Ceneo.pl Sp. z o.o.

2 Dodaj opinię
Ceneo.pl Sp. z o.o.
2 423 221 5 1

Opinie o Ceneo.pl Sp. z o.o.

Pracodawca

Drogi Użytkowniku! Dziękujemy za zainteresowanie Ceneo.pl. Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania związane z rekrutacją i pracą w naszej firmie. Każda merytoryczna opinia jest dla nas ważna. Zachęcamy do merytorycznej dyskusji, przestrzegania regulaminu serwisu GoWork.pl i aplikowania do Ceneo.pl. Najlepiej samemu sprawdzić, jak tutaj się pracuje.

Pomocna?
Tak8Nie20
Kariera w Ceneo.pl
@Patrycja

Cześć Patrycja, dziękujemy za tak wiele pytań. Postaramy się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. ATMOSFERA Jak się u nas pracuje? To najlepiej sprawdzić na własnej skórze ????. Atmosferę w Ceneo.pl tworzą właśnie nasi pracownicy. Ponieważ, wychodzimy z założenia, że nie samą pracą człowiek żyje, chętnie spędzamy wspólnie czas na inicjatywach sportowych: mamy zapaleńców biegania czy amatorów piłki nożnej, organizujemy również wewnętrzne wyzwania rowerowe. Lubimy też wyjść razem na kręgle, pobawić się na imprezie, czy wybrać się na wyjazd integracyjny. W naszym Chillout Roomie w ciągu dnia odrywając się na chwilę od swoich obowiązków można zagrać w piłkarzyki, rozegrać mecz w FIFĘ czy umówić się na popołudniowe rozgrywki w planszówki. Stworzyliśmy również twórcę od dobrego klimatu - Mood Managera. Może nim zostać każdy, następnie samodzielnie zorganizować na rzecz kolegów i koleżanek coś atrakcyjnego, mając pełną dowolność w wyborze atrakcji i sposobu jej organizacji. PRACA ZDALNA Stawiamy na budowanie relacji z drugą osobą, bo wierzymy, że dzięki temu dużo lepiej się nam wszystkim ze sobą pracuje, a zadania wykonujmy efektywniej. Natomiast wiemy, jak wygląda życie i że czasem pozostanie w domu (z różnych przyczyn), będzie dużo korzystniejsze dla pracownika. Prawie zawsze proponujemy umowę o pracę. Inne rodzaje umów (np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło) stosowane są wyjątkowo i na prośbę kandydata. Do pracy zdalnej podchodzimy indywidualnie i po rozmowie ze swoim przełożonym wspólnie podejmujecie decyzję, na jakich zasadach będzie ona się odbywać. WARUNKI Przyszłym pracownikowi oferujemy umowę o pracę, najpierw próbną na trzy miesiące, a później – jeśli my, i pracownik będziemy zadowoleni ze współpracy – umowę przedłużamy na rok. O wynagrodzeniu rozmawiamy na końcowym etapie rekrutacji podczas składania Ci oferty. Jest ono ustalane indywidualnie na podstawie posiadanych umiejętności i stanowiska, na jakie aplikowałaś. REKRUTACJA W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, proces rekrutacji wygląda różnie. Najczęściej składa się z dwóch lub trzech etapów. Pierwszy to wstępna selekcja aplikacji. W ramach drugiego etapu, w przypadku wybranych stanowisk, otrzymujesz od nas zadania do wykonania, które po odesłaniu droga mailową do nas są sprawdzane przez naszego specjalistę, albo też wyniki zadań prezentujesz nam osobiście podczas spotkania. Trzeci to rozmowa z wybranymi kandydatami prowadzona przez osobę z działu HR oraz członkiem działu, w którym będziesz pracować lub jego kierownikiem. BENEFITY W Ceneo.pl mamy "System kafeteryjny". W ciągu miesiąca masz określoną liczbę punktów, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel - np. kartę Multisport, bony do sklepów, opiekę medyczną, wyjście do kina oraz wiele innych. Zapewne mogłoby powstać na ten temat długie wypracowanie, dlatego myślę, jeżeli chcesz poznać bardziej Ceneo.pl, zapraszamy do naszej siedziby na kawę. PRZEKONAJ SIĘ SAMA jak wygląda praca u nas ????.

Pomocna?
Tak24Nie44
Zgłoś9
Zadowolony

Zweryfikowany użytkownik

Nazwa działu: IT
 Rekomendacja

Pracuję w IT już długi czas. Piłkarzyki, hamaki w dużym chillout roomie, wypasiona kuchnia, konsole do gier, ekspresy do kaw i mnóstwo herbat do wyboru są w wielu firmach więc mniejsza z tym. Ważne jest co innego - sporo projektów w których często musisz nauczyć się czegoś nowego. Coraz więcej wykorzystywana jest chmura publiczna (dla jednych plus, dla niechętnych do zdobywania wiedzy pewnie minus). Sprzęt do pracy wymieniany regularnie (obecnie nowe, mocne Dell'e). Fajne eventy, konfy i szkolenia w kraju i za granicą. Starać się trzeba, pracować też - tego tutaj nie przeskoczysz bo wymagania są duże. Jak masz pasję w swoim obszarze to zdecydowanie się odnajdziesz. Z ludźmi się da dogadać na luzie, nie ma sztywnego pierdu pierdu za przeproszeniem. Na pokładzie jest sporo dobrych specjalistów od których można czerpać wiedzę. Dla mnie jest bardzo ok. Pozdrowienia dla więcej niż spoko ekipy w IT.

Pomocna?
Tak44Nie46
Zgłoś
Wieloletni pracownik

Kilka słów od wieloletniego pracownika. ZALETY: + wynagrodzenie adekwatne do wkładanej pracy i doświadczenia + premia roczna, którą można potraktować jako 13 pensję + premie uznaniowe + punkty benefit, króre przeznaczasz na co chcesz (prywatna opieka medyczna, kultura, karta do restauracji) + prezenty z okazji świat: Boże Narodzenie, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka itd. + wyjazdy integracyjne + imprezy integracyjne + wygodne i świetnie wyposażone biuro + elastyczne godziny pracy - zaczynasz o 7 - kończysz o 15, zaczynasz o 10 - kończysz o 18. Masz zrobić 8 godzin, nikogo nie obchodzi, kiedy je zrobisz. Jednego dnia kończysz szybciej, drugiego zostajesz dłużej + homeoffice + brak problemów przy braniu urlopu + możliwość ukończenia szkoleń, wyjazdów na konferencję czy ukończenia studiów + możliwość rozwoju wewnątrz firmy - udział w wewnętrznych rekrutacjach + nowoczesne narzędzia pracy - nowe komputery, sprzęty, telefony + akcje dla pracowników: masaże, pizza day, precel day, zajęcia sportowe, spotkania z fizjoterapeutą itp. + wsparcie dla inicjatyw pracowników + młody dynamiczny zespół + generalnie bardzo dobra atmosfera - idzie się z każdym dogadać + wielu specjalistów, od których wiele można się nauczyć + umowa o pracę - bez żadnych kombinacji B2B czy zlecenia itd. + stabilne zatrudnienie - jeżeli ktoś jest zwalniany, musiał na to solidnie zapracować Wady: - trzeba pracować. To jeszcze za mała firma, żeby leń się uchował. Narzekają bumelanci i intryganci. Oni mają gorzej, a inni mają lepiej. Nie wiedzą jednak, że ci doceniani więcej z siebie dają. Pierwsi wyciągają pieniądze po benefity - daj bo mi się należy, są jednak ostatni do roboty. Kto uczciwie pracuje i zajmuje się swoją robotą nie narzeka. Są osoby, które pracują po 10 lat.

Pomocna?
Tak64Nie50
Zgłoś
Była stażystka

Odradzam stażu w Ceneo na dziale rozwoju treści / produktów !! - proponują 500 zł i oczekują od ciebie że będziesz pracować jak inni pracownicy na pełnym etacie. - Po 3m-c zaproponują tobie umowę na czas próbny z minimalnym wynagrodzeniem. Właśnie się zwalniam. Bo wymagania rosną a praca jest nudna.

Pomocna?
Tak184Nie
Zgłoś
Stażysta
@Była stażystka

Nie rozumiem tej wypowiedzi. Sam obecnie odbywam staż w Ceneo i jestem bardzo zadowolony. Świetna atmosfera oraz pomoc ze strony pracowników. Jeżeli ktoś tylko chce, wykorzysta ten czas i wiele się nauczy. Odnośnie zarobków - nie są wysokie, bo to w końcu staż. Nie znam firmy która pod tym względem rozpieszczałaby stażystów. Moim zdaniem najpierw należy zdobyć odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a dopiero później można negocjować warunki finansowe...

Pomocna?
Tak9Nie12
Zgłoś
Stażystka
@Była stażystka

Aktualnie odbywam staż w Ceneo i czytając tę opinię, odnoszę wrażenie, że pisząca ją osoba nie mogła przebywać w tym samym miejscu pracy. Wiele się uczę, atmosfera i ludzie są świetni, a zarobki, jak na warunki stażowe są bardzo satysfakcjonujące. Jeśli ktoś się zastanawia, czy aplikować, to szczerze polecam.

Pomocna?
Tak5Nie8
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
staż
@Była stażystka

Ja także odbywam staż w Ceneo i uważam, że warunki są bardzo dobre i wiadomo osoba zatrudniona na stażu nie może zarabiać tyle samo, co normalny pracownik, ponieważ dopiero się uczy i wszystko pochłania jej więcej czasu. Warunki oceniam na świetne :) i polecam wszystkim!

Pomocna?
Tak7Nie7
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Miesięczna stażystka
@Była stażystka

Również odbywam teraz staż w tym dziale i nikt nikogo nie ciśnie, rzeczy robimy podobne, co osoby na pełnym etacie, ale na tym polega przecież staż. Atmosfera jest bardzo dobra, można nabyć wielu umiejętności, tak więc wypowiedź "byłej stażystki" jest oderwana od rzeczywistości i wcale tak to nie wygląda.

Pomocna?
Tak5Nie7
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
anonymous
@Była stażystka

By nikt się nie rozczarował, po stażu dział rozwoju treści zaproponują prace ale w firmie innej niż ceneo, a dokładnie G.A.C. dodatkowo okres próbny 3m-c :(. Ale za to fajni ludzie są.

Pomocna?
Tak89Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
anonymous
@anonymous

Potwierdzam, wcześniej normalnie zatrudniali teraz dziwne staże wymyślili.

Pomocna?
Tak19Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Nie płacili mi na stażu!
@anonymous

Staż, a „normalne zatrudnienie” to dwie różne rzeczy ... matko temu pokoleniu Z już się wszędzie przewraca :(. Ja jestem z tej epoki kiedy nic nie płacili i żyje, a nauczyłam się bardzo dużo dzięki temu po studiach nie musiałam pracować na garach lub na kasie. Ludzie staż to przedewszytkim inwestycja w przyszłość ...

Pomocna?
Tak13Nie3
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Asia
@Była stażystka

Dzięki za info. :)

Pomocna?
Tak5Nie1
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
anonymous
@Była stażystka

Złożyłam wypowiedzenie i bardzo sie cieszę.

Pomocna?
Tak9Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Arek
@Była stażystka

Dziękuję, potrzebowałem tych informacji.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
anonymous
@Była stażystka

Przynajmniej wam zaproponowali pracę po stażu. Jeszcze niedawno stażyści pojawiali się i znikali i nikt ich nawet nie zwodził obietnicą umowy próbnej po stażu

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Klaudia
@Była stażystka

Ooo i tutaj to samo.( Dużo polubień) Po co tych stażystów bierzecie ? Można dać im umowe zlecenie chociaż. Kiedyś tak robiono. Przecież nic takiego szczególnego sie tu nie nauczą :( Ps. Mówię oddziale rozwoju treści

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Gosia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Była stażystka

Czego mogę nauczyć sie na stażu?

Pomocna?
Tak1Nie2
Zgłoś
Klaudia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Gosia

Niczego, będziesz na stażu robić najgorszą prace.

Pomocna?
TakNie1
Zgłoś
Konrad Nowy wpis
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Była stażystka

Cała prawda.

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś
Anonimowy

Hej, też kilka słów mam dodania. Bo wkurza mnie jak "Firma" chroni się przed prawdą i krytyką. Aktualnie pracuje w Ceneo, zachowam swoją anonimowość bo jeszcze chwile popracuje i też chce zmienić firmę. Firma znacznie przyciska pasa na pracownikach. Widać że dużo klientów się wkurza że firma się nie wyrabia z dodawaniem ich produktów na stronę, przez co zaczęli rezygnować. Powodowem jest brak pracowników oraz ograniczona ilość środków na to. Znaleźli rozwiązanie na ten problem, "zatrudnić" duża ilość stażystów by za małą kwotę pracowali. Sprawdza się to bo nowy pracownik jest bardziej ambitny. Mało tego, młodych pracowników nie zatrudnią, ale za to zaproponują prace w firmie G.A.C. Wady: -Jak to w korporacji trzeba się odbijać przy wejściu i wyjściu. Jak wyjdziesz parę minut przed końcem to zwrócą tobie uwagę. jak będziesz pracować dłużej to nikt tego nie odnotuję. - Na stronie chwalą się luźnymi piątkami. Przyznam że od kiedy pracuję to nie czuję żadnej różnicy od innych dni. - Cześć pracowników musi odnotowywać co dziennie swoją pracę ilościowo. Oczekują że z dnia na dzień ten wynik będzie wyższy. Jeżeli nie robisz sukcesywnie postępów to musisz pisemnie wytłumaczyć dlaczego się tobie nie udało. - Premie dostajesz za to " ekstra dodatkową pracę" ( tak usłyszałem od swojej przełożonej). Czyli nie liczy się to co roisz i czy robisz to w 100% dobrze tylko że robisz coś "Ekstra" poza obowiązkami. - Jest ograniczona pula na premie. I porównują pracowników do siebie takimi aspektami jak + kto zrobił więcej + kto robi lepiej. ( wyścig szczurów ) Firma super wygląda, to prawda. Ale to jak z książką. Super okładka nie oznacza ze jest dobra treść. Ostrzegam i zachęcam przemyśleć czy warto. Pozdrawiam dwie panię z HR :)

