Dlaczego w Wielkopolsce jest najmniejsze bezrobocie w Unii Europejskiej, a nawet jedno z najniższych w całym, rozwiniętym świecie? Zdaniem ekspertów, taka sytuacja może wynikać m.in. z bezrobocia utajonego. Co to oznacza w praktyce? Przyglądamy się sprawie.

Bezrobocie w Wielkopolsce 2021 – najniższe w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia w Wielkopolsce, według danych Eurostatu, wynosi 1,8%. Tym samym jest najniższa w Unii Europejskiej, jak i jedna z niższych na całym, rozwiniętym świecie. Zaskakujące wieści błyskawicznie obiegły media, wzbudzając jednak wątpliwości ekspertów.

„W 2020 r., roku pandemii COVID-19, stopa bezrobocia osób w wieku 15–74 lat wzrosła w większości regionów NUTS 2 w UE. Nadal była ona bardzo zróżnicowana w poszczególnych regionach UE, przy czym najniższą stopę bezrobocia odnotowano w polskim regionie wielkopolskim (1,8%), w dwóch regionach czeskich: środkowoczeskim (1,9%) i południowo-zachodnim (2%), a następnie w trzech kolejnych regionach czeskich: Praga, Północny Wschód i Południowy Wschód (wszystkie 2,3%).” – można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Eurostatu.

Dlaczego w Wielkopolsce jest niskie bezrobocie i czy aby na pewno można w tym wypadku wierzyć prezentowanym danym? Rynkowi analitycy mają swoje zdanie na ten temat. 


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Rodzaje bezrobocia – skutki, przyczyny powstania


Dlaczego w Wielkopolsce jest najmniejsze bezrobocie w UE? Przyczyną może być bezrobocie ukryte

Zdaniem ekonomistów Santander Bank Polska tak niskie bezrobocie w województwie wielkopolskim może wynikać także z problemu narastającego bezrobocia ukrytego.

„Naszym zdaniem dużą część tego ruchu stanowią powroty na wieś ludzi, którzy stracili posady w miastach, co interpretujemy jako ukryte bezrobocie. Wcześniej ubiegłego roku doszło do tymczasowego wzrostu nieaktywności zawodowej, który również osłabił zmianę stopy bezrobocia. Bez tych dwóch zjawisk stopa bezrobocia BAEL mogła być wyższa o nawet punkt procentowy w trakcie 2020 r.” – tłumaczyli eksperci w rozmowie z portalem Business Insider.

Przypominają także o tym, że podczas trwania pandemii nastąpiło znaczące przesunięcie z zatrudnienia, do samozatrudnienia. Ma to miejsce szczególnie w sektorze rolniczym, gdzie przybyło ponad 100 tys. samozatrudnionych.


Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


O czym świadczy niskie bezrobocie w Wielkopolsce? Przybywa biernych zawodowo

Także i sam Eurostat, podając nowe dane, prosił o zachowanie odpowiedniego dystansu do nowych informacji. Wszystko dlatego, że część osób na rynku przechodzi okres bierności zawodowej. A aby mogli oni zostać uznani w badaniu za bezrobotnych, musieliby mieć chęci, aby pracy szukać.

Niskie bezrobocie w Wielkopolsce może więc i wygląda świetnie, ale niekoniecznie gwarantuje bezpieczeństwo. Dlaczego? Zbiorcze dane o bezrobociu nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji na rynku pracy. Największym zmartwieniem nadal pozostaje to, jaka jest rzeczywista stopa bezrobocia oraz czy uda się zatrzymać zjawisko wzrostu bezrobocia utajonego.