MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

3.4 Dodaj merytoryczną opinię

Opinie o MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Góral Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 4 dni.
Kandydat
 Pytanie

Czy ten kierownik Dariusz jeszcze pracuje? bo jak naczytałęm się opinii na jego temat, to nie wiem, czy się starać o pracę w Moto.Są tam jacyś normalni i sensowni kierownicy, czy jest tylko ten jeden codziennie na cały magazyn? Czy pracuje się jeden tydzień na rano, jeden na popołudniu i jeden na noc? czy jak komu pasuje?

Vlad Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie

Jakie jest wynagrodzenie za pracę w MOTOROL AUTOMOTIVE?

Amy Nowy wpis
Inne

Zastanowiły mnie te rozbieżności w opiniach. Wcześniej ktoś napisał, że z Właścicielami można się dogadać i ze zawsze pomogą a potem odradzano współpracę. W jakim zakresie najczęściej występują teraz problemy, że trzeba byłoby prosić o wsparcie?

Pytanie
 Pytanie

Czy organizowane są wyjazdy, imprezy, spotkania integracyjne w MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ?

anonim
Inne

Z jakich przyczyn pada od razu taka opinia? czy to oznacza, że pracownicy nie są za bardzo ze sobą zintegrowani czy o co chodzi? jaka występuje przy tym atmosfera na samym magazynie?

anonim
Pracownik
 Pytanie
@anonim

Zintegrowani? Chłopie o czym Ty piszesz to nie jest firmą która zatrudnia samych Polaków. Ukraińcy może się integrują na swój własny sposób. Ale gdyby firma chciała zorganizować imprezę dla pracowników to myślę że nie znaleźliby tak dużej hali. A nawet gdyby znaleźli to łączny koszt tej operacji może zamknąłby się w 500k zł. A więc po co robić takie rzeczy? Firma nie zatrudnia 100 pracowników. No chyba że mówimy tylko o osobach zatrudnionych w Motorolu... To może znajdzie się ze 150 osób. Wtedy można wynająć jakiś klub na cały wieczór. Ale raczej wątpię w to aby ktokolwiek pomyślał o takiej formie integracji.

anonim Nowy wpis
Inne
@anonim

Kolega wyżej nie pisał chyba od razu o takich grubych fiestach, do których teraz nawiązujesz. :D może chodziło o poszczególnie działy i tym podobne? racja ciężko by każdy ze sobą gadał. W biurze jestem z tym łatwiej skoro w chciał ofertach piszą o takich spotkaniach w benefitach?

 Rozmowa kwalifikacyjna
Co sądzisz o rozmowie kwalifikacyjnej w firmie Firma Handlowa Motorol Wiesława Kałkus Stanisław Kałkus Marek Kałkus Marian Kałkus sp.j.? Czy wziąwszy pod uwagę Twoje wrażenia, poleciłbyś innym aplikację do tego miejsca? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami.
P.
Kandydat
 Pytanie

Dzień dobry. Czy ktoś współpracował z Motorol jako przewoźnik? Jak wygląda współpraca? Z góry dziękuję za informację. Z poważaniem.

Kwiatek
Pracownik

Własciciele to mega porządni i fajni ludzie, zawsze pomogą i zagadają

anonim
Inne

Będą może jeszcze przyjęcia na specjalistów ds. zakupów? Wiem po prostu że jeszcze w tym roku widniała taka oferta, lecz pewnie jest już wygasła? Pisali w niej o opcji na rozwój poprzez szkolenia, interesuje mnie to zagadnienie. Czy na samym dziale są możliwe awanse?

kiero Mariusz Rura
Pracownik

No jest wszystko w porządku, jest dobrze, dobrze robią. Dobrze wszystko jest w porządku. Jest git. Pozdrawiam cały Motorol, dobrych chłopaków i niech się to trzyma, dobry przekaz leci!

anonim
Inne

W oko wpadła mi dość obszerna opinia, która chyba bardziej dotyczy samego magazynu? Jak przy tym oceniacie warunki handlowców? Na stronie są dwie oferty jedna z nich kieruje na Litwę / Łotwę i dlatego mnie zainteresowała. Pytając wprost czy zarobki z tych rejonów mogą być wyższe czy raczej wszystko będzie porównywalne do naszego kraju? Są osoby, które pracowały tu i tu i mają porównanie?

