Opinie o Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. w Szczecin

Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.
4 478 2853 5 1
Z bliska

TZ to najbardziej kompetetny i poukładany gość na swoim stanowisku i jeszcze Iro.Reszta powinna się od nich uczyć fachowości. A że trzymają dyscyplinę, to boli panienki w rurkach i wylansowanych bez pojęcia.Pozdro z daleka nie dajcie się im k...rwa.

Pomocna?
Tak45Nie22
Zgłoś
pracownik
Nazwa działu: Produkcja
@Z bliska

Iro to stary komunista , kabluje jak trzeba ale on już tak ma. Gębę też ma ostrą i nie zawaha się jej użyć . Ogólnie to daje radę

Pomocna?
Tak52Nie4
Zgłoś1
z bliska
@pracownik

Ty pracownik a ty chyba jesteś ze starego teamu 3,szkoły podpierdalaczy że cię boli.Czyli o ja..pierdole ile my mamy roboty dajcie nam ludzi bo się nie wyrabiiamy.A tak naprawdę to kadra nie ma pojęcia bo amatorka.

Pomocna?
Tak2Nie25
Zgłoś
Pracownik Nowy wpis
Nazwa działu: Produkcja
@z bliska

A Ty obrażasz całą firmę bo stary 3 team to jest na całej firmie i poza firmą. To może się określisz i nie obrażaj Wszystkich. Z bliska i głupoty piszesz !!!

Pomocna?
Tak15Nie2
Zgłoś
Tomek Nowy wpis
@Z bliska

Wejdź jeszcze głębiej temu zukowi w cztery litery bez wazeliny

Pomocna?
Tak1Nie6
Zgłoś
... Nowy wpis
@Tomek

A Ty Le.czuk przestań już pisać na tym forum bo dawno Cię tu nie ma. I dobrze bo byłeś zakałą tego zakładu razem z Mar.owskim, Per.owskim i Ład.ńskim. Walcie się nieroby bez wiedzy i talentu.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
? Nowy wpis
@...

Tu kolego pełna zgodą. Ale pewnie chodziło tobie o nazwisko Pro.owski. zamiast Per.owski. Podobnie Ale Pro.owski to pełna ściema. Współczucia dla obecnego pracodawcy.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Kris

Ta firma dawno powinna upaść utrzymywanie nie robow i tyle.. żadnych zysków ,pomysłów tylko im dawać z państwowych nie małych pieniędzy za pierdzenie na stołkach.. Musiało się to tak skończyć...

Pomocna?
Tak6Nie31
Zgłoś2
Prof. Miodek
@Kris

Nierobów i niemałych piszemy razem. Pozdrawiam

Pomocna?
Tak32Nie2
Zgłoś
Mikołaj
Nazwa działu: Produkcja

Obniżka pensji? !!! mam nadzieje że to jakieś brednie !!!! A ocena pracownika? firma powinna oceniać przez pryzmat ostatniego tygodnia z dzisiejszą sobotą włącznie.Ten tydzień najlepiej pokazuje zaangażowanie pracowników w tak trudnym dla nas okresie. Łatwo sprawdzić kto pracował kto chorował albo urlopował. Za 100- unie w sobotę potrafią się bić a jak to wyglądało dzisiaj? Ciekawe ile uciekło na urlopiki bo nagle coś wypadło. Bzdura i wszyscy dobrze o tym wiedzą , fajnie będzie jak zarząd weźmie to wszystko pod uwagę.

Pomocna?
Tak74Nie7
Zgłoś3
Pracuś
Nazwa działu: Produkcja

szacun Prezesie ! oczywiście są komentarze bo się komuś nie podobało spotkanie. Proszę się tym nie przejmować. Mamy w tej firmie parę ,,takich elementów" które psują ,,układankę".Po prostu trzeba nauczyć się z nimi żyć.

Pomocna?
Tak292Nie27
Zgłoś3
Mk
@Pracuś

Pisowski trolu ujawnij sie..takie bzdury wypisujesz ze glowa mola..wszyscy maja ubaw z tych twoich przyglupich wpisiw...

Pomocna?
Tak31Nie242
Zgłoś3
?
@Mk

Mk nie denerwuj się ;-) to jest właśnie demokracja prawdziwa , że każdy może wyrazić swoją opinię , i jak tu napisać co o sprawie myśli ,a Ty jak myślisz inaczej to też możesz o tym spoko napisać bez spinania się i nerwów - nie o to chodzi ! A czasy kiedy w niedzielę nie było ''Teleranka" i telefon tylko u sołtysa dobrze ,że minęły , bo je pamiętam i było cienko Ci powiem ! Dzisiaj jest raj ;-) Wszystkiego dobrego - trzymaj się ! Głowa do góry !!!!

Pomocna?
Tak151Nie19
Zgłoś1
anonimowy obserwator
Nazwa działu: Finanse
@0

Z tym rajem to jeszcze , jeszcze...Ale prawdą jest,że w głowie ciągle jest taki stan,że to jest COOL ! Ja jestem gdzieś na świecie a ulubiona młoda kobieta o tysiące kilometrów dalej. Ale w tej samej sekundzie komunikujemy się ze sobą , pisząc i odczytując słowa ,które do siebie wysyłamy. Dla niej to już normalne. Tak jak dla całej nowej generacji. Dla mnie też. Niemniej w pamięci są inne czasy i dlatego ciągle jest w tym jakaś fascynacja jak technologia ułatwia życie.

