Bumar (Polski Holding Obronny)

Opinie o Bumar (Polski Holding Obronny)

Jaśiek

PHO taka firma a do ochrony ma ochroniarzy z gr niepełnosprawnośći

Ziomal
@Jaśiek 03.11.2017 14:01
PHO taka firma a do ochrony ma ochroniarzy z gr niepełnosprawnośći

Ale lipa, hahaha .. ale kto dziś przyjdzie do pracy nawet z grupą inwalidzką za 10zł netto ..

Frezzer

Mam tam rodzinę, ale pracy nie mogłem dostać. Firma LUX. Niestety, powyższe opinie pisane są z zazdrości i nic więcej. Mam tam znajomych i chwalą sobie jak nic.

Weronika

@angela ponieważ to forum dotyczy firmy Bumar (Polski Holding Obronny) w Warszawie. Proszę o pozostawianie informacji i opinii na temat warunków pracy w firmie. Będą to ważne informacje dla osób, które zastanawiają się nad podjęciem pracy w tej firmie.

angela
@Weronika 05.10.2017 13:41

Pierwotna nazwa była PCO (Przemysłowe Centrum Optyki), tylko ktoś ją później chytrze zmienił. Nikt tu nie pisze o PGZ, Bumarze, PHO czy innych firmach. Nie wprowadzają ludzi w błąd i tak każdy wie czego temat dotyczy.

Weronika

@podrzutekdziękujemy za Twoją opinię na forum na temat pracy w Bumar (Polski Holding Obronny). Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia związane z pracą w tej firmie? Czy podoba wam się praca w tym miejscu? Czy coś byście zmienili?

angela
@Weronika 02.10.2017 13:12

Dlaczego ciągle piszesz Bumar (Polski Holding Obronny)? Wszyscy piszą o PCO, tylko ktoś chytrze zmienił nazwę tematu.

podrzutek

Firma tragiczna, nie wierzyłem w powyższe tak negatywne opinie na jej temat dopóki niestety nie przekonałem się na własnej skórze. Trafiłem tam nie znając nikogo, nie byłem człowiekiem z tzw. "polecenia", co od razu było podejrzaną sprawą dla ludzi tam pracujących. Dało się to odczuć niestety. Ale to jeszcze nic.. W firmie panuje przeludnienie, stanowiska się dublują, kilka osób odpowiada po części za to samo a mimo to uzyskanie konkretnej informacji graniczy z cudem. Brak kompetentnych ludzi potrafiących pokierować przygotowaniem projektu od początku do końca. Wszystko załatwia się na gębę, w najlepszym wypadku na małych wymiętych karteczkach. Bo przecież po co pisać maile.. "a komu to potrzebne". Niestety ale przekraczając progi tej firmy jest się zmuszonym schować swoje ambicje głęboko do kieszeni. Dział IT.. Państwo w państwie.. Podstawowa konfiguracja komputera i przygotowanie go do pracy zajmuje całe miesiące, o ile w ogóle następuje, bo zazwyczaj "nie da się". Produkcja to kolejny temat rzeka. Picie kawy czy nawet smażenie jajecznicy na śniadanie przy stanowiskach pracy przy montażu wrażliwej elektroniki na porządku dziennym. ISO, 5S..? Zapomnij.. Gdyby nie pompowanie pieniędzy z publicznej kasy firma ta nie miałaby racji bytu na wolnym rynku w tym kształcie. Generalnie nikomu nie życzę (o polecaniu nawet nie wspomnę) pracy w tym miejscu.. Jeżeli masz choć trochę ambicji i chęci rozwoju - odpuść sobie tą firmę. Szkoda czasu. A rodzinom generałów i wszystkim PRLowskim pociotkom, skazanym na tą firmę mogę tylko serdecznie współczuć.

Zainteresowany

A jak wygląda praca PGZ??

ochronapoland

A czy jest w pho układ zbiorowy pracy. I czy nowo zatrudnieni pracownicy ochrony mogą byc nim objęci

bromba

A jak wygląda praca i zarobki w finansach w PCO ?

Weronika

@Mj dlaczego masz takie zdanie o firmie? Powiesz coś więcej na ten temat? Wszystkie opinie i informacje będą ważne dla tych co zastanawiają się nad przyjęciem do firmy jeśli tylko pojawi się oferta pracy w Bumar (Polski Holding Obronny).