Anonymous
Inne

Motorol no firma jak firma praca minimum wymagają w sumie rzeczy czasami już nie ludzkich w nocy tyrasz jak pies w nocy kiła dziesiat ton musisz zrobić tarcze nie tarcze trzeba rzucac przez całą noc mówią lekka pracą że zarabiasz kokosy ludzie boją się już nawet pracować bo kierownik ma oko na wszytko znaczy obsadzeni Ukraince jakoś brygadziści w polskiej firmie nie jestem rasistą ale moim zdaniem awas to powinien ktoś dostać co pracuje już w tej firmie parę lat nie ludzie którzy nie mają zielonego pojęcia o tej firmie po drugie ludzie którzy pracuje miesiąc w tej firmie biorę te same pieniądze co ludzie którzy oddali tej firmie pół życia dla mnie to jest nie zrozumiale czy ludzie którzy poświęcili tej firmie pół życia nie zasługuje na coś więcej zarabiają tam grosze i nadal to robią majc nadzieję że będzie lepiej czy trochę więcej pieniążków żeby się poczuć trochę do wartosciownym to dużo przez tyle lat ja rozumiem że każdy powinien być tak samo traktowany ale może trzeba jakieś strzowe wprowadzić czy coś nie dość że warunki i oczekiwania w tej firmie są nie ludzkie to jeszcze jest jeden zwariowany kierownik co by cię już zwolnił o od tak bo mu się nie podoba że zamiast kilku nastu ton zrobiłeś parę ton żeby chociaż raz to całe towarzystwo co tam kierują tym magazynem przepracowało jeden dzień tego magazyny na aktualna chwile to myślę że prawie wszyscy by nie wykonali swojego zadania a większość to by nie wiedziała jak ma na imię po 8 godzinach dziękuję i nie pozdrawiam tych co w tej firmie prześladują ludzi i karają ich za bzdety a reszta mam nadzieję że zrobicie rewolucje

Janusz
Pracownik
@Anonymous

Jak można spłodzić taki tekst bez jednego przecinka albo kropki. Opie, naucz się najpierw pisać.

anonim
Inne
@Janusz

Pisanie głosowe? Co do tej zapowiedzianej na sam koniec rewolucji, czy będzie ona uzasadniona? Dochodzi do większego przepracowania, które zostało wprost przytoczone? Nie wiem czy mój luby powinien do pracy się udać, jeśli takie warunki miałby w rzeczywistości występować. Czy jest tu ktoś kto ma odniesienie?

anonim
Pracownik
 Pytanie

(usunięte przez administratora)

Ty
Były pracownik

Stały tekst DGN. "Jak się nie podoba,to się zwolnij " I braku szanowania pracowników.

anonim
Kandydat
@Ty

A po ile teraz ludzie przy takim wspomnianym podejściu pracują? ciekawi mnie średni staż. Jak teraz oceniacie także poziom samych rotacji? Są większe / mniejsze niż w roku ubiegłym? I jakie są perspektywy na przyszłe zarobki handlowców? Firma się rozwija? Pytam, bo nie wiem czy reflektować kandydaturę

Masta blasta
Inne

Hmm co tu napisać o pracy w sumie kiedyś było ok każdy pracował życie się toczyło nikt nie narzekał nie było dużo ludzi sam kierownik magazynku ten mistrz mistrzów prosił się ludzi żeby w sobotę przychodzili pracowali i w sumie pracowali by to dobry człowiek z każdym pogadał nawet papieroska zapalił po 2 latach trochę jego kierunek się zmienił zaczął karać ludzi brać premie bo człowiek chory czyli już (usunięte przez administratora) że chory w głowie pewnie się rodziło że (usunięte przez administratora) nie chce już tyle pracować a kierownik nadal dawał kary coraz gorsze i gorsze z nie checiło to wiele osób do pracy i nadal tak jest traktuje już ludzi i przedmioty a wystarczyło by zrozumiec pogadać ale lepiej karać i kraca może się czegoś nauczał jak zmłymi dziećmi chociaż pan kierownik nadal praktykuje to , to zapomniał że dzieci już wyrosły i idą w swoją stronę i to wszystko co pan kierownik robi odbije się na tej firmie wtedy oczy się otworzą własciecla tej firmy bo może nie mają pojecia już co się dzieje i jak się traktuje ludzie którzy tworzą ta firmie i oddali tam dużo lat

