Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika dr Agnieszka Sznyk

Pracownik firmy - Prezeska Zarządu

21.07.2023 10:07

Czym zajmuje się Państwa firma i w jakim mieście Państwo macie siedzibę?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Instytut Innowacji i odpowiedzialnego Rozwoju (Innowo) jest organizacją pozarządową (NGO), z siedzibą w Warszawie, działającą w dwóch podstawowych obszarach tj.: w transformacji cyrkularnej oraz w obszarze zdrowia. Wspieramy zrównoważony rozwój tych dwóch obszarów w Polsce i na świecie poprzez: tworzenie analiz, raportów, rekomendacji, organizację konferencji, warsztatów, wydarzeń match-makingowych, wspieranie networkingu oraz uczestnictwo w międzynarodowych partnerstwach, np. w ramach Horyzontu Europa. W tym celu współpracujemy z regulatorami (m.in.: Komisja Europejska, Ministerstwa w Polsce i poza nią), środowiskiem naukowym, biznesem, ambasadami, innymi stowarzyszeniami w kraju i zagranicą.

Jak wyglądały początki firmy? Skąd pomysł na działalność w tej branży?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Instytut Innowo rozpoczął działalność w 2018 roku w ślad za rosnącymi potrzebami innowacji i transformacji polskiej gospodarki. Działania ukierunkowane są na większe zrównoważenie gospodarki w związku z zagrożeniami ze strony zmian klimatycznych, ograniczenia bioróżnorodności, zanieczyszczenia, wyczerpywania się zasobów, dostępności do nowoczesnych usług i produktów zdrowotnych.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe – kontrahenci, branża?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Innowo ma ogromne szczęście pracować w branży opartej o kooperację i partnerstwo. W samej Polsce brak jest podobnego instytutu działającego w podobnych obszarach, jednak współpracujemy z organizacjami działającymi na zbliżonych polach. Na poziomie międzynarodowym współpracujemy z organizacjami o zbliżonych zainteresowaniach (np. prowadzącymi inne krajowe hotspoty cyrkularne), przy czym staramy się być otwarci na współpracę ze wszystkim interesariuszami, którzy chcą działać w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Ze względu na rodzaj działalności instytutu naszą aktywność można podzielić na dwa obszary. Pierwszym z nich są opracowania i analizy merytoryczne. Drugim zaś są działania komunikacyjne i organizacyjne. Nie są to jednak całkowicie odrębne działki i w wielu wypadkach dzielimy naszą aktywność między tymi obszarami, aby zwiększyć jej skuteczności i efektywność.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w 2023 roku?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Instytut Innowo z roku na rok się rozwija. Nie mamy jednak sprecyzowanych założeń odnośnie zatrudnienia na bieżący rok.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Standardowo, pierwszy etap rekrutacji prowadzony jest przez naszych project managerów (przegląd CV, ewentualnie sprawdzane też są zadania rekrutacyjne). Ze względu na horyzontalną strukturę naszej organizacji, drugi i ostatni etap to zwykle rozmowa w dużym gronie pracowników, w tym z prezeską zarządu.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

W zależności od stanowiska każdy nowy pracownik zostaje otoczony opieką odpowiedniego managera, przy czym inne osoby również angażują się w proces wdrażania. Zwykle stosujemy zasadę „learning-by-doing” i szybko wdrażamy pracowników w aktualne projekty prowadzone przez instytut. Oczywiście wymagania odnośnie efektywności pracy dla nowych pracowników dostosowywane są do poziomu wdrożenia oraz adekwatnie do ich poziomu zapoznania z projektami i organizacją instytutu.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Instytut Innowo ceni sobie zasadę ‘work-life balance’. Jesteśmy elastyczni pod kątem godzin pracy. Standardowo jeden dzień w tygodniu przeznaczony jest na pracę zdalną. Nasza siedziba (spokojna, zielona część Mokotowa, dostęp do dużego tarasu), a także rodzaj wydarzeń krajowych i międzynarodowych, w których uczestniczymy, sprzyjają integracji zespołu.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

dr Agnieszka Sznykikona wywiad

Mamy nadzieję kontynuować rozwój instytutu w kolejnych latach. Liczba projektów w których już uczestniczymy, lub o które aplikujemy, pozwala sądzić, że w niedalekiej przyszłości będziemy powiększali nasz zespół.

Czy w firmie Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju są regularne szkolenia pracownicze?

Justyna Nowy wpis

Nie ma żadnych szkoleń ? A są chociaż jakieś wprowadzające dla nowych pracowników?

Odpowiedź Nowy wpis
@Justyna

Niestety nie, nawet onboarding jest bardzo pobieżny.

Zostaw merytoryczną opinię o Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju - Warszawa

Firma Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju prowadziła rekrutację na poniższe stanowiska:

• Specjalista ds. social media, Warszawa - Styczeń 2024
  • Specjalista ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, Warszawa - Styczeń 2024
  • Specjalista / Specjalistka ds. Social Media i komunikacji, Warszawa - Kwiecień 2023

Czy pracujesz w firmie Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju lub pracowałeś/aś? Zostaw raport z rozmowy rekrutacyjnej i powiedz jak Ci się pracuje .

Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju