Fraikin Polska

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Fraikin

Pracownik firmy - Fraikin

13.02.2024 12:02

Czym zajmuje się Państwa firma?

Fraikin ikona wywiad

Umożliwiamy firmom korzystanie z innowacyjnych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań w zakresie zarządzania flotą i mobilnością. To dzięki zaufaniu naszych Klientów jesteśmy dziś europejskim liderem w dziedzinie wynajmu pojazdów dostawczych i ciężarowych.

W jakim jakich miastach Państwo działacie?

Fraikin ikona wywiad

Fraikin w Polsce rozpoczął swoją działalność w 2006 roku. Po kilku latach od rozpoczęcia działalności firmy polska filia miała 15 oddziałów położonych w największych miastach w Polsce. Obecnie firma Fraikin Polska ma swoje oddziały w Warszawie, Błoniu, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Mysłowicach i w Lublinie. W 2018 roku firma otworzyliśmy swój pierwszy własny serwis mechaniczny w Błoniu pod Warszawą. Do dyspozycji Klientów jest tam również dział likwidacji szkód.

Jak wyglądały początki firmy?

Fraikin ikona wywiad

Firma Fraikin została założona przez Geralda Fraikin we Francji w 1944 roku. W pierwszych latach istnienia firma zajmowała się wyłącznie wynajmem furgonetek. Założyciel idealnie wpasował się w aktualne potrzeby klientów, które były podyktowane odbudową powojennej Europy. Ciągle rosnący popyt na wynajem samochodów skutkował szybkim rozwojem firmy i jej rozbudową o pierwsze zewnętrzne i wewnętrzne punkty serwisowe. Sukcesy odnoszone na rodzimym rynku zaowocowały stopniową ekspansją na inne kraje Europy. Pierwszy zagraniczny oddział firmy Fraikin otwarto w 1979 roku w miejscowości Coventry w Wielkiej Brytanii. Trzynaście lat później, w 1992 roku, firma rozpoczęła działalność w Belgii i Luksemburgu.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

Fraikin ikona wywiad

Wypożyczalnia pojazdów dostawczych i ciężarowych, taka jak Fraikin, oferuje szeroki zakres usług dla różnych typów przedsiębiorstw. Wynajem pojazdów tego typu może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują elastyczności w zarządzaniu flotą, chcą uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem własnych pojazdów, lub tymczasowo potrzebują dodatkowych środków transportu. Pojazdy oferowane przez Fraikin mogą być dostosowane do wielu branż, co sprawia, że są uniwersalne i mogą sprostać różnorodnym potrzebom Klientów. Dedykowana oferta firmy może być zaprojektowana tak, aby odpowiedzieć na indywidualne potrzeby najbardziej wymagających Klientów.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Fraikin ikona wywiad

Struktura organizacyjna firmy Fraikin opiera się na czterech kluczowych filarach, które pełnią strategiczną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Są to następujące działy: handlowy, operacyjny, finansowy i HR/Administracja. Dział Handlowy odpowiada za procesy związane ze sprzedażą i budowaniem relacji z Klientami. Jest to kluczowy obszar, który zajmuje się pozyskiwaniem nowych kontraktów oraz utrzymywaniem trwałych partnerstw biznesowych. Dział Operacyjny stanowi najliczniejszą grupę pracowników w strukturze firmy. Jego głównym zadaniem jest skuteczna obsługa floty pojazdów. Pracownicy tego działu są odpowiedzialni za utrzymanie pojazdów w należytym stanie, co wymaga specjalistycznej wiedzy i zaangażowania. To strategiczne ogniwo, które wpływa na efektywność całej firmy. Dział Finansowy odpowiada za aspekty związane z zarządzaniem finansami firmy. To tutaj podejmowane są decyzje dotyczące budżetu, analiza finansowa, oraz kontrola kosztów. Dział ten pełni kluczową rolę w utrzymaniu stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Dział HR/Administracja jest odpowiedzialny za zarządzanie zasobami ludzkimi oraz ogólną administrację w firmie. Skupia się na rekrutacji oraz szkoleniach, stawiając potrzeby i inicjatywy pracowników na pierwszym miejscu.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