Ona
Pracownik
 Pytanie

A ja mam pytanie z nieco innej beczki, mianowicie, dlaczego firma zatrudniając tak, duża liczbę osób, nie wypłaca pracownikom "wczasów pod gruszą" za urlop, skoro taki jest jej obowiązek?

DGN
Pracownik
@Ona

Bo tutaj masz umowę o pracę z kwota 3700 brutto czyli najniższa krajowa. W przeliczeniu na netto dostajesz 2830zl i to jest Twoja podstawa jak podpadniesz "nickowi" to masz gola podstawę. Jednak jeśli nie podpadniesz to dostajesz premie uznaniowa która aktualnie wynosi 1200zl. Wczasy pod grusza liczone są tak: mamy np miesiąc i 168h (80h urlop i 88h praca) 3700zl brutto zamienia się jakimś cudem w 3700zl netto a wiec dzielisz 3700/168 wychodzi Ci 22.02zl tyle kosztuje Twoja godzina pracy. 88x22.02=1938 Twój urlop jest liczony (payroll ostatnie 3 miesiące, motorol ostatnie 12 miesięcy. Czyli jeśli średnio brałaś netto 5000zl to 5000/168x80=2380zl 1938+2380+1200=5518 Tak obliczane są wakacje pod grusza. Teoretycznie bo niektórzy robią tyle, a tyle nie dostają wszystko zależy od DGNa To są tylko cyfry... dobry księgowy wszystko potrafi ukryć:)

Ona
Pracownik
@DGN

Jak już dostanę kartkę zarobkowa, to dam Ci znać czy miałeś rację.

anonim
Inne
@DGN

Ta premia uznaniowa serio zależy od tego czy komuś podpadniesz czy nie? Ogólnie jak się nikomu nie podpada to można na nią co miesiąc liczyć czy raczej nie brać jej pod uwagę? Dają ją od pierwszego miesiąca pracy czy dopiero po jakimś konkretnym okresie?

MARIANO ITALIANO
Pracownik

U Mariano Italiano coraz gorzej. Uśmiechniesz się do kamery i kończysz w sobotę o 12 ;) źle odbijesz towar i nie masz połowy premii xD Jest coraz lepiej. Nic tylko się zatrudnić i czekać na wypłatę ????

Skrzeczący między regałami
Pracownik
 Pytanie
@MARIANO ITALIANO

No chyba że jesteś "bratuchą" albo "siostruchą" - wtedy hulaj dusza, piekła nie ma! Masz po prostu nieodpowiedni paszport i tyle. Z kolei dla mnie hitem jest "uwalanie" premii za zwolnienia lekarskie. Nie musisz długo chorować, wystarczą 2-3 dni i już masz znaczący ubytek przy wypłacie. Żarty żartami, ale tym co się dzieje w tej firmie, zwłaszcza ostatnio, powinny zainteresować się odpowiednie służby (utrzymywane z NASZYCH podatków), z Państwową Inspekcją Pracy na czele. Już samo dyskryminowanie miejscowych na rzecz przyjezdnych to jakieś kuriozum. Widział ktoś, aby Polak na magazynie w Anglii lub innej Holandii miał lepiej niż Anglik czy Holender? Szczerze wątpię.

MARIANO ITALIANO
Pracownik
@Skrzeczący między regałami

Problem polega na tym, że oddział Krakowski PiP'u jest na 100% opłacany. Wątpię aby zgłoszenia cokolwiek dały. Można zgłosić anonimowo ale co z tego. Ktoś odczyta powie, Mariano on zapłaci i nie będzie kontroli. Tu trzeba uderzyć do kogoś wyżej postawionego. Ale ludzie się boją. Bo gdyby wpadł niezapowiedziany kontrol to zamykają w (usunięte przez administratora) cała firmę. I wystarczy miesiąc żeby zamknęli ją na cztery spusty.