Pomocna?
Tak188Nie7
Zgłoś
Artur C.
@Anonimowy

Dzięki za ostrzeżenie. Jednak wole iść do innej firmy .

Pomocna?
Tak20Nie1
Zgłoś
M
@Anonimowy

Luźne piątki, niby cos takiego jest.

Pomocna?
Tak6Nie
Zgłoś
Lucky Luke
@Anonimowy

W HR od roku są 3 Panie :)

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Klaudia
@Anonimowy

Tyle polubień, więc wydaje mi sie że jest coś na rzeczy. Jednak też uważam że nasza firma nie jest najlepsza :( liczę ze to się zmieni :)

Pomocna?
Tak4Nie1
Zgłoś
Ykcul Ekul
@Lucky Luke

Dzisiaj mamy lipiec, rok później, ile pań macie w HR? :)

Pomocna?
TakNie15
Zgłoś
Jula
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Anonimowy

Czy juz się poprawili? Czy dalej tak jest?:(

Pomocna?
TakNie4
Zgłoś
Klaudia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Jula

Niestety, cały czas tak samo jest ...

Pomocna?
Tak9Nie6
Zgłoś
Krzysiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@M

Niby? Każdy dzień jest taki sam. :(

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Zofia
@Krzysiek

@Anonimowy, w jaki sposób Twoim zdaniem Ceneo.pl Sp. z o.o. "chroni" się przed krytyką? Co do premii, to na ogół jest tak, że jest ona przyznawana za dodatkowe osiągnięcia, za wykonaną pracę "podstawową" dostajemy wypłatę. Napisz coś o warunkach pracy. Dzięki.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Konrad Nowy wpis
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Zofia

Taaa.. mimo że robią coś ponad to i tak kilka osób dostanie.

Pomocna?
TakNie1
Zgłoś
Patrycja

Czy dobrze się pracuje w Ceneo? Jakie warunki oferuje pracodawca? Napiszcie, czy istnieje możliwość pracy zdalnej bądź dopasowania grafiku do dostępności pracownika? Czy trudno jest zdobyć stanowisko w firmie? Co wiecie o benefitach pozapłacowych?

Pomocna?
Tak12Nie4
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Kariera w Ceneo.pl
@Patrycja

Cześć Patrycja, dziękujemy za tak wiele pytań. Postaramy się jak najlepiej na nie odpowiedzieć. ATMOSFERA Jak się u nas pracuje? To najlepiej sprawdzić na własnej skórze ????. Atmosferę w Ceneo.pl tworzą właśnie nasi pracownicy. Ponieważ, wychodzimy z założenia, że nie samą pracą człowiek żyje, chętnie spędzamy wspólnie czas na inicjatywach sportowych: mamy zapaleńców biegania czy amatorów piłki nożnej, organizujemy również wewnętrzne wyzwania rowerowe. Lubimy też wyjść razem na kręgle, pobawić się na imprezie, czy wybrać się na wyjazd integracyjny. W naszym Chillout Roomie w ciągu dnia odrywając się na chwilę od swoich obowiązków można zagrać w piłkarzyki, rozegrać mecz w FIFĘ czy umówić się na popołudniowe rozgrywki w planszówki. Stworzyliśmy również twórcę od dobrego klimatu - Mood Managera. Może nim zostać każdy, następnie samodzielnie zorganizować na rzecz kolegów i koleżanek coś atrakcyjnego, mając pełną dowolność w wyborze atrakcji i sposobu jej organizacji. PRACA ZDALNA Stawiamy na budowanie relacji z drugą osobą, bo wierzymy, że dzięki temu dużo lepiej się nam wszystkim ze sobą pracuje, a zadania wykonujmy efektywniej. Natomiast wiemy, jak wygląda życie i że czasem pozostanie w domu (z różnych przyczyn), będzie dużo korzystniejsze dla pracownika. Prawie zawsze proponujemy umowę o pracę. Inne rodzaje umów (np. umowa zlecenie lub umowa o dzieło) stosowane są wyjątkowo i na prośbę kandydata. Do pracy zdalnej podchodzimy indywidualnie i po rozmowie ze swoim przełożonym wspólnie podejmujecie decyzję, na jakich zasadach będzie ona się odbywać. WARUNKI Przyszłym pracownikowi oferujemy umowę o pracę, najpierw próbną na trzy miesiące, a później – jeśli my, i pracownik będziemy zadowoleni ze współpracy – umowę przedłużamy na rok. O wynagrodzeniu rozmawiamy na końcowym etapie rekrutacji podczas składania Ci oferty. Jest ono ustalane indywidualnie na podstawie posiadanych umiejętności i stanowiska, na jakie aplikowałaś. REKRUTACJA W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, proces rekrutacji wygląda różnie. Najczęściej składa się z dwóch lub trzech etapów. Pierwszy to wstępna selekcja aplikacji. W ramach drugiego etapu, w przypadku wybranych stanowisk, otrzymujesz od nas zadania do wykonania, które po odesłaniu droga mailową do nas są sprawdzane przez naszego specjalistę, albo też wyniki zadań prezentujesz nam osobiście podczas spotkania. Trzeci to rozmowa z wybranymi kandydatami prowadzona przez osobę z działu HR oraz członkiem działu, w którym będziesz pracować lub jego kierownikiem. BENEFITY W Ceneo.pl mamy "System kafeteryjny". W ciągu miesiąca masz określoną liczbę punktów, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel - np. kartę Multisport, bony do sklepów, opiekę medyczną, wyjście do kina oraz wiele innych. Zapewne mogłoby powstać na ten temat długie wypracowanie, dlatego myślę, jeżeli chcesz poznać bardziej Ceneo.pl, zapraszamy do naszej siedziby na kawę. PRZEKONAJ SIĘ SAMA jak wygląda praca u nas ????.

