Muzeum Krakowa

2.4 Dodaj merytoryczną opinię
Historia

Misja Muzeum Krakowa
Opisujemy, dokumentujemy i opowiadamy Kraków. Słuchamy miasta…

 

Wizja Muzeum – cel kierunkowy

W 2030 roku jesteśmy Muzeum Krakowa – kompletnym, obejmującym i szanującym wszelkie aspekty dziedzictwa miasta i otwartym na wyzwania współczesności. W swojej wielooddziałowej strukturze sprawnie zarządzanym i nowocześnie zorganizowanym. Aktywnie uczestniczymy w kształtowaniu społeczności metropolii.

 

Historia

Muzeum Krakowa powstało w 1899 roku przy Archiwum Akt Dawnych w Krakowie, a 18 grudnia 1945 r. stało się samodzielną instytucją miejską.

Obecnie jest jednym z największych muzeów w Polsce – od lat zajmuje miejsce w czołówce instytucji o największej frekwencji, a w 2017 r. odwiedziło go ponad 1 300 000 gości. Ma też największą w skali kraju liczbą oddziałów - aż 20 (licząc z przygotowywanymi).

Najpopularniejszymi oddziałami są Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny oraz Stara Synagoga. Muzeum opiekuje się również tak ikonicznymi obiektami, jak: Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Pałac Krzysztofory, czy Rydlówka, a także najważniejszymi tradycjami, jak szopkarstwo krakowskie i Pochód Lajkonika.

Muzeum Krakowa to także oddziały lokalne, pracujące z mniejszą, dzielnicową społecznością. Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty, czy Dom Zwierzyniecki są ważnymi punktami budowania lokalnej tożsamości.

Wyjątkowym miejscem jest Thesaurus Cracoviensis - dostępny dla publiczności magazyn studyjny, będący wyrazem naszej ambicji tworzenia muzeum partycypacyjnego i otwartego.

W 2022 roku planowane jest otwarcie oddziału Muzeum Ruchu Harcerskiego w forcie Łapianka.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest kilkukrotnym laureatem najważniejszych nagród muzealnych w Polsce – Sybilla - za wystawy, wydawnictwa oraz inwestycje.

 

www.muzeumkrakowa.pl

 
Muzeum Krakowa