Pomocna?
Tak11Nie10
Zgłoś
Ranking
  1. pracuj.pl 3 013 744
  2. olx.pl 2 878 655
  3. GoWork.pl 2 767 679
  4. linkedin.com 2 492 494
  5. indeed.com 2 144 392
... pełny raport Gemius
12
Nazwa działu: Produkcja

Nie wiem po co te pretensje do TŻ ? Szkoda że firma nie ma więcej takich kierowników. Już widzę atak na mnie, bo przecież dla was lepsze są przedszkolanki na takim stanowisku.Przedszkolance łatwiej wejść na głowę, a Tomek sobie nie pozwoli. To was chyba najbardziej irytuje.

Pomocna?
Tak53Nie21
Zgłoś3
do 12 i innych !!!
@12

Pany nie atakujcie Tomka kierownika (dywizjon 303) i nad nim Pawła K. też kierownika hali 2 i Andrzeja też kierownika 15 - tego ,bo Ci goście wiedzą o co chodzi i jak ogarnąć te wszystkie trudne tematy z produkcją i ogólnie co za tym idzie z losem tej firmy !!! To całe przedszkole ,które kręci się wokół naszej firmy powinno pracować pod tych Panów dyktando - logistyka , magazyn itd. i widzę ,że bardzo powoli to następuje ,ale powoli !!! Pamiętajcie ,że ten chłop (kierownik hali 2 Paweł K.) ma jeszcze całe to bagienko na głowie team 13 nie tylko halę i dzisiaj tam stał na zimnie od 7.00 rano do końca z chłopakami jak podnosili konstrukcję dżwigu , bo widziałem !!! P.S. Dobrze ,że są jeszcze Ci ,którzy ciągną temat i co najważniejsze kierują ,bo podejmują ważne decyzje biorąc na siebie bardzo dużą odpowiedzialność przed naszymi klientami !!! Uwierzcie mi ,że im się też "nogi trzęsą" przy takich kluczowych i wielkich operacjach - wiem z doświadczenia !!!

Pomocna?
Tak45Nie16
Zgłoś1
!
@do 12 i innych !!!

Dokładnie ,bo tak naprawdę to oni kierownicy produkcji planują i ustawiają zakres prac u nas na firmie , nikt inny tego nie zrobi żaden dział poza produkcyjny , także na spokojnie Ci faceci narzucają tempo i zakres oraz kolejność prac i tak trzymać , bo inni , są słabi wobec nich , jak np dział przygotowania produkcji - słabo Panowie i Panie !!! Oni wcześniej wiedzą co potrzeba !!!

Pomocna?
Tak45Nie13
Zgłoś2
?
@!

Jak to mówią poukładajmy sprawy na poważnie ,a nasz Pan starszy "Prezes" niech zadba o nasze wynagrodzenia na czas i nastąpi stabilność w firmie , szkoda tych fachowców co odchodzą teraz !!! P.S. Kodeks pracy Stan prawny aktualny na dzień: 05.12.2019 Dz.U.2019.0.1040 t.j. - Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy Ucz się efektywniej rozwiązując test Obserwuj akt Art. 55. KP Rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Pomocna?
Tak29Nie14
Zgłoś1
Wkurzony
Nazwa działu: Produkcja
@12

Dlatego już powiedziałem. Tomus kawka do zwolnienia tylko biega nic nie wnosi chyba, tak samo pani i pani tabelka z przygotowania produkcji.

Pomocna?
Tak27Nie13
Zgłoś
Jjnjjjjj
@!

Takich kierowników od planowania w innej firmie by na kopach wygonili wszystkie terminy zawalone przecież tam nic nie wyszło terminowo i zyskiem ico czyja to wina dyrektora produkcji wielkich kierowników nieudaczników

Pomocna?
Tak11Nie33
Zgłoś2
....
@Jjnjjjjj

O czym ty piszesz masz pojęcie kim jest kierownik produkcji i jaki ma zakres obowiązków !!! A co u nas i za kogo pracuje ,za jakie działy kierownik produkcji ??? to nie mów mi i na spokojnie !!! Bo Ci napiszę i będzie Ci wstyd albo rozum wróci do główki !!!

Pomocna?
Tak36Nie8
Zgłoś
....
@do 12 i innych !!!

Dokładnie było zimno ,że h.... razem marzli z chłopakami z logistyki też widziałem powoli szło do góry , ale zimno dawało znać o sobie na bank !!!! Szacun Pany !!!!!!!

Pomocna?
Tak35Nie7
Zgłoś
Tomas
@....

Dla ciebie zapewne Bogiem parzysz mu kawkę codziennie cb i pewnie pytasz w którą stronę pomieszać taka jest prawda ktoś musi to kupić z kapitałem i wymienić kadrę nieudaczną nie mówię całą ale większość

Pomocna?
Tak9Nie23
Zgłoś1
Zz
@Wkurzony

Patrz a zwolnili cale zakupy, ktory dzial nastepny????

Pomocna?
Tak21Nie11
Zgłoś
Stalowy
@....

Co nie zmienia faktu, że faktycznie nic nie jest oddane w terminie. Ten dźwig, który jeszcze nie jest skończony powinien być po testach bodajże w czerwcu. Taki jesteś mądry to podaj jedną rzecz ukończoną w terminie. Twierdzisz, że Żuk za to nie odpowiada a kto jak nie on kazał montować chłopakom wszystko w odwrotnej kolejności, bo miał taką chorą wizję? Co potem z tego wyszło i ile to zajęło czasu to wszyscy zainteresowani wiedzą. Powoli brakuję Ci argumentów na obronę firmy, bo dobre imię już dawno straciła. Odpuść sobie wycieczki personalne i poszukaj winnych takiej sytuacji wśród kierownictwa i zarządu.