Milo
@Kariera w Ceneo.pl

Wygląda to jak reklama

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Nikck
@Kariera w Ceneo.pl

Nie czuje byście mnie przekonali bym chciał pracować ponownie u was:( dalej jest bez zmian. A wiele kwestii zostało pominiętych;(.

Pomocna?
Tak3Nie7
Zgłoś
Ciekawy
@Nikck

A napiszesz dokładnie co? Chciałem aplikować, ale po tych komentarzach mam obawę. Chcę do sprzedaży.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Klaudia
@Ciekawy

Przejrzyj starsze komentarze, inni pracownicy napisali prawdę.

Pomocna?
Tak5Nie11
Zgłoś
Wiki
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Kariera w Ceneo.pl

Proszę powiedzieć, jakie warunki dostają stażyści. I jak są traktowani. Na pełnym etacie, płaca mniejsza niz krajowa? Jak przeczytałem tą umowę to oszalałem. Juz wiem dlaczego umowy widzieliśmy dopiero na koniec pierwszego dnia... Podłączam się również do niezadowolonych.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Wiki

@WIKI najważniejsza informacja - wynagrodzenie w ramach programów stażowych jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin. To ile pracujesz, zależy już tylko od Ciebie. Stawka za godzinę pracy jest określona odpowiednimi przepisami i nie jest niższa niż minimalna.

Pomocna?
TakNie
Wiki Nowy wpis
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Ceneo.pl Sp. z o.o.

Na miejscu inaczej, było nam mówione. Na umowie jest napisane, ile konkretnie dostaniemy ("kieszonkowe"), i pewna Pani (niska z działu allegro). Powiedziała nam wprost, że mile widziane jest byśmy, pracowali więcej niż pół etatu. I będzie to wtedy pozytywnie postrzegane podczas decyzji kontynuacji zatrudnienia. Oczywiście nikt nie wspomniał, że nie będziemy pracować w Ceneo tylko, w firmie o nazwie GAC. (która siedzibę ma w ogóle innym mieście 'ale przecież to nic istotnego' ...). Poznałem również osoby, które odbywały staż wcześniej i to prawda, że jak pracowało się więcej, niż pół etatu to nie dostało się nawet zł. U was przepisy a życie się nie łączą ;/

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Konrad Nowy wpis
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Wiki

Dokładnie tak jest!! Zrobiłem raz pełny etat mimo ze w umowie jest napisana konkretna kwota na pol etatu. Myślicie że coś dostałem, lub ze ktoś lepiej patrzył na mnie? Nie! Dlatego nie chciałem z nimi zostać.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
anonim

(usunięte przez administratora)

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Macho

Ja mam na pełnym etacie 1800

Pomocna?
Tak9Nie
Zgłoś
Sylwia
@Macho

Netto brutto ?

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Grażyna
@Sylwia

Zadałaś bardzo trafne pytanie. Jednak wydaję mi się, że użytkownikowi @Macho miał na myśli kwotę netto. A Ty również byłabyś zainteresowana pracą w Ceneo.pl na stanowisku rozwoju treści? Na oficjalnej stronie internetowej firmy znajdziesz wiele ważnych i ciekawych informacji na temat kariery u nich: http://kariera.ceneo.pl/tag/oferty-pracy/ Daj znać, jak już podejmiesz ostateczną decyzję!

Pomocna?
TakNie12
Zgłoś
Asia
@Macho

To widzę ze wam sie powodzi hahaha

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Macho
@Asia

Noo. Dużo nie płacą ale przynajmniej rodziców cały czas nie proszę o pieniądze. Liczę ze podniosą pensję.

Pomocna?
Tak22Nie1
Zgłoś
Fajnie
@Macho

Takie fajne te opinie pisane przez HRy :D

Pomocna?
Tak2Nie19
Zgłoś
Macho
@Fajnie

i do tego kasowane ...

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
Naprawdę?
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Macho

Naprawdę tak mało wam płacą w KORPO? Już lepiej płacą za pakowanie paczek. Ehhhhhh :( szkoda że tak wykorzystują pracowników. Pewnie dlatego cały czas szukają rąk do pracy.

Pomocna?
Tak5Nie1
Zgłoś3
Krzysiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Grażyna

Szukacie nawet tutaj pracowników? ;(

Pomocna?
TakNie3
Zgłoś
Nat
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Pracowałam w dziale rozwoju treści przez osiem miesięcy. To była moja pierwsza umowa o pracę, dlatego nie miałam wygórowanych oczekiwań finansowych. Byłam pozytywnie zaskoczona otrzymując premię świąteczną, dofinansowanie do wakacji i premie kwartalne. Zależało mi na pracy w przyjemnej atmosferze, w zgranym teamie. Wpadłam do mojego zespołu jak śliwka w kompot. Trafiłam na świetnych ludzi, którzy pomagali mi rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pracą, służyli dobrą radą, nawet jeśli sami mieli dużo zadań, ale też potrafili rozbawić do łez na przerwie obiadowej. Cały ten okres wspominam bardzo ciepło i miło. Czułam się doceniona przez przełożonych, choć w moim odczuciu wcale nie byłam wybitna. Byłam zwykłym pracownikiem, który nie porywał się z motyką na słońce, ale przede wszystkim dobrze wykonywał swoją pracę. Nie oczekiwałam szybkiego awansu, bo choć moja praca była dobra, to jednak nie wyróżniałam się szczególnie na tle innych pracowników. Odeszłam z firmy w przyjaznej atmosferze, chciałam zacząć się rozwijać w zupełnie innym kierunku. Kiedy powiedziałam o moich planach przełożonym, zostałam zapewniona, że jeśli obecne obowiązki mi nie odpowiadają, na pewno da się to rozwiązać i mogę zostać przeniesiona w inne miejsce - to było bardzo miłe, ale ze względu na inne plany, musiałam odmówić. Pracę w dziale rozwoju treści polecam przede wszystkim młodym osobom, które szukają stałej i niewymagającej dużej wiedzy pracy. Wszystkiego jesteś w stanie nauczyć się na miejscu, wystarczy tylko chcieć. To była fajna i dobra przygoda, ale czas iść dalej. Wszystkim obecnym i przyszłym pracownikom życzę samych sukcesów!

Pomocna?
Tak7Nie10
Zgłoś
Misiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Nat

Znów HR manipuluje? Czy nie warto od młodych lat, kierować się w zawodzie który interesuje? Moim zdaniem to strata czasu była. Zaraz usłyszę ze fajni ludzie itp. A gdzie indziej są inni?