Fraikin ikona wywiad

Proces zatrudnienia pracownika we Fraikin składa się z kilku kroków. Na początku kandydaci odpowiadają na ogłoszenie, uzupełniają formularz i wysyłają CV. Po otrzymaniu aplikacji, przedstawiciel działu HR kontaktuje się telefonicznie z wybranymi kandydatami, aby przeprowadzić wstępną ocenę i omówić dalsze kroki procesu rekrutacji. W pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej wybrani kandydaci zostają zaproszeni na spotkanie z przedstawicielem działu HR oraz bezpośrednim przełożonym w celu oceny ich kompetencji i poziomu dopasowania do stanowiska. Po pierwszej rundzie wywiadów, wybrane osoby mogą zostać zaproszone na drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas szczegółowo skupiamy się na konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu kandydatów. Na koniec składamy ofertę pracy osobie, która najlepiej odpowiada na nasze oczekiwania. Jeśli wybrany kandydat akceptuje zaproponowane warunki zatrudnienia, w celu sformalizowania decyzji o nawiązaniu współpracy, wysyłamy drogą elektroniczną list intencyjny. Odesłanie podpisanego dokumentu przez kandydata jest potwierdzeniem zakończenia procesu rekrutacji.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Fraikin ikona wywiad

Onboarding jest dla nas istotnym procesem, mającym na celu zapewnienie nowemu członkowi zespołu płynne i efektywne dostosowanie się do środowiska pracy. Procedura rozpoczyna się od działu HR, który umożliwia nowemu pracownikowi wnikliwe poznanie organizacji, wartości, struktury firmy i wewnętrznych procedur. Następnie organizowane jest spotkanie z zespołem, gdzie pracownik ma okazję poznać swoich nowych kolegów. Ten moment pozwala na budowanie relacji między członkami zespołu oraz zrozumienie ról poszczególnych osób w firmie. W miarę upływu czasu, nowy pracownik może uczestniczyć w szeregu dodatkowych szkoleń. Mają one na celu rozwijanie umiejętności branżowych oraz zapoznanie się z bardziej zaawansowanymi aspektami pracy w firmie. Dzięki temu procesowi każda nowa osoba ma szansę szybko zintegrować się z zespołem oraz sprawnie rozwijać swoją karierę w firmie.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Fraikin ikona wywiad

Fraikin wykazuje troskę o rozwój swoich pracowników poprzez różnorodne inicjatywy i programy. Kluczowym elementem są szkolenia, które pomagają w rozwijaniu umiejętności i zdobywaniu wiedzy produktowej. Organizujemy również webinary, które umożliwiają pracownikom dostęp do aktualnych informacji i nowych trendów w branży. Dbamy o regularne spotkania podsumowujące z przełożonymi, umożliwiające refleksję nad dotychczasową pracę oraz wyznaczanie celów rozwojowych i kreowanie ścieżek kariery. Dbamy również o możliwość integracji zespołu, organizując cykliczne wyjazdy. Takie wydarzenia nie tylko umożliwiają budowanie więzi w zespole, ale także pozwalają pracownikom na relaks i odprężenie, co przekłada się na lepszą efektywność w pracy.

W jaki sposób weryfikują Państwo poziom satysfakcji pracowników oraz ich oczekiwania względem pracodawcy?

Fraikin ikona wywiad

Coroczna ankieta satysfakcji pracownika to inicjatywa, która daje pracownikom możliwość wyrażenia swojej opinii na temat warunków pracy oraz atmosfery w firmie. Otrzymanie certyfikatu "Great Place to Work" przez trzy lata z rzędu świadczy o wysokim poziomie zaangażowania firmy w tworzenie przyjaznego i satysfakcjonującego środowiska pracy dla swoich pracowników.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Fraikin ikona wywiad

Naszym celem na rok 2024 jest utrzymanie stabilnej pozycji lidera na rynku wynajmu pojazdów dostawczych i ciężarowych oraz zagwarantowanie mobilności naszym Klientom. Planujemy aktywnie uczestniczyć w projektach mających na celu dekarbonizację flot naszych Klientów. Będziemy kontynuować rozwijanie naszej oferty, dostosowując się do zmieniających się potrzeb rynku i zapewniając innowacyjne rozwiązania, które wspierają naszych Klientów w osiąganiu ich celów biznesowych. Zależy nam na budowaniu trwałych relacji z partnerami biznesowymi, opartych na wzajemnym zaufaniu i wspólnym dążeniu do niezachwianego rozwoju.

Fraikin Polska