3 Dodaj opinię
counter
3 337 153 5 1

Opinie o DEMARKO

Dawny

Witam może się ktoś wypowiedzieć ile można zarobić na działalności w demarko? 2-3lata temu proponowali 28-30zl a jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Na 35zl można liczyć? Czy nie bardzo? Chodzi mi o spawalnie. Pozdrawiam

@Dawny

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu z działem kadr - tel. 797-605-049

nick Nowy wpis

min krajowa czyli 2600 brutto

Tak1Nie
Daro Nowy wpis

Stalowy Nowy wpis

Witam panowie przyjęcia do firmy są na stanowisko spawacz? Czy nie?

Miedziany Nowy wpis
@Stalowy

Dopiero co Ukraińców wszystkich pozwalniali bo nie ma roboty

TakNie

Jaki dress code obowiązuje w DEMARKO?

@Pytanie

To bardzo ogólne pytanie - generalnie stosowny do zajmowanego stanowiska. Proszę o informację o jakie stanowisko dokładnie chodzi, postaramy się odpowiedzieć bardziej szczegółowo.

nick
@Pytanie

Strój pracownika Demarko odznacza się dostojeństwem i pięknymi barwami, a jego dobór przyporządkowany jest według zajmowanego stanowiska. Najwyżej postawieni pracownicy ubierają się w odcienie karmazynu i szkarłatu. Męski strój składa się z kilku podstawowych elementów. Zaczynając od dołu, na nogach nosi się buty z miękkiej skóry z niezbyt długą cholewą, spodnie, zazwyczaj też skórzane, wzorowane na azjatyckich szarawarach, czyli z dosyć szerokimi nogawkami, tak by wygodne były podczas jazdy konnej. Kolejny element to żupan, czyli coś na kształt noszonej współcześnie przez księży sutanny. Jest to długi kolorowy płaszcz zapinany na guziki na całej jego długości. Szyje się je z jedwabiu i ozdabia haftami, zimowe wersje podszywane są futrem. Całość dopełnia szeroki pas okręcany kilkukrotnie powyżej bioder. Wykonywany jest zazwyczaj z wzorzystego jedwabiu. W razie potrzeby na żupan zakładany jest kontusz, który jest rodzajem płaszcza. Charakteryzuje się tym, że ma szerokie i rozcinane rękawy, które zwisają, można je też zarzucić na plecy i zamiast płaszcza powstawała jakby długa kamizelka. Kontusz też jest przepasany pasem szerokim na jakieś czterdzieści centymetrów i długości trzech, czterech metrów. Jest bardzo bogato haftowany, a jego wykonanie i długość świadczy o majętności właściciela. Za takim pasem można też było schować różne potrzebne rzeczy np. szlifierkę, młotek, przecinak czy punktak. Zimą zakładamy delię, czyli zazwyczaj wełniany płaszcz wykończony futrem, albo po prostu kożuchy. Kolejnym elementem stroju, bez, którego pracownik Demarko nie może się obejść to czapka. Nakrycie głowy wzorowane jest na turecki kołpak wykończony futrem i piórami czaplimi lub konfederatkę.

Przezorny
Nazwa działu: Produkcja

Witam, można wiedzieć co się stało, że w przeciągu miesiąca szukają kolejny raz technologa-progamiste?

@Przezorny

Zibi

Jak wygląda praca na spawalni i jakie są zarobki? Działaność też wchodzi w grę?

@Zibi

Agnieszka

Bardzo negatywnie wypowiadasz się o DEMARKO. Możesz napisać coś więcej o swoich doświadczeniach z tą firmą? Dlaczego konkretnie zdecydowałeś się odejść?

Tak3Nie1

TakNie3

a kogo to obchodzi???

Tak8Nie
Mlody

Witam, mam pytanie dotyczące spraw finansowych. W jakim przedziale kształtują się zarobki technologa w DEMARKO, pensja w wysokości 4,5tys. netto jest realna ? Czy w firmie figurują wczasy pod gruszą i inne dodatki socjalne ? Premie ? Pozdrawiam

Daro
@Mlody

Wszystko dostaniesz co chcesz

Tak1Nie8
Fryderyk

@Miki Przede wszystkim nie ma idealnej firmy,a jeśli ktoś chwali inne miejsca to pewnie dlatego, że żałuje odejścia.

TakNie5
Miki

Witam. Czytam tam te wszystkie opinie i pragnę podkreślić iż dział produkcji naczep jest oddzielnym dział z własnym Dyrektorem którego tak tu wszyscy "kochają". Reszta to już inna bajka. Obrabiarki - nowa hala itp to już inna kadra i inni ludzie. Nie można demonizować całej firmy. Firma posiada swoje problemy, ale gdzie ich nie ma. Co do zarobków to powiem szczerze że ci co najmniej robią to najwięcej narzekają. Słyszałem jak we firmie wyglądało lata w tył i w porównaniu ze stanem obecnym to widać zmiany na lepsze. We firmie brakuje fachowców bo nawał pracy jest ogromny co powoduje pośpiech i niepotrzebny stres.

Tak2Nie
Karol
@Miki

To prawda, pośpiech i stres zawsze są najgorszymi doradcami. Czy w związku z deficytem pracowników firma prowadzi obecnie rekrutację? Napisałeś, że stan zarobków poprawił się w stosunku co do poprzedniego roku, a czy pracodawca oferuje premie lub benefity pozapłacowe?

Rafko
@Miki

Witam byłem na rozmowie kwalifikacyjnej i proponują mi pracę na laserze w Świętochłowicach moje pytanie brzmi na czym polega praca i jaka jest atmosfera na tym zakładzie?

Rafko

Pit
@Karol

Chyba kpisz...Jedyny benefit to 100 zł na rybe dane w kopercie na swieta. Ludzie chodza w pocerowanych łachmanach, buty sklejone taśmą malarska. Zamówienia na tarcze szlifierskie są cięte bo za dużo...a ludzie muszą walczyć o to co zostało.

Tak12Nie2
@Pit

Drogi Panie Pit,kopertę na rybę jak to nazwałeś firma nie musi Ci dawać,ubrania robocze no niestety ale też trzeba szanować,zamówienia na tarcze.......przejdź sobie po hali i zobacz wszystko okiem prezesa czyli tego który za to wszystko płaci,jeszcze coś??

Tak3Nie18
Ewelina
@Ali

Masz rację, prezenty i dodatki świąteczne nie są obowiązkiem pracodawcy. Jak Ty oceniasz pracę w DEMARKO? Powiedz, jakie są Twoim zdaniem jej wady i zalety, z góry dziękuję.

Ktoś.
@Ali

Wg regulaminu pracy ubranie robocze przysługuje raz na rok lub jeśli się zniszczy. Firma powinna również zapewnić pranie tego ubrania lub wypłacać pracownikom odpowiedni ekwikant pieniężny. W Demarko od kilku lat się ludzie o to proszą i nadal nic...

Tak8Nie1
Adam
@Rafko

Skoro byłeś ostatnio na rozmowie kwalifikacyjnej, to czy mogę Cię poprosić o krótkie opisanie tego spotkania? Powiedz proszę, jakich pytań można się spodziewać i jaka jest oferta tego pracodawcy. Tego rodzaju relacja będzie bardzo użyteczna dla starających się o pracę w tym miejscu.

Pan
@Rafko

Jak masz iść pracować na Sądową to lepiej wybrać McDonald. Obstawiam że mniej się urobisz i Twoim kierownikiem nie będzie ograniczony umysłowo Znawca tematów wszelakich

Tak7Nie1
Kamil
@Pan

Pracujesz w firmie i stąd wiesz, że praca jest ciężka? Czy w związku z tym firma oferuje dodatki finansowe na przykład premie.

Wulc

Na spaniu

Wulc

Na leżeniu

TakNie1
Użytkownicy czekają na odpowiedź 231 dni.

Wziąłeś udział w rekrutacji? Daj znać, jak wyglądał ten proces.

Ekskjuzemła

Ekskjuzemła.... kto jeszcze wierzy, że po zatrudnieniu będzie dobrze? Chciałem aplikować, ale boje się, że bedzie tak jak tu piszecie. Halo ziemia? WTF? Dziękuje, dobranoc....