Skrzeczący między regałami
Pracownik
 Pytanie
@MARIANO ITALIANO

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby było jak piszesz. Patrząc jak pewnie Główny Kierownik się czuje (swoją drogą - co to za cenzura na tym portalu? Co jest niecenzuralnego bądź obraźliwego w słowie "(usunięte przez administratora)"? Czyżby kogoś coś ubodło? Niesłusznie, bo to bardzo trafne i całkiem żartobliwe określenie, aż sam żałuję, że na to nie wpadłem.) postępując jak postępuje - w sumie to od zawsze, z fazami natężania szykan bądź ich luzowania - nie wierzę, że nie przeszłoby mu przez głowę, iż prędzej czy później ktoś na takie zachowanie mógłby się gdzieś poskarżyć. Widać wie doskonale, że jest NIETYKALNY i NIE DO RUSZENIA. Poczucie bezkarności rozzuchwala. Tak jak komentarze tutaj zapoczątkowane przez pewną odważną osobę (chwała mu za to) niektóre rzeczy zmieniły na lepsze (stołówka, większa liczba toalet, siatki zabezpieczające regały wysokiego składowania przy bramce wejściowej/wyjściowej, coś się ruszyło w kwestii ubrań roboczych - choć też nie do końca), tak w sprawie zachowania Głównego Kierownika względem pracowników de facto nie zmieniło się nic (zresztą nie tylko o tego Pana chodzi, są też inni). Wręcz bym powiedział, że jest gorzej niż przedtem, włącznie z ostatnią "pourlopową" eskalacją. No, ale chociaż teraz wiemy, że odpada argument, iż "szefostwo tak naprawdę o niczym nie wie"... Aczkolwiek moim zdaniem niewiedza nie byłaby w tym wypadku żadnym usprawiedliwieniem, a wręcz przyznaniem, że właściciele nie mają pojęcia o tym, co się dzieje w firmie.

Pytanie
 Pytanie

Jakie warunki pracy są w Firma Handlowa Motorol Wiesława Kałkus Stanisław Kałkus Marek Kałkus Marian Kałkus sp.j.? Czy jest szatnia i/lub stołówka pracownicza? Czy organizowany jest dojazd do pracy dla osoby pracującej na stanowisku Pomoc Domowa?

KurdeBele
Inne
 Pytanie
@Pytanie

O dziwo stołówki pojawiły się po ostatniej aferze, bo ich nie było, znaczy była, jedna. Dojazd do firmy? Ta... Jak się ma wschodni paszport, to może i tak, wożą ich w tę i tamtą z agencji. Ogólnie nikogo nie interesuje, jak dojedziesz, masz dojechać. W sumie tu nikogo nie interesują niczyje problemy. Masz kłopoty ze zdrowiem, świetnie, doskonały powodów na potrącenie ' premii ', bo przecież na tym też trzeba przyciąć. Nie dość, że mniej płaci się w składkach, to jeszcze ma się pracownika w ryzach. W razie niesubordynacji, czy czegoś w tym stylu, zawsze można ukarać delikwenta, za przeziębienie, grypę, albo zabieg ratujący życie :D Ogólnie można zapłacić 300zł mniej i nikt się nie doliczy, bo po prostu można tak zrobić, np. jak byłeś niegrzeczny i powiedziałeś coś, co może godzić w interes pewnej osoby. Jak nie masz czym dojechać, to też kogokolwiek nic nie interesuje, przyjdź na piechotę. Szkoda strzępić ryja. I tak wszyscy tłumaczą sobie, że można dorobić na nadgodzinach i weekendach. Można... Jakim kosztem wie tylko ten, co się musi użerać z konsekwencjami ciągłego patrzenia na ręce i robienia afer o byle co, bo przecież zarabia się wtedy miliony. Nawet jak jesteś odporny fizycznie, to uszczerbek na zdrowiu psychicznym masz, jak w banku. Prędzej, czy później. Prowodyr całego zamieszania jest nietykalny, a to dziwne, bo przed nazwiskiem powinien mieć przydomek ' Mr (usunięte przez administratora)'. PS. Może to przyziemna sprawa, ale zawieszony multisport ze względu na pandemię... Jest zawieszony do dzisiejszego dnia, bo już się nikomu nie opłaca :D Pracujący przez agencję payroll mają więcej możliwości, niż ' starzy ' pracownicy, którzy tyrają kilka lat na umowę motorol, kuriozum. Byłem ostatnio w cyrku, nie śmiałem się, codziennie mam lepszy.