Pomocna?
Tak6Nie3
Zgłoś
SAFIA
@Nat

Ja tam też nie uważam, by w dziale contentu (będącym outsourcingiem dla Ceneo) było źle, zwłaszcza dla osób szukających swojego miejsca w świecie e-commerce/IT, studentów lub po prostu jako pracy tymczasowej. Fakt, że zarobki są raczej niskie, ale i obowiązki nie wymagające szczególnie specjalistycznej wiedzy a i dla żądnych rozwoju znajdą się ambitniejsze zajęcia np. funkcja opiekuna marki czy opiekuna kategorii albo różnorakie szkolenia czy lekcje angielskiego (z jednego i drugiego korzystałam). Kierowniczka tego działu jest bardzo w porządku. Do każdej osoby podchodzi indywidualnie. Jak odchodziłam, też dostałam propozycję objęcia innego stanowiska ale odmówiłam ze względu na to, że w innej firmie zaproponowali mi dużo lepsze warunki finansowe. Ogólnie uważam, że czas spędzony w tej firmie nie poszedł na marne, jakichś umiejętności się nabyło i dzięki temu mogłam pójść o krok dalej.

Pomocna?
Tak4Nie5
Zgłoś
Krzysiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Misiek

O tym samym pomyślałem. :D ja już z tego wszystkiego tylko się śmieje.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Yolek
Nazwa działu: IT

Mi się pracuje dobrze w Ceneo. Pensja mogła by być nieco lepsza. Warunki w biurze bardzo dobre. Ludzie spoko. Nie nudzę się raczej. Luźne godziny pracy mi bardzo odpowiadają. Jest się od kogo uczyć (sam mam mniejsze doświadczenie zawodowe). Na razie jest dla mnie ok.

Pomocna?
Tak12Nie13
Zgłoś7
Sylwia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Yolek

Luźne godziny pracy w tej firmie to fikcja po za działam IT ... Widać jak nie równo ludzi traktują

Pomocna?
Tak4Nie17
Zgłoś

Pracodawca

@Sylwia

elastyczne godziny pracy w Ceneo.pl oznaczają, że każdy pracownik, który podpisał umowę z Ceneo.pl może przyjść do pracy pomiędzy godziną 7 a 10. 8-godzinny czas pracy będzie liczony od momentu Twojego pojawienia się w biurze.

Pomocna?
Tak12Nie12
Yolek
@Ceneo.pl Sp. z o.o.

Nie rozumiem za co to minusowanie mojej opinii. Tylko tyle potraficie zamiast się sensownie wypowiedzieć? Ja napisałem prawdę. Pracuje się ok :) niektórym nie da się dogodzić w żadnej firmie chyba.

Pomocna?
Tak7Nie7
Zgłoś
Gosia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Yolek

Super, że Tobie jest dobrze gratuluję! To własnie pokazuje jak jest nie równo (te minusy do swojej wypowiedzi), ktoś już tutaj to napisał, ale dziś widzę że jest wypowiedź skasowana. W każdym dziale pracownicy są traktowani inaczej. Mimo ciężkiej pracy każdej osoby jednym wypomina się późniejsze przyjście czy przerwę, a innych jeszcze nagradza.

Pomocna?
Tak4Nie10
Zgłoś
@Msiiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Yolek

Każdy inaczej jest traktowany. Sam jestem przykładem, jak mi zwrócono uwagę, że za późno przychodzę a niby miałem jeszcze 30min. do ostatniej godziny... no to jak to jest? Każdy jest równy!?

Pomocna?
Tak5Nie8
Zgłoś

Pracodawca

Drogi Użytkowniku! Dziękujemy za zainteresowanie Ceneo.pl. Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania związane z rekrutacją i pracą w naszej firmie. Każda merytoryczna opinia jest dla nas ważna. Zachęcamy do merytorycznej dyskusji, przestrzegania regulaminu serwisu GoWork.pl i aplikowania do Ceneo.pl. Najlepiej samemu sprawdzić, jak tutaj się pracuje.

Pomocna?
Tak8Nie20
Tuptuś

Część, możecie powiedzieć coś więcej o stanowisku specjalista ds.sprzedazy? Ogłoszenie jest dla mnie nieco niejasne, jest to praca w terenie czy przy biurku (zimne telefony?). Czego można spodziewać się na rozmowie oraz jakie zarobki. Będę wdzięczna za odpowiedź :)

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Tuptuś

Cześć, nasi specjaliści od sprzedaży pracują również w terenie. Regularnie podróżują po Polsce i spotykają się z naszymi klientami. Są również dni, kiedy pracują w biurze. Rekrutacja do Ceneo składa się z trzech etapów. Jednym z nich jest m.in rozmowa z przyszłym przełożonym. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://kariera.ceneo.pl/faq/ Zapraszamy do aplikowania i pozdrawiamy!

Pomocna?
Tak6Nie2
Klaudia

Dlaczego chillout room na zdjęciach zawsze jest pusty?

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś
Krzysiek

Znam bardzo dobrze firmę ceneo. Nie chciał bym tutaj pracować.

Pomocna?
Tak9Nie13
Zgłoś
Konus
@Krzysiek

Potrafisz coś więcej napisać? Nie ma nic bardziej irytującego niż takie bezmózgie komentarze.

Pomocna?
Tak17Nie5
Zgłoś
Krzysiek
@Konus

Bezmózgie, brawo za poziom komunikacja. Ktoś kto moderuje ten profil (widać że opłacony), chyba powinien pojechać na jakieś szkolenie...

Pomocna?
Tak3Nie18
Zgłoś

Pracodawca

 Aktualność
Ponad 7 tys. kilometrów pokonanych na rowerze i 131 fotografii. Tak w wielkim skrócie możemy podsumować naszą sportowo-fotograficzną rywalizację "Nakręca mnie Ceneo 2019". 

Przez cały maj kilkudziesięciu pracowników wybierało rower jako główny środek transportu do pracy i w czasie wolnym. Mimo że w tym roku pogoda nie była łaskawa dla uczestników udało się bardzo aktywnie spędzić ten czas i wykonać wiele ciekawych fotografii.


W kategorii kobiety najlepszy wynik uzyskała jedna z koleżanek, która przejechała ponad 440 km. W kategorii Panowie najlepszy wynik uzyskał kolega, pokonując na jednośladzie ponad 1600 km. 


W ubiegłym tygodniu wręczyliśmy nagrody najlepszym rowerzystom i fotografom. Do laureatów trafiły m.in karty podarunkowe Ceneo.pl, zaproszenia do kina oraz gry "Logo". 
Pomocna?
Tak6Nie4

Pracodawca

 Aktualność
Marka Ceneo.pl znalazła się w polskiej edycji gry planszowej Logo. Planszówkę wydała firma Trefl. Zasady Gry są niezwykle proste. Kto zna lepiej historię marki i jej produkty wygrywa.  


