Opinie o Intive w Warszawa

Poniżej zobaczysz opinie byłych i aktualnych pracowników na temat firmie Intive, lecz też Klientów firmy. Znajdziesz poniżej również opinie kandydatów do zatrudnienia w Intive o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Intive w Warszawa

pytajnik
Kandydat
 Pytanie

Pojawiła się jakiś czas temu oferta pracy w Intive na stanowisko "Technical Leader, Automotive" w Krakowie Oczywiście bez widełek :| Z opisu wygląda to jak Technical Site Leader lub coś podobnego - spore wymagania, ale to nie problem, ponieważ prawie wszystkie spełniam. Czy ktoś się orientuje czy stawki rzędu 25k-30k zł UoP są możliwe, przy czym raczej chodzi mi o środek tego przedziału - 25k traktuję jako absolutne minimum.

Pytanie Nowy wpis
 Pytanie

Czy nowo zatrudnione osoby w Intive otrzymują od pierwszych dni umowę o pracę?

pracownik Nowy wpis
Pracownik
@Pytanie

Na pewno jest wybór umowy o pracę jak i B2B, o pozostałych nie mam informacji. W moim przypadku to był właśnie UoP

IT Recruitment Specialist Nowy wpis
Pracownik

Firma o typowo outsourcingowym profilu, która siebie nazywa software house'em. Większość projektów to wypożyczanie dużych zespołów technologicznych do klientów na długie projekty. W biurze w Warszawie już mało kto pracuje.

Pytanie
 Pytanie

Czy w Intive możliwa jest praca na podstawie B2B?

V-2 Nowy wpis
Pracownik
@Pytanie

Możliwa, i dość popularna (jak to w IT). Przy współpracy jako B2B płatna jest tzw. ławka (czyli ewentualny czas bez przydzielonego projektu, co się zdarza), nie ma natomiast "urlopów" ani "chorobowego" (co można spotkać w niektórych firmach).

pytajnik
Kandydat
 Pytanie

Pojawiła się jakiś czas temu oferta pracy w Intive na stanowisko "Technical Leader, Automotive" w Krakowie Oczywiście bez widełek :| Z opisu wygląda to jak Technical Site Leader lub coś podobnego - spore wymagania, ale to nie problem, ponieważ prawie wszystkie spełniam. Czy ktoś się orientuje czy stawki rzędu 25k-30k zł UoP są możliwe, przy czym raczej chodzi mi o środek tego przedziału - 25k traktuję jako absolutne minimum.

QA
Były pracownik
@pytajnik

25 - 30 kk lol zartujesz........... polowa tego moze tak....

RzeszowiakiNamKrakówOpanowały(
Kandydat
@pytajnik

Zejdź gościu na ziemię. Tu jest Polska, Kraków. Jest masa przyjezdnych, którzy za 5-8k brutto wezmą tą robotę.

robi
Kandydat
 Problem
@pytajnik

Niedawno skontaktował się ze mną przedstawiciel tej firmy dokładnie z tą samą ofertą -Technical Leader, Krakow , automotive. Proponowana stawka dla B2B zawierała się w granicach 30-40EUR/h (przeliczone ze zł). Są to b. niskie stawki - zwłaszcza teraz, gdy model pracy zdalnej jest już w tej chwili właściwie normą. Tak się złożyło, że tydzień przez Intive skontaktowała się ze mną stosunkowo mała firma z DE z propozycją pracy na podobnym stanowisku. Chodziło o Technical Leader zespołu w obszarze ADAS. Wszystko oczywiście 100% zdalnie, laptop przyjeżdża kurierem lub praca poprzez remote destop z własnego komputera - do wyboru, do koloru :) Oni proponowali stawki 50-60EUR czyli i tak niskie jak na warunki DE. Z informacji od innych kolegów wiem, że zazwyczaj w takich przypadkach stawki zaczynają się od ok 70-75 EUR / h przy projektach rocznych z opcją przedłużenia. Proponuję, żeby polscy inżynierowe zaczęli się szanować i pracować za normalne - jak na warunki europejskie - pieniądze. Praca zdalna nawet w DE jest już normą. Niemcy zostali do tego niejako zmuszeni przez okoliczności, ale zobaczyli na własne oczy, ze to działa i działa dobrze. A ponieważ to b. praktyczny i oszczędny naród, to zrozumieli, że mogą mieć b. dobrych ludzi niekoniecznie mieszkających w DE. A jeżeli Niemcy godzą się na pracę zdalną, to znaczy, że reszta Europy też już tak pracuje, albo przynajmniej absolutnie nie ma z tym problemu. Ja w ostatnich miesiącach otrzymuję mnóstwo propozycji współpracy właśnie z DE.

