Leczenie choroby alkoholowej jest procesem złożonym i skomplikowanym, a przez to zwykle również długotrwałym. Pacjenci zmagają się z szeregiem różnorodnych dolegliwości, wynikających nie tylko z fizycznego i psychicznego przyzwyczajenia organizmu do spożywania nadmiernych ilości substancji odurzającej. Dokuczają im również objawy chorób współistniejących z alkoholizmem. Alkohol etylowy niekorzystnie wpływa bowiem na stan i sposób funkcjonowania wszystkich ludzkich narządów. Upośledza współpracę między narządami, wywołując zmiany metaboliczne i biochemiczne w ustroju. W obecnych czasach możliwe jest jednak skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu z wykorzystaniem różnorodnych metod. Jedną z najnowocześniejszych jest wszywka alkoholowa. Jej zastosowanie wymaga jednak uprzedniego przygotowania pacjenta, zwłaszcza pod względem konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń lekarskich.
Wszywka alkoholowa nie pozostaje obojętna dla dotychczas prowadzonego trybu życia pacjenta. Po implantacji leku musi on bowiem przede wszystkim powstrzymać się od spożywania alkoholu etylowego w jakiejkolwiek dawce i postaci. To diametralna różnica, która może wywoływać gwałtowne reakcje organizmu, włącznie z objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, czyli powszechnego głodu alkoholowego. Spożycie alkoholu podczas stosowania Esperalu okazuje się skrajnie niebezpieczne ze względu na mechanizm działania leku. Upośledza on bowiem proces metabolizmu etanolu w ludzkiej wątrobie. Zaburzenie szlaku metabolicznego prowadzi z kolei do zatrucia aldehydem octowym i powstania objawów tzw. reakcji disulfiramowej.
Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?
Wszywka alkoholowa to substancja lecznicza znana w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Dostępna jest wyłącznie na receptę, co oznacza, że pacjent powinien jej stosowanie uzgodnić z lekarzem. Niemożliwe jest bowiem samodzielne leczenie z użyciem Esperalu. Terapia ta wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, podczas którego lekarz wszczepia podskórnie jałowe tabletki z lekiem do organizmu pacjenta.
Jak sama nazwa wskazuje, substancją czynną leku jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, czyli podstawowego enzymu wątrobowego, którego rola jest nieoceniona w procesie trawienia etanolu. Po zaszyciu alkoholowym jego brak powoduje niemożność szybkiego strawienia etanolu do mniej szkodliwej postaci kwasu octowego. Zamiast tej substancji w krwiobiegu zaszytej osoby, która zdecydowała się na spożycie alkoholu, kumuluje się aldehyd octowy. To groźna toksyna, w nadmiernym stężeniu odpowiedzialna za objawy zatrucia.
Czego unikać po zabiegu wszycia Esperalu?
Ze względów bezpieczeństwa już przed zastosowaniem wszywki alkoholowej należy przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Można to zrobić bezpiecznie i skutecznie pod okiem oraz ze wsparciem specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. W placówce pacjenci korzystają z możliwości przeprowadzenia profesjonalnego odtrucia alkoholowego, czyli detoksykacji. Zaszycie alkoholowe wymaga przynajmniej 24-godzinnej trzeźwości pacjenta. W wielu przypadkach samodzielna rezygnacja ze spożywania alkoholu kończy się niepowodzeniem ze względu na stopniowe nasilenie objawów tzw. głodu alkoholowego. To głównie one są bowiem odpowiedzialne za nawroty choroby alkoholowej.
Lek z disulfiramem lekarz wszywa podskórnie do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego pacjenta. Szybki, mało inwazyjny zabieg, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on komfortowy i bezbolesny. Chirurg przeprowadza zaszycie w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji chorego. Zabieg implantacji nie wiąże się również z długotrwałą ani skomplikowaną rekonwalescencją. Pod tym względem życie uzależnionego po zaszyciu niewiele się różni od wcześniejszego.
Wszywka alkoholowa aktywnie oddziałuje z etanolem. Diametralna zmiana dotyczy zatem możliwości spożywania i stosowania niektórych produktów przez zaszytego. Bezwzględnie powinien on bowiem powstrzymać się od kontaktu z alkoholem etylowym. Nie powinien pić czystego etanolu, spożywać niektórych słodyczy, przetworów, sosów, a nawet leków. Wskazane jest ponadto unikanie stosowania środków do dezynfekcji na bazie alkoholu, płynów do płukania jamy ustnej i kosmetyków (w tym również perfum).
Gdzie bezpiecznie wszywana jest wszywka? Radom to miejsce, w którym doświadczeni lekarze Centrum Medycznego Galmedic implantują do wnętrza organizmów pacjentów oryginalny lek Esperal. Robią to w aseptycznych warunkach profesjonalnych gabinetów lekarskich.
Bezpieczeństwo a przeciwwskazania do wszycia leku Disulfiram WZF
Wszywka alkoholowa jest całkowicie bezpieczna dla pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarza. Zabieg zaszycia wszywki alkoholowej jest mało inwazyjny, poprzedzony dokładną kwalifikacją chorego. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zaszycia oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Wśród nich wymienia się przede wszystkim stan upojenia alkoholowego pacjenta, nadwrażliwość na składniki leku, ciążę i laktację u pacjentek. Terapia uzależnień z wykorzystaniem Esperalu nie może mieć miejsca, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na implantację wszywki alkoholowej. Wśród schorzeń wykluczających chorych z uczestnictwa w terapii awersyjnej wymienia się choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne, epizody depresyjne, choroby neurologiczne.
By bezpiecznie stosować wszywkę alkoholową, pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Już podczas konsultacji lekarskiej wyraża on świadomą i dobrowolną zgodę na zaszycie. Oznajmia również, że zapoznano go z mechanizmem działania wszywki i konsekwencjami niestosowania się do zaleceń i wskazówek specjalistów. Po implantacji leku Esperal jakakolwiek dawka alkoholu w organizmie może powodować występowanie objawów reakcji disulfiramowej. Nie są to jednak skutki uboczne terapii awersyjnej. Występują w wyniku złamania zakazu spożywania alkoholu.
Wszywka alkoholowa – skutki uboczne implantacji a reakcja disulfiramowa u nietrzeźwego pacjenta
Wszywka alkoholowa pozostaje obojętna dla organizmu trzeźwego pacjenta. Gdy zdecyduje się on na podjęcie ryzykownej próby przepicia wszywki, zmaga się z nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi objawami reakcji disulfiramowej. To przede wszystkim zawroty głowy, dolegliwości bólowe, nudności i wymioty, zaburzenia psychiczne, zaburzenia świadomości, nadpotliwość, nadciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu w trakcie terapii awersyjnej może skutkować zagrożeniem życia pacjenta. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, utraty świadomości i nagłego zatrzymania krążenia.
Czy udział w terapii awersyjnej leczy alkoholizm?
Wszywka alkoholowa to awersyjna metoda leczenia alkoholizmu, wspierająca pacjenta podczas procesu terapeutycznego. Wzmacnia jego motywację zewnętrzną do walki z nałogiem i długotrwałego utrzymania abstynencji. Raz wszyty Esperal pozostaje aktywny w organizmie chorego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. To czas, w którym środek farmakologiczny skutecznie blokuje metabolizm alkoholu etylowego. Lek Esperal nie leczy co prawda uzależnienia alkoholowego, ale uważany jest za innowacyjny sposób na wzmocnienie efektu zastosowanych elementów kompleksowej terapii. Oryginalny Esperal najczęściej stosuje się równocześnie z psychoterapią alkoholizmu.
Artykuł sponsorowany