Do głównych zadań optyka, okulisty czy optometrysty należy dbanie o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Każdy z tych zawodów jest jednak nieco inny. Czym dokładnie różnią się okulista od optometrysty i optyka? Odpowiadamy!

Okulista, optyk, optometrysta – czym się zajmują?

Rolą optyka, okulisty oraz optometrysty jest m.in. zadbanie o nasz wzrok, pomoc przy doborze odpowiednich okularów korekcyjnych, a także badanie ewentualnych nieprawidłowości. Każdy z tych zawodów posiada jednak własną, odmienną charakterystykę.

Kto bada wzrok?

Okulistę często nazywamy „lekarzem pierwszego kontaktu”, jeśli chodzi o problemy ze wzrokiem. Nie tylko pomoże on przy trudnościach z widzeniem, ale też przy np. regularnych bólach oczu czy głowy.

Czym się różni okulista od optometrysty? Okuliści zazwyczaj specjalizują się w schorzeniach siatkówki oka, czy jego przedniego odcinka. Są zatem w stanie określić, jakich okularów bądź soczewek byśmy potrzebowali.

Optometryści zajmują się natomiast badaniem wzroku osób, które już stosują korekcję okularową lub soczewki. To także specjaliści zajmujący się diagnozowaniem wad refrakcji, czyli wad wzroku.

Optometrysta a okulista – różnice

Okulista i optometrysta różnią się zwłaszcza tym, jak wygląda wizyta u nich. Podczas tej w gabinecie optometrysty przejdziecie szereg testów, które pozwolą ustalić, jaką wadę wzroku posiadacie w każdym oku oraz jak Wasze oczy współpracują ze sobą.

Na tej podstawie optometrysta nie tylko dobierze korekcję okularową, ale też filtry barwne i uszlachetnienia, poprawiające jakość widzenia.

Badanie u optometrysty od tego u okulisty różni się więc jego szczegółowością. Optometrysta ma także możliwość sprawdzenia istnienia dodatkowych zaburzeń wzroku, takich jak np. zaburzenia forii, czyli równowagi mięśniowej gałki ocznej.

Kto dobiera okulary?

Wizyta u optyka to praktycznie ostatni etap doboru szkieł korekcyjnych – zajmuje się on wykonaniem przepisanych nam okularów lub soczewek.

Czym się różni optyk od okulisty? Nie zbada on wzroku w celu produkcji okularów. Do tego potrzebna będzie recepta wystawiona przez okulistę lub badanie przeprowadzone wcześniej przez optometrystę. Optyk to także zawód rzemieślniczy. To do gabinetu optycznego należy kierować swoje kroki, jeśli potrzebujemy naprawy okularów lub ich konserwacji.

Okulista a optyk – uprawnienia do wykonywania badań wzroku

Niektórzy optycy posiadają także uprawnienia do przeprowadzania badań wzroku i samodzielnego doboru okularów dla pacjentów. Jest to jednak możliwe tylko po ukończeniu studiów podyplomowych.


Chcecie podyskutować z innymi o różnicach w pracy optometrysty a okulisty? Forum GoWork.pl to najlepsze miejsce do wymiany opinii.


Optyk czy okulista – do kogo powinniśmy się wybrać?

Do kogo powinniśmy się wybrać w razie kłopotów z jakością widzenia? Jeśli to Wasze pierwsze problemy tego typu w życiu, nie obejdzie się bez wizyty u okulisty.

Okulista może Was także skierować do optometrysty. Jeśli jednak wymagacie jedynie okresowej kontroli tego, czy Wasza wada wzroku postępuje i czy powinniście wymienić szkła w okularach, warto rozważyć wizytę w salonie optycznym. Poszukać możecie także takiego, w którym pracują optycy o dodatkowych uprawnieniach do wykonywania prostych badań okulistycznych.

Oceń artykuł
1.8/5 (6)