Felder Group Polska Sp. z o.o.

1.8 Dodaj merytoryczną opinię

Opinie o Felder Group Polska Sp. z o.o.

Gabi Nowy wpis
Inne

Hej, czy sporo zmieniło się w warunkach pracy doradcy technicznego? Z komentarzy wiem, że w zeszłym roku maksymalny próg wynosił 12,000 zł a teraz w bieżącej ofercie jest to już 13,450 zł. ciekawa jestem czy trzeba się nastawiać na jakieś zmiany po podwyżkach

Ginto Nowy wpis
Były pracownik
 Pytanie
@Gabi

Takie zarobki w tej firmie to dostaniesz jak kupisz sobie eurobiznes i sobie wypłacisz . Wynagrodzenie na b2b podstawa niższa niż najniższa krajowa . Plany w obecnym kształcie nierealne . Wizyt i telefonów jak w coca-coli. A Zarzad siedzi i myśli dlaczego ludzie się zwalniają ? Dlaczego sprzedaż siada ?

Lidka Nowy wpis
Inne

W ogłoszeniu dla doradcy techniczno-handlowego wpisane zostało szkolenie wprowadzające i stałe wsparcie w trakcie pracy. a co z późniejszymi? Są organizowane? nie widzę też wzmianki o kursach językowych a piszą, że niemiecki czy też angielski byłyby mile widziane

Grand Nowy wpis
Były pracownik
 Pytanie

No i stało się , kiedy wydawało się Że w Felder gorzej z pracownikami nie będzie … okazuje się że jest . Wcześniej uciekali nowi… dziś to już zmykają nawet wieloletni pracownicy. A zarząd jednoosobowy dalej siedzi i myśli jacy oni źli. Może czas zacząć traktować ludzi w Polsce jak pracowników a nie tania siłę robocza ?

anonim
Inne

Dzień dobry, jak jest na dzień dzisiejszy z podziałem czasu (usunięte przez administratora) handlowca. Można go ująć w %? Jest też napisane wprost wizyty u klientów w terenie oraz praca w biurze lub home office. Można wcale nie być w biurze, jeśli komuś tak byłoby wygodniej?

Mądry człowiek
Pracownik

Opuściłem tą firmę po kilkunastu latach. Przykre jest to że każdy który pracował z pełnym poświęceniem, zaangażowaniem został "zmuszony" do odejścia.Czasy się zmieniają lecz zarząd FGP nie jest w stanie zrozumieć że dobrych specjalistów trzeba cenić.Znajac tego Pana co można się po nim spodziewać.

Bartek
Pracownik
 Pytanie
@Mądry człowiek

Jesteś w stanie wykonać serwis na maszynie PROFIT h80? I wymienić łozyska w tej maszynie?

Pracodawca

 Pytanie
@Bartek

Jeśli potrzebuje Pan pomocy serwisowej prosimy zadzwonić do naszego działu serwisu wybierając numer: 32 453 14 72 lub wysłać wiadomość na adres mailowy: serwis@felder-group.com, lub wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej: https://felder.id/realms/felder/login-actions/authenticate?client_id=service-ticket-df&tab_id=R8DiKj5EaWo&execution=785d9be7-3fe1-4124-b354-73ac26dc157c&kc_locale=pl W zgłoszeniu prosimy podać swój numer klienta i numer maszyny. To bardzo pomoże nam w obsłudze Pana zgłoszenia serwisowego.

Tosia
Inne

Mobilny Technik Serwisu to w ogóle ma jakąś podstawę czy od zlecenia liczone? Nie podali w ogłoszeniu tego ani określonych widełek to się zastanawiam. pomagam mężowi szukać pracy, on ma talent do takich rzeczy, ale mamy rodzinę i jednak zależałoby nam na stałej pensji.

anonim
Były pracownik
 Pytanie

(usunięte przez administratora)

anonim
Inne

Rozumiem, że dosłownie tego nie usłyszałeś, ale morał z tego taki, że nie ma gadki na ten temat i lepiej, żebyś nie wracał do tematu? W ogóle jaki ten szef jest odnośnie wymagań i ile on daje zarobić?

anonim
Inne

Podali na portalu widełki finansowe dla doradców technicznych, ale brak ich dla pracownika serwisu helpdesk. Poratuje ktoś? Do tego wymagają prawa jazdy, ale ani słowa w ofercie o samochodzie służbowym. Zapewniają jakiś? Jak z prywatnym użytkowaniem?

HH
Inne
@anonim

Pracownik Helpdesk to okolice dolnych widełek doradcy technicznego, dlatego nie podają. Brak samochodu służbowego. W przypadku wyjazdu, zostaje udostępniony jeden z parkingu.

Kalina
Inne
@HH

Czy te wspominane wyjazdy często się zdarzają czy raczej to rzadkość? I jak wtedy czas pracy może być liczony? Czy zdarzało się ze ktoś wracał oddac auto na parking po godzinach? To liczone jako nadgodziny będzie?

Mod
Kandydat
 Pytanie

Witam, Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat stanowiska Pracownik Serwisu Helpdesk?

anonim
Inne

Jaką ma podstawę u nich Doradca techniczny do sprzedaży obrabiarek do drewna a jaką premię? Pytam, ponieważ w ogłoszeniu są naprawdę spore widełki, między 5400 a 12 000. No i oczywiście bym chciał wiedzieć, jak to się rozkłada.

Administrator

Czy wiecie coś o warunkach pracy w firmie Felder Group Polska Sp. z o.o.? Czy warto aplikować na ofertę pracy Księgowa?

Nie warto
Pracownik
@Administrator

W skrócie. Nie warto, ponieważ firma nie gwarantuje żadnego rozwoju finansowego. Najlepszy zarobek jest pierwszego miesiąca . Później minimalne podwyżki i ciągłe zwiększanie wymagań. Rozmowy o podwyżkę, o których się "zapomina*. Dotyczy ogólnie zatrudnienia na umowę o pracę. Firma chce mieć najlepszych specjalistów za minimalne wynagrodzenie. Podsumowując - najpierw jest ok, a później trzeba zmienić pracodawcę, żeby lepiej zarabiać.

1
Jaro
Kandydat
@Nie warto

To co, ile się na początku wynegocjuje, to tyle pozostaje? I jak te negocjacje przebiegały podczas rozmowy o pracę, jeśli ją pamiętasz? Czym można było sobie poprawić podstawę?

Nie warto
Pracownik
@Jaro

Są podnoszone o wartości zbliżone do wzrostów minimalnej krajowej. Taka kwota, też znajduje się na umowie, reszta jest płacona w premiach uznaniowych - które mogą zostać zmodyfikowane zgodnie z uznaniem kierownictwa firmy. L4, zbyt długi urlop skutkuje uszczupleniem wypłaty o kilka stówek. Więcej jest sposobów na obniżenie wypłaty, niż na jej podwyższenie.

Pracodawca

@Nie warto

Witamy, dla sprostowania Twojego wpisu: w umowach znajdują się kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalane indywidualnie z pracownikiem. Premie uznaniowe nie są modyfikowane wg "widzi mi się" kierownictwa, ale wg konkretnych i jasnych zasad z którymi pracownik jest zaznajomiony, a tyczy się wyłącznie premii frekwencyjnej. Poza tym premia ta nie przepada, ale otrzymują ją osoby z danego działu, które zastępują nieobecną osobę. W naszej firmie wszyskie nadgodziny są dodatkowo płatne. Jeśli chciałbyś porozmawiać o swoim wynagrodzeniu zachęcamy do skontaktowania się z kierownikiem swojego działu lub z osobą z kierownictwa firmy.

Bogdan
Inne
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Piszą Państwo, o indywidualnym ustalaniu wysokości pensji zasadniczej z pracownikiem w toku rekrutacji. W oparciu więc o jakie czynniki następują negocjacje tej stawki? W interesującym mnie właśnie ogłoszeniu na Doradcę Technicznego do Sprzedaży Obrabiarek do Drewna, podają Państwo zakres od 5 400–12 000 zł brutto / m-c.

Rekrutowany na wieki wieków
Kandydat

Ta firma bardzo dokładnie prowadzi rekrutację. Ja aplikowałem na początku KWIETNIA przez portal Pracuj.pl. Co prawda jeszcze nikt ze mną nie skontaktował się, ale na w/w portalu moja aplikacja nadal jest oznaczona jako rozpatrywana. Ciekawy jestem, czy do mojej emerytury zostanie ona rozpatrzona. A tak na poważanie to raczej dobrze nie świadczy o profesjonalizmie tej firmy, o szacunku do człowieka, nie pracownika, ale człowieka. Przecież każdy kiedyś szukał pracy (no chyba, że dostał ją po znajomości) jeden człowiek powinien zrozumieć i szanować drugiego człowieka.

Rekrutowany na wieki wieków
Kandydat
@Rekrutowany na wieki wieków

ps. Przepraszam, status aplikacji "otwarta" a nie jak napisałem "rozpatrywana". Merytorycznie niewielka różnica ponieważ odpowiedzi i tak nie ma i to jest niepoważne.

Rekrutowany na wieki wieków
Kandydat
@Rekrutowany na wieki wieków

ps. Przepraszam, status aplikacji "otwarta" a nie jak napisałem "rozpatrywana". Merytorycznie niewielka różnica, ponieważ odpowiedzi i tak nie ma i to jest niepoważne.

Marcin
Kandydat

Rozmowa rekrutacyjna. Dzwoni mężczyzna, który zaczyna rozmowę bez przedstawienia się. Dopiero po mojej sugestii, by się przedstawił przedstawia się jako Jarosław. Naciska na spotkanie na kolejny dzień, bez żadnej elastyczności by przełożyć ją na inny dzień. Nadmienię, że dzwoni w godzinach popołudniowych i nie bierze pod uwagę, że ludzie planują takie rzeczy z wyprzedzeniem. Natomiastbiecuje odezwać się po weekendzie i się nie odzywa. A ogłoszenie zostaje ponownie wystawione. Zdecydowanie odradzam udział w tak amatorsko prowadzonej rekrutacji. Z mojego wstępnego doświadczenia, mogę tylko potwierdzić, że odczuwalny jest rażący brak szacunku dla ludzi a nie słowność świadczy tylko o braku profesjonalizmu. Zresztą poniższe opinie ludzi, którzy tu pracowali, tylko to potwierdzają.

Ilona
Inne
@Marcin

Można wiedzieć, o jaką posadę chodzi? Ile czasu mija od wysłania cv do uzyskania tego telefonu od firmy??

Agent 007
Były pracownik

Dla wszystkich którzy jeszcze myślą czy pracować w felder poniżej nowe wytyczne dla handlowców zatrudnionych na b2b od zarządu czyli od jednej i tej samej osoby co zwykle : - długość rozmowy z klientem średnia powinna wynosić 2minuty 38 sekund -32 kontakty telefoniczne w dniu biurowym - 6 ofert na maszyny przy rozmowie telefonicznej - co 10-15 minut kontakt telefoniczny z klientem - 7:50 podjazd pod biuro 15:50 ostatni kontakt. Nie wiem czy ten jednoosobowy zarząd zdaje sobie sprawę że takie wytyczne to może sobie robić ale pracownikom etatowym a handlowcom na b2b nie ma prawa narzucać godzin pracy oraz wytycznych jak maja pracować bo taka umowa nosi znamiona umowy o prace i taka powinna być … i jest to jawne i celowe łamanie prawa pracy … Ludzie poczytajcie i dajcie sobie naprawdę spokój z ta firma bo stoi ona w latach 90 a raczej jednoosobowy zarząd , po takich wytycznych jestem pełen podziwu ludzi którzy tam pracują jak w (usunięte przez administratora)…. Szkoda że nie ma wytycznych jeszcze ile mogą załatwiać jedyne a ile dwójkę … brak jakiegokolwiek szacunku do pracowników …dramat

Wanda
Inne
@Agent 007

Hmmm a co z kasą? Są jakieś nowe wytyczne z pensją? Może jakieś premie lub podwyższone stawki nowe? I jeszcze, co jak ktoś zrobi mniej telefonów niz wskazane, to sa kary czy coś?

1
Witek
Pracownik
@Wanda

Podwyżki masz ale obowiązków pensja marna. Atmosfera w firmie jak w prosektorium i ciagle żale i wytyczne .

Pracodawca

 Pytanie
@Agent 007

Z Twojego wpisu wynika, że nie jesteś pracownikiem naszej firmy, ale jesteś bardzo zaangażowany w to, żeby bardzo obrzydzać pracę w naszej firmie. Kilka faktów: 1. Jako doradca można pracować na umowie o pracę lub na umowie B2B. Doradca wybiera sam rodzaj umowy. W każdym czasie może zmienić typ umowy. 2. Dobrze napisałeś, że są to wytyczne=wskazówki. Nie są to nowe zasady. Nie wymagamy trzymania się ich 1:1. Doradca nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu ich niewykonania. 3. Są to wskazówki odnośnie systematyki pracy. Doradcy, którzy tak pracują osiągają najlepsze wyniki sprzedażowe i finansowe. 4. W przypadku umowy B2B obowiązuje Kodeks cywilny, nie Kodeks pracy=Prawo pracy. Przestrzegamy zarówno jednego jak i drugiego. 5. Piszesz, że „ jestem pełen podziwu ludzi, którzy tam pracują jak w (usunięte przez administratora)…” czyli w miejscu niecenzuralnym, a to jest przecież ich miejsce pracy. Świadczy to o podziwie i szacunku do tych osób?

Gardel
Pracownik
 Pytanie
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Piszecie o szanowaniu pracownika ? A kto pisze do pracowników że ci którzy pracują w nadgodzinach są nieproduktywni w godzinach pracy ?

Agent 007
Pracownik
 Pytanie
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

O czym w piszecie jeżeli większość handlowców jest na b2b . Wysyłacie wytyczne po to żeby wysłać i nie trzeba ich przestrzegać ? Kogo wy chcecie nabrać? Chyba samych siebie ? Wytyczne są skrupulatnie pilnowane przez kierowników. Ponadto nie macie prawa żądać czy dawać wytycznych pracownikom na b2b w jakich godzinach i gdzie maja pracować bo ta umowa nosi znamiona umowy o prace . I wy o tym nie wiecie czy liczycie na to że nikt nie zgłosi tego faktu do inspekcji pracy? Maile skrupulatnie kopiuje wiec zobaczymy. Co do poszanowania proszę poczytać o nieproduktywnych pracownikach w mailach od was i się naprawdę nie ośmieszać .

Wanda
Inne
@Witek

Hahaha prosektorium. Czy to znaczy, że firma wcale nie dba o atmosferę? Chodzi mi organizację spotkań czy wyjazdów. Jakieś takie rzeczy są organizowane od czasu do czasu?

Pytanie
 Pytanie

Czy Felder Group Polska Sp. z o.o. ma ściśle ustalone godziny pracy?

Były2
Były pracownik
@Pytanie

Centrala w Żorach tak.Doradcy klienta w terenie nie mają. Ale chodzą słuchy że odkąd w Tyrolu coraz więcej do powiedzenia zaczynają mieć Tamara i Alieksandr Felder to może się to szybko zmienić

Wanda
Inne
@Były2

Czyli doradca klienta jest jakoś rozliczany za wyniki? Za zdobycie nowych klientów? Za sprzedaż? Czy jak, skoro nie ma godzin stałych pracy?

Teresa
Inne

Są aktywne ogłoszenia na stanowisko doradcy technicznego do sprzedaży obrabiarek do drewna. Podane zostały w ogłoszeniu widełki 5400-12000 tyś brutto. Z czego firma pisze, że 5400 brutto jest kwotą minimalną zapewnioną. Natomiast reszta jest kwotą prowizyjną nie ograniczoną. Powie mi ktoś w takim razie ile tak realnie wychodzi wynagrodzenia na tym stanowisku? Jak atmosfera pracy?

Były handlowiec
Były pracownik
@Teresa

Znając tą firmę, to kwota minimalna zakłada 100% realizacji planu. Bez znajomości ludzi, terenu i jeśli się trafi w zły czas, to ciężko wyrobić nawet tą 100... A jak już sobie wszystko ładnie ustawisz, to nagle następuje zmiana rejeonu i okazuje się praktycznie zaczynasz od nowa.