Tak4Nie
Marta
@Ekskjuzemła

Oczywiście - opinie użytkowników forum bez dwóch zdań stanowią ważne i wiarygodne źródło informacji. Jednak - chyba sam przyznasz mi rację - czasami warto jest zaryzykować i przekonać się samemu. Może być bowiem tak, iż akurat Tobie praca w DEMARKO będzie odpowiadała. Aktualnie szukają tam: Lakiernia, Kontrolera Jakości, Operatora CNC, Programisty, Inżyniera Procesu i Magazyniera: http://demarko.com.pl/steel_services/pl_Praca.html Byłbyś zainteresowany którąś z tych propozycji?

Tak1Nie1

były pracownik
@Ekskjuzemła

Ciągle szukają jednych i tych samych specjalistów ponieważ ciągle jest rotacja a dlaczego jest tak? Na pewno jedną z ważniejszych przyczyn jest (usunięte przez administratora) agresja, arogancja, podłość i notoryczne obrażanie pracowników ze strony osoby zarządzającej produkcją w naczepach w Bytomiu. Władze firmy nic z tym nie robiąc pokazują pracownikom że są nic nie warci, po co więc pracować na takich ludzi? W innych firmach takiego (usunięte przez administratora) nie ma a nawet da się miło współpracować z osobami dowodzącymi produkcją. Nawet znam kilka takich firm i mogę wymienić, że na pewno z normalnymi ludźmi współpracuje się w NGK Ceramics, w każdym Zamecie, w Fulco System i wielu innych. Demarko należy omijać szerokim łukiem.

Tak19Nie
Karol
@były pracownik

Nie wolno używać swojego stanowiska do obrażania i złego traktowania podległych pracowników. Chyba się ze mną zgodzisz? Czy niedogodności związane z atmosferą w pracy i relacjami z przełożonym można zmienić lub poprawić? Napisz jak to widzisz.

TakNie3
pol

anonim, twoja głupota sięgnęła dna

Marta
@pol

Rzeczywiście - wypowiedź użytkownika @anonim nie należy do - delikatnie mówiąc - tych najtrafniejszych. Ale proponuję, żebyśmy tymczasem skupili się na Twojej osobie. Zapewne jesteś pracownikiem firmy DEMARKO, a więc byłoby świetnie, jakbyś powiedział nam coś na temat ogólnych warunków pracy w tym miejscu. Czy w ostatnim czasie wysokość wynagrodzenia podstawowego uległa zmianie na lepsze, czy może nadal jest na takim samym poziomie?

z175

prawdziwy spawacz kształtuje się przez lata i w Demarko jest traktowany jak pomyj - traktujcie tak dalej ludzi, na nasze miejsca przyjdą ukraińcy

Tak18Nie
Edgard
@z175

potwierdzam, od czasów panowania dyrektora produkcji w naczepach totalny wyzysk pracownika, zero szacunku, pracownik się nie liczy, zniszczyć upodlić do maximum byle się słupki zgadzały !!! Wkrótce będziecie sami robić

Tak17Nie1
Roman
@Edgard

Szacunek kadry zarządzającej do podległych pracowników jest bardzo ważny i decyduje o relacjach, które jeśli nie są dobre nie wpływają motywująco. Jednak tak zwane słupki są także istotne. bo świadczą o zysku firmy, a bez niego nie ma żadnych gratyfikacji dla pracownika w postaci premii. Chyba się ze mną zgodzisz? Napisz więcej o dodatkach do wynagrodzenia i innych pozapłacowych benefitach.

Bartek

Dlaczego Zakład Produkcyjny w Bytomiu ma taką negatywną opinie na rynku pracy?

Obiektywny
@Bartek

Dlatego, że przylgęła do firmy łatka z kiedyś i odkręcić to będzie już ciężko, cokolwiek by się nie stało. Drugą kwestią jest to, że zarząd firmy zatrzymał się 20 lat temu jeśli chodzi o mentalność dotyczącą kadry pracowniczej. Nie chcą płacić, więc zamiast specjalistów są zatrudniani ludzie z łapanki. Nieliczni, starzy pracownicy, którzy się na swojej robocie znają jeszcze to trzymają jakoś w całości. Ale niedługo i oni po prostu będą mieć dość. Brak wykwalifikowanych pracowników na każdym szczeblu, od kierownictwa, przez technologów, po hale produkcyjne to największy problem Demarko. Amen.