robi
Kandydat
@RzeszowiakiNamKrakówOpanowały(

Sorry, ale za stawki, o których wspominasz to w Krakowie w Automotive pracują ogarnięci studenci z 2-3 letnim doświadczeniem. Stawki dla SW architektów zaczynają się od 18k-19k brutto UoP. I to są stawki standardowe. Stawki rzędu 23k-27k - jeśli ktoś jest ogarnięty - nie są żadnym problemem. Ale podkreślam - to dla ludzi, którzy naprawdę coś potrafią - i nie mówię tutaj o programowaniu. To, co się liczy, to - umiejętność pracy z wymaganiami, tj. analiza, ocena i - przede wszystkim - formułowanie wymagań. - myślenie abstrakcyjne o systemie na różnych poziomach abstrakcji - umiejętność "przełączania" się pomiędzy różnymi poziomami abstrakcji (!!! b. ważne !!!) - umiejętność pracy wg. zdefiniowanego procesu - perfekcyjny (albo prawie) angielski (trzeba umieć ** myśleć ** w tym języku, a nie tylko mówić) - umiejętności jasnego formułowania myśli i dzielenia się wiedzą, - itp. - itd.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Tomasz
Kandydat
 Pytanie

Dzień dobry, jakie wynagrodzenia b2b przysługują dla Project Managera ze znajomością niemieckiego? Pozdrawiam jakie widełki wynagrodzeń są w Intive, niestety polityka wynagrodzeń nie jest transparentna jak w wielu innych firmach, więc nie wiadomo, czy to kraina mlekiem i miodem płynąca czy nic specjalnego? Dziękuję za podpowiedź, jak plasować firmę na tle innych typy Net####.

Myniek
Były pracownik
@Tomasz

W zależności od lokalizacji i od seniority to będzie dość standardowy i szeroki zakres w przedziale 40-80; sam niemiecki może troszkę pchać w górę. Myślę, że moje liczby mogą być już trochę nieaktualne chociaż rynek aż tak się chyba nie zmienił.

Tomasz
Kandydat
 Pytanie
@Myniek

40 zł - 80 zł netto za godzinę, czy 4000 - 8000 zł netto miesięcznie?

Myniek
Były pracownik
 Problem

2 lata pracy - 2 lata permanentnych zmian. Firma w końcu postawiła na stworzenie udzielnych księstw, gdzie lokalni kacykowie prowadzą ciągłe wojny o władzę i względy stronników. Przez moment była nadzieja, że Niemcy coś zmienią ale machnęli ręką na polski "bałagan" i zajęli się sobą. Stąd oczywiście brak merytorycznego zarządzania i skupienie się na wzajemnym podlizywaniu co oczywiście ma wpływ na koszty i na drenowanie pracowników. Szczególnie źle działo się w oddziale wrocławskim i białostockim, trochę lepiej w Szczecinie i Warszawie, aczkolwiek bez szału. Na górze zarząd skoncentrowany na wyciskaniu cytrynki bez długofalowej strategii. Akcjonariusze albo nie mają pojęcia albo ochoty wchodzić głębiej aby naprawić procesy zarządcze i pozostawili polskie bagienko samemu sobie. Jeżeli lubisz lizanie i kolesiostwo to jest idealna firma. Ja nie polecam.

pmj
Kandydat
 Pytanie

Cześć, chciałbym dopytać się czy w ramach współpracy z Intive istnieje możliowść pracy w pełni zdalnej w oparciu o UoP ?