Stefan
Były pracownik
@Teresa

Kwota 5400 brutto znając życie odnosi się do sytuacji kiedy Pani założy działalność gospodarczą. Przypominam że w tej chwili w Polsce -ale na umowę o pracę -minimalne wynagrodzenie wynosi 3500 brutto. Ale takiego pracownika dużo trudniej zwolnić. Trzeba płacić chociażby takiemu pracownikowi za czas okresu wypowiedzenia a jeszcze dodatkowo być może jakąś odprawę albo co gorsze jakieś odszkodowanie zasądzone na przykład przez Sąd pracy. A nie daj Boże taki delikwent zwęszy że jego czas w firmie się kończy i pójdzie na długoterminowe L4. A po co to wszystko. Można przecież inaczej.Delikwenta omamia się korzyściami płynącymi z założenia własnej działalności gospodarczej a jak po kilku miesiącach kończy mu się ulgowy ZUS a gościu nie bardzo rokuje na przyszłość... to z dnia na dzień każe mu się przywieźć zabawki do Centrali i... bayo

Były
Były pracownik
@Teresa

Realnie jest tak że Pracujesz na B2b Wystawiasz fakturę na kwotę 5400. Płacisz Zus +podatek +księgowa i reszta zostaje. Sam Sobie policz. I jeszcze jedno pracujesz jak na umowie o pracę. Masz do zrobienia wizyt że ho ho Ofert że ho ho Telefonów że ho ho Bo tak robią od kilkunastu lat i tak ma być.

Pracodawca

W momencie przekazania samochodu służbowego doradca sprawdza w obecności pracownika firmy jego stan. W przypadku stwierdzenia jakiś uszkodzeń zostaje to zapisane w protokole odbioru. Samochody posiadają pełne ubezpieczenie OC i AC. Jeśli nastąpi jakaś szkoda doradca ma obowiązek zgłoszenia jej, a naprawa pokrywana jest z polisy. W trakcie uzytkowania samochodu doradca może przejechać 1000 km prywatnie, bez dodatkowych kosztów. Powyżej tego limitu płaci za kilometry tzw. "prywatne", a stawka za kilometr zawiera koszty paliwa, ubezpieczenie i amortyzacji samochodu i wynosi niecałe 0,9 zł/km brutto. Do tej pory opony były przechowywane w centrali w Żorach i przy okazji wymiany odbywały się szkolenia poświęcone np. nowym produktom. Teraz szkolenia przeprowadzane są regularnie przede wszystkim online, a opony znajdują sie w poszczególnych biurach i są wymianiane na miejscu.

Dociekliwy
Inne
 Pytanie
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

A gdzie jest komentarz "Były2" na który odpowiadacie PRACODAWCO ?

Pracodawca

@Stefan

Witamy, kwota 5400 zł brutto nie odnosi się wyłącznie do działalności gospodarczej, ale również do zatrudnienia na Umowie o pracę. Osoba ubiegająca się na stanowisko doradcy technicznego może wybierać pomiędzy pracą na umowie B2B lub Umowie o pracę. Zawsze trzymamy się zapisów zawartych w Umowie jak i w Kodeksie pracy. Naszym celem jest zatrudnienie, wyszkolenie i utrzymanie pracownika, a nie jego zwalnianie.

Pracodawca

@Były handlowiec

Witamy. Dla sprostowania kwota minimalna jest zapewniona bez dodatkowych prowizji ze sprzedaży, ważne zwłaszcza w okresie kiedy doradca dopiero zaczyna pracę, uczy się jeszcze i poznaje klientów.

Stefan
Były pracownik
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Wybaczcie Szanowny Pracodawco ale coś jest nie tak albo to ja jestem jakiś mało kumaty. Najprostsza arytmetyka i logika wskazują dobitnie na to że przy takich samych warunkach płacowych brutto - to umowa o pracę jest o wiele bardziej korzystna dla pracownika niż działalność gospodarcza. To dlaczego prawie wszyscy pracujący poza centralą w Żorach wybierają dużo mniej korzystną dla siebie opcję zatrudnienia. Myślę że temu , który pierwszy rozwikła tą zagadkę należy się co najmniej Nagroda Felera. O pardon- Feldera oczywiście ????

Hanna
Inne
@Były

I to jest max jaki można tu osiągnąć? Nie ma dodatkowo żadnych premii za wyrobienie normy? Da się wyrobić w 8h dziennie czy nie bardzo?

Były
Były pracownik
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Felder nie pisz głupot Opłata za użytkowanie samochodu tobagatela 400 zł Samochody posiadająca AC jednak jak będziesz miał szkodę to zapłacisz parę złotych. Tak wychwalacie te 1000 km prywatne-zapłacone. Co najmniej jakby to były nie wiadomo jakie samochody - wyjeżdżone stare Mercedesy na dodatek w tak marnym wyposażeniu że na dzisiejsze czasy wygląda słabo.

Kazio
Były pracownik
@Teresa

Z tych 5400 brutto zabiorą Ci 410 za samochód, odejmij księgową, ZUS, podatki i nie wiele Ci zostanie z tej kwoty gwarantowanej

Były 2
Były pracownik
@Były

Konkurencja z Reszla szuka handlowców 9000 brutto + prowizje :)

Karolek
Pracownik
@Teresa

Pracuję 3 rok w tej firmie. Jestem na działalności. Za rok 2022 księgowy wyliczył mi dochód 117 000 zł. Zamierzam dalej pracować, ponieważ idzie mi coraz lepiej.

