Z punktu widzenia turystyki, Chorzów może uchodzić za jedno z najciekawszych miejsc w województwie śląskim. Miasto może wiele zaproponować nawet najbardziej wymagającym turystom, bez względu na to, jakiego rodzaju atrakcje interesują ich najbardziej.
Jakie atrakcje turystyczne w Chorzowie koniecznie trzeba odwiedzić? Czym jest Park Śląski i co znajduje się na jego terenie? Jakie atrakcje przewiduje Chorzów dla miłośników natury, a jakie dla osób związanych z kulturą? Czego po mieście można spodziewać się w zakresie architektury i historii? Czy Chorzów to miejsce warte odwiedzenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Park Śląski – perła chorzowskiej turystyki
Można zaryzykować stwierdzenie, że Park Śląski to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Chorzowie – z całą pewnością to właśnie tutaj powinniśmy rozpocząć naszą wędrówkę. Park Śląski, będąc jednym z największych parków w Europie, nie bez powodu nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska, oferując odwiedzającym szereg niepowtarzalnych widoków i wyjątkową łączność z naturą. W Parku Śląskim znajduje się mnogość najrozmaitszych atrakcji, tworzonych tu i rozwijanych od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Na terenie Parku Śląskiego znajduje się wiele najrozmaitszych atrakcji, zarówno mniejszego, jak i większego kalibru. Kolejka linowa „Elka” czy kąpielisko „Fala”, to z pewnością jedne z najbardziej ikonicznych atrakcji w Parku Śląskim, jednak uwagę odwiedzających go turystów, z całą pewnością przykują jego nieco okazalsze elementy. Górnośląski Park Etnograficzny, wesołe miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie czy Stadion Śląski – to właśnie nad tymi elementami pochylimy się w poniższym zestawieniu.
Park Śląski – zielone serce regionu
Bez wątpienia jednym z największych atutów Chorzowa jest Park Śląski. To jedno z największych miejskich założeń parkowych w Europie, o powierzchni ponad 600 hektarów. Park oferuje atrakcje dla każdego – niezależnie od wieku czy zainteresowań.
Najważniejsze atrakcje Parku Śląskiego:
- Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko: To najstarszy park rozrywki w Polsce, oferujący liczne karuzele, roller coastery i strefy tematyczne. Idealne miejsce na rodzinny dzień pełen zabawy.
- Planetarium Śląskie: To jedno z największych planetariów w Polsce. Po niedawnej modernizacji zachwyca nowoczesnym sprzętem i interaktywnymi wystawami o kosmosie.
- Zoo Śląskie: Dom dla wielu gatunków zwierząt z całego świata, w tym niezwykle rzadkich i zagrożonych wyginięciem. To atrakcja, która łączy rozrywkę z edukacją.
Dla miłośników spacerów i sportu park oferuje liczne ścieżki rowerowe, alejki spacerowe oraz przystanie wodne, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne.
Sztuka i kultura – serce miasta
Chorzów to także miejsce o bogatym życiu kulturalnym. Chorzowskie Centrum Kultury regularnie organizuje koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Miłośnicy sztuki z pewnością docenią możliwość zobaczenia występów lokalnych artystów oraz uczestniczenia w warsztatach artystycznych.
Kolejnym punktem, który warto uwzględnić w swojej trasie, jest Teatr Rozrywki – miejsce znane z wysokiej jakości musicali i koncertów. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w regionie, przyciągający widzów z całej Polski.
Industrialne dziedzictwo – Chorzów w cieniu przemysłu
Górny Śląsk kojarzy się z przemysłem, a Chorzów doskonale wpisuje się w ten wizerunek. Miasto oferuje wiele miejsc, które pokazują przemysłową historię regionu w atrakcyjny sposób.
Zabytki techniki, które warto zobaczyć:
- Szyb Prezydent: Odnowiona wieża wyciągowa dawnej kopalni, która dziś pełni rolę tarasu widokowego. To doskonałe miejsce, by zobaczyć panoramę miasta i okolic.
- Skansen Górnośląski Park Etnograficzny: Miejsce, w którym można poznać tradycyjne budownictwo i kulturę ludową Górnego Śląska. Idealne dla tych, którzy chcą zgłębić historię regionu.
Chorzów to miasto, które łączy nowoczesność z historią. Niezależnie od tego, czy szukasz miejsca do relaksu, czy interesuje Cię industrialne dziedzictwo, znajdziesz tu coś dla siebie. Zapraszamy do odkrywania Chorzowa i jego wyjątkowego uroku!
