Branża IT jest jedną z dziedzin gospodarki, w której specjaliści nie mają żadnych problemów ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Na rynku ofert w Katowicach wysoko ceni się specjalistów wąskich dziedzin, w tym programistów. Nie muszą oni bać się bezrobocia, poza tym, akurat w Katowicach, pracy nie brakuje.

Zawód deficytowy

Programista, czyli specjalista ds. języków programowania, może pracować w wielu różnych firmach w Katowicach, również tych z kapitałem zagranicznym. Niekoniecznie musi mieć doświadczenie zawodowe i kierunkowe wykształcenie. Dla potencjalnych pracodawców ważniejsze są umiejętności praktyczne, jakie będzie w stanie zaprezentować kandydat. Praca programisty Python albo związanego z każdym innym językiem programowania czeka w Katowicach niemal na każdym kroku. 

Na katowickim rynku pracy poza tym brakuje przedstawicieli takich zawodów jak betoniarz, zbrojarz, elektryk, brukarz, cieśla, stolarz budowlany, blacharz samochodowy, cukiernik, dekarz, murarz, operator obrabiarki skrawającej czy monter instalacji budowlanych. Osoby z fachem w ręku nie muszą obawiać się o swoje zatrudnienie. Nawet jeśli ich pracodawca upadnie, bez trudu znajdą  pracę w innej katowickiej firmie. Lista zawodów deficytowych jest dużo szersza, a na jej szczycie znajdują się specjaliści branży IT.

Agencja zatrudnienia ManpowerGroup przygotowała raport dotyczący deficytu zawodów. W Katowicach pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z pozoru takie oferty pracy powinny być rozchwytywane, ponieważ nie wymagają ukończenia kilkuletnich studiów, a jednak elektryk czy hydraulik jest na wagę złota na Śląsku. Podaż pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami i chętnych do podjęcia pracy jest niestety niewielka, co potwierdza rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Pracodawcy kuszą pracowników

Niektórzy pracodawcy są skłonni zapłacić za mieszkanie, czy też zapewnić świadczenie za dojazdy do pracy wykwalifikowanych programistów, których pasją są języki programowania, tylko żeby u nich pracowali. Ściągają pracowników z innych miast wokół Katowic, a nawet z innych województw, łatając w ten sposób dziury kadrowe. O ile bowiem przy pracownikach fizycznych pracodawcy „ratują” się obcokrajowcami, o tyle w branży IT poszukiwani są polscy specjaliści, a o nich zdecydowanie trudniej. Pracodawcy mówią nawet, że wielu najlepszych zdecydowało się wyjechać za granicę kilka lat temu, w szczycie kryzysu gospodarczego, aby móc pracować za godziwe wynagrodzenie i mieć lepsze perspektywy robienia kariery zawodowej.

Praca nie tylko dla programisty – gdzie będzie o nią najłatwiej?

Istnieje wiele metod, dzięki którym będziesz w stanie zdobyć stabilną posadę. Niemniej, ogłoszenia o pracę w Katowicach zdecydowanie najczęściej pojawiają się na najrozmaitszych portalach internetowych, takich, jak na przykład GoWork. Przedsiębiorcy doceniają możliwość przeprowadzenia szybkiej i wygodnej rekrutacji, a kandydaci mogą znacznie zwiększyć szansę na intratną posadę, masowo wysyłając swoje CV na interesujące ich oferty.

Ile zarabia programista w 2024 roku?

Zarobki programistów stale rosną, w roku 2024 nadal pozostając na wysokim poziomie. Do pewnego stopnia trudno jest je jednak skutecznie oszacować, bowiem programiści mogą odnajdywać się na wielu różnych stanowiskach.

Niemniej, jak donosi Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana zarobków na stanowisku programisty wynosi 9 870 złotych brutto miesięcznie. Najbardziej doświadczeni z nich mogą jednak osiągać pensje na poziomie aż 19 000 złotych brutto miesięcznie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68489460_technologia-ostatecznego-terminu-i-koncepcja-ludzi-smutny-zestresowany-programista-z-komputerem-w.html

Oceń artykuł
5/5 (1)