Pomocna?
Tak6Nie30
Zgłoś
Hallo
@Zz

Firma nue ma już prawników, więc kto będzie weryfikować i zatwierdzać umowy?! Nie ma już działu zakupów, więc kto będzie dokonywać zamówień, negocjować warunków etc.?! Ku czemu to zmierza?! Na pewno nie idzie to w dobrą stronę. Nie ma zakupów - nie ma materiałów do pracy - ie ma możliwości dokończenia projektu - będą opóźnienia w realizacji - poawią się kary umowne i KONIEC!!!! Firma od początku była skazana na zagładę. Nikt nie działał wspólnie na korzyść spółki, tylko każdy ciągnął w swoją stronę. Po co było tyu Niemców na kontraktach, którzy zarabiali nawet oo 20 tysięcy euro za miesiąc?! I to za nic! Problem był już od początku i tylko się pogłębia. Ciężko jest wyjść firmie z dołka, gdzie brak prawidłowego i rozsądnego zarządzania.

Pomocna?
Tak23Nie5
Zgłoś
?
@Stalowy

Budowanie sekcji odwrotnie to akurat bardzo dobra decyzja i praktyka na całym świecie. Szczególnie że od spodu jest dużo elementów do montażu. Inaczej wszystko byś robił w suficie albo obracał kilka razy. Tu właśnie jest oszczędność i odpowiedzialność tego człowieka. A jeżeli chodzi o terminy to jesteś ignorantem. Dajcie mu materiał A robota od razu rusza. Po prostu nie ma z czego robić i czekamy. Nadgodziny też planuje odpowiedzialnie. Przychodzi tyle osób ile jest pracy. A nie całe bandy i siedzą po kontach.

Pomocna?
Tak26Nie4
Zgłoś
Stalowy
@?

Akurat wtedy było wszystko odwrotnie i montaż szedł opornie. Nie będziemy o tym pisać bo nie masz pojęcia o jakiej sytuacji mówię. Na nadgodziny wierzę tylko których lubi i tych którzy pracują na wszystkie zmiany. Jeśli pracujesz na jedną zmianę bo masz zaświadczenie od lekarza lub na dwie jak było wcześniej bo masz małe dziecko to o nadgodzinach możesz zapomnieć. Niczego z nim nie załatwisz no chyba że jesteś ulubieńcem ale takich prawie nie ma. Kolego tacy właśnie ludzie są wrzodem dla firmy bo sami się trzymają rękami i nogami bo nigdzie już takiej posadki ciepłej nie znajdą. On i jemu podobni zwyczajnie boją się odejść bo w innej firmie szybko by wyszło że są laikami i nigdzie indziej nie mogliby pomiatać ludźmi.

Pomocna?
Tak3Nie28
Zgłoś1
...
@Stalowy

A Ty stalowy to podobno jesteś leniuchowicz co został wyśmiany że taki "fachowiec" nie umiał chewta 5cm zrobić haha. I trzeba było cały płat robić od nowa. Pamiętam byłeś legendą na hali. Wszystko co zrobiłeś było do poprawy.

Pomocna?
Tak32Nie2
Zgłoś
Rrrrrr
@...

A ty Austriacki piosenkarzu jak płaty składałeś pokłady jak ci przywieżli brałeś z kopy jak leci bo niewiedzałeś do czego służy rysunek zjebałeś trzy a następnie po tym nominacja na teamlider Itaka to się odbywa w tej firmie pan Marek zamiótł to od dywan bo bronił swojego podpierdalacza itacy tam robili karierę jest ich wielu gang Jacka Z . To on tą patole wprowadził chciał żeby wszyscy (usunięte przez administratora) i kłócili się

Pomocna?
Tak35Nie2
Zgłoś
Ja
@Hallo

Tak jak mowilem zwijaja interes. Tylko po co ta sciema. Reka w gore kto glosowal na Pis

Pomocna?
Tak22Nie8
Zgłoś
....
@Hallo

z resztą wypłaty wiesz może kiedy będzie ?

Pomocna?
Tak24Nie
Zgłoś
Ok
@Rrrrrr

Pamiętam. Słynny 3team. Marek D zrobił z tego kaleki team lidera. Zasłynęli też z ilości donosów. Pisali na wszystkich a Kończita tak się rozkręcił że piszę do teraz. Od zawsze były zawody kto szybciej podpiera....li do Zazulaka a Jacuś pogłaszcze po głowie wiernego sługę. To są fakty i nie ma co z tym się spierać. Kończita poszedł dalej bo nawet pisał na kolegów team liderów np Artura L i specjalnie się z tym nie ukrywał. Taką to firma. Chłopcy w krótkich spodenkach.

Pomocna?
Tak37Nie
Zgłoś
Redukcje
@Zz

Jak będą sami strzelać to kierunek: księgowość, dalej utrzymanie ruchu i spawalnicy. Kilka osób zejdzie im ze stanu, zarząd i doradcy wypłacą sobie premie na Święta !