Skansen – Górnośląski Park Etnograficzny
Górnośląski Park Etnograficzny to wyjątkowy skansen, który zabierze nas w podróż w czasie do osiemnastowiecznych i dziewiętnastowiecznych realiów regionu. Na terenie skansenu zgromadzono 78 zabytków drewnianych, oryginalnie budujących rzeczywistość śląskich wsi. Są to przede wszystkim obiekty z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
W gronie najciekawszych z eksponatów może się znaleźć między innymi:
Chałupa z Istebnej (1794 r.),
Chałupa tkacza z Brennej (1820 r.),
Garbarnia z Koniakowa (1900 r.),
Studnia z Łąki (1902 r.).
Wnętrze budynków również obfituje w szereg arcyciekawych artefaktów, stanowiących namacalne świadectwo dawnego stylu życia mieszkających w regionie Polaków. Opisywany skansen musi stanowić obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego turysty, któremu bliska jest nauka o rodzimym dziedzictwie kulturowym.
Zdjęcie autorstwa Frankee – pl.wiki, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2865177
Śląski Ogród Zoologiczny
Śląski Ogród Zoologiczny jest trzeci w Polsce pod względem wielkości. Rozmaite zwierzęta egzotyczne, znajdujące się na terenie ZOO, nie będą jednak stanowiły wyłącznej atrakcji dla gości odwiedzających to miejsce. Na szczególną uwagę zasłuży Kotlina Dinozaurów, gdzie będziemy mogli podziwiać betonowe rekonstrukcje szesnastu „wielkich gadów”, których szczątki na pustyni Gobi odnaleźli polscy badacze w latach 60. ubiegłego wieku.
Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. Na terenie ogrodu znajduje się mini-zoo, gdzie można pogłaskać i nakarmić najbezpieczniejsze ze zwierząt, a także plac zabaw dla dzieci. Śląskie ZOO to jedna z najlepszych opcji, gdy bliskość natury chcemy połączyć z aktywnym wypoczynkiem.
Planetarium Śląskie
Planetarium Śląskie jest największą i najstarszą atrakcją tego rodzaju w Polsce. Na terenie obiektu znajduje się nie tylko planetarium, zdolne pomieścić 300 widzów, ale również obserwatorium astronomiczne z prawdziwego zdarzenia.
Budowę planetarium datuje się na 4 grudnia 1955 roku, choć rozpoczęto ją dwa lata wcześniej – powstało ono w dużej mierze w związku z obchodzonym wówczas „Rokiem Kopernikowskim”. Na turystów czeka również szereg interaktywnych ekspozycji, w detalach przybliżających nam to, co wydaje się być najdalszym.
Zdjęcie autorstwa Fallaner – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113466637
Legendia – śląskie wesołe miasteczko
Obok śląskiego wesołego miasteczka nie można przejść obojętnie! Po raz kolejny będziemy mieć do czynienia z najstarszą swego gatunku atrakcją w Polsce, której początki znaczy rok 1959. Od tego czasu wiele atrakcji przybyło do śląskiego centrum rozrywki, a część z obecnych została gruntownie wyremontowana.
Śląskie Wesołe Miasteczko oferuje aż 39 różnorodnych atrakcji. Możemy wśród nich wyliczać kolejki górskie, atrakcje rodzinne, karuzele dla dzieci, czy nawet kilka atrakcji ekstremalnych, przeznaczonych dla miłośników najmocniejszych wrażeń.
Stadion Śląski
Legendarny, Stadion Śląski w Chorzowie swoich obecnych kształtów nabrał w roku 2009, ciesząc się jednak historyczną spuścizną obiektu funkcjonującego na tym terenie od roku 1956. Do 2012 roku był największym stadionem w Polsce, ostatecznie ustępując miejsca warszawskiemu stadionowi narodowemu.
Na Stadionie Śląskim odbywają się mecze piłkarskie – zarówno klubowe, jak i międzynarodowe – a także zawody lekkoatletyczne czy żużlowe. Stadion stanowi również miejsce organizacji koncertów. Wśród gości Stadionu Śląskiego wyliczać można takie sławy światowej estrady jak Metallica, AC/DC, Guns N’ Roses czy Rammstein.
Biorąc pod uwagę rozmiary stadionu, nie trudno się dziwić, że zastać na nim możemy również innego typu imprezy. Jedną z godnych wymienienia są zawody Monster Jam, czyli wydarzenie, podczas którego widzowie mogą podziwiać najrozmaitsze pokazy kaskaderskie z udziałem monster trucków.