Zmęczony
Były pracownik

Straszny (usunięte przez administratora) Na magazynie brak zasad BHP i rotacja bardzo duża za śmieszną kasę. Bardzo się rozczarowałem. Nie Polecam.

Były....
Kandydat

Ja tam do kier D.G nie miałem nic pamiętam w ad na zebraniu jak pokazał klasę jak się wam nie podoba to się proszę już zwolnić Drzwi Otwarte hmm minęło ok tygodnia pukam elegancko puk,puk kierowniku chciałem się zwolnić najlepiej dziś i wyszło szydło z wora???????????? No wiesz nie mam ludzi....... masz okres wypowiedzenia????

Aleksandra
Inne
@Były....

No właśnie podczas czytania tego chciałam Cię spytać o ten okres. Czyli miałeś go ostatecznie czy nie? To w umowie macie zawarte? Udało się na spokojnie za porozumieniem stron jednak? Z czymś jeszcze idą tu na rękę obecnie?

Kierowca Tyra
Inne
 Pytanie

Byłem tam dzisiaj na rozładunku, co do tego nie mam zastrzeżeń. Jednak to jak tam pracują budzi przerażenie, jak na skrzyżowaniu w Azji, ale faktycznie niektórzy pracują wolniej, a inni za... Na magazynie chodzi, a raczej rozpycha się dziewczyna w obcisłych spodniach, jakby pracowała w trochę innym miejscu, widocznie ma dodatkowy etat w okolicach biurka szefa? Z mojej perspektywy firma (usunięte przez administratora) nawet inny kierowca o ciemnej karnacji powiedział, że był w szoku jak tam przyjechał.

UA rulezzz!
Były pracownik
@Kierowca Tyra

Ukraińska firma to i ukraińskie zwyczaje.

Aleksandra
Inne
@Kierowca Tyra

i tu w zasadzie nie ma żadnych konsekwencji ostatecznie odnośnie tego czy ktoś robi czy nie? bo ująłeś to tak jakby połowa praktycznie nie włączała się w procesy. a ten drugi co widział, ze w szoku był?

ZłyDobryNajlepszy
Pracownik

Tyle lat pracuje w tej firmie i wiem jedno wiem że nie ma sprawiedliwości w niej. Bo osoby które (usunięte przez administratora) i przejmują się pracą wystarczy że raz zrobicie coś nie tak a odrazu bedziecie tymi złymi . Bo jeśli od początku jesteście tymi ulepami to do końca macie lajt bo ci co (usunięte przez administratora) do początku musza tak zrobić do końca a ci to są lewi to tak mają do końca. Widaomo że nikt nie jest maszyną i że czasem każdy coś zrobi nie tak ale pogląd kierownika opiera się tylko na ponktach na systemie nie ważne czy robisz cały miesiąc ciężkie że biegasz na rzeczami ekstra jak kartonopalety itp nie istotne ważne są punkty w systemie . Są ludzie którzy mają cały rok (usunięte przez administratora) i zwalają pracę na innych i im wszystko uchodzi na sucho . Albo że robisz wszystko co ci kierk każe i to nic nie jest ważne bo ważne jest że tylko jesteś w pracy a nie to jak pracujesz . Więc podsumowując nie istotne jest to jak ciężko pracujesz jak bardzo się starasz żeby było ok wystarczy że pójdziesz na L4 czy że raz się wpiszesz z weekendu a już jestem tym złym . Ja wiem że praca to praca ale uważam że w pracy poza punktami w systemie powinnyśmy brać pod uwagę to jak pracujemy jajek zdanie mną o nas kierownicy to jak sobie radzimy na różnych stanowiskach czy to jak wykonujemy policzenia dane nam od kierownika . A i najważniejsze oceniamy ludzi za to jak pracują a nie za to ile mmja tylko kliknięć czy ile razy dziennie powiedzą dzień dobry a za to jak pracują i ile s siebie dają bo człowiek jest tylko człowiekiem