Teresa
Pracownik
@Karolek

To jest możliwe. Ale przyznaj uczciwie że z tej kwoty prawie 100 tys zarobiłeś w I bardzo dobrym półroczu 2022. W drugim półroczu zaczęło się silne hamowanie. A co się dzieje od początku tego roku to nawet nie będę pisała żeby nie straszyć ludzi

Izabela
Kandydat
@Teresa

Może właśnie napisz. Po to jest to forum. Ja się zastanawiam czy trudno było taki jak pisałeś dochód osiągnąć? Obwarowane było to jakimiś nadgodzinami?

Karolek
Pracownik
@Teresa

Nie widzę dużej różnicy pomiędzy rokiem 2022 i 2023.. Wyniki podobne, chociaż mam więcej Hammerów. 1 Hammerek i 450 zł więcej na koncie.

Teresa
Były pracownik
@Karolek

A u mnie na regionie też idzie więcej Hammerów niż w 2022 r. Chodzą one średnio po kilkanaście tysięcy każdy. Za to grubych maszyn po kilkadziesiąt i po kilkaset tysięcy prawie już nie sprzedaję. Po prostu te ostatnie szły głównie w leasingu a ten kompletnie stanął poprzez drastyczne zaostrzenie kwalifikacji przez banki

Teresa
Były pracownik
@Izabela

Pytasz czy było trudno. I tak i nie. Z perspektywy czasu myślę jednak że teraz jest 3 X trudniej a sprzedaż jest 4 X mniejsza niż na początku tamtego roku. Wtedy samo szło. Deweloperka miała najlepszy czas w powojennej historii kraju to i przemysł meblarski potrzebował wszystkiego w ogromnych ilościach. Teraz za to wyhamowało tak że rozmiarów tego regresu nikt się nie spodziewał po prostu

Grenon
Były pracownik
 Pytanie

Po kilku latach pracy opowiem jak wyglada praca w tej firmie : Początek szkolenie w mieszkaniu służbowym a raczej skansenie , łóżka piętrowe kanapa z wylamanymi siedziskami , stare zniszczone Prlowskie mieszkanie , firma nie płaci za wyżywienie nie zwraca za delegacje. Mieszka się z obcymi sobie ludzmi w jednym pokoju na łóżkach piętrowych bo na szkoleniu jest kilka osób . Przypomina to poprostu wiezienie. Kolejny etap praca co innego każe jeden co innego drugi. Papierologia tabelki , listy cyrk. Rozliczanie wszystkiego ale tylko ze strony pracownika bo praca w nadgodzinach która jest norma nikt nie płaci , brak delegacji. Dodatki jakie dodatki ?? Zapomnijcie jedynie to samochód z kilometrami prywatnymi co dziś jest norma w każdej firmie tu urasta do nie wiadomo jakiej rangi a i tak za niego płacisz co miesiąc.samochody z przebiegiem 200000 norma w wersji bieda najniżej jak się da. Praca handlowca jest praca akwizytora jeździsz po blokach wydzwaniasz do ludzi jak natręt , ogólnie zachowywać masz się jakbyś sprzedawał mydło a nie maszyny. Rotacja ponad normę non stop ktoś odchodzi . Powiedzą wam ze są ludzie którzy pracują lata i to prawda tylko ze ci ludzie to wychowankowie feldera którzy nie wiedza ze gdzie indziej może być lepiej i wydaje im się że (usunięte przez administratora)praca jest norma . Osoby z góry nie interesują pracownicy tylko wynik uważa się za guru a zatrzymał się w latach 90 i tak tez jest prowadzona firma. A nawet oferty najlepiej robić ręcznie z klientem jak w przedszkolu. Odradzam bo zmarnowałem czas dziś jestem w innej firmie gdzie jakość pracy jest nieporównywalna a pracownik traktowany jest z szacunkiem a nie jako potencjalny (usunięte przez administratora) i (usunięte przez administratora) .

1

Pracodawca

@Grenon

Witamy, jest nam przykro, że tak negatywnie, jako zmarnowany, oceniasz czas pracy w naszej firmie, zwłaszcza, że było to kilka lat. Chcemy również odnieść się do spraw poruszonych przez Ciebie: 1. Mieszkanie służbowe zostało kilka lat temu gruntownie wyremontowane, po każdym pobycie jest dokładnie sprzątane. Może nie jest 5-gwiazdkowym apartamentem, ale z pewnością nie jest "skansenem". Jeżeli coś w nim zostało zniszczone staramy się na bieżąco naprawiać. Podczas szkolenia przebywają w nim maksymalnie 3 osoby. Twoje uwagi w tej kwestii są dla nas impulsem do przemyślenia formuły pobytu podczas szkolenia nowych handlowców w przyszłości. 2. Użytkowanie samochodu służbowego nie wiąże się z żadnymi kosztami dla handlowca: paliwo, przeglądy, naprawy itp. pokrywa nasza firma. Przeważającą większość naszej floty stanowią samochody marki Mercedes i Volkswagen, są też 3 auta marki Fiat. Nawet jeśli pojedyncze mają duży przebieg to są zadbane, czyste, w nienagannym stanie technicznym. Na bieżąco "odmładzamy" naszą flotę, chociaż ostatnio jest to trudne ze względu na długi czas oczekiwania na nowe samochody. 3. Praca handlowca opiera się głównie na osobistym spotkaniu z klientem, dlatego potrzebny jest kontakt telefoniczny, żeby umówić się z nim na spotkanie w dogodnym dla niego czasie i miejscu. Może zdarzyć się, że będzie to blok, jeśli klient akurat tam mieszka, bo naszymi klientami są zarówno firmy duże jaki i jednoosobowe. 4. Jeśli pracowałeś na umowie o pracę to była ona oparta na zadaniowym systemie czasu pracy w wyznaczonym terenie. Wyjazdy do klientów w obrębie tego terenu nie są wyjazdami podlegającymi delegacjom. W zadaniowym czasie pracy sam ustalałeś w jakim czasie wykonywałeś swoje czynności. 5. Rotacja w naszej firmie jest na średnim, krajowym poziomie. Są osoby, które pracują wiele lat i takie, które dopiero zaczęły. Sądzimy, że wszystkie świadomie wybrały pracę w naszej firmie i doskonale są rozeznane w tym, co oferują inni pracodawcy, bo zmiana pracy w obecnej sytuacji na rynku pracy jest naprawdę łatwa.

