poradnik dla pracownika

Czy emeryt może prowadzić działalność gospodarczą? Zasady

Czy emeryt może prowadzi działalność gospodarczą? – nad tym zagadnieniem zastanawia się niejeden przedsiębiorczy senior, który chciałby dorobić do emerytury, ale na własnych zasadach. Działalność gospodarcza emeryta jest możliwa. Co więcej, sprzyja jej korzystna sytuacja podatkowa. Czy jednak własny biznes wiąże się ze zmniejszeniem świadczenia emerytalnego? To zależy od kilku kryteriów. Sprawdź, jakich!

Gdy przedsiębiorca zyskuje prawo do emerytury, nie jest zobowiązany do zamknięcia swojego biznesu. Zmianie ulega jedynie odprowadzanie składek. Własna działalność gospodarcza to krok, na który decyduje się wielu emerytów. Nie zawsze jednak muszą oni zakładać firmę. Jeśli działalność gospodarcza emeryta nie wymaga uzyskania koncesji i zezwoleń oraz nastawiona jest raczej na niewielkie przychody, nieprzekraczające połowy pensji minimalnej, emeryt może się pokusić o założenie działalności niezarejestrowanej. Jednak co dzieje się, kiedy jego zarobki są wyższe? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Własna działalność gospodarcza a emerytura

Emeryt może prowadzić własną działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza na emeryturze opiera się na tych samych procedurach, co w przypadku firmy zakładanej przez osobę niepobierającą świadczenia. Emeryt może złożyć wniosek o założenie firmy w każdym urzędzie gminy lub przez internet (jeśli posiada elektroniczny podpis lub profil zaufany).

Jednoosobowa działalność gospodarcza emeryta czy osoby młodej wymaga złożenia wniosku Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Dokument ten stanowi jednocześnie wniosek o REGON, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Skąd wziąć środki na działalność na emeryturze?

Wielu emerytów zastanawia się co robić z wolnym czasem. Część z nich postanawia, że na emeryturze zajmie się prowadzeniem działalności gospodarczej, która jednocześnie zapewni dodatkowe źródło dochodu. Jeśli całe życie marzyłeś o założeniu firmy, to emerytura i działalność gospodarcza doskonale się dopełnią. Dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, ale brakuje Ci funduszy? Sprawdź, jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy.

Możesz postarać się o dotacje z UE czy kredyt w banku. Jeśli myślisz o ostatniej propozycji, koniecznie przygotuj solidny biznesplan. Niestety sposoby finansowania, takie jak kredyt lub dotacje, czesto przeznaczone są dla osób jedynie do pewnego wieku, dlatego, jeśli chcesz zająć się prowadzeniem biznesu, pomyśl o tym już na początku swojej emerytury. Zwłaszcza, że najlepiej jest zdecydować się na finansowanie biznesu z własnych oszczędności lub na znalezienie wspólnika.

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą – jaki PIT?

Podatek dochodowy to zobowiązanie finansowe każdej osoby fizycznej osiągającej przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i to niezaleznie od tego, czy jest ona na emeryturze czy też nie. Rozliczanie dochodów z działalności gospodarczej na emeryturze jest uzależnione od wybranej formy opodatkowania.

Rozliczanie działalności na emeryturze na zasadach ogólnych wiąże się z podatkiem w wysokości 12 proc. lub 32 proc. – w zależności od dochodów firmy. Podatek liniowy stanowi 19 proc. Dla emerytów szczególnie korzystny wydaje się ryczałt. Natomiast podatek w formie karty podatkowej dostępny jest tylko dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z takiego rozliczenia wcześniej.

Nie mogą z niego korzystać nowi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z działalnością gospodarczą. Działalność gospodarcza emeryta rozliczana jest w zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z dochodami z tytułu emerytury. W przypadku wyboru podatku liniowego, dochody z firmy i emerytury oblicza się osobno na PIT-36L.

Emerytura a działalność gospodarcza: ryczałt jako forma opodatkowania

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania. Wysokość stawki ryczałtu jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Ryczałtem nie można jednak objąć każdej działalności. Do takich należy, chociażby prowadzenie apteki. Niestety w ryczałcie obowiązuje także limit przychodów.

Jeśli przedsiębiorca w poprzednim roku uzyskał przychód o równowartości co najmniej 250 000 euro, to nie może przejść na opodatkowanie ryczałtem. Na ryczałt nie mogą sobie także pozwolić osoby, które korzystają z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego.

Jeśli osoba będąca na emeryturze przechodzi na działalność gospodarczą z etatu, to nie może skorzystać z ryczałtu, jeśli przed rozpoczęciem działalności, w tym samym w roku podatkowym, wykonywała na etacie czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego rozliczenie przebiega w oparciu o PIT-28.

Prowadzenie działalności gospodarczej na emeryturze a składki ZUS

Osoby, które są uprawnione do pobierania świadczenia emerytalnego, są zwolnione z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od prowadzonej działalności gospodarczej na emeryturze. Warto jednak pamiętać, że składkę emerytalną i rentową taki przedsiębiorca może opłacać dobrowolnie, jednak wiąże się to z koniecznością opłacania także składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Mimo że opłaty za ubezpieczenia społeczne nie są obowiązkowe, to jednak każdy przedsiębiorca-emeryt jest w obowiązku opłacania składki zdrowotnej na ubezpieczenie zdrowotne. Składka zdrowotna to tak naprawdę jedyna opłata składkowa, która jest obowiązkowa.

Fakt, że ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe są dobrowolne, sprawia, że warunki prowadzenia przedsiębiorstwa przez emerytów są korzystne i zachęcają do podjęcia działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że każdy podmiot gospodarczy opłaca podatek dochodowy od prowadzonej działalności oraz składkę zdrowotną.

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą a składka zdrowotna

Działalność gospodarcza na emeryturze jest zwolniona z odprowadzania składek społecznych, takich jak składka emerytalna, rentowa i wypadkowa. Dlatego też przedsiębiorca emeryt nie podlega już obowiązkowi opłacania składek społecznych – chyba, że sam, dobrowolnie się na to zdecyduje.

Składka zdrowotna emeryta prowadzącego działalność gospodarczą to jedyna składka, której opłacenie jest obowiązkowe, chociaż istnieją sytuacje, w których emeryt może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej. Emeryt prowadzący działalność musi odprowadzać składki ZUS w wysokości 9 proc. od dowolnej podstawy, lecz nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku w sektorze przedsiębiorstw.

Możliwe jest uzyskanie przez emeryta zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej, pod warunkiem, że świadczenie emerytalne przedsiębiorcy nie przekracza wysokości miesięcznego wynagrodzenia minimalnego, a miesięczne przychody firmy nie przekraczają 50 proc. wysokości najniższej emerytury, lub jeśli podatek opłacany jest w formie karty podatkowej. 86 proc. składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczane jest od podatku dochodowego, dlatego emeryt musi dopłacić jedynie 14 proc. Powyższe zasady dotyczą także emerytów wojskowych, mających wątpliwość co ze składkami ZUS a działalnością gospodarczą na emeryturze wojskowej.

Kod tytułu ubezpieczenia emeryta prowadzącego działalność gospodarczą

Prawo do świadczenia emerytalnego uzyskuje się dopiero w momencie wydania takiej decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To znaczy, że przedsiębiorca właśnie do tego momentu musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Gdy decyzja zostanie wydana, pozostaje złożyć odpowiedni formularz. Jest to:


Praca w Lublinie czeka na Twoją aplikację!


Ile może dorobić emeryt na działalności gospodarczej?

Emeryt prowadzący firmę może zarobić tyle, ile mu się uda i nie będzie to pociągać za sobą żadnych prawnych konsekwencji. Osoba starsza może więc jednocześnie pobierać świadczenie emerytalne i w tym samym czasie zarabiać na własnej działalności. Mowa jednak wyłacznie o seniorach, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet.

Uzyskiwanie dochodów z emerytury i własnej działalności bez żadnych ograniczeń nie jest możliwe dla młodszych osób, które zdecydowały się przejść na jedną z dostępnych form tak zwanej wcześniejszej emerytury. Zatem na przykład działalność gospodarcza na emeryturze mundurowej jest jak najbardziej obarczona ryzykiem obniżenia lub zawieszenia świadczenia emerytalnego.

Świadczenie emerytalne osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale pobierają już emeryturę (np. emeryci wojskowi), zostanie odpowiednio pomniejszone, jeśli dochód z ich działalności gospodarczej przekroczy 70 proc. przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Na całkowite odebranie emerytury są natomiast narażeni ci, których dochód z własnej działalności gospodarczej przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego, krajowego wynagrodzenia.

Działalność gospodarcza na emeryturze mundurowej – zasady

Emerytura wojskowa przysługuje już po 15 latach służby wojskowej w Wojsku Polskim. Dlatego wielu emerytów mundurowych uzyskuje świadczenie znacznie wcześniej, niż w wieku 65 lat. Byli wojskowi mają jeszcze dużo energii na prowadzenie własnej działalności i marzy im się prywatny biznes, dobrze prosperujący właśnie w okresie ich emerytury.

Niemniej osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet) muszą liczyć się z ryzykiem zmniejszenia wysokości ich świadczenia emerytalnego w sytuacji uzyskania wysokich dochodów z własnej działalności. Jeśli przychód wyniesie poniżej 70 proc. tak zwanej średniej krajowej, to świadczenie nie zostanie zmniejszone.

Jeśli natomiast będzie się mieścić w przedziale 70-130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, ale nigdy nie więcej niż o 25 proc. kwoty emerytury. Każdy emeryt wojskowy musi sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, co jest bardziej opłacalne dla niego i dla jego firmy.

Natomiast jeśli chodzi o emerytów wojskowych a składki ZUS z działalności gospodarczej, to obowiązują ich zasady szczegółowo opisane w nagłówku „Emeryt prowadzący działalność gospodarczą a składka zdrowotna”.

Działalność gospodarcza na emeryturze – czy to ma sens?

Emerytura to dla wielu osób czas upragnionego odpoczynku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego możesz poświęcić się swoim planom, spełniać marzenia lub po prostu relaksować się na balkonie. Nie wszyscy emeryci dążą jednak do tego samego. Wielu z nich pragnie rozwijać swoją karierę, właśnie po ukończeniu działalności na etacie.

Z ekonomicznego punktu widzenia jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ emeryci zwolnieni są z części składek Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo, własna działalność to oczywiście szansa na zwiększenie wysokości uzyskiwanych dochodów, co w realizach relatywnie niskich emerytur, ma ogromne znaczenie.

Co więcej, działalność gospodarcza na emeryturze może doskonale działać na samopoczucie emeryta i przywrócić mu siły witalne oraz motywację. Własna firma daje poczucie sprawczości i tego, że wciąż jest się przydatnym. Nie od dziś wiadomo, że cel w życiu może zdziałać cuda.

Całemu przedsięwzięciu biznesowemu może pomóc fakt, że emerytura to swojego rodzaju dochód pasywny, więc emeryt, który chciałby rozpocząć własną działalność, może czuć się dosyć bezpieczenie i nie obawiać się, nawet jeśli w pierwszych miesiącach jego firma nie przynosiłaby zadowalających zysków. Co więcej, większość osób przebywających na emeryturze ma już swoje mieszkania i pospłacane kredyty, co dodatkowo wpływa na ich wysoką stabilność finansową.

Oceń artykuł
3.1/5 (17)