1.4 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady SYSTHERM

Miniaturka
Daniel Jastrzębowski
SYSTHERM
Z firma Systherm związany od kilku lat. Pracuje na stanowisku kierownika marketingu. Jednocześnie zajmuje się wydawnictwem Systherm. W przeszłości pracował jako dziennikarz.

Czym jest Systherm?

Jesteśmy grupą firm działającą w branży HVACR. Świadczymy kompleksowe usługi z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji i ogrzewnictwa – głównie pomp ciepła – co oznacza, że można u nas zamówić zarówno projekt (np. instalacji chłodniczej czy klimatyzacyjnej), zakupić urządzenia kluczowych marek z montażem, a następnie objąć je usługą serwisową. Oprócz tego jesteśmy autoryzowanym serwisem samochodowych agregatów chłodniczych amerykańskiej firmy Carrier Transicold.

W których częściach Polski świadczycie swoje usługi?

Działamy na rynku ogólnopolskim. Centrala naszej firmy znajduje się w Poznaniu. Natomiast oddziały zlokalizowane są w Białymstoku, Kaliszu, Koszalinie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie oraz Szczecinie. Łącznie w całym kraju zatrudniamy ponad 100 pracowników.

Na jakie stanowiska najczęściej rekrutujecie pracowników?

Najczęściej poszukujemy specjalistów z zakresu serwisu montażu urządzeń chłodniczych. W zależności od zapotrzebowanie pojawiają się też wakaty na stanowiska handlowe i administracyjne.

Czego oczekujecie od kandydatów do pracy na stanowisku specjalisty?

Przede wszystkim wykształcenia technicznego oraz doświadczenia zawodowego w obszarze HVACR. Od pracowników oczekujemy również rzetelności, umiejętności pracy w zespole oraz dyspozycyjności.

Gdzie najlepiej szukać ofert pracy państwa firmy?

Oferty publikujemy w portalach branżowych. Pojawiają się one również na naszej stronie internetowej: http://www.systherm.pl/grupa-systherm/, w zakładce „kariera”. Czasami korzystamy również z ogólnopolskich serwisów z ogłoszeniami.

Jakie korzyści poza płacą płyną z pracy w państwa firmie?

Praca w SYSTHERM stwarza duże możliwość nauki i rozwoju dla osób wiążących swoją przyszłość z branżą HVACR. Wiele spośród obecnie zatrudnionych osób zaczynało przygodę z naszą firmą od niższego stanowiska, ale wraz ze zdobytym doświadczeniem udało im się awansować i dziś prowadzą samodzielnie projekty sprzedażowe lub serwisowo-montażowe.

A co poza rozwojem?

Przede wszystkim stabilność zatrudnienia - osoby, które wykazują się dużym zaangażowaniem na wiele lat mogą związać się z grupą,o czym świadczy średni staż pracy w SYSTHERM na poziomie 10 lat. Wielu pracowników jest z nami od początku istnienia firmy, a ich zatrudnienie równe jest czasowi jej istnienia.
Atutem jest też możliwość aktywnego spędzania czasu poza pracą. W tym roku zawiązaliśmy m.in. amatorską firmową drużyną rowerową, która startowała 50. kilometrowym wyścigu Skoda Bike Challenge.

Z czego jako firma jesteście szczególnie dumni?

Jesteśmy dumni z naszej historii, ponieważ SYSTHERM należy do grona pionierów branży chłodniczo-klimatyzacyjnej w Polsce. Zaczynaliśmy naszą działalność w końcówce lat 80, a dziś po  blisko 30 latach obejmujemy swoim zasięgiem prawie cały kraj.
Ponadto jedna z naszych spółek jest zakładem pracy chronionej, dzięki czemu możemy wspierać, ale i korzystać z wiedzy i doświadczenia osób niepełnosprawnych. Nasze starania w tym obszarze zostały docenione przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która przyznała nam statuetkę Lodołamacza, natomiast Prezes Bolesław Gaziński – uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną.

Z pewnością powodem do dumy jest dla was również dział badawczo-rozwojowy.

Zgadza się. Niewielu konkurentów może pochwalić się posiadaniem takiego działu. Na polskim rynku HVACR funkcjonują przeważnie firmy typowo handlowe lub usługowe, z rzadka produkcyjne. Systherm natomiast prowadzi własne badania naukowe i tym samym mocno stawia na innowacyjność.

Oferujecie również staże i praktyki. Proszę powiedzieć, do kogo są one skierowane?

Oferta naszych praktyk jest dedykowana studentom kierunków technicznych lub absolwentom Politechnik. Najczęściej odbywają się one w zespołach zajmujących się montażem i serwisem urządzeń chłodniczych.

Dlaczego warto skorzystać z oferty waszych praktyk?

Część karier naszych obecnych pracowników zaczynała się od praktyk. Jeśli komuś spodoba się wykonywana praca to ma duże szanse, aby na stałe zagościć w naszej firmie. Oczywiście praktyki pozwalają zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności oraz doświadczenie zawodowe.

Jak dostać się na praktyki do waszej firmy?

Blisko współpracujemy z wieloma polskimi uczelniami, gdzie w zależności od potrzeby składamy odpowiednie zapytania rekrutacyjne.

Samodzielnie nie można do was aplikować?

Jesteśmy również otwarci na indywidualne aplikacje. Jeśli ktoś jest zainteresowany odbyciem praktyk w naszej firmie, to powinien zgłosić się do nas, najlepiej poprzez stronę internetową.

Jakie cele jako firma wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

Cele są w zasadzie dwa, blisko ze sobą powiązane. Pierwszy to poszerzanie naszej obecnej oferty produktowo-usługowej. Poza tym, chcemy coraz mocniej rozwijać segment związany z pompami ciepła i fotowoltaiką. Przygotowaniem do realizacji drugiego ze wspomnianych celów zajmuje się wspomniany już przeze mnie dział badawczo-rozwojowy.

Co dokładnie chcecie osiągnąć w tym segmencie?

Zamierzamy stworzyć własną innowacyjną linię produktów, z zastosowaniem w segmencie przemysłowym.