...
Pracownik
 Pytanie

"Tylko bunt może tutaj coś pomóc. Ale znajdą się j3ban3 polaczki które się zapiszą bo ciągle im mało kasy." - co za płytkie myślenie oceniające innych i próba zrobienia nie potrzebnego zamieszania, myśle że tu nie chodzi o to że ciągle im mało kasy a jeśli nawet to co, jeśli jest możliwość dorobienia pieniędzy to w czym problem? Zapytaj dlaczego się zapisują, nie oceniaj książki po okładce a jak jesteśmy przy książkach to może znasz Zbigniewa Herberta "Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze drogę trudniejszą dla ciebie." i może tego cytatu się trzymasz? Jeśli tak to szanuję. "Jak Motorol ma nas w (usunięte przez administratora) to może my też powinniśmy mieć jego w (usunięte przez administratora)" - nie pisz w imieniu wszystkich bo napewno nie każdy tak to widzi, jeśli ty tak to odczuwasz i nie wiesz co z tym zrobić co można wnioskować po twoim poście tutaj to może po prostu pogadaj z szefostwem, zrób coś z tym ale nie wciągaj na swoją drogę autodestrukcji innych ludzi a pisanie tutaj według mnie wiele nie zmieni. "Chcecie im dopiec?" "Nie zapisujcie się na następną pracująca sobotę. Kto się zapisze to jest j3banym złamasem." - myśle że mało kto chce komukolwiek dopiec a to ty masz problem z którym ewidentnie sobie nie radzisz i kierujesz się złością co jest w sumie normalne w trudnych i nie komfortowych sytuacjach ale nie wciągaj w to innych pisząc takie dziecinne i manipulacyjne teksty że jeśli ktoś coś zrobi to jest taki i taki... słabe... i skoro jesteś takim matematykiem z czego wynika po twoich obliczeniach to może oblicz czy opłaca ci się nadal pracować dalej w tej firmie w której jest ci tak bardzo źle zamiast próbować siać nie potrzebny chaos który w twoich oczach jest nie zbędny do zmiany twojej złej sytuacji w firmie, chyba że nie tylko w firmie masz złą sytuacje, w sumie nie znam cię ale jeśli sytuacje prywatne mają wpływ na twoje myślenie i kierowanie się emocjami to mam nadzieję że się ustabilizują, może zmiana miejsca pracy coś zmieni na lepsze, nie zapominajmy że to tylko praca, przychodzimy tam dla pieniędzy, znamy warunki jakie tam panują i albo się na nie zgadzamy albo możemy się zawinąć na pięcie i tyle, po co się nie potrzebnie denerwować, stresowac i zaśmiecać głowe jeśli jest aż tak źle, co nie oznacza że mamy całkowicie milczeć jak owce w stadzie ale tak jak zaznaczyłem można iść do szefostwa i pogadać, chociaż spróbować, a jeśli ktoś kieruje się "widzi mi się" kierownika i boi się zagadać to niech skupi się na początku spróbować rozbić tą ściane, chyba że ktoś nie widzi tego że jest negatywnym pracownikiem czyli np. spóźnia się gdzie nie znam firmy w której np. takie zachowanie jest nagradzane, to chyba logiczne że trzeba się liczyć z konsekwencjami swojego podejścia do pracy, proste. Ten post nie ma być negatywny, może komuś w pewnym stopniu pomoże zmienić obecną w jego oczach złą sytuacje , podejście , da do myślenia, może ktoś faktycznie się ruszy i coś zmieni np. miejsce pracy co wyjdzie mu na lepsze w jego życiu czego życze. Życzę Wesołych , SPOKOJNYCH Świąt bez zbędnych na ten czas negatywnych myśli i dobrze podjętych decyzji :)

Zostaw merytoryczną opinię o MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - Kraków

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ?

    Zobacz opinie na temat firmy MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 52.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 43, z czego 5 to opinie pozytywne, 26 to opinie negatywne, a 12 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

MOTOROL AUTOMOTIVE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Przejdź do nowych opinii