Mj

W PGZ SA jest jeszcze gorzej. Tam dopiero mają specjalistów:) Szerokim łukiem, chyba że jesteś z dobrej zmiany.

Weronika

@Sikret Ejdżent, a czy firma często stosuje rekrutacje wewnętrzne?

@Weronika 05.04.2017 10:28
@Sikret Ejdżent, a czy firma często stosuje rekrutacje wewnętrzne?

Tak, bo jak inaczej nazwać zatrudnianie po rodzinie i znajomych oraz ciągłe przenoszenie niezadowolonych wnuczków, córek, synów i siostrzeńców z działu do działu? :-)

Weronika

@Ryski to fajne chłopaki, a jak wygląda ścieżka kariery pracownika?

@Weronika 05.04.2017 09:52
@Ryski to fajne chłopaki, a jak wygląda ścieżka kariery pracownika?

Wygląda to tak, że awansujesz jeśli masz znajomości lub 20 lat stażu pracy. :-P Więc albo masz dobrze umocowanego wujka, tatę, dziadka, znajomego polityka itp i wtedy nawet cały dział dla ciebie stworzą. Albo możesz przesiedzieć w PCO pół życia i się nad tobą zlitują po 20 latach. :-) :-) :-) Umiejętności, wyniki w pracy, osiągnięcia itp nie mają większego znaczenia. Co najwyżej zmienią angaż na 'specjalistę' i sypną 300 zł brutto podwyżki. ;-) ;-)

Sikret Ejdżent

Ha! Ha! Ha! PCO nie zawodzi i co jakiś czas na gowork wylew żółci. :-D :-D :-D Niestety praktycznie wszystkie negatywne opinie są prawdziwe. Ta firma to akceptowalne miejsce pracy, dla tych którzy zaczynają karierę i nie mają doświadczenia. Można się pomęczyć te 2 czy 3 lata w tym skansenie PRL za słabą kasę i w muzealnych warunkach. W tym czasie można łyknąć trochę doświadczenia w kontaktach ze ludźmi w ponad 500-osobowym zakładzie albo w kontaktach z przełożonymi którzy odstawiają niezłe komedie żeby zamaskować swój brak wiedzy i kwalifikacji. Czasem można się też podszkolić w sprawach zawodowych jeśli trafi się na dział gdzie kierownik albo dyrektor nie mają węża w kieszeni i przy okazji nie tkwią mentalnie w PRLu (rzadkość). Koniec końców można se potem wpisać w CV nową pozycję w ramach 'doświadczenie' i pożegnać się z PCO. :-) Ludzie z nawet dość krótkim doświadczeniem, zwłaszcza w technicznych zawodach (elektronika, technologia, konstrukcja, IT itd itp) bez problemu znajdą robotę w lepszej firmie niż w PCO. Gdyż PCO to bardzo nisko zawieszona poprzeczka i praca tutaj to ostateczność albo wyjście awaryjne.

Ryski to fajne chłopaki

Nic się nie zmieniło. Ciągle beton rządzi, ciągle nie ma wyjścia na lunch i wszyscy zamknięci jak w więzieniu, ciągle bufet na takim poziomie, że trzeba kanapki z domu przynosić, ciągle zarobki smutne, ciągle zatrudniają ludzi po znajomości, po rodzinie, po partii rządzącej, ciągle szkolenia traktowane są jak nagrody a służbowy sprzęt jak wyróżnienie, ciagle podwyżki dostaje się za wyrobimy staż a nie osiągnięcia, ciągle cyrki, szopki i komedie...