Damn
Kandydat
 Pytanie
@Grenon

Ciężko się to czyta. Jeśli tak wyglądał Twój przekaz informacji w relacji przedstawiciel - Klient, to Felder zapewne się cieszy, że odszedłeś, bo wyników z tego nie było. Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego pracowałeś tam kilka lat, opowiesz? Tak długo zajęło Ci szukanie nowej pracy, gdzie możesz liczyć - W KOŃCU - na owocowe czwartki? Poważnie pytam, chciałbym się dowiedzieć, dlaczego siedziałeś w firmie, która była taka zła, tak długo.

Wiemotym
Pracownik
@Grenon

To prawda, że nie płacą za nadgodziny bo na działalnosci nie ma czegoś takiego jak nadgodziny. Z drugiej strony tylko patrzą, żeby Ci uwalić jakąś kase.

Agggron
Były pracownik
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Odniosę się jako niedawno odwiedzający państwa mieszkanie służbowe … jeżeli tak wyglada ono po remoncie to nie chciał bym widzieć je przed. Połamane zużyte i zniszczone meble są nadal , standard trudno porównywać do hotelu faktycznie bo nawet w hostelach jest wyższy standard. Może ktoś z firmy poprostu się tam wybierze. Samochód służbowy nieprawda jest że nic nie kosztuje bo odliczanie za korzystanie z niego co miesiąc dokładnie 410 zł Natomiast jeżeli chodzi o handlowca to faktycznie praca powinna polegać na kontakcie z klientami tylko że w normalnych warunkach kontakt jest po to żeby nawiązać relacje a tu jaka można nawiązać relacje jeżeli 2 dni w tygodniu masz robić 15-25 Spotkań dziennie ! Zachowujemy się Jak domokrążca a nie doradca techniczny. Ilość nie jakość obecnie takie motto powinno Przyświecać . Nie da się nawiązać z klientem rekacji jeżeli wpadasz jak po ogień a rozmowy zaczynasz tylko wtedy kiedy klient coś potrzebuje . Bo klient to wie i to czuje wystarczy ich posłuchać . Tylko żeby słyszeć trzeba słuchać. Zawsze ,,pycha kroczy przed upadkiem”

Były2
Były pracownik
@Agggron

Bardzo merytoryczny i obiektywny komentarz. Ale za bardzo w nim odsłoniłeś kuchnię tej firmy i nie zdziw się jak na wniosek "pracodawcy" moderator go usunie bo jest niewygodny dla nich. Mój usunęli bo napisałem że dwa razy do roku Felder przy okazji wymiany opon robił spęd handlowców do Żor i kazał im recytować przed innymi to co wykuli przez ostatnie pół roku pod okiem swojego regionalnego kierownika prowadzącego. Odpowiedzieli że od TERAZ opony są w biurach i już nie ma spędów. Ja napisałem jak było DO TEJ PORY bo o tych kilku ostatnich latach w których u nich pracowałem mogłem podzielić się wrażeniami z innymi. A co jest teraz i co będzie jutro to nie wiem bo już na szczęście tam nie pracuję. Pozdrawiam normalnie myślących

Fylder
Były pracownik
@Agggron

Hallo Też miałem okazję współpracować z tą firmą. Zanim kilka negatywów to może na początek coś miłego. Pracownicy z którymi współpracowałem bardzo pomocni w przeciwieństwie do kierownika (co chłopak poradzi jak kocha Danka ponad wszystko i jest nim zafascyniwany) A teraz -szkolenie na poziomie dostatecznym, zwłaszcza te śmieszne scenki jak sprzedawać ???? -mieszkanie skansen -samochody szrot (lecz ciągle wszyscy słyszą ze już na dniach, za miesiąc dwa będą nowe bo przecież samochodów niema) -baza z klientami w 70% mół i wodorasty -trasa F biegasz lepiej jak Listonosz -pieniądze marne -narada co miesięczna gównoburza (kilka słów do poddanych od najwyższego) cały dzień zmarnowany -statystyka to drugie imię tej firmy -oferty robisz nawet "rynnie" -wizyty po prywatnych domach -już nie wspomnę o ciszy panującej w siedzibie brakuje tylko pieśni religijnych. Posłuchajcie wywiadów z najwyższym dowiecie się co stoi za sukcesem firmy wg niego to fantastyczne maszyny. Człowiek dla tego jegomościa się nie liczy. Bardzo proszę o nie odpowiadać na tą opinię bo nic w niej nie jest przerysowane.