Pomocna?
Tak20Nie
Zgłoś
Brygadzista
Nazwa działu: Produkcja
@Hallo

Zarząd ma plan - nie ma prawników, to pewnie za chwilę ściągną kancelarię do obsługi. Jak góra jest z Warszawy, to pewnie mecenasa ze stolicy złapią i będzie doił. W zakupach chyba dwie osoby zostały, które nie mają szans na ogarnięcie wszystkich tematów. Przestoje na produkcji pogłebią się, aż niestety firma całkiem stanie. Jak zarząd, właściciele zachcą centralnego sterowania, z ST3 czy pod inną nazwą zostanie tylko klejenie klocków i robienie zamówień na szczotki, narzędzia i usługi. Reszta to kontraktowanie przez stolicę czy może Trójmiasto. Zlecenia, kontrakty, cokolwiek napewno nie pod marką St3. Naganiać będzie pewnie ARP do spółki z EPG i innymi. Najgorsze, że nie mamy nowych kontraktów na przyszły rok. Offshory klienci są do nas zniechęceni. Kone to samo, tam kary umowne są maksymalne. Na moście już problemy, będzie cud jak nie zabiorą nam tej budowy. Dyrektor projektów Bartek, mózg tej firmy, już w Trójmieście, co to będzie jak pozostała dwójka kierowników projektów odejdzie i obaj handlowcy. NAwet nasi kierownicy produkcji, którzy zap.... po 12 godzin, w weekendy, sami nie uratują firmy.

Pomocna?
Tak18Nie1
Zgłoś
Obiektywny
@Brygadzista

Zapierdzielasz po 12 godzin...za to mają płacone i to sowicie..gdyby to przekladalo się na efekty firma by nie była w takich tarapatach.

Pomocna?
Tak5Nie15
Zgłoś
Brygadzista
Nazwa działu: Produkcja
@Obiektywny

Odwalcie się od Tomka i Pawła. Ich wkład w ratunek firmy jest nie do przecenienia. Mamy tylko nadzieję, że zarząd nie zrobi ich kozłami ofiarnymi opóźnień i ich nie zwolnią.

Pomocna?
Tak21Nie2
Zgłoś
Tomek
@Rrrrrr

Szacun dla ciebie wkoncu ktoś wygarnol tym kundlom prawdę w oczy

Pomocna?
Tak17Nie
Zgłoś
Robson
@Redukcje

I te dwie osoby z zakupów same odejdą, bo nie ogarną zamówień. Zwolnili zdolnych i pracowitych ludzi. Firma schodzi na psy. Zwalnia się ludzi, którzy są słabi, a nie na odwrót. Zaraz ludzie z logistyki jeszcze będą zwolnieni.

Pomocna?
Tak9Nie
Zgłoś
Radek
Nazwa działu: Produkcja

Niestety w sprawie restrukturyzacji ST3 Offshore dochodzi do kolejnego nagłego zwrotu akcji. Przypomnę, że po zatwierdzeniu przyjętego przez Sąd układu wydawało się, że pojawia się ponownie szansa na jego realizację. Przedstawiciele spółki zapewniali o zabezpieczeniu na depozycie notarialnym zagwarantowanej przez inwestora (Agencji Rozwoju Przemysłu SA) kwoty 40 mln PLN, zapewniających spłatę należności w uzgodnionych wysokościach. Decyzje miały być przemyślane i poparte odpowiednim biznes planem oraz trafnymi założeniami gospodarczymi. Sąd restrukturyzacyjny dał wiarę tym zapewnieniom i zatwierdził układ w dniu 26.11.2019 r. Równolegle i dość niespodziewanie okazało się, że Sędzia Komisarz zakwestionowała uchwały rady wierzycieli, która miała zatwierdzić szereg pożyczek udzielanych spółce od grudnia 2018 r. (łącznie na ponad 38 mln PLN) w czasie trwania restrukturyzacji. Początkowo zostały uchylone dwie z tych uchwał, a następnie wszystkie pozostałe. I jakby tego było mało, okazało się, że spółka nie ma jednak wystarczających własnych środków na wypłaty wynagrodzenia dla pracowników i to w gorącym grudniowym okresie przedświątecznych zakupów… O tej sytuacji możesz dowiedzieć się również z niektórych nadal niezależnych od władzy mediów, np. TUTAJ>>> i TUTAJ>>>. Ale to jednak nie wszystko… Wierzyciele wstrzymali oddech, licząc że nikt nie złoży wniosku o uzasadnienie postanowienia o zatwierdzeniu układu, co – przy zastosowaniu nowych przepisów – dało szansę na jego uprawomocnienie ostatecznie nawet w tym tygodniu (jeżeli w terminie 7 dni od ogłoszenia postanowienia, nikt by takiego wniosku nie złożył). W konsekwencji była szansa na otrzymanie obiecanych środków finansowych co najmniej do końca roku, a może nawet przed świętami. Termin do złożenia wniosku o pisemne uzasadnienia mijał we wtorek 3.12.2019 r. Co się okazało? Według stanu na wczoraj, wniosek o pisemne uzasadnienie złożył 1 (jeden) jedyny wierzyciel. Pytanie który? Nikt nie był w stanie podać prawidłowej odpowiedzi ???? Okazało się, że wniosek złożyła… Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Czyli ten sam podmiot, który miał jakoby zainwestować w spółkę ST3 Offshore i zabezpieczył wcześniej znaczną kwotę 40 mln PLN na spłatę wierzycieli. Czy jest ktoś obecny na sali, który byłby w stanie logicznie wyjaśnić taki zabieg? Inwestor blokuje uprawomocnienie się orzeczenia, które jest warunkiem zabezpieczonej wypłaty zobowiązań i zakończenie „restrukturyzacji”? Co się stało w okresie ostatnich 7 dni? Jedyna sensowna odpowiedź to polityczna zmiana strategii wobec spółki ST3 Offshore, której chyba już w tym układzie właścicielskim nie czeka świetlana przyszłość. Oczywiście nie jest wykluczone, że wniosków o uzasadnienie trafi do Sądu ostatecznie więcej niż ten jeden. Ale nie ma to już istotnego znaczenia dla dalszego losu sprawy. Z uwagi na konieczność przygotowania pisemnego uzasadnienia, jego doręczenia wnioskodawcy, a następnie upływ 2-tygodniowego terminu do złożenia ewentualnego zażalenia, prawomocne zakończenie sprawy w tym roku jest już niemal niemożliwe. Zwłaszcza, że ten podmiot, który miał być gwarantem zakończenia i spłaty zobowiązań sam zapowiada wniesienie zażalenia i w praktyce – jak się wydaje – robi wszystko, aby do tego zakończenia nie doszło. Tak więc, dla wierzycieli ST3 Offshore Mikołaja nie będzie