Corona
 Pytanie

Ponownie, czy zamykacie oddział warszawski i zwalniacie cały zespół?

Pracodawca

@Corona

Dzień Dobry @CORONA, Nie zamykamy całego warszawskiego oddziału intive, jednak w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną musieliśmy podjąć strategiczne decyzje, polegające na zmniejszeniu liczby stanowisk. Pozdrawiamy, Zespół intive

Korona2
@Intive

Szybko się ta sytuacja u Was zmienia, skoro jeszcze 03.04.2020 pisaliście tak - "Na szczęści nasza sytuacja w tym trudnym czasie jest stabilna i w przypadku jeśli zdarzy się projekt, który zostaje zamknięty na jego miejsce otwiera się nowy.", a kilka dni później zwolnienia. Prawie 40 osób. Z mojego punktu widzenia jest to hipokryzja.

Zainteresowany
@Intive

Ale wy tak serio?

Coronka
@Intive

a to jest umieszczone na waszej stronie https://www.intive.com/en/covid19/business-continuity Ciekawe od kiedy? I piszą ludzie tutaj ze zamykacie oddział/zwalniacie 40 osób? to chyba jakiś słaby żart jesteście niespójni

jeden z exów
@Corona

Realnie, patrząc z perspektywy konkretnie warszawskiego oddziału, to wygląda na to, że tylko ten oddział został potraktowany tak rygorystycznie zwolnieniami kadry w tempie expresowym. Szkoda, że nikt z ludźmi wcześniej o problemach nie rozmawiał, tym bardziej, że czytając firmową stronę i profile wszystko wygląda słodko i super.

Mick
@jeden z exów

Nie wiem czemu się czepiacie akurat Intive. Sytuacja jest jaka jest, nikt tego nie mógł przewidzieć. Zwolnienia mamy w całej branży i trzeba się z tym liczyć.

jeden z exów
@Mick

Tylko dlaczego w takim razie czystki są tylko w Warszawie? Bo jakoś nie słyszałem, że Wrocław, Poznań, czy Szczecin zwalniał ludzi, szczególnie na taką skalę, więc podejrzenia są słuszne.

Mick
@jeden z exów

Podejrzenia czego? Pewnie wynik kalulacji i kosztów Warszawskich na wynagrodzenia i utrzymanie biura.

Corona2
@Mick

A skąd wiesz ile płaci tak firma za biura w PL? Skąd wiesz jakie są stawki w innych miastach? Myślę, że WRO jest na podobnym poziomie wynagrodzeń jak WWA patrząc się po widełkach, które są proponowane.

Mick
@Corona2

Nie trzeba być geniuszem, żeby się domyslać, gdzie stawki są największe

@corona2
@Mick

a może jednak trzeba się temu przyjrzeć z innej perspektywy i brać pod uwagę kilka okoliczności: 1. Jakie miasta porównujemy? 2. Jaka jest lokalizacja biura? 3. Jaki jest standard budynku? 4. jaki jest standard biura? 5. jaka jest powierzchnia? 6. ile miejsc parkingowych jest wynajmowanych? i wiele innych czynników. A biorąc to pod uwagę myślę, że koszt wynajęcia biura w KRK czy WRO może być wyższy niż w WAW

Pytanie
 Pytanie

Czy w obrębie jednego działu w Intive są wewnętrzne rekrutacje na liderów?

@byly
@Pytanie

Tak, bywają.