Pracodawca

 Pytanie
@Fylder

Witamy, przede wszystkim w naszej firmie nie ma "jegomości" ani "najwyższych". Za sukcesem stoją fantastyczne maszyny, ale maszyny same się nie sprzedają, tylko robią to fantastyczni ludzie. Z uwagą przeczytaliśmy Twoje uwagi i będziemy wdzięczni za wskazówki. -szkolenie na poziomie dostatecznym, zwłaszcza te śmieszne scenki jak sprzedawać - dlaczego tak nisko oceniasz szkolenie? Podaj konkretne przykłady co w nim zmienić. Twoje uwagi pomogą nam go zmodyfikować i lepiej dopasować. -mieszkanie skansen - jak pisaliśmy wcześniej, planowaliśmy zmienić mieszkanie dla nowo szkolących się doradców i teraz korzystają już z nowego lokum. Podczas szkolenia zapewniamy też bezpłatne obiady -samochody szrot (lecz ciągle wszyscy słyszą ze już na dniach, za miesiąc dwa będą nowe bo przecież samochodów niema) - wg Ciebie jakiej marki ma być samochód służowy, jaki model i z jakim wyposażeniem? Interesuje nas Twoja opinia. To, że na nowe samochody się czeka, to nie nasz wymysł, tylko fakt opisany chociażby w artykule poniżej https://motofakty.pl/ile-trzeba-czekac-na-nowy-samochod-te-modele-dostaniesz-najszybciej-lista-aut/ar/c4-16436641 -baza z klientami w 70% mół i wodorasty - co konkretnie oznacza "muł i wodorosty"? Doradcy otrzymują bazę z klientami ze swojego rejonu. Jeśli w tej bazie znajdują się adresy nieaktualne, gdyż firmy zawieszają działalność lub otwierają się nowe, doradca może je zweryfikować i swoją baze aktywnie tworzyć -trasa F biegasz lepiej jak Listonosz - trasę planują sami doradcy. Podczas jednej trasy w zależności od typu wizyty powinno ich być od 3-5. -pieniądze marne - wysokość wynagrodzenia w dużej mierze zależy od wyników sprzedażowych i kształtuje się na poziomie od 4000 - 8000 zł netto -narada co miesięczna gównoburza (kilka słów do poddanych od najwyższego) cały dzień zmarnowany - narady miesięczne to głównie szkolenia online poświęcone produktom oraz sprawom organizacyjnym i trwają ok. godziny -statystyka to drugie imię tej firmy - praca doradcy powinna być przede wszystkim systematyczna, bo wyniki u osób, które tak pracują są najlepsze. -oferty robisz nawet "rynnie" - klient, który jest zainteresowany konkretnym produktem, nawet przysłowiową "rynną" oczekuje konkretnych informacji o nim oraz ceny, a te dane zawiera oferta. -wizyty po prywatnych domach - naszymi klientami są w przeważającej większości przedsiębiorcy, posiadający różne wielkości zakłady stolarskie, więc siłą rzeczy doradcy najczęściej odwiedzają ich w tych zakładach. Oczywiście, że mogą zdarzyć się wizyty w domach prywatnych, jeśli klient sobie życzy. -już nie wspomnę o ciszy panującej w siedzibie brakuje tylko pieśni religijnych. - jeśli nie cisza, to co wg Ciebie powinno panować?

Fylder
Pracownik
 Pytanie
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Witam , Czytajcie uwagi poprawi może to poprawi wizerunek . Co do modyfikacji i dopasowania szkolenia , robicie to już 20 lat powinniście w wiedzieć jak to zrobić. Trasa F w wolnym tłumaczeniu "zimne wizyty" z założenia jest ich trochę więcej ja 5 - czytaj exel raport To ciekawe dlaczego nowi pracownicy tak szybko rezygnują??? Byłem na kilku naradach i nie pamiętam szkoleń online i by trwało to godzinę, chyba że mam inny zegarek. Statystyka - wyniki są najlepsze bo oni są dobrzy a nie tabelki. Baza - Porozmawiajcie z pracownikami co tak naprawdę myślą o tych lidach w systemie. Samochody - artykuł - artykułem dla "chcącego nic trudnego" Klient jak jest zainteresowany zakupem sam poprosi o ofertę - a nie na siłę i zadowolenia tabelki . Wizyty po prywatnych domach nie po przedsiębiorcach tylko hobbystach co raz kupili. Cisza panuje ze strachu przed "okiem saurona" Zresztą - tłumaczą się tylko ,,,,

Mały
Były pracownik
@Fylder

Mieszkanie rzeczywiście to była porażka totalna. Czas tam się zatrzymał na przełomie wieków. Ale jest też i mały plus- obiady bezpłatne. Wcześniej razem z bossem jadło się na przeciwko firmy w barze w Castoramie po czym po szkoleniu oczywiście przychodził rachunek. Auta- oczywiście teraz można tłumaczyć pokrętnie że się długo czeka na auta ale ostatnimi zakupami były fiaty Tipo rocznik 2019 oraz vw passaty rocznik 2000. Było to kilka aut kupionych w czasie kiedy były one od ręki. I już wtedy było wiadomo że to jest kropla w morzu potrzeb i że to skazuje dużą część handlowców na jeżdżenie szrotami w niedalekiej przyszłości. Ten czas właśnie nadszedł. Narady na początku każdego miesiąca. Totalna strata całego czasu. Zajmuje ona cały dzień a " wartościowych" aspektów jest góra na godzinkę. Skąd te 3- 5 wizyt dziennie jak trzeba było dużo więcej żeby nie być wyświetlanym na czerwono - tego nie wiem.