Zdjęcie autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118858630
Na szlaku architektury i historii chorzowskiej
Przebywając w Chorzowie, nietrudno będzie zauważyć, że jest to miasto o bogatej tradycji górniczej i hutniczej, co może być cechą znamienną dla całego Górnego Śląska. Stąd może wpaść nam w oko nietypowa, zapierająca dech w piersiach architektura miasta, czy szereg tematycznych atrakcji historycznej natury, jak na przykład Muzeum Hutnictwa.
Muzeum Hutnictwa
Prawdziwą atrakcją dla miłośników historii lokalnej i historii miejscowego przemysłu, będzie Muzeum Hutnictwa. Znajduje się w zabytkowym budynku z roku 1895, w którym mieściła się Królewska Huta – później Huta Kościuszko. Odwiedzający mogą podziwiać szereg rozmaitych maszyn hutniczych, które właśnie w tym okresie były tu użytkowane.
Dodatkowo, w skład muzealnych zbiorów możemy zaliczyć mnogość rozmaitych pamiątek i eksponatów, stanowiących dary byłych hutników i ich bliskich. Całość okraszona jest wyjątkowymi historiami świadków wydarzeń mających tu miejsce.
Nowy Rynek w Chorzowie
Jednym z najlepszych miejsc dla wypoczynku pomiędzy zwiedzaniem rozmaitych atrakcji w Chorzowie, może być właśnie Nowy Rynek – bijące serce miasta. Nie tak dawno temu miała miejsce jego rewitalizacja, dzięki czemu turyści będą mogli podziwiać jego uroki w najnowszej odsłonie. Na szczególną uwagę miłośników architektury zasłuży gmach Ratusza z 1910 roku, oraz gmach Poczty Polskiej, finalnie wzniesiony w roku 1892.
Zdjęcie autorstwa Nikolas98765 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47360685
Chorzów – atrakcje dla miłośników natury
Wyjątkowe atrakcje przyrodniczej natury można podziwiać nie tylko na terenie Parku Śląskiego. Osoby, które cenią sobie możliwość wypoczynku na łonie przyrody, z całą pewnością docenią także inne miejsca, jakie w tym zakresie oferuje Chorzów. Atrakcje te to przede wszystkim Park Róż czy Żabie Doły.
Park Róż
Jeśli czymkolwiek można zachwycić miłośników kwiatowej estetyki, to chorzowski Park Róż zdecydowanie będzie jednym z tego typu miejsc. Powstały w okresie międzywojennym (lata 1926 – 1930) przez długi czas cieszył się mianem najpiękniejszego i zarazem najbardziej charakterystycznego dla Chorzowa miejsca rekreacji.
Składa się on z dwóch części – północnej i południowej. To właśnie w tej pierwszej będziemy mogli podziwiać geometryczny, różany ogród, podbijający serca nie tylko miłośników florystyki. Obszar południowej cieszy się bardziej naturalnym jestestwem, pozwalając na chłonięcie uroków miejscowej flory w jej pierwotnym kształcie.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły
Ubiegające się o status rezerwatu Żabie Doły, to kompleks przyrodniczo-krajobrazowy położony na granicy Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. Turyści odwiedzający te tereny, pośród stawów i rozmaitej zieleni będą mogli wypatrywać najróżniejszych gatunków zwierząt zamieszkujących te tereny – zarówno ptaków, jak i ssaków. Warto w tym kontekście nadmienić, że gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach, składają się aż na 30% całej polskiej populacji ptaków lęgowych.
Zdjęcie Autorstwa Lestat (Jan Mehlich) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4566155
Najciekawsze atrakcje Chorzowa dla miłośników kultury
Jak nietrudno się domyślić, przy tak bogatym asortymencie różnorodnych atrakcji, Chorzów słynął będzie także z rozmaitych wydarzeń kulturalnych i miejsc, w których z kulturą można obcować. Na kulturalnej mapie Śląska możemy zaznaczyć przynajmniej trzy miejsca, które każdy miłośnik sztuki powinien odwiedzić.
Teatr Rozrywki
Chorzowski Teatr Rozrywki to jedna z największych scen muzycznych w całej Polsce. Osoby odwiedzające przybytek mogą liczyć na niezwykle bogaty repertuar musicali, spektakli tanecznych czy widowisk o innej formie. Chorzowski Teatr Rozrywki powinien stanowić obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich tych, którym obcowanie z kulturą jest najbliższe sercu.
