Wyniki nowego raportu Eurostatu na temat kosztu roboczogodziny w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej nie świadczą najlepiej o polskich stawkach godzinowych. Koszt roboczogodziny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie.

Koszt roboczogodziny w Polsce jednym z najniższych w UE

Ile kosztuje godzina pracy? Tzw. koszt roboczogodziny różni się w zależności od wykonywanego zawodu, branży, a także państwa. Inaczej bowiem oblicza się stawkę, jaką trzeba zapłacić za roboczogodzinę spawacza, a inaczej pracownika agencji marketingowej.

Eurostat w swoim nowym raporcie za 2020 rok obliczył, ile wynosił koszt roboczogodziny w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej i nie tylko. Okazuje się, że koszt roboczogodziny w Polsce należy do najniższych w Europie.


Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia w kwocie netto? Polecamy nasz kalkulator wynagrodzeń


Jaki jest koszt roboczogodziny w Polsce?

Ile wyniósł koszt roboczogodziny w Polsce za 2020 rok? Według danych Eurostatu była to kwota rzędu 11 euro. Nie jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że godzinowe koszty pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahały się w granicach od 6,5 do nawet 45,8 euro.

Koszt roboczogodziny w państwach europejskich – najniższe i najwyższe stawki

Do najniższych stawek należą tu te z Węgier (9,9 euro), Bułgarii (6,5 euro), czy Rumunii (8,1 euro).

Na tym tle kraje takie jak Luksemburg, gdzie koszt roboczogodziny za 2020 rok wyniósł 42,1 euro, wypadają bardzo dobrze. Gdzie jeszcze koszt roboczogodziny świadczy o dobrych zarobkach obywateli? Wysokim wynikiem mogą pochwalić się także Belgia (41,1 euro) oraz Dania (45,8 euro).


Szukasz pracy w Sosnowcu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jaki jest średni koszt roboczogodziny w Europie?

Dzięki danym zdobytym przez Eurostat udało się także wyliczyć średni koszt roboczogodziny w Europie. Za 2020 rok wyniósł on 28,8 euro, przy czym w budownictwie było to np. 25,6 euro, a w usługach – 28,2 euro.

Za taki wynik odpowiadają więc głównie państwa, w których zarabia się lepiej, niż w Polsce czy innych krajach z końca statystycznej listy.


Średni koszt pozapłacowy roboczogodziny w Europie – ile wynosi?

Warto pamiętać również o tym, że do kosztów roboczogodziny wlicza się składniki takie jak np. składki na ubezpieczenie społeczne. Jak podaje Eurostat, w przypadku kosztów pozapłacowych, ich średni udział obliczono na kwotę 24,5 euro na terenie Unii Europejskiej. Dokładne informacje znajdziecie na poniższym wykresie:

kosz roboczogodziny w UE
Oceń artykuł
0/5 (0)