Kiwi

Firma nastawiona niestety jedynie na zysk, co często przesłania im trzeźwe spojrzenie na sytuację. Podczas mojej 3 letniej współpracy byłem świadkiem skończenia współpracy przy 4 świetnych, interesujących i rozwojowych projektach bo Intive wciąż naciskał na większy i większy zysk, aż przestawało się to opłacać drugiej firmie. W jednym przypadku słyszałem również plotki, że podnieśli swoją marże po uzgodnieniu z firmą zewnętrzną, że mają podnieść się również marże deweloperów i testerów z projektu. Tak się nie stało - nadwyżka poszła do firmy.

Zmieszany
 Problem

Moje wynagrodzenie starano sie wynegocjowac do absolutnego minimum, obecnie pozwala mi na podstawowe przezycie, a tak musze sobie dorabiac (z reszta, doslownie dostalem pytanie czy skoro potrzebuje wiecej nie moge sobie wziac projektow freelance). Sa mowy o zwolnieniach, zawieszeniach projektow, ogolem jest zle. Jesli w okresie probnym wyjdzie Ci tydzien L4 to do widzenia. Jak chodzi o pensje - zbeda Cie mowiac ze za pol roku jest mozliwosc pogadania o podwyzki. Delivery Unit Managerowie beda nawet ignorowac prawa pracownicze zaslaniajac sie polityka firmy, zeby tylko nie wyplacic Ci pensji. Z plusow jedynie to, ze poznalem akurat w moim projekcie jedna wybitnie utalentowana osobe, ale ta jest w firmie od lat i ma pensje powyzej reszty zespolu - znacznie. W firmie jest stosowany system pieciostopniowy, gdzie senior jest na 3 z 5. Jesli masz mozliwosc pracy gdzie indziej - do it.

Pracodawca

@Zmieszany

Dzień Dobry @Zmieszany, w intive realizujemy co roczną kalibrację naszej strategii wynagrodzeń względem rynku, aktualizujemy go co daje nam możliwość rynkowych płac. Jesteśmy firmą, która zatrudnia ponad 1600 pracowników, a co za tym idzie posiadamy duża ilość projektów. Na szczęści nasza sytuacja w tym trudnym czasie jest stabilna i w przypadku jeśli zdarzy się projekt, który zostaje zamknięty na jego miejsce otwiera się nowy. Jak można przeczytać w innych komentarzach sporo oferujemy, ale również mamy wymagania dotyczące pracowników i sporadycznie zdarza się, że ktoś nie przechodzi okresu próbnego, ale nigdy przyczyną nie jest korzystanie z prawa pracownika, którym jest L4. Wszyscy mają równe szanse. Bardzo chętnie porozmawiamy szerzej o zaistniałej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu na hello@intive.com Pozdrawiamy, Zespół intive

Maniek
@Intive

To chyba nie jest prawda, bo jak skończył nam się projekt, to wczoraj zwolniliście 40 osób

corona1234
@Maniek

Nie słyszałam, żeby w intive zwalniali z zakończeniam projektu, tylko w związku z coroną,a to zdaje się problem w wielu firmach.

2
Zmieszany
@Intive

Nie muszę się zgłaszać tu na maila. Wynagrodzenie netto jako senior w intive wynosiło dla mnie 8000 zł. W nowej pracy, mimo koronawirusa, mówimy tu o stawce 14000 zł. Obydwa wynagrodzenia netto.

Były Developer w Intive
@Maniek

Potwierdzam, w Warszawie zwolnili prawie całe biuro. W czasie prosperity również zdobywanie projektów nie szło, firma ma bardzo wysokie marże i jedyne co to mydlili oczy hipotetycznymi projektami. W firmie jest również mnóstwo business developerów i innych o mętnym zakresie kompetencji z pracy których nic nie wynika.(usunięte przez administratora)

Corona
 Pytanie

Czy to prawda, że zamykacie całkowicie oddział w Warszawie?

Corona2
@Corona

nie... tylko część produkcyjną

Corona
@Corona2

Brzmi dobrze - "tylko część produkcyjna", w firmie outsourcingowej to zadaje się przede wszystkim, a nie tylko. Słabo

Alicja

A co powiecie na temat rekrutacji? Jak jest przeprowadzana? Z ilu etapów się składa?