Pomocna?
Tak16Nie21
Zgłoś
spawaczyna
Nazwa działu: Produkcja
@Radek

Super ! bardzo to skomplikowane dla nas. Prosimy w skrócie tak na rozum spawacza co to oznacza dla nas wszystkich?

Pomocna?
Tak32Nie
Zgłoś
Brygadzista
Nazwa działu: Produkcja
@spawaczyna

To znaczy, że orzeczenie nie uprawomocni się w tym roku. ARP nie wejdzie do ST3 do końca grudnia br. I wygasa list intencyjny. To oznacza prawdopodobne bankructwo firmy - nie bójmy się drodzy koledzy i koleżanki. Nasze pensje zabezpieczy Pracowniczy Fundusz Gwarancyjny. I są przed wszystkimi wierzytelnościami, wierzycielami, ZUS, Urząd Skarbowy, cokolwiek. Nasze wypłaty są bezpieczne i na pewno je dostaniemy ! Na kompletnych durniów wychodzą ARP, główny właściciel MARS, Zarządy tej firmy od ogłoszenia upadłości i zmarnowania lat 2018 i 2019. Panie Prezesie - czas na zamianę restrukturyzacji na upadłość likwidacyjną. Wśród nas pracowników zapamiętamy Pana dobrze ! Odwagi ! A tych którzy zostaną w tej firmie czeka bardzo dużo stresu, ale przetrwamy. Nie bójmy się ! Ktoś to kupi - oby był to inwestor z branży offshore. Trzymajmy kciuki !

Pomocna?
Tak22Nie4
Zgłoś
Zz
@Brygadzista

Juz chyba za pozno na nadzieje ze ktokolwiek przetrwa. Raczej pozamiatane. Sprzedac do branzowego i ruszy produkcja, a za nia inne dzialy. Wroca Ci ktorym zalezy.

Pomocna?
Tak17Nie2
Zgłoś
Zz
@Zz

I wywalic zarzad na zbity pysk

Pomocna?
Tak17Nie2
Zgłoś
Hello
@Zz

I co to da? Nic! Firma od samego początku była błędnie zarządzana. Długi rosły i rosły. Pieniądze były wydawane na prawo i lewo. Każdy zarząd, menedżerowie, dyrektorzy przychodzili się dorobić. Firma za WSZYSTKO płaciła. Kadra zarządzająca od samego początku do teraz, powinna ponieść tego konsekwencje. Szkoda, że w naszym kraju TE OSOBY spadają na tzw. cztery łapy.... Wyciągają kasę, nie umieją zarządzać i idą dalej....

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Koniec

St3 umarla

Pomocna?
Tak4Nie16
Zgłoś
Zz
@Koniec

Na to wyglada

Pomocna?
Tak2Nie12
Zgłoś
P

Mnie juz niestety z Wami nie ma, ale Wy mozecie jeszcze przycisnac zarzad i pamietajcie na kogo glosujecie w wyborach.

Pomocna?
Tak5Nie12
Zgłoś
austryjacki piosenkarz
Nazwa działu: Produkcja

Czy STALOWY potrafi zrobić spoinę szczepną ? buzka - tak smutas - nie. Rozważymy to w głosowaniu.

Pomocna?
Tak8Nie41
Zgłoś1
Stalowy
@austryjacki piosenkarz

A czy austriacka piosenkarka wytrzyma jeden dzień bez podpier......nią? Głosujmy.

Pomocna?
Tak10Nie45
Zgłoś1
Ciekawy
Użytkownicy czekają na odpowiedź 1 dzień.
 Pytanie

team 10 i 11 jakiego ma kierownika teraz? Piotr jeszcze pracuje?

Pomocna?
Tak3Nie7
Zgłoś1
Były, zadowolony
Nazwa działu: Produkcja

Nieważne jak jest źle, najważniejsze to być żołnierzem ST3. Schowaj te sentymenty do kieszeni, dobrze już było. Przejrzyjcie na oczu, czas zmienić miejsce pracy. Nie bójcie się, praca szuka człowieka.

Pomocna?
Tak7Nie9
Zgłoś
Odwazny

Tak jak mowicie, nie ma kto na pisac umow, bo przeciez nie ma nowych kontraktow. To po co. A co do zakupow to zwolnili nie tych co trzeba ☺. To zaraz bedzie brak materialow i przestoj i chlopaki by to zalatwili .... Ale ich wypier.... Szkoda. Brak slow na ta glupote. Szczecin to zawsze psu spod ogona i tu glupki ze stolicy ciagna jak muchy do gowna

Pomocna?
Tak17Nie2
Zgłoś
Zz
@Odwazny

Co racja to racja bez chlopakow bedzie lipa.