Chorzowskie Centrum Kultury
W Chorzowskim Centrum Kultury, być może nie tak okazałym jak Teatr Rozrywki, będziemy mogli jednak uświadczyć wrażeń podobnych. Rozliczne koncerty, spektakle i inne wydarzenia, to wszystko, czego zapragnąć może każda artystyczna dusza. Warto rzucić okiem na zamieszczony na stronie centrum repertuar, by nie przegapić najciekawszych imprez.
Centrum Integracji Wielopokoleniowej
Chorzowskie Centrum Integracji Wielopokoleniowej to wyjątkowo ciekawa inicjatywa, która z całą pewnością zasługuje na wyróżnienie. Zajmuje się ono organizacją rozmaitych wydarzeń kulturowych i imprez, kierowanych do wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem osób najmłodszych i seniorów.
Działania podejmowane przez Centrum mają również na celu szeroko pojętą aktywizację mieszkańców, na najrozmaitszych polach – a jak wynika z recenzji udzielanych ośrodkowi przez stałych bywalców, Centrum Integracji Wielopokoleniowej doskonale wywiązuje się ze swojej misji.
Zdjęcie autorstwa Ludek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=955415
Czy warto odwiedzić Chorzów?
Chorzów to przepiękne miejsce, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów. Na łamach tego artykułu mieliśmy okazję wykazać, że są ku temu realne powody. Chorzowskie atrakcje turystyczne będą w stanie zadowolić każdego, nawet najbardziej wybrednego z gości. W Chorzowie znajdziemy wiele miejsc w których będziemy mogli wypocząć na łonie natury, czy chłonąć wyjątkowe piękno architektury, jednocześnie uzupełniając swoją wiedzę o dawnych czasach.
Będziemy mogli odwiedzić również obiekty o przeznaczeniu nie tylko rozrywkowym, ale i jednocześnie kulturalnym czy edukacyjnym. Zdecydowana większość z nich przeznaczona jest również dla osób najmłodszych.
Słowem podsumowania stwierdzić należy, że Chorzów może zagwarantować turystom wiele radosnych chwil, pouczających momentów czy ciekawych wydarzeń. Zdecydowanie warto go polecić i odwiedzić przy najbliższej sposobności.
Chorzów dla miłośników historii – najciekawsze zabytki i muzea
Chorzów to nie tylko Park Śląski i atrakcje rekreacyjne, ale również miasto o bogatej historii. Dla miłośników kultury i przeszłości znajdzie się tu wiele interesujących miejsc, które pozwolą zgłębić historię regionu.
Jednym z takich miejsc jest Skansen Górnośląski Park Etnograficzny, który prezentuje tradycyjną architekturę i życie dawnych mieszkańców Śląska. Spacer po skansenie to doskonała okazja, by zobaczyć zabytkowe chaty, wiatraki oraz warsztaty rzemieślnicze.
Warto również odwiedzić Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, które przedstawia rozwój przemysłu ciężkiego w regionie. Ekspozycje i interaktywne wystawy przybliżają historię hutnictwa, które miało kluczowe znaczenie dla rozwoju Śląska.
Atrakcje przyrodnicze wokół Chorzowa – gdzie odpocząć na łonie natury?
Chorzów to miasto otoczone zielenią, które oferuje wiele miejsc idealnych na odpoczynek na świeżym powietrzu. Oprócz Parku Śląskiego, który jest największym miejskim parkiem w Polsce, warto zwrócić uwagę na inne tereny rekreacyjne.
Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Las Murckowski, który znajduje się w pobliżu Chorzowa i jest świetnym miejscem na piesze wędrówki oraz obserwację dzikiej przyrody. Rezerwat jest domem dla wielu gatunków ptaków oraz rzadkich roślin, co czyni go idealnym miejscem dla miłośników natury.
Dla tych, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, Dolina Trzech Stawów w Katowicach to doskonała propozycja. Znajdują się tam ścieżki rowerowe, place zabaw oraz tereny piknikowe, które pozwalają na relaks i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Bliskość przyrody sprawia, że Chorzów jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców poszukujących ucieczki od miejskiego zgiełku.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_145055233_azjatycka-ca%C5%82kiem-urocza-kobieta-w-kapeluszu-relaksuje-si%C4%99-i-korzysta-ze-smartfona-w-nadmorskim.html