Niepełnosprawni to jedna z grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej prowadzi szereg działań mających na celu udzielenie im pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Aktywizacja w tym właśnie obszarze ma bardzo duże znaczenie, ponieważ w przeciwnym wypadku wiele osób zdolnych do podjęcia pracy pozostawałoby biernymi.

Garść danych statystycznych

W lutym 2017 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej zarejestrowanych było 3055 bezrobotnych, z czego 238 to osoby niepełnosprawne – w tej grupie znalazło się 110 kobiet. Należy oczywiście przypuszczać, iż niepełnosprawnych pozostających bez pracy w Bielsku-Białej jest znacznie więcej – nie wszyscy przecież zgłaszają się do pośredniaka, głównie z tego powodu, że nie każdemu przysługuje zasiłek. Z grona zarejestrowanych w PUP niepełnosprawnych jedynie 61 miało prawo do tego świadczenia.

Forma rejestracji w PUP

Pomimo prowadzonych licznych akcji informacyjnych spora część osób niepełnosprawnych nie wie, czego właściwie może oczekiwać, zgłaszając się do urzędu pracy i jakiego rodzaju wsparcia się spodziewać. Na początek warto zatem przypomnieć, iż w bielskim pośredniaku ma prawo zarejestrować się jako:

  • osoba bezrobotna – czyli taka, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie ma uprawnień do świadczeń takich jak np. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna czy zasiłek stały,
  • osoba poszukująca pracy – czyli taka, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz prawo do wymienionych w poprzednim punkcie świadczeń.

Jakie formy wsparcia oferuje niepełnosprawnym bielski PUP?

Niepełnosprawni zarejestrowani zarówno jako bezrobotni, jak i poszukujący pracy mogą skorzystać z następujących form wsparcia:

  • szkolenia,
  • staże,
  • prace interwencyjne,
  • przygotowanie zawodowe dorosłych,
  • studia podyplomowe,
  • szkolenia organizowane w oparciu o trójstronne umowy szkoleniowe zawierane pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową,
  • bon na zasiedlenie,
  • bon szkoleniowy,
  • bon stażowy.

Oprócz tego niepełnosprawni bezrobotni zgłoszeni jako poszukujący pracy maj a możliwość skorzystać z instrumentów finansowanych ze środków PFRON – propozycje w tym zakresie są adresowane także do pracodawców zdecydowanych tworzyć dla niepełnosprawnych miejsca pracy w Bielsku-Białej.

Inne inicjatywy

Nie tylko bielski PUP podejmuje działania w obszarze aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Robi to też m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach zorganizowała w marcu br. Śląską Giełdę Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.

Gdzie jeszcze warto szukać zatrudnienia w Bielsku-Białej?

Wśród kilku metod jakie warto wymienić w przypadku poszukiwania pracy, zdecydowanie najlepszym będzie skorzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji. Rozmaite serwisy internetowe, takie jak na przykład GoWork, oferują pracodawcom najbogatszą bazę specjalistów, umożliwiając jednocześnie skrócenie całego procesu rekrutacji nawet o kilka tygodni.

Kandydaci z kolei mają możliwość odpowiedzenia swoim CV nawet na kilkadziesiąt rozmaitych ogłoszeń dziennie, czym znacznie zwiększą swoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, żeby szybko zdobyć stabilną posadę, to po prostu sprawdź nowe oferty pracy w Bielsku-Białej za pośrednictwem naszego portalu.

Co jeszcze może pomóc w znalezieniu idealnej pracy? Baza ofert publikowanych w urzędzie pracy dostarczy kolejne propozycje, które niejednokrotnie skierowane są również do osób niepełnosprawnych. Innym pomysłem są media społecznościowe. Warto dołączyć do lokalnych grup tematycznych, a także śledzić profile firm, które funkcjonują w mieście i okolicach. Aby wzmocnić swoje szanse na rynku pracy kandydaci kontaktują się bezpośrednio z wybraną firmą. Można wtedy uzyskać informację na temat aktualnego zapotrzebowania na pracowników i ewentualnych szans na zatrudnienie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_116092870_people-analyzing-marketing-plan.html?vti=lem6ijnewfwot1c7om-1-43

Oceń artykuł
5/5 (1)