypadku przedsiębiorcy, to ZUS ZUA jest formularzem docelowym.

Trzeba Ci pamiętać, że bez względu na wybraną branżę, jako początkujący przedsiębiorca masz prawo do skorzystania z licznych ulg i zwolnień – jedną z nich jest tzw. „mały ZUS”. Przed rozpoczęciem działalności, warto zapoznać się ze wszelkimi opcjami, które mogą potencjalnie uratować część naszego kapitału startowego – jeśli nie samodzielnie, to przy asyście kompetentnego księgowego.

Własna sala weselna – pomysł na biznes z perspektywami?

Nietrudno zauważyć, że prowadzenie domu weselnego, stanowi dobry pomysł na biznes – nawet biorąc pod uwagę wysoki koszt inwestycji i relatywnie długi czas zwrotu, który tylko w najbardziej optymistycznym scenariuszu wyniesie mniej niż siedem lat. Niemniej, jest to branża, która może cieszyć się wyjątkowo dużą stabilnością i większą od wielu sektorów odpornością na negatywne czynniki gospodarcze – ludzie chcą wchodzić ze sobą w związki małżeńskie i nic nie zapowiada, by cokolwiek miało się w tej materii zmienić przez najbliższe dziesięciolecia.

Tym, na co trzeba zwrócić uwagę, by zachować konkurencyjność na rynku, są oczywiście wymagania młodych par, koncentrujące się przede wszystkim na detalach związanych z organizacją wesela. Jeżeli posiadasz dom weselny, którego wnętrze cieszy się już określnym charakterem, pamiętaj, że nie jest to powód by jakkolwiek tracić na elastyczności. Czasem zmiana stylu może być odświeżająca nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla biznesu, skutkując napływem nowych klientów.

Własna sala weselna to biznes, który jednocześnie można w niezwykle kreatywny sposób rozwijać. Oczywiście, wszystko powinno przyjść w odpowiednim czasie, bo omawiane inwestycje nie należą do najniższych, ale warto rozważyć je już na wstępie, choćby na zawsze miały pozostać w sferze marzeń. Inwestowanie w kolejne lokale to jedno, ale drugą z godnych rozważenia opcji jest zakup odpowiednio wyposażonej kuchni polowej i eleganckich namiotów, dzięki którym będziesz mógł dojeżdżać do swoich klientów, zapewniając im niezapomniane wrażenia gdziekolwiek tylko by tego nie zapragnęli.

Ile może zarobić dom weselny?

Jeśli chodzi o miesięczne zyski, jakie dom weselny może potencjalnie wygenerować, to wszystko uzależnione jest przede wszystkim od ilości wesel, jakie uda Ci się obsłużyć i ilości gości na nim obecnych. Możemy przyjąć, że standardowe, polskie wesele, wyprawiane jest średnio na 100 osób. Jeżeli policzysz sobie 200 złotych od każdej osoby (co również stanowi średnią domów weselnych w Polsce) to łatwo obliczysz, że Twój zysk wyniesie 20 000 złotych brutto na samej tylko obsłudze weselnych gości – a przecież to nie wszystko.

Domy weselne, które chcą pozostać konkurencyjne, prześcigają się w dostarczaniu młodym parom najrozmaitszych atrakcji, które, rzecz jasna, są opcjonalne i należy za nie dodatkowo zapłacić. W tym wypadku ogranicza Cię wyłącznie Twoja własna kreatywność.

Warto dodatkowo zastanowić się nad poszerzeniem oferty o miejsca noclegowe, o czym wspominaliśmy wyżej. Z całą pewnością wielu gości chętnie skorzystałoby z takiej możliwości, zamiast płacić kilkukrotnie więcej za hotel – tym bardziej, że zgodnie ze staropolską tradycją, w dniu następującym po weselu, powinny się odbyć poprawiny.

Podsumowując, sala weselna to dobry pomysł na biznes, o ile tylko dysponujesz solidnym budżetem i samozaparciem, nie poddajesz się łatwo i szukasz niszy, w której mógłbyś rozwijać się długimi latami, z roku na rok umacniając swoją rynkową pozycję.

Oceń artykuł
5/5 (1)