Luiza
@Alicja

Rekrutacja składa się z poniższych etapów: - HR call z rekruterem (otrzymasz informacje dlaczego szukamy, opowiemy o projektach, ale również wstępnie zapytamy Ciebie o Twoje doświadczenia) -interview f2f - podczas tego spotkania zależy nam na zminimalizowaniu ilości spotkań, dlatego też udział w nim bierze HM, weryfikator techniczny oraz rekruter, dzięki temu połączeniu podczas jednego spotkania otrzymasz wszelkie niezbędne informacje, które przybliżą Ci pracę w intive - decyzja i ofertowanie - otrzymasz pełen feedback w każdej sytuacji, co pozwoli Ci również spojrzeć na obszary do rozwoju. Jeśli obydwie strony chcą współpracować - jest to miejsce na przedstawienie warunków współpracy i podpisanie umowy. Całość staramy się domknąć w dwa tygodnie, ale to też zależy od sytuacji, natomiast informujemy o przedłużeniu.

Jacek

Do bardzo dobry pracodawca ale jednocześnie wymagający. Ale podsumowując warto!!

Zmieszany

Beda probowali wcisnac Ci odbior godzin jak sie da.

Pytanie
 Pytanie

Jak długo czekaliście na odzew z Intive? Oddzwaniają zawsze?

Jaro
@Pytanie

Ja czekałem około trzy dni. Mniej więcej :)

Anton

Pracuję w Intive ponad rok w dziale mobilnym. Wiadomo, że są pewne rzeczy, które mogłyby być w Intive lepsze - jak wszędzie, chyba nigdzie nie jest idealnie ;) Jest to jednak najlepsze miejsce pracy dla mnie na tę chwilę, kultura organizacji jest tu na wysokim poziomie, szczególnie jakby przyrównać to do innych miejsc pracy w Polsce. Plusy: + projekty dla znanych firm + praca zdalna i przy tym pełne zaufanie + zadaniowy czas pracy i flexibility - możesz wyskoczyć w ciągu dnia coś załatwić, wszystko zależy od tego, jak poustawiasz sobie zadania + komunikacja w całej organizacji + świetna atmosfera - ludzie są przyjaźni, chętnie dzielą się wiedzą, organizują sporo aktywności poza pracą typu planszówki, wspólne wyjście etc. + nowe biura i bogato wyposażone (fotele do masażu, bilard, ... ) + dobry sprzęt do pracy - MacBook Pro (w zależności od stanowiska) + sporo eventów integracyjnych + benefity + budżet rozwojowy, który można wykorzystać na szkolenie, zakup książek czy wyjazdy na konferencję + pełna biblioteczka najnowszych książek Minus: - stawki mogłyby być wyższe :)

Bartosz

Pracowałem przez półtora roku w intive I uczucia sią mieszane. Na plus zdecydowanie atmosfera. Świetnie ludzi, dużo okazji do integracji i różnych eventów (wieczory z planszówkami, filmowe). Nowe biuro też świetne, sprzętu nie brakuje. Projekty potrafią być ciekawe I długofalowe. Dobry kontakt z menagerami więc jeśli Ci coś nie pasuje, chcesz zmian lub się rozwijać, wszystko jest do ugadania. Z minusów – niestety firma nie oferuje konkurencyjnych wynagrodzeń. Tłumaczą się brakiem budżetu, odkłądają rozmowę na kolejne miesiące żeby tylko zbyć pracownika, jednocześnie wydając grube pieniądze na nie dokońća potrzebne eventy, zakupy czy nowych pracowników. Odchodząc z firmy była sytuacja gdy duża część pracowników była na tzw ‘ławeczce’ czyli nie miała projektu I szukano im czegoś na siłę. Pomimo tego dział rekrutacji wciąż działał zatrudniając co raz to nowe osoby, które z automatu lądowały na wspomnianej ‘ławeczce’. Czyli nie ma projektów, nie ma pieniędzy na podwyżki = zatrudnijmy więcej ludzi! Niestety, zamiast starać się utrzymać pracownika konkurencyjną ofertą wolą pozwolić mu odejść. A różnice w wypłącie są rzedu x2 na podobnym stanowisku. Mimo wszystko dobrze wspominam pracę tam. Gdyby potrafili zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie, na pewno bym został.