Gra planszowa to idealna propozycja dla znawców marek i ich produktów. Zestaw gry składa się z planszy, pionków i  330 kart z pytaniami na temat historii i ciekawostek konkretnych marek. W grze znajdziemy również karty związane z serwisem Ceneo.pl, które znalazło się obok takich marek jak NASA czy EA Sport. Gra na stałe zagościła w naszej firmowej strefie relaksu. Chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy nie brakowało.


Trzeba przyznać, że pytania mogą zaskoczyć niejednego pasjonata marek lub specjalisty od marketingu. W grę można grać zarówno w dwie osoby, jak i nawet sześć. To idealna propozycja dla tych, którzy nie lubią się nudzić wypoczywając podczas wakacji. 
Pomocna?
Tak5Nie1

Pracodawca

 Aktualność
Dziś w porannym przeglądzie lokalnej prasy ciekawy artykuł. Dowiesz się z niego, co sprawia, że są pracownicy, którzy już od 13 lat tworzą Ceneo.pl.

Pomocna?
Tak4Nie2
r00tm3n0w

Jak aktualnie ocenicie? Warto, nie warto? Jak kierownictwo, zarząd, klimat pracy? Nie pytam o to czy trzeba pracować, bo to wiadomo korpo, a nie ministerstwo. Chodzi mi raczej o atmosferę, podejście do pracownika, realność benefitów. Dużo ludzi się zmienia? Można indywidualnie wybierać kierunki szkoleń, rozwoju? Thanks from the mountain za odpowiedzi.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Przeciętny
@r00tm3n0w

A o jaki dział pytasz? Po pierwsze uważasz że ministerstwie nie pracują? Ciekawe ... a w kropo się tylko pracuje... Dokładnie tak jak piszesz pracować trzeba ... jak wszędzie. To w jaki sposób jesteś traktowany zależny od przełożonego. Benefity jak wszędzie nic spektakularnego - ostatnio coraz mniej ogólnej integracji dla pracowników. Ceneo właściwe "tworzą" Ci najbardziej szeregowi pracownicy, ale niestety zdarza się że atmosferę bruździ przełożony lub pewna pani z HR. Rozwój przeważnie dla wybranych. Potrafią zblokować szkolenie bo im nie pasujesz. Ale często były fajne szkolenia wewnętrzne. O wyjazdach na renomowane konferencje na świecie zapomnij to tylko do pupilków lub dyrektorów.

Pomocna?
Tak2Nie3
Zgłoś
Tez_Przecietny
@Przeciętny

To musiałeś nieźle napsuć jak Ci zblokowali. Nieprawda odnośnie HR, dziewczyny są miłe i pomocne. Prawda odnośnie szkoleń wewnątrz, zdarzyły się niezłe. Na konferencje jeździ sporo osób, również spośród szeregowych pracowników, ale nie wiem jakie to są renomowane.

Pomocna?
Tak12Nie3
Zgłoś
Milo

Uwaga!! Ceneo piszę na siłę pozytywne komentarze. Zastanówcie się dlaczego? Czyżby mieli byśmy problem z wolnymi etatami? A przecież jest tu tak fajnie :)

Pomocna?
Tak15Nie5
Zgłoś
SerioMilo
@Milo

Widocznie nie jest źle jak na siłę chcesz w wielu komentarzach pokazać. Wręcz przeciwnie. Każdy dział ma swoje plusy i minusy.

Pomocna?
Tak9Nie8
Zgłoś
Zosia
@SerioMilo

Popieram! śmiać mi sie chce jak czytam jak pewna Pani na siłę piszę by znaleźć chętnych do pracy. Często przechodzą nowi i szybko odchodzą, gdy tylko poznają prawdę.

Pomocna?
Tak8Nie3
Zgłoś
Bartek
@Zosia

Pisze i kasuje komentarze - bo najlepiej ukryć, a nie spróbować zmienić podejścia do pracowników! Gowork nie wyciągnął żadnych wniosków po ostatnim kryzysie i nadal pozwala markom na takie praktyki.

Pomocna?
Tak2Nie2
Zgłoś
Mio

Niby tu miało być tak pięknie A jak przyszło co do czego. To zrozumialem że tylko statystyka się liczy :( nie polecam

Pomocna?
Tak3Nie1
Zgłoś
Misia
@Mio

Tutaj nawet na Goworku widać jak się liczy, pięknie kasują komentarze i opinie.

Pomocna?
Tak3Nie1
Zgłoś
lucky luke

Zweryfikowany użytkownik

 Rekomendacja

Niektórym chyba w tyłkach się poprzewracało. Mamy ogromny pakiet benefitów, szkolenia, możliwości rozwoju i awansu. Super atmosferę. Niezadowolone wpisy mogą pochodzić tylko od osób, dla których to pierwsza praca, albo tych którzy nie sprostali wyzwaniu. Oprócz gry na piłkarzykach, leżeniu w hamaku, przesiadywaniu w wypasionej kuchni, bawieniu się na imprezach, żarcia darmowej pizzy,uczeniu za darmo angielskiego i innych kompetencji trzeba na to zapracować.

Pomocna?
Tak17Nie10
Zgłoś
tomtom
Nazwa działu: IT
@lucky luke

Fajnie, że leżaki i inne miejsca stoją puste w czasie pracy, bo ludzie boją się korzystać. Będziesz rozliczony z każdej minuty, której nie spędzisz przed komputerem.

Pomocna?
Tak9Nie3
Zgłoś
Inny
Nazwa działu: IT
@lucky luke

Oczywiście, że nam się poprzewracało od tej darmowej pizzy i leżenia na hamakach, których nikt nie kontroluje w firmie! Bo przecież ten fantastyczny HR co chodzi na rozmowy zatrudnia samych ludzi, którzy nie sprostali wyzwaniom i tych co migają się od pracy i później ma dużo pretensji i zero kwalifikacji do wykonywania pracy. Lucky pamiętaj, że jeżeli Tobie jest dobrze to nie znaczy że reszta czuje się doceniana i sprawiedliwie traktowana.

Pomocna?
Tak3Nie5
Zgłoś
byly
Nazwa działu: IT
@tomtom

Najlepszy jest jeden z panów dyrektorów...Patrzy czy ktos gra w piłkarzyki, jak gra to od razu ma na pieńku... ŻENADA

Pomocna?
Tak6Nie1
Zgłoś
Xyz
Nazwa działu: IT
@byly

To u ktorego miales na pienku? Od razu napisz czy Twoja praca przyniosla jakis efekt, bo to tez istotne skoro masz takiego focha. Jak byles w firmie i pytano Cie co bys zmienil lub czy masz jakies uwagi odezwales sie czy kiwales glowa ze nie jak wiekszosc? Sorki ale tak z reguly wyglada ze na gowork najmniej efektywni wypisuja swoje gorzkie żale. Z pewnoscia sa tez wyjatki, dlatego pytam.