Dariusz
Inne
@Mały

To wyjazdowe szkolenie odbywa się już w ramach pracy po podpisaniu umowy? Ile ono trwa, jeśli można wiedzieć i czy przedział 4000-8000 zł to kwota netto, jaką może zrobić nowo przyjęty handlowiec w tej firmie?

Pracodawca

@Dariusz

Witamy, obecnie w naszej firmie nie ma wyjazdowych, szkoleń dla wszystkich doradców. Są wyłącznie indywidualne, a pozostałe odbywają się wyłącznie online i trwają ok. 1 godziny. Szkolenia w tej formie są praktykowane u nas już od kilku lat. Pobyt w hotelu oraz obiady w trakcie szkolenia wprowadzającego, przed rozpoczęciem pracy w "terenie" pokrywa nasza firma. Kwota brutto jest tak skalkulowana, aby wynagrodzenie bazowe netto tzn. po odjęciu ZUS-u, podatku liniowego i wszystkich innych opłat w przypadku pracy opartej na umowie B2B wyniosła 4000 zł, tak jest również przy umowie o pracę. Nie uwzględnia prowizji za sprzedane maszyny, które automatycznie podnoszą to wynagrodzenie.

Krystian
Były pracownik
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Drogi Pracodawco- z tego wpisu wyszło Ci pomieszanie z poplątaniem. Ewentualny kandydat do zakucia w dyby czyli pracy w Waszej firmie niewiele z tego przyswoi. Napiszcie wprost że po kilkunastu latach w końcu zrezygnowaliście z ogólnopolskich spędów handlowców , które odbywały się co najmniej 2 razy w roku przy okazji wymiany opon. Wszyscy przyjeżdżali dzień wcześniej ... i się działo. Tak że na drugi dzień sprzątaczki nie dawały rady udźwignąć ogromu szkła z pokoi. Oczywiście po wodach mineralnych. A jak już przyjechał kiero z jednego z oddziałów Feldera z południowo- wschodniej flanki i przywiózł ze sobą 5- litrowy baniaczek wody ognistej własnego rynsztunku... to się dopiero działo. Wszystkich ochoczo częstował dookoła ... a sam sączył przez cały wieczór jakiegoś lekkiego sikacza po czym następnego dnia boss miał wyczerpujące informacje co w trawie piszczy. I to przekrojowe z całej Polski.

Lidia
Inne

Cześć, na ich stronie w zakładce sekcja kariery nie ma żadnych konkretnych ofert pracy, ale zachęcają żeby aplikować spontanicznie. Ktoś próbował? Możecie polecić jakieś stanowisko odpowiednie dla kobiety z mniejszym doświadczeniem?

Xxx
Pracownik
@Lidia

Cześć, Odradzam. W firmie panuje atmosfera zniechęcenia. Nie ma co się dziwić, kiedy świat pędzi do przodu, a pensje stoją w miejscu. Mężczyźni jeszcze zarobią, a kobiety to na drugim planie. Lepiej poszukaj firmy, która bardziej szanuje pracownika. Udanych poszukiwań.

Klient
Inne

W środowisku stolarskim jest takie powiedzenie odnośnie handlowców i rotacji w Felder. ,,Kochajmy handlowców z feldera tak szybko odchodzą . Co zamawiasz maszynę to już inny.

Cba
Były pracownik
 Pytanie
@Klient

A dwa południowo- wschodnie oddziały firmy to jakiś dramat i żenada. Zarządzane od kilku lat przez diablo i jego ucznia shreka w myśl zasady : za standard machines- fifty /fifty. Natomiast za specjale zwykły doradca ma dać całość na tacę temu nad nim. Kto tego w czas nie pojął nie pracuje już tam. Pozostali tam tylko " mierni ale wierni". Może zrobić już czas z tym porządek żeby i te oddziały dźwignąć w końcu o level up ? Zostawiam do przeanalizowania i przemyślenia

Pracodawca

@Cba

Zasady wynagrodzenia/prowizji wyznacza zarząd firmy, nie pojedynczy kierownicy i z pewnością nie powinny odbywać się na warunkach przedstawionych w tym wpisie. Podane tutaj fakty z pewnością przeanalizujemy.

Cba
Były pracownik
@Felder Group Polska Sp. z o.o.

Nie wiadomo kiedy ale minęły już dwa tygodnie. Mam nadzieję że tym wpisem dałem co nieco do myślenia prezesowi i dyrektorowi. Tak czy inaczej wasza analiza będzie tylko powierzchowna i pobieżna. Gdybyście naprawdę chcieli oczyścić stajnię Augiasza na południowym wschodzie to musielibyście zwrócić się o konkretne info do byłych pracowników a o to może być trudno bo zapewne z większością rozstanie nie wyglądało zbyt dobrze.

Nowy
Kandydat
 Pytanie

Czy ktoś brał udział w rekrutacji na stanowisko Serwis Helpdesk International? Oferta wisi na stronie dość długo. Wynagrodzenie 4500 - 5500 pln brutto to tylko w początkowym okresie próbnym?

Zostaw merytoryczną opinię o Felder Group Polska Sp. z o.o. - Żory

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w Felder Group Polska Sp. z o.o.?

    Zobacz opinie na temat firmy Felder Group Polska Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 21.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w Felder Group Polska Sp. z o.o.?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 9, z czego 1 to opinie pozytywne, 7 to opinie negatywne, a 1 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

  • Jak wygląda rekrutacja do firmy Felder Group Polska Sp. z o.o.?

    Kandydaci do pracy w Felder Group Polska Sp. z o.o. napisali 1 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Felder Group Polska Sp. z o.o.
Przejdź do nowych opinii