Pomocna?
Tak17Nie
Zgłoś1
Prezent od zarządu na Święta

Cześć załoga. Jeszcze nie słyszeliście jaki prezent szykuje się od zarządu na Święta? Wypowiedzenia zmieniające i obniżenie wynagrodzeń. To samo stanowisko, to samo wynagrodzenie. W przyszłym tygodniu zaczną, żeby przed końcem roku wiedzieć na czym stoją. A potem krótko - ci, którzy nie przyjmą nowych warunków płacy i pracy to wygląda to tak: terminowi lecą z końcem umowy, reszta po miesiącu albo trzech. Plan to max. 250 osób, z czego białych kołnierzyków może z 50. Firma się ocali, ale krwi, łez jeszcze będzie.

Pomocna?
Tak9Nie22
Zgłoś
Miotła szaleje
Nazwa działu: Produkcja
@Prezent od zarządu na Święta

Nasz obecny prezes podobno tylko do końca roku. Taki łysy co przychodził na halę z prezesem, to już go nie widać, wczoraj go nie było, w poniedziałek też nie. Już go posunęli? Chyba ci nowi ze stolicy zaczęli rządzić na całego. Przetrwamy huragan, ARP przyjdzie i poustawia klocki, a nas zagonią do kąta. Przykre to będzie

Pomocna?
Tak7Nie13
Zgłoś
!
@Prezent od zarządu na Święta

Jeśli prawdą jest to co piszesz to podejrzewałem taki scenariusz już od dawna , szkoda tylko że to teraz w tym okresie , można to było zrobić na spokojnie już pół roku temu !!! Nie czekać ,aż się zacznie taka agonia ! Od roku się dziwiłem ,że firma płaci nie którym takie pieniądze za ich śmieszną pracę i ich dyscyplinę pracy typu jak będę to będę jak nie będę to też dobrze !!! Moim zdaniem jest na czym zaoszczędzić i to duże pieniążki !

Pomocna?
Tak16Nie2
Zgłoś
....
@!

Moim zdaniem weryfikacja powinna być pod kątem dyscypliny pracy - obecności w pracy każdego po tym właśnie widać kto jak się przejmował swoimi zadaniami i jakim jest czy był pracownikiem !!!! To podstawa - absencja !!! A na drugim miejscu spychologia !!!! typu nie pisz do mnie pisz do tego gościa - to świadczy o braku wiedzy i nie chęci do rozwiązywania problemów i pomaganiu !!!

Pomocna?
Tak22Nie
Zgłoś1
?
@....

A ten "katastrofa budowlana" jest jeszcze czy już go spuścili ???? Bo go dawno nie było widać ;-

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś
Zaniepokojony
 Pytanie

Kiedy reszta wypłaty Szanowny Zarządzie? I co dalej? Chcieli byśmy zapewne wszyscy wiedzieć i spokojnie szykować się do Świąt.

Pomocna?
Tak11Nie
Zgłoś
Zorientowany
@Zaniepokojony

Wg tego co powiedziano wczoraj na spotkaniu - w tym tygodniu nie będzie wypłaty. Może w przyszłym - jest "światełko" w tunelu. Oby nie okazało się, że to światełko to koniec firmy i upadłość likwidacyjna.

Pomocna?
Tak6Nie1
Zgłoś
...
@Zorientowany

Oby nie

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś
Zz
@Zaniepokojony

Jaka wyplata ??? Nie ma i nie bedzie. A tak z innej beczki, kogo dzis zwolnili?

Pomocna?
Tak1Nie5
Zgłoś
...

Emilewicz: wkrótce prace nad ustawą offshorową i nowelizacją ustawy wiatrowej 04 grudnia 2019 | PAP Udostępnij Niebawem pod obrady rządu trafi projekt tzw. ustawy offshorowej dotyczącej farm wiatrowych na Bałtyku. Będą też prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach wiatrowych na lądzie, zawierającej tzw. zasadę 10H - poinformowała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Obowiązująca od trzech lat zasada 10H, która zdaniem części ekspertów hamuje dalszy rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, określa minimalną odległość farm wiatrowych od zabudowań. W myśl tej zasady turbiny wiatrowe nie mogą być lokalizowane w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości. "Za chwilę pod obrady Rady Ministrów trafi ustawa o inwestycjach offshorowych, czyli farmy wiatrowe na Bałtyku. Będziemy zajmować się też nowelizacją ustawy wiatrowej - tzw. 10H, odległościowej - która ułatwi inwestycje wiatrowe na lądzie, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych. Już dzisiaj zapraszamy samorządy do dyskusji" - mówiła minister podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach. W ocenie Emilewicz, w ciągu ostatniego roku Polska bardzo dużo zrobiła w zakresie rozwoju rozproszonej energetyki prosumenckiej. "Ta rewolucja prosumencka rozpoczęła się na początku tego roku i jej już nie zatrzymamy. Wprowadziliśmy to w naszym programie Energia Plus, ogłaszanym z panem premierem w styczniu w Krakowie. Zapowiedzieliśmy konkretne zmiany legislacyjne i one się wydarzyły. Dodatkowo mamy program Twój prąd, czyli bezpośrednie, nieopodatkowane wsparcie finansowe (na uruchomienie instalacji prosumenckiej - PAP). To sprawia, że dzisiaj mamy powyżej jednego gigawata mocy zainstalowanych w elektrowniach słonecznych. Tego trendu nie zatrzymamy" - zapewniła minister. Według szefowej resortu rozwoju, w rozmowach z europejskimi partnerami Polska potwierdza, że zmierza w kierunku zielonej energetyki, ale jednocześnie mówi o kosztach transformacji, jakie polskie społeczeństwo będzie musiało w związku z tym ponieść. "O tych kosztach będziemy rozmawiać z naszymi europejskimi partnerami. Dyskusja z Francuzami, którzy w 80 proc. swój system energetyczny mają oparty na atomie, o dojściu do neutralności klimatycznej w roku 2050 to tak, jakbyśmy wzięli sprintera, który ma do przebiegnięcia 60 metrów, z maratończykiem, który ma ten dystans pokonać w tym samym czasie. To są po prostu nierówne zawody i my o tych nierównościach i możliwościach dojścia jesteśmy dzisiaj gotowi rozmawiać" - powiedziała Emilewicz. Przypomniała, że polski system energetyczny w 80 proc. jest oparty na węglu, co jest efektem dziedzictwa historycznego. "Od 1989 r. zrobiliśmy bardzo wiele w zakresie zmiany systemu energetycznego. Największe wolumenowo inwestycje w poprawę efektywności systemów energetycznych są właśnie w tradycyjnej polskiej energetyce; ona także gwarantuje nasze bezpieczeństwo. W przededniu bardzo ważnej dla nas Rady Europejskiej (ws. m.in. celów związanych z neutralnością klimatyczną - PAP), mówimy, że jesteśmy gotowi podejmować ambitne wyzwania. Jesteśmy członkami UE, rozumiemy co to jest system ETS (handlu emisjami CO2 - PAP) i rozumiemy do czego ten system prowadzi" - podkreśliła minister rozwoju, wskazując przy tym na konieczność rozmowy na forum UE o kosztach polskiej transformacji energetycznej. autor: Marek Błoński

Pomocna?
Tak4Nie1
Zgłoś
....
@...

Gdyby wystartowali z tym Bałtykiem to byłaby robota i wyprostowałaby się ta cała sytuacja !

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Lider

Jakby upadla to mozna zaczac od poczatku i moze z nowym wlascicielem. Byle nie panstwowego.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
monte
Nazwa działu: Produkcja

Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista: – Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? – pyta prezes. – No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych… itp. itd. – Dziękuję, skontaktujemy się z panem. Następnie wchodzi filozof: – Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? – pyta znowu prezes. – Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa… można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu… trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek… itd. itd. Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie. – Cztery – odpowiada bez zastanowienia. Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta: – A ile ma być?.

Pomocna?
Tak19Nie
Zgłoś
?
@monte

Dobre !

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
Szczecin

Panowie, muszę was pochwalić! Mega wygląda ten dźwig na tle naszego miasta. Graty dla was za ciężką pracę. Oby wam się dobrze żyło w tej firmie. Proszę więcej takich konstrukcji, miłe dla oka.

Pomocna?
Tak22Nie3
Zgłoś
Brygadzista
Nazwa działu: Produkcja
@Szczecin

Przecież tam nie ma kto dokończyć prac instalacyjnych. Brakuje rąk do pracy, brakuje części. Co z tego, że stoi ładnie. To jeszcze nie koniec problemów przy pierwszym dźwigu. Drugi dźwig zagrożony. Terminy już dawno przekroczone.

Pomocna?
Tak13Nie1
Zgłoś
....
@Szczecin

Dzięki !!!

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Realista

Większosc firm płaci do 10-tego, zwlaszcza produkcyjne. Macie jak pączki w maśle i awantura że lukru nie ma.

Pomocna?
Tak8Nie6
Zgłoś
Js
@Realista

Glupis

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś
anonim
Nazwa działu: Produkcja

(usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak4Nie3
Zgłoś
Ja

To dobre

Pomocna?
Tak2Nie2
Zgłoś
Mirek
Nazwa działu: Produkcja

Jeśli St3 nie zostanie sprzedane i zarząd nie zostanie zmieniony firma ta powali każdy kontrakt , przydał by się właściciel i zarząd z doświadczeniem , ile można uczyć się na błędach , gdzie jest koniec prób ???? pracuję tu kilka lat i tak złego zarządzania nie widziałem w żadnym zakładzie pracy , czy ktoś wie które kontrakty były dochodowe ? Ryba psuje się od głowy , ale sama zmiana prezesa nie da żadnych efektów .

Pomocna?
Tak29Nie22
Zgłoś1
Ja
@Mirek

Przeciez tych z doswiadczeniem wlasnie zwolnili ☺ reszta odejdzie pozniej.

Pomocna?
Tak4Nie1
Zgłoś
udzielę pomocy
Nazwa działu: Produkcja
 Pytanie

A ja jutro będę pracował normalnie, sumiennie, mimo że ostro wqrwiony ale mogłem i się nastawiłem że hajs może dojść później...Tak, zapieprzałem w każdy weekend żeby dostać wypłatę na święta tylko że do świąt jest ponad 3tygodnie Przeżyłem już inną firmę która była w złym stanie i wiem że każde próby wywalczenia "przelewu" brakiem pracy jej nie pomagały. Takie są czasy że nie raz jest lepiej, nie raz gorzej.... Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich wkurzonych, to wypowiedzenie z paragrafem + odprawa za okres wypowiedzenia którego nie musisz mieć z winy pracodawcy, a nie podburzanie reszty załogi. Rynek pracy jest wolny, nikt nie ma lojalki podpisanej z firmą więc trochę odwagi. Będziemy na Was czekać jak już wszystko się wyprostuje :)

Pomocna?
Tak49Nie7
Zgłoś
Ja
@udzielę pomocy

Ale sie usmialem z tych tekstow

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
Ja

Teraz obnizka kasy czeka pozostalych

Pomocna?
TakNie18
Zgłoś
paragraf 55
Nazwa działu: Produkcja
@Ja

Przykro bo mało nas zostało , będzie jeszcze mniej. Jakakolwiek ingerencja w zarobki sprawi że odejdzie reszta załogi. Chyba że zarząd ma taki zamiar.