Tak27Nie
Enriko Palaco
@Bartek

Przejęli pracowników z byłej huty, na których trzeba bardzo uważać ponieważ oni lubią wybić się na czyichś plecach. Jeden z dyrektorów został przypadkiem, bo nikt go nie chciał - jeszcze na Sądowej(usunięte przez administratora) o opinii wśród pracowników złej, robi folwark zwierzęcy z firmy i teraz pytanie - czy w tym Demarko ktoś się interesuje jakich ludzi ma na stanowiskach, czy rzuca to na własny żywioł? Jak widać nikt z zarządu nie interesuje się tym i dlatego jest tak jak jest.

Tak25Nie
jogi
@Obiektywny

Jak chcą miec ludzi i dobra opinie to musza z tym cos zrobic, w przeciwnym razie bedzie zjazd po rowni pochylej. Bo nie moze byc tak ze ludzie robia sobie niezdrowe uklady , dyrektor produkcyjny musi byc weryfikowany pod wzgledem wiedzy jak i zachowania wzgledem pracownikow. Bo jak teraz kto zna temat to dyrektorem moze byc osoba bez doswiadczenia, wyszego wyksztalcenia, majaca wiedze mnieisza niz pracownik. Nie moze byc przypadkow ze ktos ma wiecej szczescia jak rozumu.

Tak21Nie
palownik
@Bartek

Zlecenia są, praca wre, ludzie przychodzą i odchodzą. Ci najlepsi robią tam od samego początku i dzieki ich wiedzy i umiejętności zakład dobrze prosperuje i co ciekawe - stawki ma przyzwoite w regionie śląskim jak na 200+ osobową firmę która nie ma jeszcze nawyków korporacyjnych. Oczywiście o ile jesteś dobry i dobrze negocjujesz. Kolosalnie pomogłoby w bytomiu zmienienie dyrektora produkcji naczep (nie mówię tu o osobnym departamencie CNC w bytomiu z własnym dyrektorem). Obecny dyrektor jest tam bo ... jest to znaczy prawdopodobnie dlatego iż wyzjane te same wartości co stary i młody Prezes. Znajomość tematu wysoka, doświadczenie i kontakty niepodważalne, ale umiejętności zarządzania przeciętne (gdyby nie te 10 lat na stołku...) , a umiejętności "miękkich" czy "personalnych" po prostu brak. Dobrych pracowników poważa, kiepskimi dosłownie poniewiera. Absoltunie wszędzie gdzie się pojawia podnosi poziom stresu o 1000% samą swoja obecnością. Czasy "twardego Managementu" gdzie niewolników trzyma się się krótko i za pysk, i od razu wymierza karę chłosty no raczej minęły. Ale żeby w Demarko była kontrola procesu, proste i jasne procedury, zarządzanie w pełnym tego słowa znaczeniu to trzeba nowej krwii.

Tak20Nie1
i co?
@Bartek

To pytanie do Pracodawcy, nie sądzisz? Może jakieś odniesienie? Halo?

Bartek
Nazwa działu: Produkcja

Ciekawa praca na nowym sprzęcie: lasery, prasy krawędziowe, obrabiarki. Nie ma dużo firm gdzie można pracować na tej klasy sprzęcie. Pracuje i mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Wiadomo zawsze jest coś do poprawy, ale jak brzmi stara prawda "dobrze tam gdzie nas nie ma". Moje sugestie dla DEMARKO: całkiem dobra firma. Lubię atmosferę w DEMARKO za: Ludzie, maszyny.

Tak2Nie27
p45
@Bartek

pleciesz bzdury człowieku - w co drugiej firmie jest taki sprzęt jak nie lepszy - w końcu na to idą dotacje z UE, czyż nie?

Tak1Nie1
Alojz

Widac ze sytuacja jest coroz lepszo ale dalej brakuje ludzi Jak nie uzupełnia kadry to nie bedzie co zbierać z tej firmy niedlugo

Tak4Nie
ozyrys

Jak czytam poniższe opinie to chce mi się tylko śmiać. Jak wam coś nie pasuje to dlaczego nie zmienicie pracy? Przecież wszędzie szukają spawaczy / ślusarzy. Jestem pewny, że te brednie piszą głownie ludzie, którzy pracują tam od niedawna. Tzw. "stara załoga" (która zjadła zęby na naczepach) cieszy się uznaniem(usunięte przez administratora)(!!!!) bo udowodnili przez tyle lat ciężkiej pracy co są warci. Fakt, robota do lekkich nie należy, hala prawie nie ogrzewana (usunięte przez administratora) ale jak ktoś chce dostawać wypłatę za nic to te czasy już minęły. Wiem, że zaraz zaczniecie mnie atakować, ale zastanówcie się trochę nad tym. Skoro jest tak źle, to dlaczego dalej tam jesteście?? Na temat zachowania (usunięte przez administratora)nie będę się wypowiadał. (usunięte przez administratora).

