Styczeń to miesiąc karnawału i czas świętowania nadejścia nowego roku. Jednak oprócz przyjemności, warto pomyśleć o obowiązkach. Jednym z nich jest rozliczenie z fiskusem. Mało kto lubi to robić, jednak urząd skarbowy jest nieugięty i deklaracja PIT musi być złożona zawsze na czas. Dlatego każdy, kto pracuje, musi rozliczyć się z przychodów. Jednak zanim to zrobisz, warto abyś dowiedział się czy istnieją ulgi, które cię obowiązują, a które pozwolą na obniżenie płaconego podatku.

Jakie możliwości rozliczenia mają informatycy i programiści?

Na początek przyjrzyjmy się informatykom i programistom. Czy jeśli pracujesz w takim zawodzie masz inne możliwości rozliczania niż przeciętny Polak? Oczywiście wszystko zależy od tego, czy pracujesz na etacie, prowadzisz własną działalność, czy jesteś freelancerem. Jeżeli jesteś zatrudniony na umowie o pracę, rozliczasz się w taki sam sposób jak każdy inny pracownik. Natomiast jeśli prowadzisz działalność, sprawdź, czy obejmuje ją ulga IP Box, która powoduje obniżenie podatku dochodowego do 5 proc. Niestety, nie każdy programista czy informatyk spełnia warunki, aby z niej skorzystać. Informacje o szczegółach znajdziesz w dalszej części artykułu.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to w jakim zawodzie pracujesz, możesz rozliczyć się za pośrednictwem internetu. Wypełnienie PIT Online 2020 jest bardzo proste i z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem bez żadnego problemu.

IPbox_ulga

Czym jest ulga IP Box?

IP Box to ulga, która została wprowadzona, aby zwiększyć atrakcyjność prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Niektórzy programiści i informatycy mogą liczyć na objęcie tą ulgą. Możesz skorzystać z niej, jeśli:

  • posiadasz kwalifikowane IP,
  • osiągasz z niego dochód, który podlega opodatkowaniu w Polsce,
  • ponosisz koszty związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem go,
  • prowadzisz działalność badawczo-rozwojową.

Jak widać, musisz spełnić szereg warunków aby móc skorzystać z preferencyjnej stawki podatku. Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z ulgi, wystąp do urzędu skarbowego o indywidualną interpretację podatkową – wtedy będziesz miał pewność, że rozliczasz się zgodnie z przepisami.

Zdaniem eksperta:

Ulga IP Box może obejmować tylko część naszych przychodów i tak samo tyczy się to kosztów. Jeżeli koszty związane z IP Box przekroczą przychody, mamy pięć lat na ich wykorzystanie, ale tyczy się to jedynie dochodów osiągniętych z tego samego IP Box lub tego samego rodzaju produktu, usługi lub grupy produktów, w stosunku do których zastosowaliśmy tę ulgę. Nie możemy tymi kosztami obniżyć innych przychodów uzyskanych w tym roku. Należy również pamiętać, że w trakcie roku normalnie płacimy zaliczki od uzyskanych przychodów, a z ulgi skorzystać możemy dopiero podczas rocznego rozliczenia PIT lub CIT – mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT.

Plusy i minusy różnych form opodatkowania

Każdy programista lub informatyk ma do wyboru trzy formy opodatkowania. Możesz wybrać skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda z tych możliwości różni się sposobem wyliczania podatku dochodowego. Która z nich jest najlepsza?

  • Zasady ogólne – podatek płacony w wysokości 18 proc., po przekroczeniu drugiego progu podatkowego wzrasta do 32 proc. Kwotę podatku wyliczasz na podstawie dochodu, to znaczy po odliczeniu wszystkich kosztów. Ta forma opodatkowania opłaca się najbardziej, jeśli twoje dochody nie przekraczają drugiego progu podatkowego.
  • Podatek liniowy – jeśli twoje przychody nie przekraczają 100 000 zł możesz rozpatrzyć tę możliwość. Zapłacisz dzięki niej 19 proc. podatku dochodowego.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – liczony od wielkości przychodu pomniejszonego o składki społeczne. Najbardziej opłaca się, jeśli świadczysz usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych – wtedy zapłacisz 8,5 proc. podatku. Jeśli świadczysz usługi IT – od 2021r. będzie to 17 proc., a doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego opodatkowane będzie stawką 15 proc. Warto mieć na uwadze, że wybierając te opcję nie będziesz miał możliwości skorzystania z IP Box.

Ulgi, z których warto skorzystać

Ulgą dedykowaną specjalnie dla programistów jest IP Box. Jednak możesz skorzystać także z innych, które stworzone są z myślą o wszystkich podatnikach. Oto najważniejsze z nich:

  • Ulga internetowa – możesz skorzystać z niej jeśli rozliczasz się na formularzu PIT-28, PIT-3 oraz PIT-37. Przysługuje ona tylko w dwóch następujących po sobie latach. Pozwala odliczyć faktyczne wydatki, jednak nie więcej niż 760 zł.
  • Ulga rehabilitacyjna – przeznaczona dla ciebie jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną. Dzięki niej można odliczyć od podatku wydatki poniesione na leki, rehabilitacje czy zakup sprzętu.
  • Ulga prorodzinna – możesz skorzystać z niej jeśli jesteś rodzicem, opiekunem prawnym lub rodziną zastępczą dla małoletniego dziecka, lub dziecka, które nie ukończyło 25. roku życia i uczy się bądź studiuje.
  • Ulga dla krwiodawców – przekazanie krwi jest darowizną, a więc możesz skorzystać z tego odliczenia jeśli oddałeś krew bezpłatnie.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/finanse
  2. Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
1/5 (1)