Pomocna?
Tak15Nie
Zgłoś
Ja
@paragraf 55

Szukajcie innej pracy, bo przy takim rzadzeniu nic nie bedzie. Bedzie upadlosc i to juz wkrotce. Ile razy jeszcze nie bedzie kasy... Tu nie ma zadnych pomyslow. (usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak8Nie1
Zgłoś
Ja

Nie zdecydowanie odradzam prace w tej firmie z kazdego wzgledu, chyba ze zarzad sie zmieni

Pomocna?
Tak8Nie6
Zgłoś
załoga
Nazwa działu: Produkcja

Kolega dzisiaj prosił trzymajmy się Razem. Ale po co, zawsze znajdą się jakieś osiołki w tej firmie . Dzień bez zadymy i szkalowania to dla nich dzień stracony czas. Ciekawy jestem czy w pracy są tacy mocni.

Pomocna?
Tak15Nie1
Zgłoś
Prawie emeryt
Nazwa działu: Produkcja

Co to się stało w firmie? Dużo ludzi poleciało w kilku działach. Do tego w tym tygodniu część sama się pozwalniała.

Pomocna?
Tak18Nie6
Zgłoś
!
@Prawie emeryt

No co się stało , biorą się za tych nygusów co ściemniają i na cały cały rok 12 mies. są w pracy 4 miesiące , a reszta na l4 i urlopiki itp a my na nich robimy bo biorą kupę kasy i szczają na pracę !!! Dawno bym takich wywalił na pysk !!! Niezależnie czy kierownik czy pracownik !!!

Pomocna?
Tak20Nie3
Zgłoś
l4
Nazwa działu: Produkcja
@!

Popieram Cię wykrzykniku, biorą kupę kasy na l4 i w tym czasie jeszcze dorabiają..

Pomocna?
Tak17Nie2
Zgłoś
...

Co tam Pan Prezes wygłosił na stołówce dzisiaj 05.12.19 !!! Kiedy reszta wypłaty i co z wypłatą kolejną 31.12.19 wtorek !!!! I czy życzył wszystkim pracownikom zdrowych wesołych świąt Bożego Narodzenia ??? Bo nie mogłem być na tym spotkaniu - pracowałem w tym czasie !!!

Pomocna?
Tak8Nie12
Zgłoś1
....
@...

A co nikt nie był !!!

Pomocna?
Tak5Nie5
Zgłoś
Kot

Może i na zwolnienia chodził, ale spawaczem był bardzo dobrym. Mając tyle zaległości T.Ż z T.K poblokowali spawaczom i monterom nadgodziny twierdząc że to zarząd, to i chłopaki sie wypieli na ich nadgodziny dorabiając sobie. T.Ż nie ma poszanowania do ludzi , brak pojęcia o montażu co efektem jest kilka błędnych decyzji. Ludzie nie chcą u niego pracować. Dlatego też odchodzą.

Pomocna?
Tak4Nie19
Zgłoś1
Czarek i Jarek

Trzymajmy się razem bo bez nas fabryka nie jest nic warta. LUDZIE TO FABRYKA

Pomocna?
Tak22Nie2
Zgłoś
Kkkkkkkk

Nie martwcie się Tomasz Ż uratuje tą firmę ze swoim brodziatym pieskiem on zawsze miał wizję ,nieudolna kadra i zarząd to rak toczący tą firmę

Pomocna?
Tak16Nie26
Zgłoś2
Mmmmmmm
@Kkkkkkkk

Największym rakiem są ci co myślą że są najlepszymi z najlepszych a tak naprawdę są kulą u nogi firmy. Przychodzą do pracy po to żeby przebimbać 8h i ponarzekać na forum jacy inni pozostali są źli i niedobrzy.

Pomocna?
Tak34Nie8
Zgłoś2
Śmie h
@Kkkkkkkk

Koleini spawacz dzisja odeszli szkoda

Pomocna?
Tak20Nie16
Zgłoś
On
@Śmie h

Bardzo szkoda to dobrzy spawacze

Pomocna?
Tak22Nie16
Zgłoś
pracuje
Nazwa działu: Produkcja
@On

No ten jeden był super w l4 chyba nie ma lepszego od niego.

Pomocna?
Tak40Nie4
Zgłoś
On
@pracuje

Od dwuch lat walczy z nowotworem dla tego go nie było baranie

Pomocna?
Tak19Nie7
Zgłoś
Ten
@On

Nie o tym mowa

Pomocna?
Tak31Nie1
Zgłoś

Zostaw opinię o Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. - Szczecin

Chcę opublikować:

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

Joanna Koczaj-DyrdaJoanna Koczaj-Dyrda
Ofiara mobbingu -Radca prawny
Zero tolerancji dla mobbingu w firmie!

Byłeś świadkiem?
Dodaj opinie na www.gowork.pl/opinie

Potrzebujesz wsparcia?
Skontaktuj się z Panią Joanną Koczaj-Dyrda: zgloszenie@gowork.pl

Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.