Witam Panów
Wobec pojawiających się na tym forum opinii postanowiłem w końcu zabrać głos w imieniu firmy German-Polish Job Center i odnieść się do kilku kwestii i skomentować najważniejsze uwagi::
1.„Co do systemu naliczeń i sposobu wypłacania nie powinienes być zaskoczony. Jeszcze nikomu nic się nie zgadzało – Panowie ! Obecnie przez naszą firmę pracuje w Niemczech ok. 100 osób. To chyba jasne, że wszyscy pracują z przymusu, nie dostają wypłaty, nie mają gdzie mieszkać i są ciągle oszukiwani. Wielu z nich pracuje od czerwca lub maja (czyli od początku otwarcia rynku niemieckiego), rozumiecie, że każdy z nich to masochista, mógłby przecież pracować w dziesięciu innych miejscach, ale specjalnie się tutaj męczy i daje wyzyskiwać. Na dodatek jeszcze poleca pracę u nas swoim znajomym (mamy bardzo dużo takich przypadków) – na pewno chce ich tak samo wrobić i „wpakować na minę”
Ale tak na poważnie – zdarza się na przykład, że pracownik opuszcza mieszkanie, ale nie poinformuje wynajmującego. A w Niemczech jest prosta zasada: Jak coś zamawiasz (i skutecznie nie odwołujesz), TO MUSISZ ZA TO ZAPŁACIC – CHYBA TO PROSTE ! Do niektórych to jednak nie dociera i są zdziwieni.
2.„Nie ma opieki nikogo z biura , działają i oszukują w porozumieniu z niemcami. Mastalerz i reszta biura udaja że chcą pomóc” Taki człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z tego ile razy interweniujemy w każdym przypadku, kiedy pracownik sygnalizuje nam jakiś problem. Inna sprawa, że my z naszej strony możemy tylko naciskać prosić itd. ALTERNATYWĄ JEST JEDNAK ZAWSZE ZAKOŃCZENIE WSPÓŁPRACY Z DANYM PARTNEREM. I MOŻECIE BYĆ PAŃSTWO PEWNI, ŻE JEŚLI NASZ PARTNER NIE POTRAFI NP. ZNALEŹĆ DLA KOLEJNEGO PRACOWNIKA NOCLEGÓW PONIŻEJ 20€ za dobę, TO PO PROSTU ZAWIESZAMY Z NIM WSPÓŁPRACĘ !!!
3.„Firma jest nieuczciwa , pakuje ludzi w solidne kłopoty.Niemieckie H+R PERSONAL to obozy pracy. Płacą z solidnym opóznieniem lub wogóle.” Dla informacji niezorientowanych: WYNAGRODZENIE W H+R WYNOSI ok. 1800-2100 EUR netto minus k-ty zakwaterowania. Osoby, które porównują takie warunki do obozów pracy po prostu straciły kontakt z rzeczywistością. Proponuję im, aby pracowały dalej u nas w kraju za 2 tys zł i cieszyły się, że uratowały się przed „obozem pracy”.Odnośnie terminu zapłaty jest to 15 dzień następnego m-ca (plus 1-2 dni na przelew), natomiast w H+R pracownicy otrzymują raz na tydzień lub dwa dodatkowo tzw Ausloese (czyli diety), czyli pierwszą gotówkę po pierwszych 1-2 tygodniach.
4.Koszty zakwaterowania na południu Niemiec wahają się ok. 400€ (ale czasem zdarza się, że na początku jest to powyżej 500€) Zawsze powtarzamy, że każdy już na miejscu może wyszukać tańsze mieszkanie (wielu osobom się to udało np. za 250€, teraz płacą we własnym zakresie i problem jest rozwiązany).
PANOWIE JESZCZE JEDNA KWESTIA: WSZYSCY PISZĄ TUTAJ O ZARZUTACH DO NIEMCÓW LUB GPJC, A NIE WSPOMINAJĄ JAKOŚ DZIWNIE, ŻE :
a.ZDARZA SIĘ IM PO PROSTU ZAPIĆ I NIE PRZYJŚĆ KILKA DNI DO PRACY
b. BYŁY PRZYPADKI PORZUCENIA PRACY (BEZ WYPOWIEDZENIA) – PRZY OKAZJI NIECH SIĘ PAN PRZYZNA PANIE „IREK” BO JAKOŚ NIE MA PAN ODWAGI SIĘ PRZEDSTAWIĆ, A TEŻ PAN NAROBIŁ WSTYDU
c. ZDARZYŁ SIĘ NAWET JEDEN PRZYPADEK MOLESTOWANIA NIEMKI, A TO JUŻ JEST TAM POWAŻNE PRZESTĘPSTWO !!!
PISZĘ O TYM DLATEGO, ŻEBYŚCIE PANOWIE WIEDZIELI, ŻE NIEKTÓRZY SPOŚRÓD PRACUJĄCYCH (często potem sfrustrowani wypisują się na tym forum) PO PROSTU PRZYNOSZĄ WSTYD INNYM POLAKOM I POWODUJĄ, ŻE NIEKTÓRZY PRACODAWCY WOLĄ RACZEJ NAS NIE ZATRUDNIAĆ.
JAKBY TEGO BYŁO MAŁO NIEKTÓRZY Z KANDYDATÓW REZYGNUJĄ Z PRACY TUŻ PRZED PRZYJAZDEM, CHOCIAŻ WCZEŚNIEJ TEN PRZYJAZD POTWIERDZILI. TO WYSTAWIA WSZYSTKIM TAKIE ŚWIADECTWO, ŻE NIEMCY PO PROSTU NIE WIEDZĄ CZY MOŻNA NAS TRAKTOWAĆ POWAŻNIE !
MAM JEDNĄ PROŚBĘ: PANOWIE, NIE PSUJCIE OPINII O POLAKACH W NIEMCZECH I POZWÓLCIE PRACOWAĆ TYM, KTÓRYM WYSTARCZY TE MARNE 2 tys EURO, BO TAKICH JEST JEDNAK DUŻA WIĘKSZOŚĆ !!!
Niezależnie od tego jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi – ale konkretne i bez złośliwości.
I prosiłbym o trochę odwagi, podpisujcie się pod wpisami, bo jako anonim można napisać cokolwiek i każdemu wszystko zarzucić, a przecież chyba nie o to chodzi ?
Z poważaniem
Jakub Mastalerz
German-Polish Job Center SP. J.