Jak ktoś ma dylemat z tą działalnością to napisze z własnego doświadczenia z innej firmy ale o zbliżonych założeniach:
Na własnej działalności:
- nie jesteś pracownikiem, więc nie podlegasz kodeksowi pracy
- w kontrakcie zwykle masz wpisaną pracę zadaniową - bardzo ogólnie, co w praktyce można pracować niemal całą dobę bez dnia wolnego i to na legalu - to już kwestia firmy czy chce cię zajeździć czy nie,
- urlop w praktyce masz niepłatny - kwestia co masz wynegocjowane w kontrakcie
- zwolnienie lekarskie - płatne od składek zusowskich jakie opłacasz, zwykle od najniższej, więc nie utrzymasz się, zaś firma za ten czas nie musi ci nic płacić
odnośnie dwóch powyższych:
- w przypadku urlopu lub zwolnienia firma może zażądać od ciebie zastępstwa, rekompensaty za opóźnienia, straty itp. - jesteś przecież firmą, nie pracownikiem
- umowę można rozwiązać zwykle z na 30 dni ze skutkiem na ostatni dzień miesiąca o ile kontrakt nie przewiduje inaczej. Firmy zwykle zabezpieczają się zawierając kontrakty 30-90 dniowe, więc w zasadzie pracę możesz stracić w każdej chwili
- wynagrodzenie, nie musi być wypłacane na czas, mogą być opóźnienia - kwestia czy ciebie będzie stać jak firma zrobi przelew po dóch miesiącach i non stop będzie zalegać z jakąś opłatą za któryś miesiąc - naliczysz odsetki, wylecisz z pracy, postraszysz egzekucją lub oddasz na egzekucję należności jeszcze szybciej wylecisz
to tak oczywiście skrajnie, ale niestety to jest już niepewność, gdyż każda z wyżej opisanych sytuacji może zaistnieć w każdej chwili.
Są też plusy wypisywane na wielu portalach, ale niestety przy kontraktach na tak małych kwotach ich nie zobaczysz, gdyż firmy nie po to chcą zaoszczędzić by ci coś gwarantować więcej niż muszą. Niestety działalność się opłaca ale przy fakturach powyżej 6-8 tyś netto