Gdańskie Usługi Komunalne są nową miejską spółką w Gdańsku, która została powołana do życia w celu zlecania jej zamówień „in-house”. Dzięki niej w mieście pojawi się nawet 70 nowych miejsc pracy.

Zamówienia „in-house”

Pojęcie prawne zamówienia „in-house” zostało wykształcone w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i dotyczy ono zleceń udzielanych przez instytucje zamawiające podległym sobie podmiotom. Gminy i miasta mogą dysponować dzięki nim zamówieniami z wolnej ręki w ramach wykonywania zadań publicznych, dla własnej jednostki organizacyjnej. Właśnie w ten sposób powołano do życia Gdańskie Usługi Komunalne, które zaczną realizować swoje zadania już wiosną 2018 roku. Tymczasem nowa spółka przygotowuje się do startu rynkowego poprzez ogłoszenie przetargu na dostawę sprzętu i uruchomienie rekrutacji. Gdańskie Usługi Komunalne prowadzą nabór pracowników już teraz, choć zaczną odbierać odpady na terenie miasta z kilku wyznaczonych dzielnic Gdańska dopiero 1 kwietnia 2018 roku.

Kto ma szansę na zatrudnienie?

Rekrutacja GUK idzie pełną parą i w sumie spółka miejska ma do obsadzenia 70 nowych miejsc pracy. Poszukiwani są zarówno pracownicy opróżniający kontenery ze śmieciami, czyli ładowacze nieczystości stałych, w liczbie 43 osób, jak i kierowcy ciężarówek z odpadami. Oprócz tego Gdańskie Usługi Komunalne zamierzają zatrudnić jednego dyspozytora, jednego robotnika magazynowo-gospodarczego oraz jednego mechanika samochodowego.

Tak wczesne uruchomienie rekrutacji przez GUK jest całkowicie uzasadnione, ponieważ rynek pracy zarówno w Gdańsku, jak i w całej Polsce, nie rozpieszcza pracodawców. Tak naprawdę w wielu przypadkach potrzeba czasu, aby skompletować właściwą kadrę.

Przetarg ogłoszono również na leasing i dostawę 24 śmieciarek.  Koszty leasingu pojazdów będą znane dopiero po rozstrzygnięciu licytacji. Tymczasem potencjalni oferenci są zapraszani do składania swoich propozycji.

Spółka GUK oferuje przyszłym pracownikom atrakcyjne warunki wynagradzania uzależnione od zajmowanego stanowiska, efektywności i zaangażowania. Łączny koszt pracowników będzie określony dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji. Wiadomo jednak nieoficjalnie, że prezes spółki ma zarabiać miesięcznie około 15 tys. zł.

Z założenia spółka GUK ma obsługiwać w Gdańsku tzw. szósty sektor miasta, który obejmuje dzielnice: VII Dwór, Brętowo, Piecki-Migowo, Suchanino, Siedlce oraz Ujeścisko-Łostowice.

Praca w Gdańsku – gdzie jej szukać?

Wśród wielu dogodnych możliwości, pozwalających na zdobycie stabilnego zatrudnienia w Gdańsku, zdecydowanie najlepiej będzie posłużyć się jednym z przeznaczonych ku temu portali internetowych, takich, jak na przykład GoWork. Praca w Gdańsku zagląda tam zdecydowanie najczęściej, z uwagi na wygodę i skuteczność, jaką oferuje zarówno przedsiębiorcom, jak i kandydatom. Sprawdź sam!

Oceń artykuł
5/5 (1)