Alwernia to miasto o niezwykle ciekawej historii, której ślady na terenie miasta możemy podziwiać zarówno w wyjątkowych pomnikach przyrody, jak i znajdujących się na jego terenie zabytkach i muzeach.

atrakcje-turystyczne-w-alwerni

Jakie atrakcje turyści cenią w okolicy najbardziej? W jakich miejscach będzie można zasięgnąć wiedzy na temat historii gminy? Gdzie znajdują się najlepsze miejsca dla rekreacji? Jakie imprezy się tutaj odbywają? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Alwernia – czym charakteryzuje się to miejsce?

Położona w województwie małopolskim Alwernia, może pochwalić się nie tylko wyjątkowym położeniem geograficznym, ale i niezwykle ciekawą historią. Jej początki znaczy pielgrzym i kasztelan Krzysztof Koryciński, dzięki któremu na początku XVII wieku powstał tu pierwszy klasztor. Wkrótce potem powstała osada, wraz z nią kościół, a niedługo później Alwernia uzyskała status pełnoprawnego miasta.

Okolice Alwerni słyną z wielu rozmaitych atrakcji. Klasztor Bernardynów w Alwerni, ruiny Pałacu w Porębie Żegoty, czy alwernieńskie Muzeum Pożarnictwa to tylko niektóre atrakcje, których nie da się pominąć. Wspomnieć należy, że Alwernia położona jest na terenie niesamowitych, Jurajskich Parków Krajobrazowych, co w oczach wielu może określać ją jako jedną z najpiękniejszych miejscowości w Polsce.

jurajskie-parki-krajobrazowe

Jurajskie Parki Krajobrazowe

Historia parku, a w zasadzie kompleksu parków, rozciągających się aż na 900 kilometrów kwadratowych, sięga późnych lat czterdziestych XX wieku. Na jego terenie możemy zaobserwować zarówno szereg monumentalnych zjawisk przyrodniczych z okresu Jury, cieszyć się niesamowitymi urokami przyrody, jak i zachwycić pozostałościami po wyjątkowej historii Polski z czasów średniowiecza – mowa tu przede wszystkim o Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, na terenie którego znajduje się ponad 10 zamków, chroniących ongiś granice Królestwa Polskiego.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie natury na pewno docenią ogrom szlaków rowerowych i pieszych, pozwalających głębiej zrozumieć jestestwo kulturowego dziedzictwa regionu, jak i zachwycić się wyjątkowymi krajobrazami. W tym kontekście warte nadmienienia są:

  • Szlak Papieski,
  • Szlak Maryjny,
  • Trasa Wiślana,
  • Eurovelo R4.

Alwernia dla miłośników przyrody

Malownicze okolice Alwerni to nie tylko krajobrazowe parki. Zarówno na terenie miasta, jak i w położonych niedaleko sąsiednich miejscowościach, znajduje się ogrom wyjątkowych atrakcji, które odwiedzający Alwernię turyści na pewno docenią. Na szczególną uwagę zasługiwać może przejażdżka kolejką drezynową wzdłuż zachwycających zakątków Regulic, czy szereg łowisk wędkarskich.

alwernia-atrakcje-turystyczne

Muzeum Pożarnictwa

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni to najstarsze tego typu muzeum w Polsce. Założył je kapitan Zbigniew Konrad Gęsikowski w 1953 roku. Wśród wielu eksponatów pożarniczej natury – hełmów, odznaczeń, plakatów czy dokumentów – do najcenniejszych należą  wozy strażackie z początków XX wieku. Najstarszy z nich pochodzi aż z 1910 roku. Kolekcja najstarszego w Polsce muzeum pożarnictwa zyskuje nowoczesną siedzibę. W Alwerni powstaje nowe Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni – jako oddział Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Ruiny Pałacu w Porębie Żegoty

Pałac Szembeków w Porębie Żegoty, jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej uchodził za jeden z piękniejszych, polskich pałaców, wybudowanych w stylu rokokowo-klasycystycznym. Niestety, pożar powstały w wyniku działań wojennych zniszczył go doszczętnie – dziś możemy jedynie podziwiać jego ruiny, oczyma wyobraźni przenosząc się do lat jego świetności. Szczęśliwie, nadal żywe są plany jego odbudowy..

Klasztor Bernardynów

Klasztor Bernardynów w Alwerni jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków całego miasta. Trudno się temu dziwić – wszak, jak już wspomnieliśmy wyżej, to właśnie on stanowi jego fundament. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Oprócz wyjątkowej architektury klasztoru, godnym odnotowania jest obecność w nim obrazu Ecce Homo, o którym pierwsza wzmianka pochodzi aż z roku 1453. Wedle relacji świadków, za jego sprawą mają się dziać wyjątkowe cuda.

klasztor-bernardynów-w-alwerni

Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach

Jak nietrudno się domyślić, Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach, prezentuje wszelkiego typu, tradycyjne wyroby ceramiczne. W skład bogatych zbiorów przybytku, wchodzi również sztuka ludowa (wyroby wiklinowe, hafty, rzeźby drewniane), sprzęt rolniczy (sieczkarnia, cepy, kosy) czy sprzęty gospodarstwa domowego (piec chlebowy, żarna, opałki).

Galeria „Drzewiej”

Galeria „Drzewiej”, wraz z pracownią rzeźby ręcznej, podobna jest w swojej naturze do opisywanego wyżej muzeum. Odwiedzający to miejsce turyści będą mogli zachwycić się wszelkiego rodzaju wyrobami, tworzonymi przez reprezentantów zawód już ginących: kowala, bednarza, kołodzieja czy garncarza. Wśród nich będziemy mogli podziwiać rozmaite rzeźby czy witraże, a także wziąć udział w arcyciekawych warsztatach, w praktyce przybliżających nam świat ludowego rękodzielnictwa.

Alwernia – najważniejsze imprezy

Na terenie Alwerni każdego roku odbywają się rozmaite uroczystości, z których część stanowi już wieloletnią tradycję miasta. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zestaw wydarzeń, organizowanych co rok pod hasłem „Gmina Alwernia w hołdzie naszym Bohaterom” – na terenie gminy odbywają się wówczas rozmaite wydarzenia kulturalne i sportowe (między innymi zawody dla młodzieży „Sprawni jak żołnierze”) czy akcja krwiodawstwa, prowadzona pod hasłem „Krew nadzieją na życie”.

alwernia-parada

Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Atrakcje turystyczne w Alwerni z całą pewnością zachwycą zarówno amatorów historii i architektury, jak i turystów, którzy na łonie przyrody poszukują chwili wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Alwernia to miejsce o wyjątkowej atmosferze, którą wszyscy goście z pewnością docenią, niejednokrotnie później odwiedzając ten region ponownie.

Zdjęcia w artykule pojawiły się dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Alwerni

Oceń artykuł
5/5 (2)