Pomocna?
Tak11Nie5
Zgłoś
tomtom
Nazwa działu: IT

Plusem pracy są nowe technologie chętnie wcielane do projektów. Dużo fajnych, pozytywnych ludzi. Jest też sporo roboty utrzymaniowej czegoś, o czym prawie nikt nie ma wiedzy (o co chodzi, jak działa, brak dokumentacji). Jest atmosfera pędu i wiecznego deadline'u. Można się sporo nauczyć, ale raczej nie ma co liczyć na szczegółowe wdrażanie pracownika. Musisz się nastawić na samotne szukanie informacji. Jest WYJĄTKOWO niekomunikatywny dział adminów i praktycznie każdy, kto chce coś tam załatwić, idzie w to miejsce z miną Golluma, który w slow motion wpadał do lawy w Mordorze. Innymi słowy: sama świadomość potrzeby kontaktu z nimi odstrasza bardziej niż jakbyś słyszał strzały na ulicy. Zarobki są niższe niż średnia rynkowa. Wymagania są za to średnio większe niż w innych miejscach. Zwracanie uwagi na Twój czas pracy jest dość skrupulatne. Sumarycznie nie ma tragedii i zawsze czegoś się nauczysz.

Pomocna?
Tak6Nie7
Zgłoś
Misiek
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Gdyby rok temu, były by te wszystkie opinie. To bym nie zmarnował trzech miesięcy. Zostałem źle potraktowany... Jako stażysta nie mogłem sie doprosić np. monitora, gdzie zwykły pracownik dostawał na stracie. Po tygodniowy przeszkoleniu juz była zwykła praca i niczego juz więcej nie mogłem sie nauczyć. Mam odczucie ze gdyby mogli to brali by tylko stażystów jako tanią siłę roboczą... a spróbuj sie tylko wychylić to szybko pokażą gdzie twoje miejsce. Ciesze się ze juz tam nie pracuje. Dziś juz jestem u lepszego pracodawcy i czuję ze sie rozwijam za godne pieniądze.

Pomocna?
Tak17Nie1
Zgłoś
hahah dobre
Nazwa działu: Dział Rozwoju

"wolno 3 razy więcej i są dopieszczani na każdym korku. " (usunięte przez administratora) jak to mówią, wszędzie lepiej gdzie nas nie ma:D

Pomocna?
Tak5Nie2
Zgłoś
Zawiedziony
@hahah dobre

Na prawdę ktoś się pokusił o taki komentarz? Całkowicie pokazuje to co jest napisane wyżej, nie dziwię się, że ludzi boją się odezwać, bo usłyszenie takiego komentarza w zamian nie jest miłe. Przykre jest to, że Ceneo nie potrafi tutaj przejść do dyskusji na fakty, a potrafi rzucać tak obleśnymi komentarzami.

Pomocna?
Tak3Nie1
Zgłoś
Nick
@Zawiedziony

Skąd wiesz że to z Ceneo? Trolli coraz więcej, również z "konkurencji". Bzdury piszecie że ludzie się boją HR. Lepszego w żadnej firmie nie widziałem, wszystko załatwisz bez łaski i zbędnych próśb. Warto dodać że Dział Rozwoju treści to outsourcing dla Ceneo, mimo że w tym samym biurze. Mnóstwo osób z rozwoju treści przeszło do innych działów i sprawdzają się bardzo dobrze. Ale nie marudzili tylko rozwijali się ,zgłosili chęć takiego rozwoju w innych obszarach. Na pewno nie wypisywali bzdurek na gowork.

Pomocna?
Tak7Nie8
Zgłoś
123
Nazwa działu: Finanse

Jak wygląda praca w dziale finansowym? ktoś coś wie?

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Nick
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Dużo nas pracuje na umowę zlecenie :( masakra

Pomocna?
Tak14Nie2
Zgłoś
Kama
@Nick

Chyba firmy pomyliłeś. Dużo to ile?

Pomocna?
Tak4Nie8
Zgłoś1
Nick
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Kama

Zapytaj nas na dziale rozwoju treści

Pomocna?
Tak33Nie2
Zgłoś
bb8
@Nick

Pracuję w dziale rozwoju treści i wśród prawie 50 osób, nie ma tu nikogo na umowie zlecenie. Wszyscy są na stałe na normalnych umowach o pracę. Ciśnie się na usta WTF? Na pewno o tej firmie chciałeś napisać? O co chodzi?

Pomocna?
Tak9Nie9
Zgłoś3
Klaudia
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@bb8

Kłamstwo!!!

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
rozój treści/mł. programista
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Może w integracji praca nudna, może monotonna, ale otwarcie o tym mówią w trakcie rekrutacji. Każdy co do swojej pracy, obowiązków oczekuje czegoś innego. W firmie produkcyjnej też jest monotonnie, ale nie ma darmowej kawy, płatków śniadaniowych... dnia chłopaka, kobiety i świetnych integracje, pięknego biura, no i czasem całymi dniami można porównywać piękne kobiety do pięknych kobiet..... w postaci zdjęć bielizny itd... ba faktycznie można się umordować :) Może czasem trzeba poczekać na awans i zmianę działu w ramach struktur, ale wielu osobom ambitnym, ukierunkowanym to się udało, mi również. Studiowałem informatykę, wykazałem swoje umiejętności i zaangażowanie w trakcie pracy i zostało to dostrzeżone :) nie wiem na jak długo, ale uczę się czerpię doświadczenia od najlepszych, czuję się doceniony i to chyba najważniejsze.

Pomocna?
Tak13Nie15
Zgłoś
Merfolk
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@rozój treści/mł. programista

Mi tego (usunięte przez administratora) nie powiedziała na rozmowie, że praca jest strasznie monotonna, ponoć mam się nauczyć SQL. A do dziś nic o tym nie było... Podziwiam stażystów, którzy tutaj przychodzą. Dostają ok. 500zł i pracują prawie cały etat, i niczego szczególnego się nie uczą. Tylko odwalają czarną robotę.

Pomocna?
Tak17Nie7
Zgłoś
Legnicka
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Merfolk

Jak ci sie nie Podoba to zapraszamy do kadr. Z miejsca załatwimy temat.

Wooyek
@Merfolk

To ucz się SQL, wykorzystaj to w pracy, przejdź do innego działu gdzie praca będzie bardziej wymagająca. W Ceneo są takie możliwości, ale wylewając żale na gowork zamiast się brać za siebie nie pomaga, tylko wzmaga frustrację. Zainwestuj w siebie i pokaż swoje możliwości. Jeśli nie tu, to gdzie indziej Twój rozwój przyniesie korzyść. Keep going, dasz radę i będzie ok. Ale najpierw się rozwijaj i pokaż co potrafisz.