Tak5Nie3
Zadowolony 86
@ozyrys

I w końcu ktoś POWIEDZIAŁ PRAWDĘ !!!! Każdy kto się zwolnił z Demarko i miał sobą coś do zaoferowania zarabia dziś 50-100% więcej. Chyba, że ktoś jest lewy albo ma lewiznę to trzyma się Demarko. Tyle w temacie!!!!!

Tak74Nie1
@Zadowolony 86

Nie możesz mówić w imieniu wszystkich tych osób. Może być bowiem tak, że byli tacy, którzy zrezygnowali z pracy w DEMARKO z zupełnie innych powodów. Niekoniecznie dlatego, że jest, jak to określiłeś, "lewy". Wnioskuję, iż sam już tam nie pracujesz, ale powiedz, czym się wcześniej zajmowałeś?

tadek
@ozyrys

Kolejny przyklad podejścia do pracownika. Wiesz, że tymi postami robisz swojej ukochanej firmie pod górkę? Ile płacą od komentarza? Może warto dorobić sobie pisząc pochwalne opinie o Demarko :-)

Tak58Nie

s1niko
@ozyrys

Kolego na to jest artykuł : Zatem oceniając czy zachowanie pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu niosące cechy mobbingu w rozumieniu art. 943 kp wypełnia znamiona przestępstwa określonego w art. 218 §1a kk . Podsumowując, należy stwierdzić, że uwzględniając ustawowe znamiona występku z art. 218 § 1a kk (uporczywość i złośliwość), a także ustawowe przesłanki (usunięte przez administratora), w określonych przypadkach znajdować będą zastosowanie do tych samych stanów faktycznych. W takiej sytuacji (usunięte przez administratora)(osoba stosująca (usunięte przez administratora)), poza odpowiedzialnością wynikającą z przepisów prawa pracy i prawa cywilnego, podlegać będzie także odpowiedzialności karnej.

Tak29Nie

Joker

Ten co ma jakiekolwiek poczucie własnej wartości to się zwolni i poszuka innej normalnej roboty a nie będzie tkwił w tym obozie do śmierci

Tak44Nie2
@Joker

Na forum staramy się raczej nie generalizować pewnych kwestii. Miej na uwadze, że niektórzy mogą mieć inne wymagania względem pracodawcy. A to oznacza, iż na pewno znajdą się osoby, którym praca w firmie DEMARKO będzie odpowiadała. Tak naprawdę Twój wpis nie mówi Nam nic o tym, jak wygląda w niej praca. Ale może podpowiesz, czy zatrudniają tam osoby nieposiadające dużego doświadczenia?

Piotr

Dyrektorze Produkcji Special Trailers - życzę Ci, żeby w nowym roku mniej było w Tobie nienawiści, żeby spotkało Cię coś miłego i żebyś polubił Siebie.

Tak62Nie

@Piotr

To forum nie jest odpowiednim miejscem na komentarze o takiej treści. Tu skupiamy się na wymianie doświadczeń, związanych z szeroko pojętymi warunkami pracy w firmie DEMARKO. Wiemy już, że tam pracujesz, a zatem na pewno dużo wiesz na wyżej wskazany temat. Dlatego powiedz, czy oprócz wynagrodzenia podstawowego możecie tam jeszcze uzyskać jakieś premie?

Tak24Nie

Edyta

@Ali Z Twojego komentarza trudno właściwie jest wywnioskować to, czy jesteś jakoś powiązany z firmą DEMARKO. Ale jeśli wiesz coś o tym pracodawcy i o warunkach, jakie oferuje swoim pracownikom, to podziel się tym z nami. Sytuacja w tym przedsiębiorstwie wygląda na tyle dobrze, że warto byłoby tam spróbować swoich sił?