Weronika

A jak teraz wygląda praca w firmie? Podzielcie się swoją opinią :)

Włodzimierz Tiuryn

Czytając powyższe opinie muszę stwierdzić, że nic się nie zmienia od lat 80-tych. I fajnie, socjolodzy mają co badać. "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate" Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia

Włodzimierz Tiuryn

@we no masz racje kolego na chwile obecna to niestey w firmie nie jest prowadzona żadna rekrutacja ale nie wiadomo w sumie przecież kiedy to się zmieni

Leslie

Temat dotyczy PCO, nie PHO, PGZ, czy innych.

były pho

a co z pho i osobami które tam pracują

De Sikret Emploii

Jest szansa, chociaż niewielka bo jeśli zwalnia się jakieś stanowisko to w pierwszej kolejności szuka się następcy wśród rodzin i znajomych - kwalifikacje nieistotne. Czasem się jednak zdarza, że stanowisko wymaga jakichś konkretnych umiejętności i rodzina czy znajomi nie oferują odpowiedniego kandydata. Wtedy jest szansa dla ludzi "z rynku". Pytanie tylko czy jest sens korzystać z takiej szansy? Dla ludzi z doświadczeniem technicznym (technologia, elektronika, IT itd) nie ma to najmniejszego sensu bo PCO oferuje żałosny ułamek tego co jest uznawane za standard na rynku pracy. Dlatego lepiej jest szukać roboty gdzie indziej, jeśli ma się wybór. Tak jak wielu przede mną pisało - ta firma to zalany betonem kurnik dla rodzin dyrektorów, generałów, polityków itd. Nie znajdziesz tutaj zbyt wielu pracowników, którzy bez obaw mogliby wrócić na rynek pracy. W większości robią tu obiboki i nieudacznicy zatrudnieni po znajomości. Jeśli koniunktura się skończy, któryś rząd zrobi porządek ze zbrojeniówką to na większość załogi PCO (zwłaszcza tzw "umysłowych" zasiedlających biurowiec) padnie blady strach. Podsumowując, szansa na zatrudnienie dla ludzi z "zewnątrz" istnieje ale jest naprawdę niewielka. Rzecz jednak w tym, że nie ma sensu z tej szansy korzystać...

Grochola

Cieplarnia rodzin dyrektorów i emerytów

bijąs

no coż, myslalem, ze PCO to poważna firma, ale chyba piszący przed mną wiedzą co piszą... betonowy kloc w srodku. Najwyższa odporność na kulturę i przyzwoitość. Nie jest to firma dla ludzi zdolnych i ambitnych

ex-pracus

w firmie nie ma mnie od stosunkowo niedawna (nie bede pisal ile dokladnie bo jeszcze ktos zacznie grzebac w papierach kto sie w tamtym okresie zwalnial mam jednak wciaz wielu znajomych w PCO wiec jestem z grubsza na biezaco jesli chodzi o "branze" to w PCO niewielu "w niej jest" - nie wszyscy musza byc bo nie kazdy dzial jest bezposrednio zwiazany z profilem a ci ktorzy powinni z reguly nie sa bo nie musza :) generalnie nie rozumiem calego bulwersu, firma jaka jest - kazdy widzi, nie ma sensu sie oszukiwac ze PCO to wspaniale miejsce pracy gdzie czwlowiek moze sporo zarabiac i pieknie sie rozwijac to firemka pelna betonu, dobra do przebimbania ale nie dla zdolnych i ambitnych - tacy tu dlugo nie posiedza buziaczki dla obroncow tego kombinatu, podziwiam wasze zaangazowanie :P :*

rubin

W czym problem chłopie, zwijaj się i szukaj roboty lepszej gdzie indziej. Powodzenia ! z takim podejściem z pewnością Ci się przyda.

ex-pracownik
@rubin 07.10.2015 16:30

o, powialo groza pewnie na ta stronke trafil jakis odznaczony pracownik, ktory po 25 latach dochrapal sie pensji 3.5k na reke nie ma co sie bulwersowac, firma daje slabiutkie warunki i perspektywy, to jest fakt i nie ma co zaklinac rzeczywistosci PCO mozna traktowac jako przejsciowy etat przed znalezieniem czegos sensownego albo spokojna przystan jesli po godzinach robi sie kase w ramach jakichs zlecen

