Wywiady z Ochrona Pro Wrocław
Profil nieoficjalny
Profil nieoficjalny
Wita Stwosza 16 50-148 Wrocław
*GoWork nie weryfikuje każdej opinii przed publikacją, jednak analizujemy zgłoszenia i usuwamy wszystkie treści naruszające regulamin.


Otrzymuj powiadomienia o nowych opiniach, ofertach pracy, aktualnościach oraz wywiadach!
Wywiadu udzielił/aAdam Nowakowski
03.11.2023 13:31
Chcemy Cię lepiej poznać. Napisz proszę, jaką historią chcesz się z nami podzielić?
Firma ta nie rejestruje pracowników, chociaż to obiecuje. Pracodawca potrafi wydrukować umowę o pracę i na tym się kończy - w moim przypadku było tak, że po miesiącu nie otrzymałem pieniążków, jedynie zdołałem wyciągnąć tak zwaną zaliczkę w wysokości 200 złotych na własne, pilne potrzeby. Ponieważ miałem dokumenty, że zostałem zatrudniony przez daną firmę, a nie otrzymałem zapłaty, złożyłem pismo do sądu pracy o zaleganiu z wynagrodzeniem przez pracodawcę. Sąd pracy ustanowił, że firma jest mi winna konkretną sumę pieniążków za miesiąc pracy. I na tym historia się skończyła, gdyż samo orzeczenie sądu nic nie da. Człowiek, który założył tą firmę, nadal zatrudniał ludzi i nie wszystkim płacił. Wiem to, ponieważ poznałem kilku pracowników z tej firmy, pracując jako ochroniarz. Prawie każdy narzekał, że ma problemy z odzyskaniem należności za pracę.
Na jakim stanowisku pracowałeś/aś i na czym ono polegało? Napisz, co robiłeś/aś na co dzień w firmie, czym się zajmowałeś/aś?
Była to praca na stanowisku ochroniarza. Moim zadaniem była praca w systemie 24-godzinnym na portierni przy nowym osiedlu.
Co było powodem zakończenia współpracy z firmą? Czy z pracy zrezygnowałeś/-aś sam, czy zwolniono Cię? Czy jakaś konkretna sytuacja wpłynęła na zakończenie Twojej współpracy z firmą?
Jak już napisałem, sam zdecydowałem o rezygnacji z pracy, gdyż zauważyłem, że nie otrzymam pieniędzy za przepracowany miesiąc. Nie tylko udałem się do sądu pracy i po pewnym czasie uzyskałem prawomocne postanowienie zapłaty, lecz także poszedłem z dokumentem (czyli umową o pracę) do ZUS-u, by dowiedzieć się, czy firma odprowadzała składki tak, jak robi to każdy rzetelny pracodawca. W ZUS-ie poproszono, abym wypełnił pewien dokument oraz cierpliwie czekał. Po pewnym czasie otrzymałem informację, że płatnik Ochrona Pro nie złożył za mnie wymaganych dokumentów ubezpieczeniowych.
Jakie są widełki wynagrodzeń na tym stanowisku (kwoty netto)?
Tutaj widełek nie było żadnych, gdyż obiecano mi jedynie płacę na poziomie najniższej krajowej netto. Muszę dodać, że jestem rencistą i zatrudniając mnie firma mogłaby pozyskać dodatkowe środki z państwowego funduszu ochrony osób niepełnosprawnych. Oczywiście wtedy takich osób jak ja, taka firma musiałaby w tym celu zatrudnić więcej oraz mieć zezwolenie na to zatrudnienie od wojewody.
Jak długo pracowałeś/aś w tej firmie?
Około jednego miesiąca.
Jakie dwa (lub więcej) pozytywne aspekty pracy w tej firmie mógłbyś/mogłabyś wskazać?
Nie przychodzi mi do głowy żaden pozytyw na tym stanowisku pracy. Praca ochroniarza w systemie na 24 godziny to nie jest lekkie zadanie dla kogoś, kto ukończył 60 lat i jest lichego zdrowia.
Jakie dwa (lub więcej) negatywne aspekty pracy w tej firmie mógłbyś/mogłabyś wskazać?
Negatywnych aspektów jest wiele. Przede wszystkim człowiek, który założył tą firmę, miał biuro tak zwane "wirtualne" w kancelarii, do której moglibyśmy zajrzeć i zostawić pismo z wezwaniem o zapłatę - nic poza tym. Chociaż niektórzy z pracowników znali adres osobisty tego pracodawcy, to potrafił unikać ich i nie odbierać telefonów monitujących o zapłatę za pracę. Wiem, że niektórych pracowników dłużej zatrudniał, ale w końcu i tak im przestawał płacić i sami odchodzili. Z komentarzy na portalu zauważyłem, że niektórzy, których próbowało oszukać, zagrozili pracodawcy pobiciem, więc bardzo grzecznie uregulował należność wobec nich.
Jak oceniasz atmosferę pomiędzy pracownikami firmy?
Atmosfera pomiędzy ludźmi zatrudnionymi w ochronie była przyjazna. Byli to starsi ludzie, którzy wspomagali się nawzajem, wykonując zlecone im prace.
Jak oceniasz atmosferę pomiędzy pracownikami a pracodawcą/kadrą zarządzającą?
Niewiele mogę powiedzieć o atmosferze, jaka powstała między pracodawcą (jednym człowiekiem) a pracownikiem, czyli pozostałymi osobami zatrudnionymi na stanowisku ochrony czy w brygadzie porządkowej/sprzątającej. Widać było, że firma chce zdobyć jak najwięcej pieniędzy od obiektu, nie wkładając za bardzo środków w materiały do sprzątania oraz narzędzia. Pracownicy ochrony mieli do dyspozycji jedynie stary sprzęt, do którego był podłączony system kamer, jednak punktów kontrolnych po naszej stronie osiedla nie było. Natomiast takie punkty kontrolne po drugiej stronie osiedla były obecne, ale tam zatrudniona była firma inna.
Co najbardziej wpływało, według Ciebie, na atmosferę w firmie. Wskaż przykłady sytuacji i zachowań.
Tutaj niewiele mogę powiedzieć, ale niektóre polecenia pana prezesa były przesadzone i wymagał on od nas działania, które do nas raczej nie powinno należeć - jak na przykład wklejanie informacji dla członków osiedla/lokatorów. To zadanie powinno należeć raczej do ekipy sprzątającej.
Czy pracodawca wywiązywał się z ustalonych warunków współpracy? Jeśli nie, co nie było zgodne z ustaleniami?
W tym miejscu nie mogłem powiedzieć o jakiejś współpracy przyjaznej, zgodnej ze standardami cywilizowanych krajów. Faktem jest, że niedawno (a mamy październik) sprawa oparła się o sąd. Jest to informacja jednego z pracowników tej firmy, którą on sam podał na stronie GoWork.
Wywiadu udzielił/aafrykaner
19.04.2023 04:46
Chcemy Cię lepiej poznać. Napisz proszę, jaką historią chcesz się z nami podzielić?
Chcę opowiedzieć o tym, że ta firma zatrudnia pracowników "na czarno".
Na jakim stanowisku pracowałeś/aś i na czym ono polegało?
Byłem pracownikiem ochrony.
Czy miałeś/aś możliwość pracy zdalnej? Jeżeli nie, z czego wynikała ta decyzja?
Nie, to była ochrona budowy.
Co było powodem zakończenia współpracy z firmą?
Zachorowałem na COVID-19 i nagle okazało się, że pracuję "na czarno". Pomimo, że po kilku miesiącach dostałem umowę o pracę, to była ona fałszywa. Sprawdziłem to dokładnie w ZUS-ie.
Jakie są widełki wynagrodzeń na tym stanowisku?
Stawka to chyba 11 zł za godzinę, ale nie jestem pewien.
Jak długo pracowałeś/aś w tej firmie?
Przez niecały rok.
Czy poleciłbyś/poleciłabyś pracę w tej firmie swojemu przyjacielowi? Uzasadnij swoją odpowiedź
Nigdy i nikomu nie poleciłbym tej pracy.
Jakie były możliwości rozwoju na Twoim stanowisku / w Twoim dziale? Z czego to wynikało?
Nie było żadnych możliwości rozwoju.
Jak wyglądały szkolenia w Twojej firmie? Czy były zaplanowane i jak często się odbywały? Jakich obszarów/ tematyki dotyczyły? W przypadku braku szkoleń, jak myślisz, z czego to wynikało? W jakich obszarach chciałbyś być szkolony i dlaczego?
Szkoleń nie było, a pracę załatwiłem sobie przez telefon.
Jak oceniasz atmosferę panującą w firmie? Jak myślisz, z czego to wynikało?
Firma była we Wrocławiu, ja jestem z Warszawy. Kierownik budowy, na której pracowałem, Adam, był super gościem, pozostali zmiennicy to też świetni ludzie.
Jak oceniasz warunki i ustalenia z pierwszego dnia pracy względem przestrzegania tych ustaleń przez pracodawcę? Jeżeli pracodawca nie przestrzegał warunków, opisz dokładnie o jakie warunki chodziło i co nie było przestrzegane.
Warunki pracy jak to w ochronie na budowie, w miarę OK. Niestety pracodawca po kilku miesiącach zarejestrował mnie fikcyjnie.
Dzięki GoWork masz właśnie możliwość zasugerowania swojemu byłemu CEO/ Właścicielowi istotnych zmian. Co byś mu powiedział/a o organizacji i doradził/a co poprawić w firmie?
Uważam, że takie oszustwa powinny być karane.