Pomocna?
Tak12Nie4
Zgłoś
Klofrem
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Merfolk

A pitolisz... skąd wiesz ze 500 zł ? 14.5 zł/h brutto to obecnie minimum na śmieciówce, staż abslwencki wiecej, pierwsza praca wiecej... chyba ze staż ue... ale też wiecej... wiec nie pitol, jak nie pracujesz w Ceneo... PS. a jak ci tak zle, to zrob wszystkim przysluge i idz bądź trolem w innej pracy

Pomocna?
Tak5Nie5
Zgłoś4
NIKI
Nazwa działu: Dział Rozwoju
@Klofrem

Kto nie wierzy że na stażu dostaje się 500zł to zapraszamy. tyle właśnie tutaj dostaje. nooo trochę więcej. Liczę na to że awansuje. ale widzę że inni awansują po kilku latach dopiero. Nie wiem jak długo tu wytrzymam... Miałam nadzieje że jest to ambitna praca.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Nick
@Legnicka

Filozofia Ceneo w dwóch zdaniach.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
Michal
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Byłem, zobaczyłem i mam opinie. Nie polecam chyba ze jest to twoje marzenie. Jak jesteś wytrwały i nie potrzebujesz pieniędzy to byc może warto. Korpo wyciągnie z ciebie wszystkie soki.

Pomocna?
Tak5Nie4
Zgłoś
Op.
@Michal

A długo byłeś? Skoro praca monotonna to o jakim wyciskaniu soków mówimy? Korpo nie widziałeś jeśli myślisz że jest ono w Ceneo.

Pomocna?
Tak9Nie3
Zgłoś
M

Dlaczego jest taka duża rotacja w pracy. Zwłaszcza na rozwoju treści ?

Pomocna?
Tak10Nie
Zgłoś
Grzesiu L
@M

Za dwa tysiące robić ? Gdzie praca jest bardzo nonotonna (dział rozwoju treści)

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
Merfolk
@Grzesiu L

Całe dnie porównywać obrazki... praca jak dla malpy. Czy to nie może byc w pełni automatyczne ?

Pomocna?
Tak4Nie2
Zgłoś
Merfolk

Mam wrażenie ze nikt nie chce tu pracować i każdego przyjmują.

Pomocna?
Tak8Nie2
Zgłoś
Merfolk

Niedawno zacząłem pracować w dziale rozwoju treści. Opowiadali jak tu kolorowo, a prawda jednak jest zupełnie inna. Koledzy mówią ze by awansować i zmienić dział trzeba sie podlizywać i długo pracować. :( ... ehh

Pomocna?
Tak7Nie1
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Tom
Nazwa działu: IT

Fajna firma, można się dużo nauczyć (IT) od innych i na szkoleniach. Ładne biuro.

Pomocna?
Tak3Nie7
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
LUKASZ
Nazwa działu: Dział Rozwoju

Drugi raz bym tutaj nie przyszedł. :(

Pomocna?
Tak10Nie1
Zgłoś
MArti
@LUKASZ

A co się stało? Dlaczego?

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Łukasz

Najgorsza firma w jakiej miałem przyjemność pracować :(

Pomocna?
Tak11Nie1
Zgłoś
Ewa
@Łukasz

A coś więdej potrafisz napisać? Czy masz focha i piszesz bezużyteczne opinie?

Pomocna?
Tak6Nie3
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
MArti
@Łukasz

hehhe ale wciąż przyjmność:D

Pomocna?
Tak6Nie2
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
SamiWiecieKto :)

Do Ceneo.pl przyciągnął mnie wizerunek nowoczesnego i dbającego o pracowników pracodawcy. Piękne wnętrza nowego biura, ciekawe projekty, pozycja na rynku. Rzeczywistość jest niestety dramatyczna. Firmą władają ludzie, którzy zatrzymali się w czasie i nie zdają sobie sprawy z możliwych konsekwencji traktowania doświadczonych i odpowiedzialnych pracowników jak niewolników. Ceneo.pl to korpo, korpo jakie w dzisiejszych czasach kojarzy nam się z pracą na magazynie w znanych gigantach. Zostaniesz przerzuty i wypluty jak tylko zdecydujesz się sprzeciwić tej polityce. Są zespoły, managerzy, pracownicy, którzy wiele potrafią i w swoich obszarach mogą operować bez stresu i problemów związanych z humorkami "góry", jednak atmosfera ogólna jest katastorafalna. We Wrocławiu od dawna mamy rynek pracownika, każdy prawcodawca licytuje się z innymi benefitami i atmosferą w firmie, Ceneo oszukuje. Zamyka Cię w klatce, wyciśnie z Ciebie wszystko i na koniec się obrazi. Szczerze nie polecam nikomu, unikać jak ognia ????

Pomocna?
Tak66Nie
Zgłoś
Gosia
@SamiWiecieKto :)

Tak się właśnie czuje tutaj ;(

Pomocna?
Tak30Nie
Zgłoś
lucky luke
@SamiWiecieKto :)

Bardzo dużo napisane, tylko konkretów brak. Co to znaczy zamknięty w klatce? Niewolnik? To pokazuje, że nie pracowałeś w tej firmie. Mamy ścisłą ewidencję pracy, każdy odbija swoje wejście i wyjście. W kuchni i chillout roomie zawsze jest pełno ludzi. Uśmiechniętych ludzi.

Pomocna?
Tak9Nie5
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Beata90
@SamiWiecieKto :)

Firma jest drugim na rynku E-commercem właśnie dzięki ludziom którzy tutaj pracują. Twoja wypowiedź potwierdza tylko to że nie jesteś osobą ani odpowiedzialną ani doświadczoną. Myślę że będzie Ci ciężko znaleźć otoczenie w którym będziesz mógł/mogła się wykazać z takim podejściem do pracy, niemniej życzę Ci powodzenia oraz Twojemu kolejnemu pracodawcy ;)

Pomocna?
Tak11Nie2
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Wilikot
@SamiWiecieKto :)

Też się zwolniłem jakiś czas temu i jest to niestety smutna, bolesna prawda. To trochę przykre, że tak duży gracz we Wrocławiu jest wilkiem w owczej skórze...

Pomocna?
Tak15Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Kama
@SamiWiecieKto :)

Ale jest źle bo trzeba pracować?

Pomocna?
Tak4Nie2
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Nick
Nazwa działu: Produkcja
@Kama

Wynagrodzenie nieadekwatne do obowiązków

Pomocna?
Tak15Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna

Zostaw opinię o Ceneo.pl Sp. z o.o. - Wrocław

Chcę opublikować:

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

×
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie
Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda zgloszenie@gowork.pl

Joanna Koczaj-Dyrda
Joanna Koczaj-DyrdaOfiara mobbingu - Radca prawny
Ceneo.pl Sp. z o.o.