PCO smierdzi

PHO to nie PCO (ex Bumar Zolnierz). Poza tym PHO to dzisiaj juz tylko atrapa firmy. Paleczke przejela Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ/Pegaz). Prosze nie mylic tych "firm". Wiem, ze to skomplikowane ale w naszej zbrojeniowce chlopaki kombinuja ile wlezie i to z czasem zagmatwalo zdziebko sytuacje. ;) Jak ktos ma jakies pojecie o sprzecie wojskowym i lubi sie posmiac to polecam lekture artykulow traktujacych o projekcie (bacznosc) Tytan (spocznij) albo naszym rodzimym rozwiazaniu fusion (IR+NV) by PCO (oklaski prosze), tudziez wspanialym polskim uber-czolgu PL01 ktorego prototyp bedzie zasuwal po poligonie za rok (no ba!) a produkcja rusza za 3 lata (a jakze!). Generalnie jest jednoczesnie bardzo smiesznie i bardzo przykro. Co do pracy w przesympatycznym PCO - zdecydowanie polecam jesli ktos woli strzelac facepalmy zamiast zarabiac kase.

Ada

A może z ramienia PHO ktoś się zainteresuje Pracownikami Ochrony,w jakich warunkach pracują na obiektach PHO za ile i jak są traktowani.Polecam zainteresować się zakładem na Woli.

włodzimierz tiuryn

co publikacja to prowokacja

Pracuje-tu-za-dlugo

Okej, zlituje sie... Cynk dla zainteresowanych praca w PCO/PHO/Bumar Zolnierz (niepotrzebne skreslic): * niewiele sie tu zmienilo w sensie zarzadzania i kadry dyrektorsko-kierowniczej (ciagle beton i PRL w rozkwicie) * totalny max zarobkow bez znajomosci w dziale gdzie kierownik albo dyrektor nie cierpia na zbyt wielki bol dupy to okolo 5k netto po paru latach * 90% przepisow wewnatrzfirmowych jest zywcem wyrwane z PRL * na rozmowie kwalifikacyjnej prawdopodobnie bedziecie rozmawiac z kierownikiem lub dyrektorem, ktory nie ma najlepszego pojecia o dziedzinie, ktora zajmuje sie jego dzial/pion :) * na rozmowie kwalifikacyjnej beda wam wciskac kit o mozliwosci rozwoju, zarobkach i przyszlosci firmy (rzeczywistosc: zarobki bardzo srednie, o szkoleniach i rozwoju zapomnijcie, przyszlosc firmy jest bezposrednio zwiazana z poziomem oferty produktowej a ten jest cieniutenki) * wszystko co czytacie na temat PCO w fachowej prasie to bzdury, zwlaszcza to co smaruja w Rzeczpospolitej - wszystko dogadane, sponsorowane, zalatwione - w rzeczywistosci PCO jest jakies 10 lat do tylu w stosunku do konkurencji, sprawdzcie se takie WB Electronics albo TNVC * jakas 1/3 zatrudnionych to rodzina, kuzyni, zony, znajomi, przyjaciele, dzieci, wnuki itd osob odpowiednio umocowanych - w niektorych przypadkach kreci sie ostre lody zeby stworzyc specjalnie dla nich dzialy, dodatkowe umowy, stanowiska... * wszyscy decyzyjni chca miec przede wszystkim swiety spokoj wiec mozna zapomniec o wdrazaniu nowych rozwiazan, wychodzeniu z inicjatywa, ambicjach * zolc leje sie strumieniami a masc na bol dupy przydalaby sie tutaj co drugiemu Ciezko w to wszystko uwierzyc, co? :) Zgadzam sie, dlatego nie mam zamiaru pisac o najbardziej kosmicznych akcjach w tej firmie bo nawet ostatni naiwniak nie bylby w stanie potraktowac tego powaznie. Zeby uwierzyc, trzeba przezyc! :) Generalnie... nie polecam firmy, szkoda czasu na uzeranie sie z takimi ludzmi i meczenie w tak toksycznej atmosferze. Tylko pierwsze pare miechow moze byc spoko, do momentu az zatrudnione nie zaczyna ogarniac skali zaklamania i nierobstwa. :/

Mat

Cześć Proszę o jakąś opinię na temat pracy zespołu konstruktorów mechaników. Na jaką pensję można liczyć, jak atmosfera i pozostałe aspekty ? Czego można się spodziewać na rozmowie itd ? Pomożecie ?

irek

Hej, tak się zastanawiam, czy warto zainteresować się pracą w Bumar PCO, może ktoś jest w stanie napisać parę słów? Bo widze, że nie tylko ja się firmą interesuję, a nawet ludzi chyba z imprezy sylwestrowej piszą. Czy macie tutaj jakiś fajny system socjalny lub motywacyjny. Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedź.

ania

Pracowałam w PCO przez jakiś czas. Uważam, że było całkiem nieźle. Co prawda firma zatrudnia wielu bezużytecznych dyrektorów, zamiast zainwestować w pracowników, ale powoli się to zmienia. Udało się stworzyć całkiem kompetentne zespoły inżynierów, więc może w najbliższym czasie uda się w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny zakładu. Za tym powinny pójść też pieniądze.

michał

Nie bardzo rozumiem co to ma do całego wątku. Wie ktoś może jakie pieniądze można tam zarobić miesięcznie?

lekko za madry

k - 2012-12-01 22:05:15 Nowe władze bumaru zrobią porządki z kierownikami co nic nie robią , już niedługo z tego co słyszałem . Zobaczymy czy płaska struktura przyniesie korzyści.witam.. pracuje w tym zakladzie od dluzszego czasu... za swoje ambicje blisko bylo a bym stracil prace.. ludzie w kadrze zarzadzajacej czasami nie rozumieja co to znaczy miec ambicje...chciec cos osiagnac... (usunięte przez administratora) taka prawda... najbardziej boli ze kadra zarzadzajaca ma niekiedy nizsze wykształcenie niz pracownik fizyczny...czesto swoje stanowiska zawdzieczaja partiom z epoki PRL-u powinna byc wieksza odpowiedzialnosc-na kazdym szczeblu w tej firmie... koniecznie!!!

k

Standardowy robol z PCO

Spoko jest, co wy chcecie? Mozna sobie bimbac przez 8 godzin i pensje placa. Mozna tez przez te 8 godzin w PCO zasuwac na wlasny ra [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] nek i tez pensje placa. Zero odpowiedzialnosci wiec kasa nie jest duza ale dla nierobow fucha jak znalazl.

Momo

Niestety wiekszosc opinii tutaj to prawda. Pracuje W Pco pracuje od 7 lat i widzialem jak przez ostatnie lata nastapily duze zmiany. Lecz nadal stara kadra skutecznie zniecheca do rozwoju i blokuje dobre pomysly. PRL ciagle zywy niestety. Kuriozalne sytuacje powoduja ze czasem opadaja rece bo np. jest problem zeby dostac materialy pismienne bo kierownik ma weza w kieszeni. Nie liczcie na zarobki bo kiedy moj kierownik zarabia ile zarabia to wiem ze wiecej nie zarobie a ze zarabia malo... Zdobyc doswiadczenie i uciekac tak radze.

anonym

wszystkie opinie tutaj przedstawione są zgodne z prawdą nic dodać nic ując szkoda trochę że to tak wygląda kilka osób na górze za nic nie czuje się odpowiedzialymi zakupy niepotrzebnego sprzętu to ich specjalność na podwyżki zostaje 100zł

anonym

Żeby tutaj coś zrobić to trzeba mieć wiele cierpliowści, faktycznie szefostwo nie bardzo wie po co jest. Jak by firma miła mniej kierownikow to by cos tu ruszyło. A tak tylko jeden zwala na drugiego . Za organiazje 0 pkt ale przynajmniej nie trzeba sie wysilac obojetnie co zrobisz i tak glowny nie wie czemu to sluzy wiec bedzie zadowolony.

byly pracownik PCO

Hm, starzy moze ledwo komputer wlaczyc potrafia. Ale dla mlodych klasyczne metody inzynierii nic juz nie znacza. I to nie tylko w Polsce ale rowniez na drugiej polkuli. Przychodzi taki jaki madrala i mowi czemu nad ukladem zasilania ukladu optycznego (Regulowany zasilacz15A/24VDC) pracujesz a USB z komputera nie wykorzystujesz? Ja Mu na to o(usunięte przez administratora)"masz\" racje, moze nawet nie tylko ten uklad bedziemy zasilali ale calemu miastu bedziemy energie z USB dostarczali i o nagrode Nobla sie upominali.