Alicja
@Bartosz

Dziękujemy za opinie na temat warunków finansowych. Uważasz, że sytuacja mogła się zmienić? Być może obecnie pracownikom oferowane są wyższe wynagrodzenia? Czy w czasie, gdy pracowałeś w firmie dostępne były benefity pozapłacowe? Jeśli tak to w jakiej formie?

Bartosz
@Alicja

Z tego co wiem od osób pracujących w firmie, warunki finansowe się nie zmieniły. Wciąż pensje oferowane na niektórych stanowiskach są niekonkurenycjne z pozostałymi na rynku pracy I ciężko wywalczyć godziwą podwyżkę. Benefity pozapłącowe raczej tradycyjne – multisport, opieka medyczna, angielski.

Alicja
@Bartosz

Twoja opinia odnośnie benefitów pozapłacowych jest niezwykle ważna z punktu widzenia potencjalnych pracowników firmy SMT Software. Jeśli chodzi o warunki finansowe, czy jest to pewna informacja? Nawet niewielka zmiana niekiedy jest korzystna dla pracowników firmy. Być może takowe zmiany mają dopiero nadejść? Jak myślisz?

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
niegimbus
@Bartosz

Brałem udział w rekrutacji na stanowisko programista Java jakiś czas temu. Określił bym to jednym słowem: małostkowość (naprawdę delikatnie mówiąc). Wyszedłem z ulgą. - Czy naprawdę ktoś przychodzi do pracy, żeby grać wieczorami w planszówki, albo dla dobrej atmosfery? Raczej zatrudniasz się, żeby robić ciekawe projekty, osiągać nowe levele kompetencji, zdobywać doświadczenie zawodowe i last but not least zarabiać kasę. - Naprawdę firma niech mi nie organizuje czasu wolnego, dam sobie radę.

niegimbus
@Bartosz

W ogóle ta firma zrobiła na mnie wrażenie, jakby kilku cwanych chłopaków z podwrocławskich wiosek zrobiła najazd na Warszawę. No sorry...

ŁAWECZKA
@Bartosz

Ławka ma wynosic 10%. Jak brać nowe projekty jak nie ma ludzie bez projektów...

Aleksandra
@ŁAWECZKA

niegimbus a może ta organizacja przerw, czy też spotkań integracyjnych idzie w parze z ciekawymi projektami, dobrą kasą, itp.? Powiedzieli Ci na rozmowie w Intive, ile można tutaj wyciągnąć jako programista Java?

Piotr

Każdy ma prawo wybrać sobie pracę, ale Intive to świetna firma nawet jeśli nie zawsze wynagrodzenie jest do końca odpowiadające każdemu.

piotr

Może ktoś pracował w Warszawie na stanowisku Senior Fronted Developer? Poszukują aż trzech osób, więc może warto aplikować...

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
niegimbus
@piotr

Brałem udział w rekrutacji na stanowisko programista Java jakiś czas temu. Określił bym to jednym słowem: małostkowość (naprawdę delikatnie mówiąc). Wyszedłem z ulgą. - Czy naprawdę ktoś przychodzi do pracy, żeby grać wieczorami w planszówki, albo dla dobrej atmosfery? Raczej zatrudniasz się, żeby robić ciekawe projekty, osiągać nowe levele kompetencji, zdobywać doświadczenie zawodowe i last but not least zarabiać kasę. - Naprawdę firma niech mi nie organizuje czasu wolnego, dam sobie radę.

Zostaw merytoryczną opinię o Intive - Warszawa

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024