Edyta

@cypisek Skoro już postanowiłeś zabrać głos na forum, to musisz wiedzieć, że należy tu wypowiadać się w sposób bardziej stosowny. Nie wolno także używać danych personalnych konkretnych osób - dotyczy to w równym stopniu pseudonimów. Szkoda, iż według Ciebie atmosfera w DEMARKO nie jest najlepsza. A jak przedstawiają się tam ogólne warunki pracy - są na tyle atrakcyjne, iż warto spróbować swoich sił w strukturach firmy?

Tak1Nie

Tak29Nie

Ali

Bez obrazy ale taki komentarz może wystawić tylko najgorsza zakała bo tylko tacy narzekają na dyrektora produkcji,fachowiec nie ma z tym problemu. Komentowanie że " poziom wykonania naczep spadł na zero" No proszę........

Tak47Nie8
Edyta

@Tomek Chyba mimo wszystko nie powinieneś pisać tu w taki obraźliwy sposób o Dyrektorze DEMARKO. I pamiętaj, żeby jednak nie posługiwać się danymi personalnymi konkretnych osób. Znamy już Twoją opinię o Szefie, a może teraz skupisz się na ogólnych warunkach zatrudnienia? Oferują Wam, oprócz podstawowego wynagrodzenia, jakieś benefity pozapłacowe? A co z pakietem socjalnym?

Edyta

@Zdzich To, że w firmie DEMARKO panują takie warunki, jak opisujesz, nie jest zgodne z podstawowymi zasadami BHP i należałoby to jak najszybciej zgłosić to odpowiednim służbom. Nie myślałeś nigdy o tym? Ktoś jeszcze chciałby dodać coś na temat warunków panujących w tej firmie? Może ktoś z Was ma inne zdanie niż @Zdzich? Śmiało - wrażajcie tutaj swoje opinie.

Zdzich

Pracowałem w Demarko (w Świętochłowicach) dosyć krótko, ale wystarczyło żeby było z czego się śmiać. Na hali zimno jak cholera (w okresie zimowym), zapylenie prze okrutne. A najśmieszniejsze jest to że któregoś razu, na zebraniu porannym dyrektor powiedział nam: "W celu poprawienia warunków socjalnych dostawimy dodatkowy kontener - szatnię ". Po zebraniu zostało to wyśmiane przez każdego z osobna i wszystkich na raz.

Tak117Nie1

Edyta

@Bigo Dziękuję, że przedstawiłeś nam swoje spostrzeżenia dotyczące pracodawcy, jakim jest firma DEMARKO. Nie sugeruję również, iż piszecie nieprawdę - po prostu należy poznać różne punkty widzenia. Może w związku z tym należałoby zgłosić takie zachowanie Dyrektora jakimś jeszcze wyżej postawionym osobom?

Edyta

@Bigo Nadmieniasz, że w firmie DEMARKO stosuje się mobbing wobec swoich pracowników. Mobbing jest świadomym, uporczywym nękaniem psychicznym pracownika w sposób werbalny lub niewerbalny przez przełożonego lub współpracownika, a nawet większą liczbę osób lub całą organizację. Jesteś zatem pewien, że takie sytuacje mają tam miejsce? @Cezary Firma poszukuje nowych pracowników. Zobacz na ich stronie http://demarko.com.pl/pl_Praca.html Jakie stanowisko Cię interesuje?

Bigo
@Edyta

To idź do Demarko Special Trailers, popracuj sobie tam. Większość osób tutaj pisze prawdę o tej firmie, pozytywne wpisy to jedynie od ludzi z zarządu bądź ofiar którym dyrektor zrobił pranie mózgu - ci ludzie nie są świadomi tego jak jest w innych firmach i że można w normalnych warunkach pracować, ja mam porównanie i wiem że do Demarko nigdy bym już nie wrócił nawet jakby mi zaproponowali 2x tyle co gdzie indziej - szkoda zdrowia psychicznego na ten zakład.

Tak115Nie

Marek

Firma ma dobra opinię jako pracodawca i pewnie wysoko stawia poprzeczkę? Można zarobić ale trzeba pracować.

Zostaw opinię o DEMARKO - Świętochłowice

Chcę opublikować: