poradnik dla pracownika

List motywacyjny – wzór ogólny. Jak napisać dokument?

List motywacyjny (wzór ogólny) to uniwersalny dokument, który jest potrzebny w stworzeniu własnej wersji listu. Treść ogólnego listu motywacyjnego można dowolnie przekształcać, dostosowując ja do konkretnego ogłoszenia o pracę. Jak więc napisać list motywacyjny?

Kiedy staramy się o posadę, musimy okazać pracodawcy swoje największe atuty. Rekruterzy wybierają kandydatów, którzy za pomocą dokumentów aplikacyjnych zaprezentują się w najlepszym świetle. Należy podkreślić swoje kompetencje zawodowe. Możemy wyróżnić kompetencje zawodowe twarde, dotyczące takich kwalifikacji, jak edukacja, doświadczenie i szkolenia, oraz miękkie koncentrujące się wokół cech charakteru kandydata. Kompetencje twarde doskonale uwydatnia CV kandydata. Natomiast aby pokazać swoje cechy charakteru i motywację do pracy, należy sporządzić dobry list motywacyjny. Jak to zrobić? Gotowy list motywacyjny – wzór.

List motywacyjny — wzór ogólny (bez stanowiska)

Jedną z głównych zasad pisania listu motywacyjnego jest dostosowanie go do konkretnego stanowiska. Sporządzanie osobnych listów motywacyjnych na każde stanowisko może okazać się bardzo czasochłonne i problematyczne. Szczególnie jeśli kandydat nie koncentruje się wyłącznie na jednej branży, lecz wysyła swoje aplikacje seryjnie na różne stanowiska pracy. Gotowy list motywacyjny (wzór) ogólny bez stanowiska można przekazać wielu pracodawcom w niezmienionej formie.

Dzięki temu kandydat oszczędza czas i nie naraża się na pomyłki wynikające z ciągłej konieczności edycji jednego dokumentu. Jak napisać list motywacyjny? Aby ogólny wzór listu motywacyjnego spełnił swoją właściwość, powinien zostać sporządzony w taki sposób, by nie poruszać dokładnych oczekiwań pracodawcy, lecz jednocześnie zachować wartość merytoryczną i przedstawić kandydata w dobrym świetle.

W Internecie można znaleźć przykład listu motywacyjnego prawie na każde stanowisko. Dodatkowo takie wzory listów motywacyjnych pokazują jak dokument powinien wyglądać oraz jaką treść umiejscowić w poszczególnych akapitach. Iswtnieje też wiele portali, gdzie pod hasłem „list motywacyjny” znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktyczne porady, dzięki którym napiszesz profesjonalny życiorys zawodowy oraz skuteczny list motywacyjny.

Wzór listu motywacyjnego na każde stanowisko

W naszym poradniku znajdziesz gotowe wzory listów motywacyjnych na poszczególne stanowiska. Natomiast poniżej znajduje się przykładowy wzór ogólny listu motywacyjnego, który sprawdzi się przy większości ofert pracy. Treść zawartą w liście motywacyjnym można skopiować do edytora tekstów i uzupełnić we własne dane lub też pobrać w formacie PDF, wydrukować i wypełnić, jeśli pracodawca woli otrzymać dokumenty aplikacyjne pocztą lub bezpośrednio.

Przykład listu motywacyjnego – klasyczny list motywacyjny: wzór listu motywacyjnego

Pobierz: list motywacyjny (wzór ogólny) – PDF


LIST MOTYWACYJNY

……………………………..

(miejscowość, data)

……………………………..
(imię i nazwisko)

……………………………..
(stanowisko)

……………………………..
(adres zamieszkania)

……………………………..
(numer telefonu)

……………………………..
(adres e-mail)

……………………………..
(nazwa firmy)

……………………………..
(adres firmy)

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na portalu…………, z przyjemnością składam swoją kandydaturę na stanowisko………………………. Po zapoznaniu się z wymaganiami wobec kandydata i możliwościami rozwojowymi, jakie oferuje firma, uważam, że jest to dla mnie idealna ścieżka kariery.

Od ……… lat pracuję jako …………………………….. w firmie ……………………………, gdzie zajmuję się …………………………………………………..  Na dotychczasowych stanowiskach oprócz wiedzy branżowej i doświadczenia w zawodzie rozwinąłem w sobie szereg kompetencji zawodowych miękkich. Dzięki temu nie boję się pracy pod presją czasu, jestem osobą komunikatywną, dokładną, skoncentrowaną na zadaniu i wiem, co oznacza odporność na stres. O moim zaangażowaniu w powierzone zadania świadczą liczne sukcesy w firmie, takie jak np………………………………………………………………………..

Zdecydowałem się aplikować na ofertę Państwa firmy, ponieważ doskonale wpasowuje się w moje oczekiwania względem miejsca pracy. Pragnę wykorzystać dotychczasowe doświadczenie i umiejętności w strukturach Państwa firmy, by wspomóc jej funkcjonowanie i jednocześnie pogłębiać własną wiedzę i doświadczenie.

Uważam, że ze względu na powyższe jestem idealnym kandydatem na oferowane przez Państwa stanowisko. Ponadto spełniam większość wymagań ujętych w ogłoszeniu. Zatrudnienie mnie stanowi obopólną korzyść, ponieważ jestem pewien, że moja determinacja i zaangażowanie przyniosą namacalne efekty w firmie, przyczyniając się do jej dalszego rozwoju.

Mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z Państwa zainteresowaniem. Z przyjemniością opowiem więcej o swoim doświadczeniu zawodowym na rozmowie kwalifikacyjnej. W celach kontaktowych pozostawiam swój numer telefonu i adres e-mail. Chętnie spotlam się z Państwem osobiście.

Z poważaniem

……………………………..

(podpis)


List motywacyjny – wskazówki

Jak napisać list motywacyjny? Zacznijmy od tego, że list motywacyjny wysyłamy w przypadku konkretnej oferty pracy na oferowane przez pracodawcę wolne stanowisko. Jeśli Twoim celem jest próba zdobycia zatrudnienia w firmie, która akurat nie prowadzi rekrutacji, zamiast listu motywacyjnego piszesz podanie o pracę. Znajomość tej zasady jest ważna, jeśli kandydat chce zatytułować swój dokument. Nawet jeśli pracodawca nie zwróci na ten szczegół większej uwagi, to z pewnością doceni Twoją wiedzę. Choć nie są to żelazne zasady, warto pisać list motywacyjny z uwzględnieniem poniższych wskazówek.

Prawidłowa konstrukcja listu motywacyjnego – jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny zaraz obok CV jest wizytówką kandydata. Należy więc pamiętać o tym, by był schludny, prosty, niepognieciony (jeśli występuje w formie drukowanej). Dobry list motywacyjny nie może zawierać błędów ortograficznych i interpunkcyjnych niezależnie od stanowiska, na jakie kandydat aplikuje. Oczywiście w przypadku ofert pracy biurowej ma to szczególnie wysokie znaczenie. Warto też wziąć pod uwagę, że pisanie listu motywacyjnego ma na zachęcic rekrutera do zaproszenia nas w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej oraz ostatecznie otrzymanie pracy. Zatem jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony list motywacyjny? co powinien zawierać list motywacyjny, aby spełnić wymagania formalne?

Wskazówka: Nawet jeśli list jest w formie elektronicznej, lepiej złożyć podpis elektroniczny lub wydrukować dokument, podpisać i zeskanować. Tym sposobem zwiększasz swoją wiarygodność jako kandydata i okazujesz duże zaangażowanie.

List motywacyjny: zasady pisania

Błędy: list motywacyjny

Niestety mimo wskazówek dotyczących pisania listu motywacyjnego, łatwo o błędy. Aby ich uniknąć, najpierw warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.

Z powyższymi wskazówkami skomponujesz idealny list motywacyjny. Jeśli planujesz aplikować na wiele stanowisk, możesz również pobrać wyżej umieszczony wzór listu motywacyjnego.

Oceń artykuł
3/5 (2)