co za kicha

(usunięte przez administratora) o tym co sie tutaj dzisiaj dzieje moznaby napisac 10x dluzszy artykul

stary robol

fajna miejscowka do roboty dla malo ambitnych i leniwych... pracowac za bardzo nie trzeba bo przelozeni i tak nie wiedza co robisz bo ich to nie obchodzi... :))) jeden wielki festiwal sztucznosci - wspaniala firma, wspaniale sukcesy, wspaniale wyroby, wspaniala sprzedaz... wspaniale bedzie jak sie skoncza uklady z wojskiem i ochrona rzadu :))) sensownej kasy zarabiac sie tu nie da... ale przepracowac sie tu nikt nie przepracuje...

zzpe

z tego co ja słyszę młodzi którzy chcą coś wnieść proszeni są na dywanik do dyrektora stasia a prezes to akceptuje , czy jest dobrym menadżerem?. Wiele w róznych zakładach widziałem i PCO to też taki typowy polski zakład gdzie lepiej sie nie wychylać a wszystko jakos idzie do emeryturki .

kolego faktycznie zatrudnianie rodziny i po znajomosci to norma wszedzie ale tylko w pco dziala zasada czy sie stoi czy sie lezy bony i nagroda sie nalezy w porzadnych firma nagrody i premie maja motywowac do pracy a w pco dostajesz dodatki bo wszyscy dostaja bo tak chca zwiazki ktorych w tej firmie jest 150 za nadgodziny kase dostaja ci ktorzy maja to pozalatwiane bo maja cwanszych kierownikow lub sami sa cwani to jest firma dobra dla takich co niewiele potrafia i ciesza sie ze w ogole pracuja albo cwaniakow ktorzy pco traktuja jako malo wymagajaca dodatkowa fuche ja tu siedze bo zarabiam drugie tyle prywatnie jak wielu innych w pco i mozna se bez problemu robic przy swoim w takcie siedzenia w pco a z tym wnoszeniem duzo przz mlode pokolenieto zes przywalil ze szkoda gadac. Mlodzi ciagle uciekaja stad po 2 czy 3 latach jak tylko zorientuja sie w tym cyrku

człowieku jak ci nie pasuje praca w takiej firmie to nikt cie do niej nie zmusza. Znasz jakąkolwiek inną firmę gdzie po rodzinie albo znajomych się nie zatrudnia? ja nie znam takich. praca w tej firmie jest jak najbardziej ok. a wypowiedzi takie jak twoje są po prostu mało obiektywne.

gerbera

O tak! od kiedy pracujesz wszystko się zmieniło! Dyrektorzy już nie zatrudniają po rodzinie bo wszyscy już zatrudnieni. Panie z działu kadr, córek też nie zatrudnią , więcej nie mają. A kartę multisport sama opłaciłam! Są firmie działy i działy. W jednych się ciężko pracuje w innych tylko plotkuje.przy kawie. I nieuczciwe jest to że płace zależą od znajomości.

Chciałem/am poinformować, że odkąd ja pracuję powyższe posty są nie aktualne. Młode pokolenie wnosi dużo własnych pomysłów, które są brane pod uwagę. Jest już stołówka i karta MultiSport, spotkania integracyjne, bony na święta, opieka medyczna, trzynastki, podwyżki. Ja jestem zadowolony/a, pracuję 8 godzin od 7 do 15 ( czasem zdarza się, że trzeba dłużej, ale nadgodziny są płatne) mogę swobodnie połączyć życie rodzinne i pracę. A czas w pracy staram się maksymalnie wykorzystać do wykonania obowiązków i własnego rozwoju. Pozdrawiam.

dr

Poziom jaki prezentują zarządzający działem badań i wdrożeń to po prostu śmiech na sali. Tylko w przedsiębiorstwach państwowych dochodzi to takich rzeczy, jak ktoś jest ambitny to po paru latach ucieka z tej firmy.

Mi zaoferowali 3600-4000 brutto + mulitosport za dopłatą 40zł + prywatną opiekę medyczną. Z czego spełniałem wszystkie wymagania przedstawione w ogłoszeniu.

cudo2rca

A jakie dokładnie są tam zarobki? Bo wiesz małe to pojęcie względne...

Zostaw opinię o Bumar (Polski Holding Obronny) - Warszawa

UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Bumar (Polski Holding Obronny)